Recenze kuchyňského robota ETA Gratus Max III. 0028 90061

V této recenzi se podíváme na model ETA Gratus Max III. 0028 90061. Ten se může pyšnit vysokým příkonem, mísou s velkým objemem, samozřejmostí je také sklopné rameno. Jedná se o větší a těžší přístroj, který využijete, pokud je vaše domácnost vícečlenná a připravujete pokrmy ve větším množství. Nejedná se o levný model, cenově se pohybuje od 11 000 korun. Za takovou cenu byste měli očekávat spoustu funkcí a příslušenství, což vám tento model od značky ETA také nabídne. Pojďme se na něj tedy podívat blíže.

Parametry

Příkon1200 W
Sklopné ramenoano
Objem mísy5,5 l
Počet rychlostních stupňů8
Plynulá regulace rychlostiano
Pulzní spínačano
Planetární systém mícháníano
Displejne
Šleháníano
Hněteníano
Mixováníne
Sekáníano
Strouháníano
Mlýnek na masoano
Mlýnek na kávune
Odšťavňováníne
Lis na citrusyne
Hranolkovačne
Maximální množství zpracovávaného těsta2,5 kg
Protiskluzové nožičkyano
Pojistka proti přetíženíano
Délka napájecího kabelu135 cm
Rozměry (v x š x h)39 x 35 x 28,5 cm
Hmotnost8,5 kg

Představení

Vysoce výkonný multifunkční kuchyňský robot ETA Gratus Max III. 0028 90061 patří do vyšší cenové kategorie. Pořídíte jej za asi 11 000 korun. Této ceně odpovídá vysoký příkon 1 200 W (u robotů má největší zastoupení příkon nižší než 1 000 W), tento model disponuje silným motorem, díky němuž se může pochlubit vynikajícími výsledky, ať už jde o mletí masa nebo hnětení těžkých kynutých těst. Jako jediný testovaný model při hnětení větších objemů tuhého těsta neztrácel otáčky a nezačínal vibrovat. Těsto skvěle promíchá a může pracovat i delší dobu v kuse, aniž by došlo k přetížení motoru.

     

Hůře si však vedl při strouhání, při němž zůstávají větší zbytkové kusy dané suroviny. Výtky ke struhadlu jsou tedy předmětem několika negativních recenzí, tak například jeden ze zákazníků upozorňuje, že struhadlo je vhodné pouze na strouhanku nebo oříšky. Se zeleninou nebo třeba jablky si neporadí tak, jak by měl, struhadlo se při strouhání větších surovin často zanáší. Vzhledem k ceně je toto celkem problém.

Jak už bylo řečeno, svými rozměry, a především hmotností se přístroj řadí mezi robustnější roboty – na výšku měří 39 cm, šířka je 35 cm, hloubka 28,5 cm a váží 8,5 kilogramů. Proto bude lepší, když robotu vyhradíte pevně dané místo ve vaší kuchyni, jelikož manipulace s ním není jednoduchá a nejspíš jej nebudete moci schovat do skřínky nebo poličky.

Provedení robota je téměř celokovové, což se vzhledem k cenové kategorii, do které se model od značky ETA řadí, dalo předpokládat. Robot je tedy odolný, dobře se udržuje a při správném zacházení s přístrojem by vám měl posloužit dlouhá léta. Plast na přístroji však také nalezneme, tak například kryt na mísu je vyroben z tenkého plastu a podle zkušeností zákazníků, kteří si produkt zakoupili, působí trošku křehce, což může vzbuzovat obavy, že se rozbije. Nerezovou mísu sice samostatně seženete, avšak na kryt už jsme nenarazili. Na čele robota se pak také nachází plastová krytka.

Objem nádoby je rozhodně dostatečný, je to totiž 5,5 litrů (což je však standardní velikost). Takto velká mísa postačí i pro pětičlennou rodinu. Uvádí se, že 3 litry bohatě postačí domácnosti o třech lidech. Uživatelé v recenzích často chválí tichý provoz přístroje. Hlučnost robota je 82 dB. Reálně je možné tento hluk přirovnat například ke křiku nebo k jízdě osobního automobilu v městském provozu. Zjednodušeně lze tedy říct, že i přes pochvalné recenze je potřeba počítat s určitou vyšší hlučností přístroje. Na údržbě není nic složitého, avšak malinkou nepříjemností pro někoho může být nemožnost vkládat většinu dílů do myčky. Do myčky totiž můžete vložit pouze plastové části robota, ty kovové nikoliv.

Funkce a příslušenství

Spolu s tímto modelem získáte široké příslušenství určené ke šlehání, hnětení, míchání, mixování, sekání, strouhání i mletí masa. Další příslušenství je možné dokoupit zvlášť. Navíc si můžete pořídit například:

 • kráječ na úzké i široké nudle,
 • tvořítka na těstoviny,
 • nástavec na válení těsta, výrobu zmrzliny nebo strouhání,
 • mlýnek na mák, obiloviny nebo rýži,
 • citrusovač,
 • lis na bobuloviny, ovoce a zeleninu.

Cena tohoto příslušenství se pak pohybuje většinou kolem 1 000 korun, pouze kráječ na nudle vás vyjde dráž, a to asi 2 000 korun.

S náhradními díly je pak trošku problém, jelikož je jejich dostupnost, jak zmiňují zákazníci, poněkud omezená. Jeden z uživatelů v recenzi upozorňuje, že na náhradní díly čekal více jak čtvrt roku. Pojďme se však podrobněji podívat na konkrétní příslušenství, které obdržíte už při zakoupení tohoto robota.

O míse už byla řeč, součástí balení je tedy velkokapacitní nerezová mísa o objemu 5,5 litrů, včetně průhledného krytu, ohledně kterého se však objevují výtky. Dále je to:

 • skleněný mixér,
 • hnětací hák,
 • šlehací metla,
 • mísící metla,
 • flexi metla,
 • mlýnek na maso o průměru 62 mm,
 • nástavec na strouhání
 • a převodovku, která vám zajistí optimální otáčky.

Kromě strouhání zeleniny jsou s ostatními funkcemi tohoto robota zákazníci spokojeni, a to zejména s mletím masa, šleháním nebo mícháním.

Drobná výtka se v recenzích objevuje ohledně hnětení těžších těst, kdy je prý potřeba nastavit robotu nižší rychlost, a to z toho důvodu, že při vyšších otáčkách se přístroj může pohybovat po podložce. S tímto problémem se někteří uživatelé potýkají, přestože výrobce slibuje optimální stabilitu díky protiskluzovým nožkám. Při nastavení rychlosti si můžete vybírat z celkem osmi stupňů.

Součástí balení je pak také skleněný mixér o objemu 1,4 litrů, se kterým jsou zákazníci spokojeni. Tato pomůcka vám poslouží při přípravě nejrůznějších smoothies, dresinků nebo třeba polévek, zkrátka čehokoliv. Způsob míchání tohoto robota je planetární, což by mělo přispět k tomu, že suroviny nebudou zůstávat na okrajích mísy. Pro vysvětlení – planetární systém míchání znamená, že metla se pohybuje jedním směrem, avšak ložisko směrem opačným, čímž by mělo dojít k opravdu důkladnému promíchání všech surovin. V recenzích se však občas objevila výtka ohledně toho, že mouka přece jenom občas zůstane po stranách.

Ovládání je překvapivě snadné. Chválíme také možnost nastavit výšku šlehací metly, díky čemuž je možné snadno ušlehat i menší objemy (např. bílek z jednoho vejce nebo malé množství smetany). Ocenit můžeme také to, že přístroj disponuje plynulou regulací otáček (tak jako většina robotů), mezi další funkce pak patří například funkce PULSE čili Turbo. Ta je vhodná právě pro opravdu tuhá těsta nebo velké množství surovin. Přístroj disponuje také pojistkou proti přehřátí motoru, což znamená, že pokud se motor přístroje příliš přehřeje, automaticky se robot sám vypne. Nemusíte se bát nechtěného zapnutí přístroje ve chvíli, kdy je rameno robota vyklopené nebo zrovna pracujete s nástavci, jelikož jej výrobce zaopatřil také bezpečností pojistkou.

Nejenže se jedná o výkonný model s celkem bohatým příslušenstvím, který je u zákazníků díky těmto vlastnostem oblíbený, navíc také hezky vypadá a určitě skvěle zapadne do vaší kuchyně. Avšak nebudete si moct vybrat z více barevných provedení, jelikož je tento model vyráběn pouze v bílé barvě. Součástí balení je také kuchařka, kterou si zákazníci rovněž chválí. Ta by vám měla pomoct při seznamování se s robotem (pokud s takovým přístrojem teprve začínáte) a měla by vám nabídnout také zajímavé recepty.

Rádi vám také poradíme jaký je vhodný robot na těsto.

Zjistit cenu
Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

8.2 Total Score
ETA Gratus Max III. 0028 90061

ETA Gratus Max III. 0028 90061 tedy můžeme vřele doporučit především těm, kteří často připravují těžká kynutá těsta. Jeho výsledky v této oblasti jsou totiž více než uspokojivé (až na to, že se při vyšším rychlostním stupni může přístroj lehce pohybovat). Počítat ale musíte s vyšší pořizovací cenou. Vzhledem k ceně vám však nabídne celkem slušné příslušenství, takže můžete přístroj používat na několik způsobů. Skvěle se hodí na mletí masa, s tím jsou zákazníci naprosto spokojeni. Hůře si pak vedl při strouhání, se kterým měli uživatelé často problémy. Jako další minus hodnotíme také nedostupnost náhradních dílů, což vám při jakékoliv poruše může dost znepříjemnit a znesnadnit používání robota. Celkově však přístroj hodnotíme kladně, stejně jako drtivá většina zákazníků, kteří do tohoto robotu vložili svou důvěru.

PLUSY
 • kvalita provedení
 • vysoký výkon
 • velké množství příslušenství a funkcí
 • lze šlehat i menší objemy
 • vynikající pro hnětení těžkých těst
 • tichý chod
MÍNUSY
 • vyšší pořizovací cena
 • při strouhání zůstávají zbytky
 • vyšší hmotnost
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo