Recenze kuchyňského robotu ETA Gratus STORIO 0028 90064

Pokud rádi trávíte čas v kuchyni nebo jste jen nadšenými příležitostnými kuchaři a pekaři, kteří si rádi usnadní práci, možná bude právě pro vás vhodný multifunkční kuchyňský robot. Kromě toho, že pokryje mnoho funkcí, na které jinak potřebujete jednotlivé přístroje, zabírající spoustu místa, tento model Gratus STORIO 0028 90064 od ETY v retro designu udělá na vaší kuchyňské lince taky spoustu parády. Pořídit si ho můžete v krémové, červené nebo klasické černé barvě. Ve stejném provedení navíc ETA nabízí několik dalších výrobků jako lednice, rychlovarná konvice nebo topinkovač. Pokud se chystáte na novou kuchyň, nebo výměnu vybavení, můžete vše sladit, jak barevně tak designově. Jeho pořizovací cena je poněkud vyšší, robot vám za ni však má dost co nabídnout.

Parametry

Příkon1 200
Sklopné ramenoano
Objem mísy5,5 l
Počet rychlostních stupňů6
Plynulá regulace rychlostiano
Pulzní spínačano
Planetární systém mícháníano
Displejne
Šleháníano
Hněteníano
Mixováníano
Sekáníano
Strouháníano
Mlýnek na masoano
Mlýnek na kávune
Odšťavňováníne
Lis na citrusyne
Hranolkovačne
Maximální množství zpracovávaného těsta2,5 kg
Protiskluzové nožičkyano
Pojistka proti přetíženíano
Délka napájecího kabelu135 cm
Rozměry (v x š x h)93x31x46
Hmotnost14,5 kg

Představení

Kuchyňský robot ETA Gratus STORIO 0028 90064 je s příkonem 1 200 W řazen k těm výkonnějším modelům. K dostání je v celokovovém provedení. Robot vládne šesti stupni rychlosti a jeho motor má stabilizátor, udržující otáčky při velké zátěži. Součástí základní výbavy je velkorysá nerezová mísa s objemem 5,5 l, průhledný kryt, který brání úniku těsta a zároveň umožňuje bezpečné přidávání surovin během míchání/ hnětení. S tímto robotem můžete také mixovat (skleněný mixér má objem 1,4 l) třeba smoothie. Mleté maso už nemusíte kupovat, ale můžete si ho pomlet doma a začerstva. Dokonce můžete vyrábět domácí uzeniny díky speciálnímu nástavci. Tři disková struhadla zpracují nejrůznější zeleninu nebo ovoce. V předvánočním čase vás jistě potěší možnost protlačení strojového cukroví, v létě zase nástavec na výrobu domácí zmrzliny. Součástí příslušenství je taky sekáček potravin s objemem 420 ml. Ten skvěle poslouží na sekání bylinek, cibule nebo ořechů. Bohužel s ním nenamelete třeba mák, pokud ho máte rádi, je třeba si mlýnek na mák dokoupit zvlášť.


Funkce a příslušenství

Za již běžnou, ale velmi praktickou funkci u těchto kuchyňských robotů považujeme tzv. planetární systém míchání – což v praxi znamená, že těsto/ další suroviny jsou v míse promíchávány metlou nebo hákem otáčením kolem své osy a navíc pohybem kolem celé nádoby, zajišťují tak perfektní promíchání všech surovin. Nahradit tento systém ručně prakticky nejde.

Jak už bylo zmíněno, tento model je na trhu v celokovovém provedení a retro designu, který lze kombinovat ještě s dalšími spotřebiči stejné řady. Pořídit si ho můžete v černé, červené nebo elegantní béžové barvě. Co je výrobku občas vytýkáno z hlediska vzhledu, je odlupování loga ETA. To je ale skutečně jen kosmetická vada, která nijak neovlivňuje to, co robot umí.

Základní kovové nástavce, které k robotu dostanete, jsou čtyři – hnětací hák, šlehací metla, mísící metla a flexi metla. Hnětací hák poslouží na hutná těsta, nejčastěji chlebová. Motor je opravdu výkonný, takže tento robot zvládne i tužší konzistence. Pomocí šlehací metly skvěle vyšleháte vejce nebo jemná těsta. Mísící metla je vhodná třeba na kynuté buchty. Tento robot má, oproti většině ostatních multifunkčních robotů, i flexi metlu na krémy a lehká těsta, skvěle s ní připravíte třeba těsto na bublaninu.

Robot si poradí až s 2,5 kg těsta (ale pozor, ne hutného chlebového). Výhodou možnosti nastavení výšky jednotlivých nástavců pomocí klíče je, že můžete zpracovávat i malé množství surovin. Třeba dva vaječné bílky, poradí si s nimi dokonale. Velká nerezová mísa sice pojme až 5,5 l materiálu, ale nemusí to nutně znamenat, že budete vždy připravovat pokrmy ve velkém. Robot vám navíc umožní zvolit funkci plynulé regulace otáček nebo PULSE pro otáčky maximální.

Základní výbava obsahuje skleněný mixér o objemu 1,4 l. Pokud si třeba ke snídani rádi dopřejete smoothie (ať už ovocné nebo zeleninové), můžete ho vyrábět s tímto robotem. Skleněná nádoba stejně tak zvládne zpracovat polévku, přesnídávku pro děti, koktejl nebo zálivku na salát.

Dále zde najdete sekáček s objemem nádoby 420 ml. Disponuje čtyřramenným nerezovým nožem, který si poradí s bylinkami, ledem, zeleninou nebo kávou. Dobře se s ním tvoří třeba domácí pesta.

Na zpracování zeleniny, ale i různých druhů ořechů nebo sýru, se skvěle hodí strouhací nástavec se třemi deskovými struhadly. Můžete díky nim připravit tvrdý sýr na těstoviny, ořechy do pečení nebo zeleninu na salát. Robot má v základní výbavě i mlýnek na maso. Kromě výhody pomlet si čerstvé maso doma, je dobré vědět, že mlýnek zvládne všechny druhy masa (od hovězího po rybí), takže můžete vesele připravit klasické hovězí burgery nebo třeba lehké rybí karbanátky. U mletí s tímto robotem je však patrná jedna nevýhoda – masomlýnek si neporadí s tučným masem, to zůstává špatně pomleté a mlýnek se s ním lehce ucpává. Další možností, jak zpracovávat maso s tímto robotem, je výroba domácích uzenin nebo masových šišek Kebbe, kterou umožňuje speciální nástavec.

Výrobce u modelu Gratus STORIO 0028 90064 myslí nejen na snadné užívání výrobku, ale i na bezpečnost. Robot má tepelnou pojistku, aktivující se během přetížení přístroje, chrání tak před zničením celého motoru. Stabilitu na kuchyňské lince během práce zaručují protiskluzové nožky. Výkyvné rameno zajišťuje pohodlnou a rychlou výměnu nástavců a navíc má bezpečnostní pojistku proti nechtěnému spuštění, kdy je rameno odklopeno (ocení zejména rodiče s dětmi v kuchyni). Celkově se s odklápěcím ramenem pracuje dobře, jeho plynulý pohyb zajišťuje aretační pojistka.

ETA umožňuje velkou základní sadu k tomuto modelu ještě rozšířit. Pokud vám nebude stačit, co najdete v krabici s robotem (a že toho není málo), můžete si pořídit ještě další druhy kráječů, struhadel a mlýnků. Nebo třeba brousek nožů, který prodlouží životnost ocelovému i nerezovému ostří jednotlivých komponentů.

Příslušenství:

 • Velká nerezová mísa o objemu 5,5 l
 • Průhledný kryt mísy
 • Hnětací hák
 • Šlehací metla
 • Mísící metla
 • Flexi metla (na krémy a lehká těsta)
 • Skleněný mixér 1,4 l
 • Nástavec na strouhání s 3 diskovými struhadly
 • Převodovka pro zajištění optimálních otáček
 • Mlýnek na maso (Ø 62 mm) – 4 velikosti mlecích destiček
 • Nástavec na výrobu uzenin
 • Tvořítko na cukroví
 • Uvolňovací klíče
 • Nástavec na výrobu zmrzliny
 • Sekáček potravin (420 ml)
 • Klíč pro snadné nastavení optimální výšky nástavců v míse

Srovnání s dalšími kuchyňskými roboty

ParametryETA Gratus STORIO 0028 90064ETA Gratus 0028 90030ETA Gratus MAX 0028 90061
Cca cena v Kč14 9999 99912 999
Příkon ve W1 2001 2001 200
Sklopné ramenoanoanoano
Objem mísy v l5,55,55,5
Pulzní spínačanoanoano
Planetární mícháníanoanoano
Počet rychlostí688
Šleháníanoanoano
Hněteníanoanoano
Mixováníanoanoano
Odšťavňovánínenene
Sekáníanonene
Strouháníanoanoano
Mlýnek na masoanoneano
Hmotnost v kg11,811,49,11
Rozměry v cm34 x 39 x 2935,5 x 38 x 2832,50 x 32 x 28
Délka kabelu v m1,351,21,35

Pojistka proti přetížení

anoneano

Možnost dokoupení výbavy

anoanoano

Pokud rozhodujete mezi výše zmíněnými kuchyňskými roboty značky ETA, může vám přiložená tabulka rozhodování usnadnit. Model, kterým se v článku nejvíce zabýváme je nejnákladnější, ale taky má velmi bohatou základní výbavu a oproti ostatním má třeba sekáček. Ostatní dva modely zase disponují dvěma stupni rychlosti navíc. Příkon motoru mají všechny tři roboti stejný a opravdu silný. Nejlevnější model nemá masomlýnek, který však lze dokoupit.

Chtěli byste si prohlédnout jiné recenzované kuchyňské roboty?

Zjistit cenu
Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

8 Total Score
ETA Gratus STORIO 0028 90064

Gratus STORIO 0028 90064 se celkově jeví jako spolehlivý pomocník v kuchyni. Široký výběr nástavců a komponentů v základní výbavě můžete v případě zájmu ještě rozšířit přikoupením dalšího příslušenství. S tímto robotem připravíte velké množství pokrmů třeba na rodinné oslavy, stejně tak ho díky redukci výšky nástavců můžete použít na upečení malého koláče. Pořizovací cena je vyšší, ale funkcí má robot opravdu hodně. Přesto někoho nemusí uspokojit masomlýnek, který si neporadí s tučným masem nebo absence mlýnku na mák.

PLUSY
 • velkorysá základní výbava a možnost jejího rozšíření
 • multifunkčnost
 • výkonnost
MÍNUSY
 • tučné maso nelze dobře pomlet
 • logo na přístroji se často odlupuje
 • nemá mlýnek na mák v základní výbavě
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo