Recenze Electrolux EWF 1497 HDW2

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Pračka Electrolux EWF 1497 HDW2 není žádné tintítko. Kvůli velké kapacitě bubnu spotřebuje sice na první pohled o něco více energie a její provoz je nákladnější, ale za to je při chodu velmi tichá. Kvůli bezpečnostnímu systému Aqua control se nemusíte bát, že vytopíte sousedy, a navíc můžete získat 10letou záruku na motor. Přečtěte si, jaké další výhody tento kousek skrývá. Tento přístroj mizí / zcela zmizel z trhu, na jeho nástupce se můžete podívat zde.

Parametry

Způsob plněnípřední
Energetická třídaA+++
Kapacita9 kg
Otáčky1400 ot./min.
Hlučnost ždímání75 dB
Spotřeba energie za 100 cyklů85 kWh
Spotřeba vody za 100 cyklů5900 l
Počet programů14
Délka základního programu229 minuty
Účinnost praníA
Účinnost odstřeďováníB
AquastopAno
Výška85 cm
Šířka60 cm
Hloubka60,5 cm

Programy

U teploty číslem 0 vyjadřujeme možnost tzv. studeného praní. Nejedná se o skutečnou teplotu vody.
ProgramMax. kapacitaMax. otáčkyTeplota
Bavlna9 kg1 4000 – 90 °C
Bavlna – úsporný9 kg1 40040 – 60 °C
Syntetika4 kg1 2000 – 60 °C
Jemné4 kg1 2000 – 60 °C
Vlna / Ruční praní1,5 kg1 2000 – 40 °C
Džíny9 kg1 2000 – 60 °C
Máchání9 kg1 400
Odstředění / Vypouštění9 kg1 400
Lůžkoviny3 kg80030 – 60 °C
Lehké sportovní oblečení2,5 kg80030 °C
Rychlý program1,5 kg80030 °C
Osvěžení párou1,5 kg40 °C
Napařování – syntetika1,5 kg40 °C
Napařování – bavlna1,5 kg40 °C
 • Program Džíny je vhodný nejen k praní riflí nebo oblečení ze žerzeje, ale také pro tmavé prádlo.
 • Lůžkoviny je speciální program hodící se pro jednu syntetickou deku, přikrývku nebo přehoz přes postel a podobně.
 • Lehké a sportovní oblečení je především syntetické a jemné prádlo, které je lehce znečistěné nebo potřebuje osvěžení.
 • Nabídku parních programů můžete použít pro již usušené prádlo, vyprané nebo jednou nošené prádlo. Díky páře nebude prádlo tolik zmačkané, budou odstraněny nepříjemné pachy a prádlo bude měkčí. Mějte na paměti, že napařovací programy neprovádí žádné hygienické cykly a nedokážou odstranit zvířecí pachy. Parní programy se nehodí používat pro prádlo, které nemá na štítku označeno, že je možné jej sušit v bubnové sušičce a ani pro oděvy, který mají plastové, kovové, dřevěné doplňky a podobně.
 • Program Ruční/Vlna je k prádlu šetrný především tím, že se během praní buben otáčí pomalu. Může se vám zdát, že se buben neotáčí nebo se neotáčí správně, ale jde o běžný jev.

Funkce

ProgramZastavení mácháníExtra tichýPředpírkaSnadné žehleníExtra máchání
Bavlnaanoanoanoanoano
Bavlna – úspornýanoanoano
Syntetikaanoanoanoanoano
Jemnéanoanoanoano
Vlna / Ruční praníanoano
Džínyanoanoanoano
Mácháníanoano
Odstředění / Vypouštěníanoano
Lůžkoviny
Lehké sportovní oblečení
Rychlý programano
  Funkce, které nejsou uvedeny v tabulce jdou použít u všech nebo u většiny programů.
 • Tlačítkem Teplota si můžete upravit teplotu programu podle sebe, vybraná teplota se zobrazí na displeji.
 • Funkce Odstředění vám umožní snížit výchozí počet otáček. Vybranou hodnotu uvidíte na displeji. Kromě snižování otáček si můžete také vybrat variantu Bez odstředění – touto funkcí zrušíte všechny odstřeďovací fáze, je vhodná především pro velmi jemné tkaniny. Vybrat si můžete také Zastavení máchání, při kterém se program zastaví s vodou v bubnu. Buben se otáčí pravidelně, a tak se vaše prádlo nepomačká. Nebudete však moci otevřít dvířka, která zůstanou zablokovaná dokud vodu nevypustíte.
 • Funkce Extra tichý zruší veškeré odstřeďovací fáze, takže praní bude velmi tiché. Program se zastaví s vodou v bubnu, a pokud budete chtít prádlo vytáhnout, budete muset vodu nejprve vypustit, jinak se neodblokují plnící dvířka.
 • U Snadného žehlení spotřebič opatrně vypere a vyždímá prádlo tak, aby zabránil jeho zmačkání. Pračka si sama sníží rychlost odstřeďování, přizpůsobí délku programu druhu prádla, ale spotřebuje více vody.
 • Odložený start u tohoto typu přístroje můžete start posunout o 30 min, nejdéle o 20 hodin. Stačí se jen dotknout příslušené ikony.
 • Extra máchání je vhodné především pro osoby s citlivou pokožkou, osoby alergické na prací prostředky, využijí ho také ti z vás, kdo bydlí v oblasti s velmi měkkou vodou. K vybranému programu díky této funkci přidáte několik máchání navíc.
 • Řízení času vám umožní prodlužovat nebo zkracovat výchozí délku zvoleného programu a je dostupné jen u vybraných programů. Prodlužováním délky prací doby postupně snižujete spotřebu energie. Optimalizovaná fáze ohřevu šetří energii a programy, které jsou delší, si udržují stejné výsledky praní i u velmi znečištěného prádla.
 • Funkce Automatického vypnutí snižuje spotřebu energie tím, že pračku vypne po 5 minutách, kdy ji nepoužíváte, nebo se dokončí program. Pokud si vyberete funkci nebo program, který končí s vodou v bubnu, přístroj se automaticky nevypne a nepřipomene vám, abyste vypustili vodu.

Ovládání

Ovládání elektrospotřebiče je velmi jednoduché a přehledné. Programy si navolíte pomocí snadno se otáčejícím voličem programů. U vybraného programu se rozsvítí světelné označení. Pokud chcete upravit teplotu, otáčky nebo obecně využít další funkce, najdete je v blízkosti displeje. K jejich ovládání vám postačí lehký dotyk prstu, protože tlačítka jsou dotyková. Po zvolení vybrané funkce se opět rozsvítí světelné označení. Vámi zvolenou úpravu uvidíte na displeji. Na displeji se kromě dobře známých ikon Otáček, Páry a podobně setkáte také s ikonou Informační proužky Eco. Ty jsou dostupné jen u programů pro bavlnu a syntetiku. Informační proužky ukazují, jak úsporně perete. 6 proužků označuje nejúspornější nastavení, 1 proužek je označení pro méně úsporné nastavení. Počet proužků se mění na základě změny délky pracího cyklu, teploty a hmotnosti. Úsporné praní se projeví zejména, když prodloužíte délku programu. Ten bude mít stálý výkon, který snižuje spotřebu energie. Úsporného praní dosáhnete také snížením teploty praní. Pračku před nenechavými dětskými prstíky ochráníte díky Dětské bezpečnostní pojistce, kterou zapnete i vypnete současným stisknutím tlačítek Předpírka+Snadné žehlení. Funkce Oblíbené vám umožní si do paměti pračky uložit nejčastěji používaný program nebo funkci. Stačí si nastavit program a funkce a stisknout tlačítko MyFavourite do té doby, než se objeví označení MEM. Až budete chtít program použít, stačí jen krátce stisknout MyFavourite a ihned můžete začít prát. Odložený start se do paměti uložit nedá. Pračka disponuje zvukovou signalizací po dokončení programu, při závadě nebo poruše spotřebiče. Tuto signalizaci sice můžete vypnout, ale při poruše přístroje se stejně ozve. Pro zapnutí či vypnutí signalizace podržte po dobu 6 vteřin současně tlačítka Snadné žehlení+Extra máchání.

Jak pere

Díky velké kapacitě bubnu 9 kg je pračka tou nejlepší volbou pro velké rodiny. Pro vyprání velkého prádla vám postačí jen několik opakování a rozhodně jím nestrávíte celý víkend. Kvůli větší kapacitě však počítejte s většími nároky na spotřebu energie i vyšší provozní náklady. Přesto, že výrobce uvádí, že třída účinnosti odstřeďování je B, ždímání je kvůli poměrně vysokým otáčkám v pohodě. Takový lepší průměr. Velkým plusem je, že součástí balení je hadice se systém Aqua control, takže ji nemusíte dokupovat zvlášť. Pračku je možné označit za elektrospotřebič s dobrým poměrem cena/výkon. Užitečná a často využívaná je funkce nastavení délky programu, kterou je možné nastavit ve velkém rozsahu. Praktické je také zobrazení úspornosti programu. Pračka se snadno a intuitivně ovládá a na displeji jde snadno zkontrolovat, jaký program je vybraný, v jaké fázi je praní a podobně. Minusové body musíme udělit za to, že ovládací panel a programy nejsou v češtině. Za pozitivní hodnotíme podobné symboly funkcí a ovládání i dalších praček této značky. Není tedy nutné se u každého modelu pračky dívat do manuálu a vyhledávat významy jednotlivých symbolů. Pračka je i přes svou velkou kapacitu během provozu opravdu tichá, takže vás nebude rušit ani v místnosti, kterou obýváte. O něco hlučnější je při ždímání, ale nejedná se o žádnou katastrofu. Kvůli přednímu plnění není příliš dobrou volbou do malých a úzkých koupelen. Musíte počítat, že pro otvírání plnících dvířek budete potřebovat další prostor.

Na kolik vyjde provoz

Cena za jedno vyprání při plné kapacitě (9 kg) při programu bavlna. Údaje o spotřebě bereme přímo od výrobce. Bere se cena za energie, to znamená za vodu a elektrickou energii. Cena pracích prostředků není zahrnuta. Jako cenu vody počítáme 90 Kč za 1 metr krychlový (1 000 litrů) a 4 Kč za 1 kWh. Spotřeba elektřiny: 1,05 kWh Spotřeba vody: 57 l Cena za jedno vyprání je tedy cca (1,05 * 4) + (0,057 * 90) = 4,2 + 5,13 = 9,33 Kč Tento údaj berte jako orientační, závisí mimo jiné na množství prádla a zvoleném programu.

Zkušenosti

 • Pračka má v zásuvce na prací prostředky klapku, která vám umožní si vybrat, zda chcete použít sypký nebo tekutý prostředek.
 • Po zaregistrování a vyplnění formuláře můžete získat 10letou záruku na invertorový motor.
 • Součástí balení je také hadice se systémem Aqua control, která při poruše zabrání vytečení vody.
Zjistit cenu Pořád si nejste jistí? Podívejte na průvodce výběrem pračky.
Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

8 Total Score
Electrolux EWF 1497 HDW2

je vhodná především pro početnější rodiny. Pro samostatně žijící pár je zbytečně velká a spotřebovávala by zbytečně moc energie. U velkých rodin se však vyplatí. V cenové kategorii, do které se řadí, nabízí slušnou nabídku programů zahrnující také praní párou a program na sportovní oblečení. I přes velký objem je pračka při chodu opravdu tichá.

Praní
9
Ždímání
8
Programy
8
Hlučnost
7
Výbava
8
Spotřeba
7
PLUSY
 • 10letá záruka na motor
 • Aqua control
 • Velká kapacita
 • Tichá
MÍNUSY
 • Větší spotřeba
 • Účinnost odstřeďování B
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Vaše hodnocení

   Covybrat.cz
   Logo