Recenze Electrolux PI91-5BSM

Nebaví vás ukrajovat si svůj volný čas proto, abyste vysáli? Vyzkoušejte robotický vysavač Electrolux PI91-5BSM. Ten je vybaven přimetacím bočním kartáčem, takže se dobře popere i s prachem, který se válí v rohu místnosti, nebo špatně dostupných místech. Ovládat ho můžete pohodlně odkudkoliv díky aplikaci do chytrého telefonu. Mnohé uživatele ovšem zklame nízká výdrž baterie, takže robot dokáže uklízet jen 40 minut, a navíc mu chybí virtuální zeď. Přečtěte si, jak tato novinka obstála v našem testu. Tento produkt už se doprodává / doprodal, podívejte se na aktuálně prodávané robotické vysavače.

Parametry

Doba nabíjení180 minuty
Automatické dobíjeníano
Hlučnost75 dB
Indikátor baterieano
Kapacita baterie2500 mAh
Výdrž na jedno nabití60 minuty
Rozpoznání schodůano
Možnost dálkového ovládáníano
Funkce dokončit úklidano
Typ navigacekamera, laser
Snímač překážekano
Indikátor stavu zásobníkuano
Objem zásobníku0,7 l
Plánované uklízeníano
Virtuální bariéry součástí baleníne
Wi-Fiano
Počet hlavních kartáčů1
Počet bočních kartáčů1
HEPA filtrne
Zvuková signalizaceano
Uklízecí režim SPOTano
Počet čisticích režimů3
Maximální výška překážek2,2 cm
Výška8,5 cm
Průměr32,5 cm
Držadlo pro přenášeníne
Pohybsystematický

Ovládání

Robotický vysavač se nabíjí v dokovací stanici, kterou byste měli umístit ke stěně v blízkosti zásuvky. Z pravé i z levé strany by mělo být nejméně 0,5 m volného prostoru, před nájezdem do stanice by mělo být alespoň 1,5 m volného prostoru. Ovládání vysavače je jednoduché. Tvar vysavače kopíruje displej, který se nachází v horní části a táhne se zhruba po polovině obvodu robota. Symboly na displeji se rozsvítí, jakmile vysavač zapnete a jsou dotykové, takže se symbolu stačí jen lehce dotknout. Některé symboly jen značí, co vysavač potřebuje, nebo jaké funkce jsou zapnuté. Mezi funkční tlačítka patří:
 • tlačítko ECO – jedná se o ekologický program, který sníží účinnost vysávání a také hluk elektrospotřebiče,
 • tlačítko Spuštění, Pozastavení, Vypnutí (pokud jej déle podržíte),
 • tlačítko SPOT – jedná se o program na bodové čištění (vysavač se zaměří na úklid v omezeném prostoru),
 • tlačítko Domů – pošle jej do dokovací stanice.
Informační symboly Tyto symboly vás upozorní na to, zda má vysavač nějaký problém nebo indikují jeho stavy. Mezi informační symboly patří:
 • Indikátor baterie – informuje vás o stavu baterie,
 • Výstražný trojúhelník – informuje vás o problému,
 • Digitální hodiny,
 • Ukazatel plánovaného vysávání – symbol hodinového ciferníku se šipkou,
 • Indikátor nádoby na prach – upozorní vás na nutnost vysypání nádoby nebo výměny filtru,
 • Ukazatel připojení Wi-Fi – signalizuje, že vysavač je napojený na domácí síťové připojení.
V horní části vysavače pod Digitálními hodinami najdete tlačítko, kterým se uvolňuje nádoba na prach. V přední části vysavače najdete tři „okénka“. Prostřední je kamera a dvě boční laserové snímání. Díky tomuto způsobu navigace si robot dokáže vytvořit 3D mapu pokoje, který uklízí. Pravá spodní boční část vysavače je osazena přimetacím kartáčkem, který slouží pro lepší vymetení úzkých štěrbin, rohů a špatně dostupných částí pokojů. Spodní strana vysavače obsahuje kromě koleček také přístup k nabíjecím bateriím, konektory pro nabití a také mřížku s rotačním kartáčem, který má část složenou ze štětin a část z gumy. Gumové části mají pomoct většímu nepořádku lépe se nasměrovat do sběrné nádoby. Díky jemným štětinkám se na kartáč nenamotají vlasy ani za 2 týdny. Před prvním použitím je nutné robot nabíjet alespoň 24 hodin. Při dalších použitích trvá nabití baterie 3 hodiny. Na toto nabití dokáže pracovat v ECO programu 60 min ve standardním programu jen 40 minut. Robotický vysavač dokáže rozeznat schodiště a prostory, ze kterých by mohl spadnout, protože pomocí navigace zjistí, že před ním není povrch, který by mohl vysát. Zkrátka, že je tam prázdno. Poradí si s překážkami 2,2 cm vysokými, takže dokáže překonat i takto vysoký práh. Součástí balení není virtuální stěna, nebo jiné zařízení, které by robotu signalizovalo, kde se má pohybovat. Proto, pokud chcete vysávat jen v jednom pokoji, musíte zavřít dveře do dalšího nebo tam umístit zábranu, přes kterou se robot nedostane. Vysavač vysává systematicky od obvodů stěn po střed místnosti, takže by neměl vynechat žádnou část pokoje. Nedoporučuje se ruční přenášení vysavače během vysávání, protože by mohlo dojít k jeho zmatení vysátí již jednou vysátého prostoru.

Aplikace pro ovládání

Abyste vysavač mohli ovládat v podstatě odkudkoliv na světě, je nutné si stáhnout do vašeho chytrého telefonu aplikaci PUREi9. Vysavač musíte připojit k vaší domácí Wi-Fi síti. Během tohoto úkonu musí být robot zapnutý. Připojení provedete buď naskenováním čárového kódu, nebo ručním zadáním. Po připojení k síti se na displeji objeví ikona připojení k Wi-Fi. Pokud tato ikona bliká, znamená to, že se elektrospotřebič pokouší k síti připojit.

Dokování

Pokud chcete vysávání přerušit, stačí stisknout tlačítko Domů a vysavač se vrátí do pozice, ze které vyjel. Pokud nezačínal v dokovací stanici, vrátí se do polohy, která pro něj byla výchozí.

Příprava prostoru na vysávání

Před vysáváním ze země zvedněte kabely, šňůry od záclon nebo oblečení. Vysavač se do nich může zamotat. Pokud by navinul šňůry, hrozí, že by mohl strhnout třeba lampu nebo jiný předmět. Kolem nábytku, který nemá nožky, by měl být volný prostor asi 40 cm. Vysavač je schopný vysávat pod nábytkem, který má výšku 9,5 cm. Nábytek na vysokých nožkách jako jsou židle nebo stoly vysavač objede a vysaje kolem nožek. Víte, že: Zrcadlové plochy, okna od podlahy nebo lesklé předměty mohou negativně ovlivňovat systém 3D Vision (mapování prostředí).

Funkce

Automatický návrat do nabíjecí stanice

Robotický vysavač dokáže sám rozeznat, kdy je potřeba zajet do dokovací stanice a nabít se. Automatické nabíjení trvá zhruba 2 hodiny, poté je robot nabití na 80 % a začne znovu vysávat.

Dokončení úklidu

Pokud vysavač zjistí, že je místnost na vysávání příliš velká rozdělí si pokoj do úseků 2×2 m. Po nabití po automatickém návratu do nabíjecí stanice pokračuje vysavač v úklidu tam, kde přestal.

Režim ECO

Jedná se o úsporný režim, během kterého vysavač méně intenzivně vysává. Dojde ke snížení výkonu, prodloužení pracovní doby a snížení hladiny hluku. Úsporný režim zůstane nastavený do té doby, než tlačítko ECO znovu stisknete.

Režim SPOT

Tento režim nastavte, pokud chcete, aby se vysavač intenzivně věnoval jen jednomu konkrétnímu místu. Stačí položit vysavač na konkrétní místo a stisknout tlačítko SPOT. Vysavač se tomuto místu bude věnovat v rozloze zhruba 1m2. Dané místo vysaje 2x.

Údržba

Nádobu na prach vyprazdňujte pravidelně. Pokud je nádobka plná, rozsvítí se symbol nádobky, takže je na čase ji vysypat. Jakmile vyndáte nádobu, symbol začne blikat. Bliká i v momentě, pokud není nádobka ve vysavači správně umístěná. Pokud nádobku vyprázdníte, správně zasunete do vysavače a ikona i přes to stále svítí, je potřeba vyměnit filtr. Nádobu vyndáte tak, že pod hodinami stisknete větší tlačítko ve tvaru rovnoramenného lichoběžníku. Nádobku vyndáte, odklopíte víko a vysypete do koše. Pokud je nutné vyčistit i filtr, vyjměte nádobu na prach, odklopte rám filtru (rám filtr i filtr je v podstatě víko zásobníku na prach), filtr vytáhněte a umyjte pod studenou vodou. Schnout by měl nejméně 24 hodin, než ho vrátíte zpět do vysavače. Pravidelnou péči věnujte také okénkům s kamerou a lasery. Sklíčka čistěte suchou a měkkou utěrkou. Pokud by snad byla znečištěná, je možné je očistit jemným tekutým prostředkem. Prach se zadržuje nejen v nádobě na prach, ale také ve vysavači. Proto společně s vyprazdňováním nádobky očistěte i kolečka a přimetací kartáč vespod vysavače. Nezapomeňte očistit také hlavní kartáč společně s ložisky. K odstřihnutí prachu a vlasů použijte nůžky. Prach odstraňte také ze vzduchovodu.

Jak vysává

Tento vysavač, stejně jako většina jiných robotických vysavačů se hodí především na údržbu tvrdých podlah. Poradí si i s kobercem, který však nemá vysoký chlup. Na koberci však nedosahuje tak úspěšného vysávání, jako na tvrdé podlaze. Dobře si poradí i se psími chlupy třeba od labradora. Líbí se nám, že je ve spodní části i přimetací kartáč, takže si robot poradí i s hůře dostupnými prostory jako jsou rohy nebo užší mezery. Přimetací kartáč snadno vyjmete, protože drží na magnet. Rozhodně musíme také ocenit důmyslný navigační systém, který se skládá z kamery a laserů, takže si robot dokáže zmapovat vysávané území a zbytečně do ničeho nenaráží. Rozhodně se nemusíte bát otřískaného nábytku. Díky vytváření 3D náhledu si také dokáže změřit užší prostory a rozhodně nevjíždí pod nábytek, který má menší výšku než 9,5 cm. Nemusíte se tedy bát, že by se někde zasekl a čekal, než ho osvobodíte od spárů gauče a podobně. Nádoba na prach není nijak přehnaně velká, ale nepatří ani k nejmenší. Obsah nádoby je 0,7 l, takže je určitě dobré ji po každém vysátí vyčistit. Ovšem nemusíte, protože na úplné naplnění vás upozorní blikající kontrolka, stejně jako na nutnost vyměnit filtr. U filtru bychom rádi podotkli, že vysavač nemá HEPA filtr, takže nemůžeme s jistotou říct, jak moc je vysavač vhodný pro alergiky a s jakými mikroskopickými částečkami si poradí. Filtr je možné omývat pod studenou vodou, což není úplně běžná záležitost, stejně jako vymývání sběrné nádoby. Po umytí je však nutné 24 hodin počkat, než dobře vyschne a vy ho budete moct vrátit zpět do vysavače. Nádobka na prach se z vysavače poměrně snadno vytahuje i vrací zpět, ale nepopíráme, že jsme se to museli naučit. Problém vidíme v tom, že celá horní část s nádobou, která se vytahuje má zužující se tvar, a proto někdy nádobku nevtáhnete hned na poprvé, stejně tak je to s ukládáním. Vysypávání nádobky není příliš praktické, takže část prachu se vždy rozvíří a dostane opět do pokoje. Pokud chcete vysavač někam přenést, musíte použít obě ruce, protože nemá žádný úchyt nebo madlo, za které byste jej mohli uchopit a přenést do jiné místnosti. Hlavní kartáč výrobce označuje jako XXL, jeho rozměr je však jen 22 cm, což bychom my za XXL neoznačili. Stejně jako nádobu na prach, tak i tento kartáč, přimetací kartáč, kolečka a další části je nutné pravidelně čistit od prachu a namotaných nečistot. U velkého kartáče musíte nečistoty sundávat rukou, což se nám moc nelíbí. Víme totiž, že jiné modely nabízí speciální údržbové násady, se kterými se kartáč udržuje lépe. Kartáč je potřeba pravidelně čistit, jinak se snižují vysávací schopnosti. Jako praktická vychytávka se nám jeví aplikace do telefonu, díky které si můžete vysávání spustit, kdy potřebujete. Hodí se zejména, pokud se nečekaně domluvíte venku s přáteli, že u vás někdo přespí a vy nemáte uklizeno. Stačí dát robotovi pokyn přes aplikaci a on už se postará o zbytek. Přesto, že se robotické vysavače využívají zejména, když nejste doma, může se stát, že budete potřebovat vysát, i když doma budete. V tom případě vás opravdu bude obtěžovat hluk, který vysavač vydává. Rozhodně se nejedná o žádné příjemné ševelení větříku, ale o hluk, který je pomalu srovnatelný s klasickým vysavačem. Robotický vysavač navíc místnost vysává zhruba 40 minut, což není úplně krátká doba. Existuje však možnost nastavení ECO programu, který hlučnost sice o něco ztiší, ale uklízecí dobu protáhne na 60 minut. Když už jsme zmínili dobu vysávání, rádi bychom upozornili, že vysavač se nabíjí 3 hodiny, ale dokáže vysávat jen 40 minut, což je hodně málo. Tento nedostatek alespoň trochu vyrovnává fakt, že se během vysávání dokáže až 2x nabít, což není u konkurence běžné. Jiné modely se nabijí během vysávání jen jednou. Vysávání černého koberce dělá tomuto modelu problémy, protože si myslí, že se jedná o černou díru, takže na plochu nevjede. Vysavač nabízí jen 3 režimy vysávání, což sice není mnoho, ale na druhou stranu je lepší, že dobře vysává. Některé modely nabízejí i 7 režimů, ale na žádný z nich nevysávají dobře. Electrolux PI91-5BSM má ECO režim, který, jak jsme již zmínili, snižuje hlučnost i nároky na spotřebu, ale zvyšuje dobu úklidu. Druhým režimem je SPOT, který slouží pro úklid vybraného místa. Tento režim je praktickou vychytávkou. Oceníte ho především u počítačových stolů nebo u televizních stolků, kde se často jí a zem je tam více znečištěná než ve zbytku místnosti. Třetím režimem je možnost naplánování úklidu. Robotický vysavač patří do nejdražší cenové kategorie, takže bychom očekávali, že bude mít virtuální stěny nebo maják, ale chyba lávky! Toto zařízení byste v balení hledali jen těžko. Nemůžete si jej ani dokoupit, protože je výrobce nenabízí. Za to jsme vysavači strhli hodně bodů. Pokud tedy budete chtít vysávat jen jednu místnost, je nutné zavřít dveře nebo vysavači do cesty postavit překážku. Oceňujeme, že má vysavač funkci automatického dokování, když zjistí, že mu dochází energie a funkci automatického pokračování v úklidu, takže neplýtvá energii na to, aby uklízel již jednou uklizenou část místnosti. Pokud dojde k chybě ve vysavači, ohlásí vám to zvukovou zprávou a na displeji se objeví písmenko E následované chybovým kódem. Výčet chybových kódů najdete v návodu.

Zkušenosti

 • Zvládne přejet práh nebo jiné překážky ve výšce 2,2 cm.
 • Nemá a výrobce ani nenabízí virtuální stěnu.
 • Robotický vysavač je možné pořídit ve více barevných provedeních:
Electrolux PI91-5MBM Electrolux PI91-5SGM Electrolux PI91-5SSM Zjistit cenu V testu jsou i lépe hodnocené vysavače.
Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

6.2 Total Score
Electrolux PI91-5BSM

Vysavač je ve vysávání účinnější než jiné modely zejména proto, že má boční přimetací kartáč, díky kterému se dostane i do špatně dostupných míst. Díky gumovým částem kartáče, jsou i větší části nepořádku rychleji a lépe nasměrovány do sběrné nádoby na prach. Velkou nevýhodou je malá výdrž baterie v poměru k úplnému nabití. Robotické vysavače v nejvyšší cenové kategorii mají ve svém příslušenství i virtuální stěny, ovšem ta robotu od Electrluxu chybí.

Výdrž
5.8
Provoz
6.4
PLUSY
 • boční přimetací kartáč
 • nízká výška
 • důmyslná navigace
MÍNUSY
 • malá výdrž baterie
 • vysoká pořizovací cena
 • absence virtuální stěny
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Vaše hodnocení

   Covybrat.cz
   Logo