Recenze Electrolux EWT 1266 ELW

Průměrná pračka, která se hodí i do menších koupelen. Taková je Electrolux EWT 1266 ELW. Má průměrnou spotřebu a na svou cenovou kategorii nabízí poměrně bohaté množství programů, ovšem bez parního praní. Pokud jste však posedlí mytím oken, jistě vás potěší speciální program pro praní záclon. S dokonalým vyždímáním prádla si bohužel neporadí, ale za to ji zvládnou ovládat i lidé vyššího věku. Chcete mít tento přístroj doma? Přečtěte si o něm víc!

Parametry

Energetická třída A+++
Účinnost praní A
Účinnost odstřeďování B
Spotřeba elektrické energie (roční) 150 kWh
Spotřeba vody (roční) 8 990
Kapacita bubnu 6 kg
Hlučnost při praní 57 dB
Hlučnost při ždímání 76 dB
Výška 89 cm
Šířka 40 cm
Hloubka 60 cm
Maximální počet otáček 1 200
Délka trvání programu bavlna (plná náplň) 248 min.
Počet programů 15
zpět nahoru ↑

Programy

U teploty číslem 0 vyjadřujeme možnost tzv. studeného praní. Nejedná se o skutečnou teplotu vody.

Program Max. kapacita Max. otáček Max. teplota
Bavlna 6 kg 1 200 0 – 90 °C
Bavlna – úsporná 6 kg 1 200 40 – 60 °C
Syntetika 2,5 kg 1 200 0 – 60 °C
Jemné 2,5 kg 1 200 0 – 40 °C
Vlna / Ruční praní 1 kg 1 200 0 – 40 °C
Džíny 3 kg 1 200 0 – 60 °C
Máchání 6 kg 1 200
Odstředění / Vypouštění 6 kg 1 200
Dámské prádlo 1 kg 800 0 – 40 °C
Hedvábí 1 kg 800 30 °C
Záclony 2,5 kg 800 0 – 40 °C
Lůžkoviny 2 kg 800 30 – 60 °C
Sportovní oblečení 2,5 kg 800 30 °C
5 košil 1,5 kg 800 30 °C
 • U programu Vlna/Ruční se buben otáčí velmi pomalu, a tím je k prádlu šetrný. Možná se vám bude zdát, že se buben netočí, nebo že se netočí správně, ale jedná se o běžný jev.
 • U speciálního programu na Záclony se fáze předpírky zapne sama a automaticky. Při máchání jen s vodou nepoužívejte žádný prací prostředek.
 • Dámské prádlo je speciální program pro velmi jemné prádlo, do kterého spadá dámské prádlo, podprsenky, spodní prádlo a tak dále.
 • Hedvábí se postará o praní hedvábí a smíšeného syntetického prádla.
 • Pro praní jedné syntetické deky, přikrývky, přehozu na postel a podobně si nastavte program Lůžkoviny.
 • Sportovní oblečení je program pro syntetické a jemné prádlo. Na tento program perte jen lehce znečištěné prádlo nebo prádlo, které potřebuje osvěžit.
zpět nahoru ↑

Funkce

Funkce, které nejsou uvedeny v tabulce lze použít u všech programů.

Bez odstředění Zast. máchání Tichý Předpírka Snadné žehlení Extra máchání
Bavlna ano ano ano ano ano ano
Bavlna – úsporný ano ano ano ano
Syntetika ano ano ano ano ano ano
Jemné ano ano ano ano ano
Vlna / ruční praní ano ano ano
Džíny ano ano ano ano
Máchání ano ano ano
Odstředění / vypouštění ano
Dámské prádlo ano ano ano
Hedvábí  ano
Záclony  ano ano ano
Lůžkoviny 
Sportovní oblečení  ano
5 košil  ano

Funkce Teplota je na ovládacím panelu zobrazena ikonou teploměru. Díky této funkci můžete změnit výchozí nastavení. Vybraná teplota se zobrazí na displeji. Pokud si zvolíte praní ve studené vodě, objeví na displeji dvě vodorovné čárky –.

Funkce Odstředění vám umožní snížit výchozí počet otáček, tedy rychlost odstřeďování. Provedená změna se objeví na displeji. Kromě změny otáček můžete odstřeďování úplně vypnout. Zrušení této funkce se postará o zrušení všech odstřeďovacích fází. Tuto možnost nastavte u praní velmi jemných tkanin. Funkce Bez odstředění se na displeji objeví jako tři vodorovné čárky —.

Zastavení máchání je dobrá volba pro ty z vás, kdo nechcete mít pomačkané tkaniny. Zastavení máchání znamená, že program skončí s vodou v bubnu. Kvůli přítomnosti vody v bubnu zůstanou dvířka zablokovaná, proto musíte vodu nejdříve vypustit.

Program Extra tichý je zobrazen symbolem dB. Je nejvhodnější zejména, pokud chcete prát v noci. Tato funkce zruší veškeré odstřeďovací fáze, takže praní bude velmi tiché. Program skončí s vodou v bubnu, a proto vám dvířka od pračky nepůjdou otevřít. Nejdřív totiž musíte vodu vypustit.

Díky Odloženému startu můžete spuštění programu odložit v časovém horizontu od 30 min do 20 hodin.

Extra máchání je vhodné především pro osoby s citlivější pokožkou nebo pro alergiky. Vyplatí se taky v oblastech s měkkou vodou. Extra máchání přidá k programu několik máchání navíc, a tím se prací prostředky úplně vyperou z tkaniny.

Při Snadném žehlení se pračka postará o šetrné vyprání prádla a odstředění tak, aby se zabránilo jeho zmačkání. Je snížená rychlost odstřeďování, spotřebič přizpůsobí délku programu druhu prádla, ale spotřebuje více vody.

Funkce Časového manažera se postará o prodloužení či zkrácení délky praní u vybraného programu. Upravit čas si však můžete jen u vybraných programů. Díky prodlužování délky programu se postupně snižuje spotřeba energii. Fáze ohřevu, která je taktéž upravená, šetří energii. Delší doba praní u vybraného programu si udržuje stejné výsledky praní (ideální pro běžně zašpiněné prádlo).

zpět nahoru ↑

Ovládání

Pračka kombinuje dotykové a manuální ovládání. Pomocí otočného voliče programů si vyberete příslušný program, u kterého se rozsvítí kontrolka. Funkce navíc si vybíráte pomocí dotykových tlačítek na pravé straně od voliče programů u displeje. Displej zobrazuje vámi vybranou funkci nebo úpravu programu. U vybrané funkce se opět rozsvítí kontrolka. Ovládání je tedy jednoduché a přehledné.

Během praní se můžete rozhodnout, že chcete právě probíhající program zrušit. Stačí, když na několik sekund podržíte tlačítko pro vypnutí a zapnutí spotřebiče. Tím spotřebič vypnete. Stisknutím stejného tlačítka pračku zapnete a můžete si zvolit nový program. Než spotřebič s novým programem spustíte, ujistěte se, že v přihrádce zůstal prací prostředek, někdy se totiž může stát, že před spuštěním nového programu spotřebič vypustí vodu. Pokud prací prostředek chybí, doplňte jej.

Dětskou pojistku zapnete či vypnete současným stisknutím tlačítek „předpírka“+ „snadné žehlení“.

Pračka disponuje Hlasovou signalizací, která upozorňuje na dokončení programu, vyskytnutí závady či poruchy na spotřebiči. Můžete se rozhodnout, zda chcete zvukovou signalizaci používat, či nikoliv. K zapnutí či vypnutí této funkce stiskněte současně po dobu 6 vteřin tlačítka „snadné žehlení“+ „extra máchání“.

Info: Pokud se rozhodnete pro vypnutí signalizace, ozve se pouze v případě poruchy.

Trvalé extra máchání je funkce přídavného máchání, kterou můžete trvale zapnout při volbě nového programu. Funkci lze zapnout i vypnout současným stisknutím tlačítek „předpírka“+ „odložený start“ dokud se nerozsvítí nebo nezhasne příslušná kontrolka.

zpět nahoru ↑

Jak pere

Výhodou pračky jsou její malé rozměry a horní plnění, díky kterým se hodí i do menších koupelen. Objem bubnu 6 kg je vhodný pro 4člennou rodinu. Ovšem při kapacitě bubnu, která není zrovna extra velká, má spotřebič poměrně velkou spotřebu elektrické energie. Na trhu je možné najít pračky s větším objemem, které spotřebují méně elektrické energie. Nijak přehnaná však není spotřeba vody, která pračku řadí do běžné spotřební třídy.

Nepříjemný je provoz pračky, protože je poměrně hlučný, a to jak při běžném praní, tak při odstřeďování. Proto nedoporučujeme mít pračku v místnosti, ve které spíte, nebo ve které se setkáváte s přáteli. Její provoz vás bude zkrátka rušit. Pokud se rozhodnete pro praní v noci, můžete si naštěstí zvolit program, který vypustí všechny odstřeďovací fáze, takže dojde alespoň k mírnému snížení hlučnosti. Pokud se vám stává, že po spuštění pračky najdete ještě další prádlo, které je potřeba přidat, není to žádný problém, protože do této pračky je možné prádlo vložit i po zahájení programu.

Pračka má na výběr poměrně dost programů včetně programu na sportovní oblečení či záclony. Kvůli ekonomičtějšímu provozu jistě uvítáte možnost nastavení teploty i délky programu, zvolit si můžete také počet otáček. Pro větší komfort při praní můžete na displeji sledovat čas, který zbývá do konce programu. Přesto, že ovládání pračky je snadné, neuškodilo by, kdyby popisky na ovládacím panelu byly v češtině.

Výhodou pračky je dobrá stabilita, takže při provozu neposkakuje, a pokud ji budete mít v patře, nemusíte se bát, že by sousedům pod vámi padala na hlavu omítka ze stropu. Nádržku na prací prostředky je možné vyjmout a vyčistit. Nemusíte se tedy bát vzniku plísní a bakterií ze zbylého prostředku.

Instalace vám dá možná trošku zabrat, protože v návodu zcela chybí podrobnější informace o tom, jak odstranit aretační šrouby. Chybí informace o tom, kolik šroubů je potřeba odstranit. Minusové body udělujeme také za to, že má spotřebič krátkou přívodní a odpadní hadici a kabel. Buben by se měl po dokončení každého programu zastavit směrem nahoru (pro lepší otevírání), někdy se tak však nestane a je potřeba jej manuálně přetočit.

Přesto, že pračka při ždímání nabízí až 1 200 ot./min řadí se do třídy účinnosti odstředění B, takže prádlo není vyždímané stoprocentně a dosušování na sušáku bude trvat o něco déle.

zpět nahoru ↑

Na kolik vyjde provoz

Cena za jedno vyprání při plné kapacitě (6 kg) při programu bavlna. Údaje o spotřebě bereme přímo od výrobce. Bere se cena za energie, to znamená za vodu a elektrickou energii. Cena pracích prostředků není zahrnuta. Jako cenu vody počítáme 90 Kč za 1 metr krychlový (1 000 litrů) a 4 Kč za 1 kWh.

Spotřeba elektřiny: 0,79 kWh
Spotřeba vody: 47 l

Cena za jedno vyprání je tedy cca (0,79 * 4) + (0,047 * 90) = 3,16 + 4,23 = 7,39 Kč

Tento údaj berte jako orientační, závisí mimo jiné na množství prádla a zvoleném programu.

zpět nahoru ↑

Zkušenosti

 • Komoru pro prací prostředky je možné natavit na tekutý nebo práškový prostředek na praní. K nastavení vám poslouží „šoupací“ jezdec.
 • Buben se automaticky zastaví na konci programu v horní pozici pro jednodušší vyndávání prádla z pračky.
 • Přívodní i odpadní hadice je docela krátká.

Zjistit cenu

6.5 Hodnocení

Pračku můžeme označit za spotřebič, který má dobrý poměr cena/výkon, pokud vám nevadí hlučnější provoz a průměrná spotřeba. Ve své cenové kategorii nabízí poměrně širokou plejádu programů zahrnující i sportovní oblečení nebo záclony, ovšem parní program v nabídce nenajdete. Trochu větší vám může připadat také spotřeba elektrické energie. Nevyhovuje vám? Zkuste vybrat jinou.

Praní
9
Ždímání
7
Programy
6
Hlučnost
5
Výbava
6
Spotřeba
5
PLUSY
 • Vhodná do menších koupelen
 • Slušná nabídka programů
MÍNUSY
 • Hlučnější
 • Průměrné ždímání
Přidej svou recenzi

Tags:

Budeme rádi, když nám pošlete svou přípomínku, nebo názor

Odpovědět

Tvé celkové hodnocení