Recenze Einhell TE-AG 18 Li

Je malá, lehká a skvěle padne do ruky. To jsou tři hlavní přednosti této akumulátorové úhlové brusky. Pokud hledáte šikovnou pomocnici na menší práce do dílny, je pro vás dobrou volbou. Dokonce je podle hrdého prohlášení výrobce nejlehčí bruskou ve své kategorii. A co vlastně všechno tenhle malý stroj dokáže? Pojďme si to přiblížit.

Parametry

Typ bruskyúhlová
Hmotnost1,8 kg
Max. průměr kotouče115 mm
Přídavná rukojeťano
Max. otáčky8500 /min
Příkon-
Výkon-
Napájení18 V
Typ napájeníakumulátor
Typ použitíprofi
Montážní závitM14
Hladina hluku87 dB

Ovládání a používání

Tato malá akumulátorová bruska se hodí zejména k broušení kovů a kamenů. Vždy při práci používejte jen kotouče s průměrem 115 mm. Před vlastním zahájením broušení či řezání se přesvědčte, že kotouč dobře sedí a je dotažený. Můžete využít přídavnou antivibrační rukojeť. Ta se postará o to, aby vás z broušení nebolely ruce. TE-AG 18 Li má hned tři umístění, do kterých můžete antivibrační rukojeť přimontovat. Vždy záleží na tom, jakým směrem potřebujete pracovat. Doporučujeme rukojeť namontovat tak, abyste nikdy při práci neměli zkřížené ruce. Předejdete tím případným zraněním. Bruska má pomalý rozběh, takže se nemusíte bát, že po stisknutí tlačítka na horní části naběhne hned na zmiňovaných 8 500 otáček za minutu. Kotouč se po sepnutí roztočí zvolna a vy budete mít dost času brusku nastavit do optimální pozice pro broušení či řezání. Zpočátku možná budete trochu bojovat se správným tlakem na povrch. Samozřejmě záleží na tom, jaký kov nebo kámen zrovna opracováváte. Ale po pár pokusech se s bruskou sžijete a budete takříkajíc jedna ruka. I když samozřejmě doporučujeme brusku celou dobu držet oběma rukama. Jednak se vám nestane, že by při neopatrné manipulaci bruska uskočila a jednak bude vaše práce přesnější a méně namáhavá. Nezapomínejte na ochranné pomůcky – rukavice, brýle, případně sluchátka. Pro efektivní práci výrobce doporučuje baterii o kapacitě alespoň 3 Ah. Ta už s vámi udrží krok i výkon pro potřebný čas. Zejména u materiálů s vyšším třením by totiž slabší akumulátor dostával zabrat a bruska by se po několika desítkách minut vybila. Stav baterie můžete průběžně sledovat na identifikačních LED diodách. Pokud svítí všechny tři, máte dost energie i na delší broušení a řezání. Dvě znamenají úbytek maximálního výkonu. Pokud svítí, nebo dokonce jen bliká jediná dioda, je na čase akumulátor dobít.

Čištění a údržba

Před jakoukoliv údržbou brusky se nejprve přesvědčte, že jste vyndali baterii. Předejdete tím nechtěnému spuštění přístroje v nevhodnou chvíli, a tím i případným úrazům. Po každém použití brusky pečlivě vyčistěte tělo brusky od prachu a dalších mechanických nečistot. Můžete k tomu využít například čistý látkový hadřík nebo tlakový vzduch. Pokud se rozhodnete pro vzduch, postupujte opatrně. Příliš vysoký tlak brusce neprospívá. Odolnější nečistotu můžete vyčistit i vlhkým hadříkem s jemným mýdlem. Ale nepoužívejte žádné agresivní čisticí prostředky, které by mohly poškodit plastové části brusky. Při práci s vlhkým hadrem se ujistěte, že není příliš nasáklý vodou. Jinak by totiž voda mohla v krajním případě poškodit elektroniku uvnitř brusky. Bruska je konstruovaná tak, že její vnitřní části nepotřebují žádnou speciální údržbu. Před prachem i nečistotami jsou chráněny zapouzdřením a celkovou konstrukcí těla brusky. Proto se nesnažte brusku jakýmkoliv způsobem čistit zevnitř. Pokud byste potřebovali objednat náhradní díly, vždy uvádějte přesný typ brusky, výrobkové číslo zařízení, identifikační číslo zařízení a číslo požadovaného náhradního dílu.

Jak pracuje

Na první pohled tato bruska působí až dětinsky a někteří z nás by si mohli myslet, že jde o hračku. Ale při práci překvapí živým a poměrně výkonným motorem, který by se nemusel stydět ani mezi kolegy na elektřinu ze zásuvky. Brusné i řezné kotouče poctivě ukusují opracovávaný materiál a člověk se při práci ani moc nezapotí. Aby taky ano, když jde o nejlehčí brusku ve své kategorii. Opravdu má někdy člověk pocit, že drží v ruce jen nějakou maketu a skutečné broušení obstarává jiný stroj pod ní. Pozitivně hodnotíme protiskluzovou rukojeť, kterou jsme zkoušeli na všech třech pozicích (shora, vlevo i vpravo). Výhodou tří možností upevnění je i pohodlnější práce pro leváky. Díky tomu mohou nástroj držet přirozeněji a lépe se jim pracuje. Výměna kotoučů je záležitostí na několik vteřin. Zpočátku nám sice chvíli trvalo, než jsme přišli na ten správný grif s klíčem. Ale nakonec jsme zjistili, že jde vše jednoduše a hladce. Celá výměna je opravdu rychlá a bezproblémová a zvládne ji snadno i člověk bez větší fyzické zdatnosti. Bruska se sice v základním balení prodává bez akumulátoru, ale ten samozřejmě doporučujeme ihned přikoupit. Jinak vám tahle malá nezbednice asi moc nepomůže. Akumulátor navíc můžete využít i pro ostatní přístroje této řady. Takže když nebudete brousit či řezat, poslouží na stříhání živého plotu a podobně. Vcelku vzato je tato malá, ale šikovná akumulátorová bruska velmi příjemným překvapením. Určitě se vám sejde na chatě či chalupě, případně v menší dílně. Ale na druhou stranu počítejte s tím, že nemá dost síly ani dost velký kotouč na hluboký řez do kovu či kamene. Jinak ale slouží srdnatě a spolehlivě. Zjistit cenu Hodnotili jsme i úhlové brusky 230 mm.
Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

7.5 Total Score
Einhell TE-AG 18 Li

Akumulátorová bruska zvládne i náročnější práci, její výhodou je nízká váha a protiskluzová rukojeť. Tu ocení i leváci, protože je možné ji nastavit do vícero poloh. Uživatele zklame, že součástí balení není akumulátor, který je nutné přikoupit zvlášť.

PLUSY
 • výkonný motor
 • nízká váha
 • protiskluzová rukojeť
 • nastavení rukojeti i pro leváky
MÍNUSY
 • delší dobu trvá, než najdete správný tlak na broušení
 • výměna kotoučů není úplně intuitivní
 • součástí balení není akumulátor
 • nevhodná pro práci s kamenem nebo kovem
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo