Recenze myčky nádobí Electrolux EEG48300L

Hledáte vestavěnou myčku na nádobí s moderními funkcemi, variabilními programy a snadným ovládáním? Tady je! Má propracované úchyty pro křehké sklenice, praktickou MaxiFlex zásuvku nejen na příbory, Ecometer pro snadné nastavení nižší spotřeby energií a také světelnou projekci informující o provozu. Dále vám ji podrobněji představíme v recenzi. Zjistěte, jak si poradí s vaším nádobím.

Parametry

Typvestavná
Lze podstavit?ano
Energetická třídaD
Připojení na teplou voduano
Třída účinnosti mytíA
Třída účinnosti sušeníA
Spotřeba vody - 100 Eco cyklů1050 l
Spotřeba elektřiny - 100 Eco cyklů85 kWh
Spotřeba vody na 1 ECO cyklus10,5 l
Spotřeba elektřiny na 1 ECO cyklus0,85 kWh
Počet sad nádobí14
Hlučnost42 dB
Výška82 cm
Šířka60 cm
Hloubka55 cm
AquaStopano
Počet programů8
All-in-one tabletyano
Odložený startano
Vypnutí po domytíano
Otevření po domytíano
Umístění příborůvýsuvné plato
Polohovatelný horní košano
Automatický programano
Délka mytí (Eco program)240 min.
Poloviční náplňne

Recenze

Je tady vestavná myčka s ovládacím panelem na horní straně dvířek, která umyje až 14 sad nádobí. Extra péči věnuje sklenicím, na které má speciální SoftGrips úchyty a SoftSpikes podpěry. Spadá do D energetické třídy a chvályhodné B kategorie s hlučností 42 dB. Díky praktickému vnitřnímu rozložení a programům ECO je její provoz efektivní a šetrný.

Ovládání

Indikátor nedostatku soliano
Indikátor nedostatku leštidlaano
Dětská pojistka / zámekne
Zvuková signalizaceano
Světelná signalizaceano

Vždy, když chcete nastavit program, musíte otevřít dvířka. Na jejich horní části je dotykový panel, na kterém vše zvládnete jedním prstem. Spousta věcí se dá přizpůsobit. MyTime funkce umožňuje upravit délku programu pouhým tažením prstu. Úprava se promítne i na spotřebě, kterou hned uvidíte na přehledném Ecometeru. Vše stačí naklikat a mytí může začít.

Praktická je také volba posledního použitého programu, který zůstává v paměti. Rovněž kontrolky, které upozorní na nedostatek leštidla, soli nebo potřebu vyčistit vnitřek myčky.

Skvělá je světelné signalizace Beam on Floar, díky které zjistíte, jestli myčka jede. Pokud ano, svítí na zem červené světélko a až světlo zezelená, je hotovo.

Vnitřní uspořádání a materiály

Tři zásuvky na nádobí a náčiní, dvě ostřikovací ramena, nerezová vana. Myčka má obvyklou výbavu a bohužel nemá vnitřní osvětlení. Na příbory a kuchyňské náčiní slouží horní výsuvné plato. Horní koš na nádobí se dá výškově natavit, má modré šetrné úchyty na sklenice, sklopné poličky na šálky a plastové držadlo. Spodní koš má rozložitelný prostor na talíře a šetrný GlassHolder na sklenice.

Mycí programy a sušení

Název programuSpotřeba v lDélka v minTeplota ve °CSpotřeba elektřiny kWh
Quick9,9 – 12,130500,56-0,69
Předmytí4,1 – 5150,01-0,04
1 h10,4 – 12,760600,83-0,96
1 h 30 min10,3 – 12, 690600,96-1,09
2h 40 min9,8 – 12160601,05-1,18
ECO10,5240500,832-0,848
AUTO Sense8,7 – 12120-17050-600,75-1,18
Machine Care8,9 – 10,960700,60-0,72

Základních 8 mycích programů lze ještě doladit. Můžete přidat funkce jako ExtraPower pro lepší mytí velkého nádobí, nebo GlassCare pro citlivé nádobí z tenkého skla.

Praktická je volba AutoSense, kdy spotřebič sám vybere program, teplotu délku a množství vody podle aktuální náplně myčky.

Krátký program umyje nádobí za 30 minut, ECO program za dlouhé 4 hodiny, ale s úsporou energie. Občas je vhodné spustit MachineCare program pro čištění myčky a udržení její dlouhé životnosti.

Další funkce

Na jaké další funkce se můžete u myčky těšit?

 • Odložený start – Praktická je funkce odloženého startu o 1 až 24 hodin.
 • Dětská pojistka – Výrobce nezmiňuje funkci dětské pojistky. Myčka je ale zcela skrytá za dvířky kuchyňské linky, takže neláká zvídavé děti.
 • Ochrana proti přeteční – Má klasickou ochrana proti přetečení.
 • AirDry – umožňuje aktivaci či deaktivaci otevření dvířek pro lepší výsledky sušení.
 • Tóny tlačítek – je možné zapnout a vypnout.
 • Automatická volba posledního programu – při aktivované funkce volba posledního programu začne myčka umývat na program, který byl pro mytí použitý jako poslední.

Jak myje

Vzhledem k obvyklé 60cm šířce, pojme průměrných 14 sad nádobí, které lze variabilně naskládat. Myčka se přizpůsobí jak křehkým sklenicím, tak zaneřáděným hrncům i příborům a rozmanitému náčiní. Stačí využít výsuvné plato, variabilní koše a speciální programy (ExtraPower, GlassCare). Můžete si tak být jistí, že si myčka poradí jak se silným znečištěním hrnců, tak s mytím křehkých sklenic.

Praktický Ecometr hned ukáže, jak moc úprava nastavení a volba programu ovlivní ekologičnost provozu. Programů má myčka 8 a kdo si s výběrem nechce lámat hlavu, zvolí AUTO Sense, který mycí program upraví podle typu náplně. Automaticky nastaví teplotu a množství vody, ale také délku mytí pro co nejlepší výsledek. Myčka sice nemá poloviční program, ale díky nastavení ecometru si můžete přizpůsobit mytí náplni myčce. Poloviční program je tedy v podstatě zastoupen.

K úspoře energií pomůže ECO program a také funkce AirDry (pootevření dvířek po konci mytí pro doschnutí). Je však nutno podotknout, že ECO program pracuje skutečně dlouho (240 min).

Vychytané je spodní ostřikovací rameno s propracovaným satelitním pohybem. Tím se voda dostane opravdu do všech koutů každého hrnku a nádobí se pořádně umyje. Nejedná se ovšem o žádnou novinku. Takovým ramenem jsou dnes vybaveny v podstatě snad již všechny myčky.

Osvětlení myčky bohužel není standardem pro každý model, ale jedná se o praktickou vychytávku, za kterou bychom dali body nahoru. Fajnový je paprsek Beam on floor oznamující, zda myčka pracuje, nebo ne. Při práci svítí paprsek červeně, jakmile je mytí dokončeno, objeví se barva zelená.

Pro bezchybný výsledek je důležité nádobí dobře naskládat a program přizpůsobit obsahu myčky. Určitě vás potěší, že připečené hrnce zvládne myčka umýt i na krátký program. Ve spodním koši není možné sklopit všechny držáky na talíře, ale to je běžné u většiny myček. Krátké programy nemají fáze sušení, ale díky automatickému otevření dvířek je lze postrádat.

Porovnání s konkurencí

Pokud hledáte myčku pro velkou rodinu, sáhněte po modelu Electrolux EES69310L, který pojme 15 sad nádobí, což je více než u recenzovaného modelu. Zejména maminky pak potěší funkce Extra Hygiene, která nádobí vydezinfikuje. Je to program vhodný především pro dětské modely. Ten u Electrolux EEG48300L nenajdete. Tím ovšem asi výhody EES69310L končí.

Na to, že jsou oba modely ve zhruba stejné cenové kategorii, postrádá EEG48300L například výsuvné plato na příbory, které výrazně ušetří místo v myčce. Záleží tedy na vašich preferencích. Jestliže potřebujete myčku s velkou kapacitou, zvolte EES69310L, která ovšem nemá výsuvné plato na příbory. Pokud na kapacitě nelpíte, zvolte lépe vybavený EEG48300L.

PARAMETRYElectrolux EEG48300LElectrolux EES69310L
Spotřeba vody v l na 1 ECO cyklus10,5 l11 l
Spotřeba energie v kWh na 1 ECO cyklus0,85 kWh0,8 kWh
Kapacita14 sad15 sad
Energetická třídaDD
Hlučnost44 dB44 dB
Počet programů88
Doplňkové funkceanoano
Rozměry (v x š x h) v mm82 x 60 x 5581,8 x 59,6 x 55
Vnitřní osvětlenínene
Umístění příborůvýsuvné platokošík
Aquastop (ochrana proti přetečení)anoano
Světelná indikace na podlahuanoano
Displej v horní lištěanoano
Cena v Kčcca 15 000cca 15 000

Spotřeba a náklady na mytí

 • Cena vody v ČR: 90 Kč za 1 m3 (1 000 litrů)
 • Cena elektřiny v ČR: 4 Kč za 1 kWh.
 • Spotřeba vody při jednom mycím cyklu Eco:  10,5 litrů
 • Spotřeba elektřiny při jednom mycím cyklu Eco:  0,85 kWh

Cena za jedno mytí na program Eco (referenční program pro energetický štítek) je cca 4,345 Kč:

(0,85 * 4) + (0,0105 * 90) = 3,4 (elektřina) + 0,945 (voda) = 4,345 Kč

Tento údaj platí jen pro program Eco 50 °C. U ostatních mycích programů závisí na nastavení programu, množství nádobí, reálném zašpinění nádobí, kvalitě vody, kvalitě mycích prostředků, atd.

Jak vybrat myčku nádobí?

Zjistit cenu
Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

8.2 Total Score
Electrolux EEG48300L

Vestavná myčka Electrolux EEG48300L se o nádobí dobře postará. Má 8 programů, umí šetřit energii, neudělá extra hluk, krásně ji zapasujete do kuchyňské linky a jednoduše intuitivně spustíte. Ve srovnání s podobnými typy myček ve stejné ceně má navíc plato na příbory a světelnou signalizaci provozu. Šetrné uchycení na sklenice s vysokou nožkou a program na ochranu skla je sice fajn vychytávka, tu ale moc neoceníte, v případě že potřebujete myčku spíše pro potřeby rodiny s malými dětmi. Výrobce nezapomíná zdůraznit kvalitu spotřebiče také nabídkou prodloužené 10leté záruky na invertorový motor. K využití záruky je nutná registrace spotřebiče na webu.

Mytí
9
Sušení
9
Délka mytí
6
Spotřeba
7.5
Výbava
8
PLUSY
 • Velmi dobré mytí a sušení
 • Automatický program
 • Svítící indikátor provozu na podlahu
MÍNUSY
 • Vyšší pořizovací cena
 • Průměrná spotřeba
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo