Recenze set top box EMOS EM190-S HD HEVC H265 (DVB-T2)

Set top box EMOS EM190-S HD HEVC H265 (DVB-T2) je certifikovaný Českými Radiokomunikacemi a.s. a je vhodný pro uživatele, kteří požadují jednoduché ovládání, základní funkce a hlavně příjem nejnovějšího digitálního vysílání DVB-T2. Cenově se pohybuje mezi levnějšími set top boxy. Nemá žádné chytré funkce a připojení k internetu. K televizi se připojuje přes scart nebo HDMI, podporuje FullHD rozlišení. Má také miniUSB a USB vstup pro přehrávání multimediálních souborů (podporuje téměř všechny formáty) nebo naopak nahrávání vysílaných pořadů. Nahrávání lze nastavit dopředu (funkce TimeShift) a během nahrávání zároveň sledovat jiné programy. Mezi další funkce tohoto set top boxu patří 7denní programový průvodce (EPG) a rodičovský zámek. V příslušenství najdete IR čidlo, díky němuž můžete set top box skrýt z dohledu a univerzální ovladač, se kterým lze ovládat i televizi. Tento set top box vyhrál ocenění Produkt roku 2020 – Top kategorie a i podle nás ho lze doporučit. Jedná se o kvalitní výrobek za příznivou cenu.

Parametry

Typ signálupozemní digitální + rádiový
Standard DVB-Tano
Standard DVB-T2ano
Kodek H.265/HEVCano
Certifikaceano
Vestavěný pevný diskne
Připojení externího diskuano
České menuano
Časovačano
Teletextano
TimeShiftano
EPGano
HbbTVne
MHPne
Operační systémne
HDMIano
SCARTano
RFne
USBano
Rozměry (h x š x v) cm7,2 x 12 x 2,5
Hmotnost0,4 kg

Zkušenosti a recenze

Na set top boxu EMOS EM190-S HD HEVC H265 (DVB-T2) najdete vstupy pro HDMI 1.4, scart, USB 2.0, miniUSB a IEC (anténní vstup), vše jedenkrát. RF modulátor chybí, proto není tento set top box vhodný pro nejstarší televizory bez scartu nebo HDMI. Digitální optický vstup zde také nenajdete.

EPG (programový průvodce) ukazuje program na následujících 7 dní. Díky funkci TimeShift můžete dopředu nastavit nahrávání konkrétních pořadů nebo přepnutí na jiný kanál, a to jednorázově nebo pravidelně. Nahrávat pořady lze i během sledování jiného kanálu. Set top box nemá interní paměť, proto je důležité před nahráváním připojit USB flash disk nebo externí pevný disk. Video je nahráváno ve formátu TS a lze s ním poté bez problému pracovat na počítači. Bohužel se nahrávky neukládají pod názvem pořadu, ale pouze pod nic neříkajícím kódem. Pro editaci záznamů je na webu výrobce k dispozici návod.

Z externího pevného disku nebo flash disku můžete přes set top box přehrávat multimediální soubory. Dekóduje formáty mpeg 2, mpeg 4, h.264, h.265 a HEVC, můžete tedy sledovat i filmy ve FullHD kvalitě. Přehrává videa ve formátech .avi, .mpg, .dat, .vob, .div, .mov, .mkv, .mjpeg, .ts, .trp, .mpeg2, mpeg4, mpeg1, h264, fotografie a obrázky ve formátech jpeg, bmp a png a zvuk (hudbu) ve formátech mp3, aac, m4a a mpa. Přehrát můžete i fotografie s hudebním doprovodem. Čte titulky ve formátech OSD a srt. Přehraje i titulky z vedlejšího souboru, který musí být ve stejné složce a mít stejný název jako přehrávaný video soubor.

Tento set top box nemá chytré funkce ani funkci MHP, která slouží pro podporu interaktivních aktivit. Například objednávání zboží, které je na obrazovce přímo prezentováno. Chytí také HbbTV („červené tlačítko“), které vám navíc kromě sledovaného pořadu zobrazí také obsah z internetu. Pokud tedy máte starou televizi, která tyto funkce nemá, tento set top box vám s přístupem k internetu také nepomůže.

V příslušenství najdete dvě užitečné věci. Tou první je IR čidlo s 1m dlouhým kabelem, díky kterému je možné set top box umístit za televizi a vepředu umístit pouze čidlo. V menu je nutné vypnout přední panel, aby nerušil signál ovladače. Úchyty pro připevnění za televizi musíte ale vymyslet a nainstalovat sami, nejsou součástí balení. Pokud krabičku set top boxu nechcete schovávat, bude vám v pohotovostním režimu ukazovat čas. Druhou částí příslušenství je chytrý dálkový ovladač (včetně přiložených baterií 2x AAA), který se pyšní funkcí učení – naprogramuje tlačítka podle původního ovladače televize, který už dále nebudete potřebovat. HDMI ani scart kabely nejsou součástí balení, najdete zde pouze napájecí kabel.

Mezi uživateli panuje téměř naprostá spokojenost, chválí ho většina majitelů. Na tomto přístroji oceňují hlavně poměr cena/výkon. Líbí se jim malé rozměry set top boxu, možnost jeho umístění za televizi a kvalitní univerzální dálkové ovládání s dosahem i z větší dálky bez nutnosti přesného míření na čidlo. Vyzdvihují snadnou instalaci a následné intuitivní ovládání, přehledné a detailní EPG a vysokou kvalitu obrazu.

Ladění kanálů je manuální nebo automatické a uživatelé potvrzují dobrou citlivost set top boxu při automatickém ladění, a to i u levnějších nebo starých TV antén.

Na druhé straně se vlastnící toho zařízení setkávají i s negativní zkušeností při používání tohoto set top boxu, a to například s občasnými rušivými elementy (problikávání a sekání obrazu) při přehrávání videí přes USB. Dále uvádějí občasné zamrznutí přístroje, které vyřeší přepnutí kanálu nebo restart. Set top box je velice lehký, a proto se při pohybu kolem televize snadno shodí či přemístí, když zavadíte o kabely. Napájecí kabel je krátký. Starším osobám nemusí vyhovovat malá tlačítka na ovladači. Pokud se ovladač pokazí nebo ho ztratíte, na set top boxu žádná ovládací tlačítka nenajdete.

Několik uživatelů mělo problém s přehříváním a zasekáváním přístroje. V těchto případech se ale zřejmě jednalo o vadné kusy, které bylo nutné reklamovat.

Přiložený návod má velmi titěrné písmo. Na stránkách výrobce (emos.cz) lze ale najít všechny dostupné návody k přístroji, návod ke zpracování pořízených nahrávek v počítači (editace záznamů) nebo možnosti aktualizace softwaru. Pomocí staženého oficiálního firmwaru je totiž možné set top box aktualizovat přes USB.

Díky funkci rodičovského zámku je možné nevhodné programy smazat nebo je opatřit heslem. „Zaheslovat“ lze i celý set top box. Automatické vypnutí je možné nastavit v rozmezí  1–5 hodin.

Hledáte chytřejší set top box?

Zjistit cenu
Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

6.7 Total Score
EMOS EM190-S HD HEVC H265 (DVB-T2)

Set top box EMOS EM190-S HD HEVC H265 (DVB-T2) lze doporučit, problémy s ním se jeví spíše jako výjimečné. Disponuje základními funkcemi pro nenáročné diváky a kvalita přístroje je za danou cenu více než dobrá. Uživatelé jsou spokojeni.

Ovládání
7.5
Kvalita obrazu
7
Výbava
5.5
PLUSY
 • rodičovský zámek
 • IR čidlo (možnost umístění set top boxu za televizi)
 • kvalitní univerzální ovladač
 • 7denní detailní programový průvodce, nahrávání pořadů
MÍNUSY
 • nemá smart funkce (operační systémy Android, Linux a podobně, ani funkce HbbTV a MHP)
 • občasný nižší výkon při přehrávání přes USB
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo