Recenze DeLonghi ETAM 29.660 SB

Pro ty, kteří milují kávu, ale nemají čas na její přípravu, vyvinul výrobce DeLonghi automatický kávovar ETAM 29.660 SB, který se o přípravu lahodných nápojů postará za vás. Díky přehlednému dvouřádkovému displeji se snadno ovládá. Plusové body získává také za nastavení jazyka do češtiny. Umí připravit více druhů káv s mlékem a umožní vám nastavení kávy podle vlastních požadavků. Jediným nedostatkem může být pravidelné kontrolování vody, protože nádržka je schovaná v zadní části a není dobře viditelná na první pohled. Chcete vědět, jak je to dál? Tak čtěte!

Parametry

Typautomatický
Parní tlak15 bar
Příkon1450 W
Displejano
Velikost nádobky na vodu1.4 l
Ovládánídotykové
Parní tryskane
Samočištěníano
Odvápňováníano
Nahřívací plocha pro šálkyano
Příprava dvou šálků narázano
Zásobník na mlékoano
Šlehání mlékaautomatické
Výdej horké vodyano
Standby režimano
Výškově nastavitelná plochane
Nastavení množství kávyano
Nastavitelná teplota vodyano
Použití mleté kávyano
Integrovaný mlýnek na kávuano
Zásobník na kávuano
Zásobník na odpadano

Ovládání

Tento kávovar připraví několik druhů káv od espressa, přes dvojité espresso DOPPIO+ až po několik káv s mlékem (latté, cappuccino, flat white a další). Kromě kávy si můžete připravit také čaj. Elektrospotřebič patří mezi dražší produkty, a protože si můžete upravit jak nastavení, tak si můžete vybírat z více druhů káv, najdete v horní části displej, který vám ukazuje název připravovaného nápoje, má ukazatel procesu přípravy kávy a kromě toho vás v nastavení informuje o vašich volbách.


Kromě displeje na kávovaru najdete několik lehce dotykových tlačítek, které většinou mají dvojí funkci. První je transparentní, takže to, co znázorňuje, také v praxi dělá. Na příklad symbol hrníčku se sáčkovým čajem znamená, že se vám připraví horká voda. Jeho druhá funkce je v momentě, kdy přejdete do programování (funguje jako potvrzení zvolené jednotky OK).

 • Ikona Menu/Esc slouží pro vstup a opuštění programování (nastavení nejí-znějších položek od jazyka přes intenzitu chuti).
 • Ikona pro velikost kávy (hrníček poloprázdný a plný) v programování slouží pro procházení položek menu.
 • Ikona volby aroma (2 kávová zrnka) ovlivní chuť kávy. V programování slouží pro procházení položek menu.
 • Ikona 2 šálků slouží pro přípravu 2 šálků kávy.
 • Ikona s 1 šálkem slouží pro přípravu 1 šálku kávy.
 • Ikona šálku se zásobníkem na mléko je tzv. Milk menu – vybíráte si z káv připravovaných s mlékem (caffelatte, latte macchiato, flat white, milk).
 • Ikona šálku s pěnou slouží pro přípravu cappuccina.
 • Ikona s šálkem kávy a nápisem Long – je pro přípravu Long kávy (podobné jako espresso, ale připravuje se déle a má více kofeinu, můžeme ji přirovnat k překapávané kávě).
 • Ikona šálku s 2 zrnky kávy a nápisem Doppio + slouží k přípravě dvojitého espressa.

Kávovar se zapíná hlavním vypínačem, který je umístěný v dolní pravé části na boku kávovaru.
Po zapnutí hlavním vypínačem (který do přístroje přivádí elektřinu) zapněte elektrospotřebič klasickým tlačítkem pro zapnutí/vypnutí (stand-by), který se nachází na spotřebiči shora, je umístěn mezi plochou na ohřívání šálků a mlýnkem na kávu. Po stisknutí provede kávovar automatické předehřátí a vypláchnutí. Jedná se o nastavení, které není možné zrušit. Přípravu kávy provádějte až poté, co je tento cyklus ukončen. Přístroj je pro přípravu kávy provozuschopný až v okamžiku, kdy se na displeji objeví informace o chuti a množství kávy.

Při vypnutí přístroje tlačítkem stand-by dojde k automatickému vypláchnutí, a to vždy, když kávovar budete chtít vypnout. Pokud kávovar nebudete delší dobu používat, stiskněte tlačítko stand-by, následně hlavní vypínač, a poté spotřebič odpojte ze sítě. Hlavní vypínač nemačkejte nikdy, pokud je přístroj zapnutý.

Pokud se rozhodnete pro přerušení právě vytékající kávy, můžete stisknout jakékoliv tlačítko. Jestli chcete po vydání kávy zvýšit její množství v hrníčku, podržte tlačítko výdeje kávy ještě zhruba 3 sekundy. Káva se vám přilije do hrníčku.

Kávu je možné připravit z již předem namleté kávy, nasypte max. 1 zarovnanou odměrku kávy do zásobníku, který se nachází v mlýnku na kávu. Ovšem kávu nesypte do mlýnku. Zásobník je malá černá krabička s podlouhlými otvory na víčku. Z mleté kávy je možné připravit jen 1 šálek.

Do zásobníku na mléko nelijte více mléka, než je povoleno a nezapomeňte na to, že každý vytlačený ukazatel je hodnota 100 ml. Hustší a rovnoměrnější pěnu vytvoříte z odtučněného nebo polotučného mléka.

Regulaci množství pěny naleznete na otočném knoflíku, který se nachází na zásobníku mléka. Délku dávkovače mléka je možné regulovat na základě toho, jak vysoko či nízko máte postavený šálek.

Pro horkou vodu musíte na trysku umístit dávkovač horké vody. Následně stiskněte tlačítko šálku s čajem a nápisem OK. Voda začne téct. Množství vody je již předem naprogramováno na 250 ml. Pokud chcete množství vody upravit, podržte zmiňovanou ikonu déle, odkud se na displeji neobjeví zpráva Horká voda Program množství. Poté ikonu pusťte, začne téct voda, a jakmile vám množství bude stačit, ikonu znovu stiskněte. Toto nastavení se uloží.

Nastavení

Do nastavení menu se dostanete stisknutím tlačítka Menu/Esc, položky procházíte tlačítky s ikonou poloprázdného a plného hrníčku nebo tlačítkem s ikonou 2 zrnek kávy (procházení doleva, doprava).

Jak nastavit jazyk

Přístroj má v menu několik jazyků včetně češtiny. Tu si nastavte hned po zprovoznění. Nastavit ji můžete dvojím způsobem:

 1. Jazyky se na displeji automaticky střídají každé 3 vteřiny, jakmile se objeví čeština, stiskněte na několik sekund tlačítko šálku s čajem (horká voda) s nápisem OK.
 2. Jazyk můžete vybrat posunem doprava, doleva. Ikony poloprázdného a plného hrníčku (dole šipka vlevo) a ikona 2 zrnek kávy (dole šipka vpravo).

Nastavení vyplachování

 1. Pod dávkovač kávy a horké vody dejte misky.
 2. Vstupte do menu.
 3. Delším stisknutím tlačítek s šipkami doleva nebo doprava vyberte možnost Vyplachování.
 4. Stiskněte ikonu s nápisem OK. Po otázce, zda chcete svou volbu Potvrdit, ikonu stiskněte znovu.

Jak nastavit čas

 1. Vstupte do menu ikonou s nápisem Menu.
 2. Delším stisknutím tlačítek doleva nebo doprava vyberte možnost Nastavení času.
 3. Stiskněte ikonu s nápisem OK, rozblikají se hodiny.
 4. Šipkami vpřed nebo vzad nastavíte hodiny.
 5. Stiskněte ikonu s nápisem OK, rozblikají se minuty.
 6. Šipkami vpřed nebo vzad nastavíte minuty.
 7. Znovu stiskněte ikonu s nápisem OK.
 8. Opusťte menu ikonou Menu/Esc.

Jak nastavit samozapnutí

Díky funkci samozaponutí si můžete nastavit, v kolik hodin chcete, aby se kávovar zapnul a připravil pro podávání kávy. Tato funkce je nejoblíbenější zejména ráno, když vstanete a rovnou si můžete připravit kávu. Nemusíte už čekat na nahřání ani propláchnutí, které se provedlo během toho, co jste spali.

Pro správné fungování je nutné, abyste měli přesně natavený čas.

 1. Vstupte do menu ikonou s nápisem Menu/Esc.
 2. Delším stisknutím tlačítek doleva nebo doprava vyberte možnost Samozapnutí.
 3. Stiskněte ikonu s nápisem OK, přístroj se vás zeptá na otázku „Aktivní?“, opět potvrďte ikonou s názvem OK.
 4. Delším stisknutím tlačítek doleva nebo doprava nastavíte hodiny a stiskněte ikonu s nápisem OK.
 5. Delším stisknutím tlačítek doleva nebo doprava vyberte minuty a stiskněte ikonu s nápisem OK.
 6. Opusťte menu ikonou s nápisem Menu/Esc.

Vedle hodin se vám objeví symbol, který značí, že je funkce Samozapnutí aktivována. Pro deaktivaci postupujte následovně:

1. V menu si najděte funkci Samozapnutí.
2. Stiskněte ikonu s nápisem OK.
3. Po vyzvání, zda chcete, aby funkce byla Neaktivní, stiskněte ikonu s nápisem OK, na displeji zmizí symbol Samozapnutí.

Jak nastavit samovypnutí

U kávovaru je možný nastavit čas vypnutí. Na výběr máte z pěti možností: vypnutí po: 15 nebo 30 minutách, po 1, 2 a 3 hodinách poté, co se přístroj nepoužívá.

 1. Vstupte do menu a vyberete si funkci Samovypnutí.
 2. Delším stiskem ikon se šipkami doleva a doprava si vyberete požadovanou dobu.
 3. Stiskněte ikonu s nápisem OK.
 4. Z menu vystupte ikonou s nápisem Menu/Esc.

Jak nastavit úsporu energie

 1. Vstupte do menu.
 2. Ikonami se šipkami doprava a doleva vyberete funkci Úspora energie.
 3. Stiskněte ikonu s nápisem OK, budete vyzváni, zda má být funkce Aktivní nebo Neaktivní.
 4. Volbu potvrďte stisknutím ikony s nápisem OK.
 5. Menu opusťte ikonou s nápisem Menu/Esc.

Na displeji se vám po určité době zobrazí nápis Úspora energie. Při této funkci přístroj potřebuje pár vteřin, než začne připravovat kávu. Přístroj z úspory energie „probudíte“ tak, že stisknete jakékoliv tlačítko a následně požadovaný druh kávy.

Jak nastavit teplotu

Abyste si kávu dokázali vychutnat naplno, je možné změnit její teplotu. A to následovně:

 1. Vstupte do menu.
 2. Ikonami se šipkami doleva a doprava vyberte funkci Nastavení teploty.
 3. Volbu potvrďte ikonou s nápisem OK.
 4. Ikonami se šipkami doprava a doleva si můžete zvolit teplotu. 1 kolečko značí nízkou teplotu, 4 kolečka teplotu maximální.
 5. Volbu potvrďte ikonou s nápisem OK.
 6. Menu opusťte ikonou Menu/Esc.

Jak nastavit chuť kávy

Přístroj má v sobě již předem naprogramovanou běžnou chuť kávy od výrobce. Vy však máte možnost si chuť přizpůsobit vlastním požadavkům. Na výběr máte z:

 • Extra jemné chuti
 • Jemné chuti
 • Běžné chuti
 • Silné chuti
 • Extra silné chuti

Volbu provedete několikerým stisknutím ikony se 2 zrnky kávy.

Množství kávy v šálku

Přístroj je předem naprogramován, aby do šálku přiteklo normální množství kávy. Toto množství si však můžete nastavit také, a to pomocí ikony poloprázdného šálku a plného šálku (šipka doleva). Držte ji stisknutou tak dlouho, dokud se na displeji neobjeví požadované množství kávy. Z jakého množství můžete vybírat?

Moje kávaod 20 ml do 80 ml
Ristretto40 ml
Normální60 ml
Velká90 ml
Extra velká120 ml

V nastavení Moje káva je rozptyl množství kávy poměrně široký. Standardně je z výroby nastaven na 30 ml. Vy si tuto hodnotu můžete změnit podle sebe následovně:

 • Pod dávkovač kávy dejte šálek.
 • Stiskněte ikonu poloprázdného a plného hrníčku (šipka doleva) a držte ji tak dlouho, dokud se neobjeví nápis Moje káva.
 • Nyní stiskněte ikonu 1 šálku a držte ji stisknutou tak dlouho, dokud se na displeji neobjeví informace Moje káva Program množství a přístroj nezačne vydávat kávu. Nyní můžete ikonu pustit.
 • Jakmile káva v šálku dosáhne požadovaného množství, znovu stiskněte ikonu s 1 šálkem kávy a vaše nastavení se uloží.

Jak natavit tvrdost vody

Tvrdost vody zjistíte pomocí přiloženého proužku Total Hardness Test, který celý ponořte na vteřinu do vody. Poté jej vyjměte, otřepte z něj vodu a po minutě se na něm objeví 1-4 čtverečky, které odkazují k tvrdosti vody.

 • 1 čtvereček=měkká voda
 • 2 čtverečky=nepříliš tvrdá voda
 • 3 čtverečky=tvrdá voda
 • 4 čtverečky=velmi tvrdá voda

Pro nastavení tvrdosti vody vstupte do menu přístroje, stiskněte ikonu se šipkami vpravo nebo vlevo a vyberete položku Tvrdost vody. Stiskněte ikonu s nápisem OK, pomocí šipek vyberete stupeň tvrdosti vody. Opět stiskněte OK a opusťte menu ikonou nápisem Menu/Esc.

Čištění

Čištění přístroje probíhá automaticky, avšak některé části je potřeba vyčistit manuálně. Jedná se o: zásobník kávové sedliny, odkapávací misku, nádržku na vodu, ústí dávkovače kávy, násypku pro mletou kávu, spařovač (nachází se za servisními dvířky zboku přístroje), ovládací panel a nádobku na mléko.

Odvápnění

V nádobce na vodu rozpusťte odvápňovací přípravek podle návodu. Vstupte do menu a pomocí tlačítek se šipkami vyberte možnost Odvápnění. Ikonou s nápisem OK potvrďte volbu. Následně vyprázdněte odkapávací misku, zásobník kávové sedliny a odstraňte filtr z nádržky (pokud ho používáte). Všechny části připevněte zpět k přístroji.
Jakmile budete mít připravený odvápňovací roztok, stiskněte OK.

Pod dávkovač horké vody umístěte dostatečně velkou nádobu (1,5 l). Přístroj provede odvápnění. Po odvápnění budete vyzvání k vypláchnutí. Do nádržky nalijete čistou vodou a stisknete OK. Vyplachování bude probíhat 2x, do nádržky vždy nalijte čistou vodu. Po tomto cyklu bude přístroj připraven k použití.

Funkce

Statistika – funkce statistika slouží k přehledu, kolik káv bylo vydáno, kolik nápojů s mlékem bylo vydáno, jaká byla spotřeba vody, kolikrát bylo provedeno odvápnění a kolikrát byl vyměněn změkčovací filtr.
Akustická výstraha – pokud bude funkce aktivní, uslyšíte při stisknutí jakéhokoliv tlačítka zvuk.

Jak připravuje kávu

Vzhledem k tomu, že kávovar již patří do střední cenové kategorie, nabízí velmi pohodlnou obsluhu a široké spektrum kávových nápojů. Díky plnoautomatickému provozu, se uživatel o přípravu nemusí téměř vůbec starat. Kávovar si sám namele kávu, a pak už jen stačí vybrat nápoj.

Výhodou kávovaru je možnost připravovat nápoje nejen z kávových zrn, ale také z již předem umleté kávy. Zřejmě tato funkce nebude tak hojně využívaná, protože jinak byste si zřejmě pořídili pákovou variantu, ale je dobré mít možnost se rozhodnout.

Kávovar nabízí velké množství variabilních funkcí, které je možné si individuálně nastavit podle vlastní chuti i preferencí. Můžete ovlivnit chuť a sílu kávy, teplotu vody i množství mléka.

Velmi užitečná je funkce samozapnutí, kterou si můžete nastavit přesně na čas, kdy stáváte, nebo se vracíte z práce domů. Obsluha přístroje je díky displeji velmi snadná. Pro snadné ovládání mají ikony kromě funkce přípravy kávy, také druhou funkci, která pomůže při programování. Programovací funkce je u ikony popsána. Díky samočištění si usnadníte práci s údržbou. Neměli byste však zapomínat na díly, které je potřeba ručně umýt.

Velkou úlevou při ovládání je nastavení do češtiny a také český manuál, který je k dohledání i na internetu. Mléko je dobře našlehané a dělá dobrou pěnu. Velký podíl na chuti kávy má značka, kterou kupujete.

Užitečný by byl větší zásobník na vodu, ale záleží na počtu osob v domácnosti, nebo zda je přístroj využíván pro kancelář s více zaměstnanci. Vzhled kávovaru je velmi pěkný, designový. Ovšem na stříbrném provedení je vidět každá kapička, a navíc se přístroj snadno poškrábe.

Zkušenosti

 • Kávovar by měl kolem sebe mít dostatečný prostor. Dbejte na to, aby mezi kávovarem a bočními stěnami byl alespoň 3 cm velký volný prostor, nad kávovarem by mělo být 15 cm volného prostoru.
 • Přístroj je u výrobce kontrolován s kávou uvnitř, proto se může stát, že v mlýnku naleznete stopy po kávě.
 • Je potřeba pravidelně kontrolovat hladinu vody, protože když vám voda dojde uprostřed programu, dokončení kávy se nedočkáte.
 • Sklenice je potřeba dokoupit zvlášť.
 • Celková výška kávovaru je 34 cm.
Zjistit cenu

Tento DeLonghi je nejlepší automatický kávovar v našem testu. Podívejte se, čím je lepší, než jiné testované presovače.

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

8.5 Total Score
DeLonghi ETAM 29.660 SB

Plně automatický kávovar jistě potěší všechny vyznavače dobré kávy, kteří však na její přípravu nemají čas, nebo chuť učit se jejím postupům. Integrovaný mlýnek připraví čerstvou kávu. Můžete se rozhodnout i pro možnost přípravy již z předem namleté kávy. Na výběr máte z více mléčných nápojů, kromě cappuccina a macchiata i latte nebo flat white. Navíc si můžete nastavit intenzitu kávy i mléka. Menší nevýhodou je vyšší pořizovací cena.

Ovládání
8
Funkce
9
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Vaše hodnocení

   Covybrat.cz
   Logo