Recenze ETA Gratus Vital II 0028 90092

Aktualizováno v listopadu 2022

 Velkou výhodou dnešních kuchyňských robotů je to, že při tvoření v kuchyni šetří jak vaši energii, tak i čas. K dostání jsou také takové modely robotů, které jsou schopny nahradit většinu jiných spotřebičů a nástrojů, které doma máte. Takovým přístrojem je také ETA GratusVital II 0028 90092, který je svým vybavením opravdu bohatý. Pojďme se společně podívat, co vše nabízí, a v čem mohou být jeho úskalí.

Parametry

Příkon1200 W
Sklopné ramenoano
Objem mísy5,5 l
Počet rychlostních stupňů6
Plynulá regulace rychlostiano
Pulzní spínačano
Planetární systém mícháníano
Displejne
Šleháníano
Hněteníano
Mixováníano
Sekáníano
Strouháníano
Mlýnek na masoano
Mlýnek na kávune
Odšťavňováníano
Lis na citrusyano
Hranolkovačne
Maximální množství zpracovávaného těsta2,5 kg
Protiskluzové nožičkyano
Pojistka proti přetíženíano
Délka napájecího kabelu1,5 cm
Rozměry (v x š x h)36 x 29 x 39
Hmotnost14,36 kg

Představení

Již pro začátek je nutno říct, že se jedná o poměrně velký a těžký kuchyňský robot. Má skoro 15 kg. Je proto nutné, aby měl na kuchyňské lince své místo, jelikož by se vám asi nechtělo neustále ho odněkud vytahovat a zase schovávat. Nemusíte se ale bát, že by se do kuchyně nehodil esteticky, svým celokovovým vzhledem totiž působí velmi atraktivně. Podle návodu může působit jeho obsluha poměrně složitě, obzvláště kvůli montáži a demontáži různorodých nástavců, které naleznete v balení, ale chce to jen cvik a za chvíli člověk ví, co kam patří. Celkově má 7 stupňů rychlosti a příkon 1200 W. Objem mísy na těsto je 5,5 l, což je vcelku standard.

Funkce a příslušenství

Pokud bychom se podívali na příslušenství, tak to je u tohoto modelu řady Vital II opravdu bohaté. V balení najdete z těch klasických nástavců nástavec na hnětení, mixování, strouhání, šlehání, sekání, ale navíc také třeba gluten free hák na hnětení bezlepkového těsta, mlýnek na maso, lis na ovoce, pěchovadlo, odšťavňovač citrusů, nástavec pro tvorbu zmrzliny nebo mlýnek na mák. Celkově by balení mělo obsahovat 14 nástavců. K výše zmíněnému lisu na ovoce naleznete také rovnou dvě sítka – jedno na ovoce bez pecek a semínek, druhý na ovoce se zrníčky a semínky. V balení při koupi dostanete pro inspiraci k využití nástavců kuchařku nazvanou Šéfkuchař robot.

Všechny nástavce lze výškově nastavit podle množství surovin, takže se zpracuje vše a nemělo by nic zůstávat po stěnách. K tomu také dopomáhá planetární systém míchání, kterým tento kuchyňský robot disponuje. Ocenit můžeme také jeho tichý chod a plynulou regulaci otáček. U ovládacích koleček můžeme nalézt také funkci PULSE (neboli turbo), která je vhodná pro zpracování tužších těst a surovin. Tento kuchyňský robot má také tepelnou pojistku, která se sepne v případě přetížení přístroje a vypne ho. Dále má také bezpečnostní pojistku proti nechtěnému spuštění přístroje během vyklopeného ramena a montáže nástavců. Nekovové díly, které použijete, můžete následně jednoduše vložit do myčky, což urychluje práci. Nevýhodou je ale samozřejmě to, že ty kovové části musíte umýt ručně.

Pro zabránění klouzání robotu po kuchyňské lince je vybaven protiskluzovými nožičkami. Součástí balení je také skleněný mixér o objemu 1,4 litru, který nepohlcuje pachy ani barvu z potravin a využít ho můžete třeba pro přípravu smoothie či nějakého dobrého pesta.

Podle zkušeností uživatelů tento kuchyňský robot dokáže pomlít maso bez problémů a bez jakéhokoliv ucpávání vazivem. Další zkušenosti prozrazují, že gumový hák rozmíchá veškeré případné hrudky a kynuté těsto uhněte „na jedničku“. Pokud bychom se podívali na ty negativní zkušenosti, uživatelé tomuto robotu vytýkají poměrně vysoké umístění krouhacího zařízení na zeleninu, které je navíc poměrně malé, takže je nutno nakrájet jednotlivé kousky na menší dílky. Dle mých zkušeností je lis na citrusy mírně nestabilní, nelze na něj zatlačit a může vám způsobit v kuchyni mírný nepořádek. Nástavec na zeleninu navíc během provozu působí tak, jako by se měl každou chvílí ulomit a vypadnout. K ostatním nástavcům výtky nemám.

I přes to, že má tento model takové množství nástavců, může se stát, že zatoužíte po dalších funkcích. V takovém případě si můžete další nástavce dokoupit. Seženete tak například nástavec na tvoření těstovin nebo mlýnek na luštěniny a obiloviny.

Srovnání

Připravili jsme si pro vás srovnání ETA Gratus Vital II 0028 90092 s modelem ETA Gratus Kalibro 0038 90010. Jejich stěžejní parametry a přednosti naleznete v tabulce níže.

Parametry

ETA GratusVital II 0028 90092

ETA GratusKalibro 0038 90010

Průměrná cena v Kč

14 000

15 500

Příkon ve W

1200

1500

Plynulá regulace otáček

ano

ano

Objem v l

5,5

6,7

Šlehání

ano

ano

Hnětení

ano

ano

Mixování

ano

ano

Sekání

ano

ano

Mlýnek na maso

ano

ano

Strouhání

ano

ano

Lis na ovoce

ano

ne

Odšťavňovač citrusů

ano

ne

Výroba zmrzliny

ano

ne

Plnění uzenin

ano

ano

Tvorba masových kuliček

ano

ano

Mlýnek na mák

ano

ne

Tvořítko na cukroví

ano

ano

Rozměry v cm

36 x 29 x 39

38 x 64,5 x 48

Tyto dva kuchyňské roboty ETA se liší průměrnou cenou asi o 1500 Kč, objemem hlavní nerezové mísy, svým příkonem a rozměry. Je zajímavé, že model Vital II 0028 90092 má nižší cenu, ale za to v jeho balení dostanete větší množství příslušenství, takže se dá říct, že dostanete za méně peněz více muziky. Model Kalibro 0038 90010 má ovšem vyšší výkon, takže pokud upřednostníte výkonnost a nepotřebujete takové množství příslušenství, měl by vám určitě postačit. I 1 200 W je však velmi slušný výkon, 1 500 W je skutečná špička.

Základní příslušenství těchto dvou modelů je v podstatě stejné, liší se tedy přídavnými nástavci. Vital II má konkrétně navíc lis na ovoce, odšťavňovač na citrusy, výrobník na zmrzlinu a mlýnek na mák.

Chcete raději levný kuchyňský robot?

Zjistit cenu
Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

8.6 Total Score
Hodnocení ETA Gratus Vital II 0028 90092

Před koupí kuchyňského robotu ETA GratusVital II 0028 90092 je potřeba myslet na to, že musíte někam všechno jeho příslušenství uložit – pokud si říkáte, že všechny jeho nástavce nikdy nevyužijete, bude asi lepší pořídit si jiný model ETA Gratuss podobnými parametry, ale s menším počtem nástavců, ke kterému si popřípadě časem odkoupíte ty nástavce, o kterých víte, že je opravdu využijete, například ETA Gratus 0028 90030, který sice není z řady Vital2, ale vyznačuje se nižší cenou a přítomností pouze těch nejzákladnějších nástavců. Na druhou stranu ale model ETA 0028 90092 nahradí doma svou výbavou většinu kuchyňských ručních nástrojů a ušetří čas i vaši energii. Vztahuje se na něj záruka 10 let a jeho cena se obvykle pohybuje kolem 14 000 Kč, v akci je ale k dostání třeba i za 12 000 Kč.

PLUSY
 • odolné provedení
 • nahradí většinu kuchyňských spotřebičů
 • slušný výkon
MÍNUSY
 • cena
 • zabírá hodně místa
 • zpracování některého příslušenství je lehce chatrné
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo