Kuchyňský robot ETA Gratussino 0023 90080

V dnešní moderní době si už málokdo umí představit život bez kuchyňského robota. Dnes se podíváme hlouběji na multifunkční kuchyňský robot ETA Gratussino Maxo II 0023 90080. Tento pomocník má planetární systém míchaní. Osloví vás bohatou výbavou, se kterou můžete šlehat, mísit i uhníst těsto. Poradí si také se strouháním zeleniny a ořechů, s mletím masa, plněním uzenin a dokonce i s tvorbou masových trubiček Kebbe, či vyráběním strojového cukroví. Další výhoda je i mlýnek na mák, takže si můžete připravit i nejrůznější makové speciality. Dále se pyšní i jednoduchým ovládáním díky regulačnímu kolečku. Nástavce jdou vyměnit snadno a rychle. Samozřejmostí je i tepelná pojistka proti přehřátí. Zatím to zní všechno perfektně, že? Má i nějaké nevýhody? To se vše dozvíte v našem článku.

Parametry

Příkon1 000
Sklopné ramenoano
Objem mísy4,5 l
Počet rychlostních stupňů6
Plynulá regulace rychlostiano
Pulzní spínačano
Planetární systém mícháníano
Displejne
Šleháníano
Hněteníano
Mixováníano
Sekáníne
Strouháníano
Mlýnek na masoano
Mlýnek na kávune
Odšťavňováníne
Lis na citrusyne
Hranolkovačne
Maximální množství zpracovávaného těstacca 1,9
Protiskluzové nožičkyano
Pojistka proti přetíženíano
Délka napájecího kabelu120 cm
Rozměry (v x š x h)34 x 40,5 x 27,5
Hmotnost10,5 kg

Představení

Kuchyňský robot ETA Gratussino 0023 90080 je všestranný pomocník do kuchyně, který má opravdu širokou výbavu. S takto bohatou výbavou můžete bez problému šlehat, mísit a hníst těsto. Snadno můžete zpracovávat ořechy, zeleninu, umlet maso, plnit uzeniny, vytvořit oblíbené masové trubičky Kebbe, nebo vyrobit cukroví. S mlýnkem na mák pak můžete vytvářet různé makové speciality. Pokud si budete chtít rozšířit vybavení, můžete si snadno dokoupit, co budete chtít/potřebovat.

Objem mísy je 4,5 l, což je takový zlatý střed. Pro čtyřčlennou rodinu ideální.

Nástavce na robot velmi snadno a rychle nasadíte. Ovládání je také jednoduché pomocí regulačního kolečka. Robot se snadno udržuje – většinu příslušenství lze mýt v myčce na nádobí. Doporučuji dát do myčky pouze plastové části. Kovové části mohou vlivem některých agresivních čisticích prostředků změnit barvu nebo povrch. Také byste měli vědět, že mixér nelze demontovat (spodní plastová část). Doporučuji po použití mixéru ihned oplachovat, jinak ho tedy nelze dokonale umýt.

       

Pro důkladné a stejnoměrné promíšení surovin všude v míse slouží tzv. planetární míchání (hnětač se neotáčí pouze kolem své osy, ale celé zařízení rotuje kolem okrajů mísy).

Výkonný 1 000 W motor se stabilizátorem udržuje nastavené otáčky i při velkém zatížení. Výkon je tedy slušný, i když se doporučuje ideálně 1 200 W. Má plynulou regulaci otáček a kovová převodová kola, která zajišťují dlouhou životnost. S protiskluzovými nožkami je zajištěná také stabilita. V jeho těle se pak skrývá i prostor pro navinutí napájecího kabelu, který je dlouhý 120 cm. Výkyvné rameno je zajištěno bezpečnostním systémem, a tak se robot nespustí, pokud je rameno v odklopené poloze. Dále disponuje bezpečnostní tepelnou pojistkou proti přehřátí motoru a světelnou signalizací provozu.

Tento kuchyňský robot váží přibližně 10,5 kg. Dopředu si proto rozmyslete, jaká je ideální hmotnost zejména, pokud robota nepostavíte trvale na jedno místo, ale budete ho často stěhovat. Se spotřebičem se vám totiž musí zejména dobře manipulovat. Většina těchto přístrojů se pohybuje nejčastěji od 6 do 8 kg.

Samozřejmě platí, že čím kvalitnější materiál (nejlépe včetně vnitřních kovových převodů), tím odolnější kuchyňský robot máte před sebou. Tento robot není celokovový. Kovové jsou převody, tělo robotu je plastové. Hlučnost tohoto robota je 85 dB, což je pro představu jako hlasitější vysavač, auto v městském provozu nebo křik. Avšak musíme předpokládat, že téměř všechny tyto typy stolních kuchyňských strojů jsou hlučnější.

Obecně jsou tyto stolní přístroje větší a těžší. Tento pomocník váží okolo 10,5 kg. Jsou tedy i méně skladné a musíte také počítat i se složitější údržbou. Složení a rozebrání před a po umytí zabere nějaký čas. To jsou ale takové obecné zápory všech těchto stolních přístrojů.

Na tomto kuchyňském robotu si můžete vybrat z 6 rychlostí. Regulátor lze nastavit i do polohy P (PULSE) = krátkodobé spuštění nejvyšší rychlosti. Pouze v této poloze musíte regulátor manuálně držet. Po jeho uvolnění se automaticky vrátí do polohy OFF.

Velká výhoda je záruka 5 let na motor, kterou nabízí Eta. Není podmínkou si zakoupit produkt přímo u Ety, můžete si robota koupit i jinde a pak jej zaregistrovat u výrobce. Ale pozor – jedná se pouze o záruku motoru, nikoliv celého robota.

A kolik stojí? Cena se pohybuje přibližně od 6 800 do 7 500 Kč. Podle mého názoru je to robot střední třídy. V poměru cena – výkon optimální. Hlavně tedy pokud nechce člověk do robota investovat celou měsíční výplatu. Zároveň ale platí pravidlo, že čím je pořizovací cena robotu vyšší, tím kvalitnější spotřebič získáte. Pokud používání tohoto pomocníka myslíte vážně, obvykle se nevyplatí příliš šetřit. Ovšem v této cenové kategorii (cca do 10 000 Kč) bych spíše volila už rovnou celokovový kuchyňský robot.

Hodí se zde napsat i pár rad:

 • Celková doba nepřetržitého chodu je 30 minut. Po této době nechte robot ochladit alespoň na 30 minut.
 • Pokud se zpracovávané potraviny začnou zachytávat na příslušenství (např. háku, metle), spotřebič vypněte a příslušenství opatrně očistěte (např. stěrkou).
 • Začne-li příslušenství nadměrně vibrovat, snižte rychlost nebo jej zcela vypněte a odeberte část surovin.

Funkce a příslušenství

Když si objednáte kuchyňského robota ETA Gratussino 0023 90080, obdržíte k němu i:

 • velkou nerezovou mísu o objemu 4,5 l,
 • skleněný mixér o objemu 1,4 l na smoothie, polévky či omáčky,
 • hnětací hák,
 • šlehací i mísící metly na těsta, krémy a pomazánky.

Základní výbavu dále doplňují dva mlýnky – jeden na maso o průměru 54 mm se dvěma velikostmi mlecích destiček a druhý na mák. Mlýnek na maso je doplněn nástavcem na plnění uzenářských produktů, jako jsou domácí klobásky a jitrnice. Další součástí je nástavec na Kebbe a strouhací nástavec se 4 struhadly na saláty, ořechy, strouhanku a jiné. K příslušenství patří také:

 • plastová násypka,
 • pěchovadlo,
 • průhledný kryt na mísící mísu,
 • tvořítko na cukroví a
 • uvolňovací klíče.

(Pozor si dávejte na některých eshopech, mají napsáno, že v příslušenství je i lis na ovoce či citrusovač – jsou to mylné informace! Ale můžete si je dokoupit zvlášť).

V základním vybavení bych osobně více ocenila diskový krouhač zeleniny, než mlýnek na mák, jelikož v základu obsahující nástavec na strouhaní zelenina ucpává. Diskový krouhač lze dokoupit také zvlášť.

Na šlehací metle jde nastavit i výška šlehání. Bohužel ale ve více případech na dně zůstává těsto netknuté. Hnětací hák je podle mě zbytečně vysoko.

Co se týče strouhání, uživatelé tvrdí, že jde ztuha. Musí zastavovat a vyprazdňovat struhadlo. Standardně mají struhadla v upevnění pouze malou drážku a nejsou nijak jinak upevněna. S tím souvisí i další negativní ohodnocení uživatelů, kteří si všimli, že i při využití funkce mletí máku, nebo strouhání, se stále točí všechny části při využití pouze jedné.

Robot nemá stavitelné rameno. Pro optimální výsledek doporučuji zvolit suroviny o celkové hmotnosti alespoň 300 g (při zhotovení sněhu z vaječného bílku min. 3 – 4 vejce).

Také byste měli vědět, že v mlýnku na mák nelze mlet mouku z různých semen a plodin.

Zde se hodí napsat i pár rad:

Rady pro šlehání:

 • Používejte přísady o pokojové teplotě.
 • V případě, že šlehání jsou se šleháním potíže, přidejte trochu citrónové šťávy, nebo soli.
 • Krémy, šlehačky a smetany by měly mít teplotu okolo 6 °C.

Rady pro hnětení:

 • Kvasnice je lepší předem rozmíchat ve vlažném mléce nebo vodě.
 • Přísady se nejlépe propojí, pokud jako první do nádoby nalijete tekutinu.
 • Různé typy mouky mohou vyžadovat jiné množství potřebné tekutiny. To ovlivňuje lepkavost těsta a může mít značný vliv na zatížení robota.

Srovnání s dalšími kuchyňskými roboty

ETA Gratussino 0023 90080 Maxo IIETA Gratussino 0023 90070 Bravo II
Příkon1 000 W800 W
Sklopné ramenoanoano
Objem mísy4,5 l4,5 l
Počet rychlostních stupňů6neuvedeno
Planetární systém mícháníanoano
Šleháníanoano
Hněteníanoano
Mixováníanoano
Sekánínene
Strouháníanoano
Mlýnek na masoanoano
Mlýnek na kávunene
Mlýnek na mákanone
Odšťavňovánínene
Protiskluzové nožičkyanoano
Pojistka proti přetíženíanoano
Hmotnost v kgCca 10,5 kgCca 10 kg
Cenacca 7 000 Kčcca 5 000 Kč

Porovnali jsme i tyto dva produkty. Maxo II i Bravo II jsou si hodně podobné. Oba mají planetární systém míchání, sklopné rameno, stejně velkou mísu (4,5 l), protiskluzové nožičky, pojistku proti přetížení a velmi podobnou hmotnost. Také funkce mají stejné, jako je šlehání, hnětení, mixování, strouhání a mají oba mlýnek na maso. Maxo II se liší převážně v tom, že má i mlýnek na mák a má vyšší příkon o 200 W. V příslušenství u Maxo II najdete více, např. tvořítko na cukroví. V čem se tedy liší hodně, je cena. Bravo II zakoupíte téměř o 2 000 Kč levněji.

Záleží už tedy na vás, s čím se spokojíte. Rozdíly tedy nejsou vůbec velké. Když už bych měla našetřeno více peněz, možná bych se podívala spíše na celokovový robot. Když bych si měla vybrat mezi Bravo II a Maxo II, myslím si, že nenároční uživatelé budou spokojení i s tou levnější variantou – Bravo II.

Prohlédněte si i jiné recenzované kuchyňské roboty.

Zjistit cenu
Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

7.6 Total Score
ETA Gratussino 0023 90080

Tento kuchyňský je v poměru cena – výkon optimální. Kladně hodnotíme jeho univerzální využití, protiskluzové nožičky, planetární systém míchaní a dostačující příslušenství. Výhodou je i možnost dokoupení příslušenství. Negativně hodnotíme náročnější údržbu, vyšší hmotnost, chybějící funkci sekání, odšťavňování a lisování. Dle uživatelů má nebezpečně rotující míchací části robotu. Také je nevhodný pro zpracování malého množství surovin. Za takovou cenu by mohl robot být celokovový a měl by mít funkci sekání

PLUSY
 • uhněte těsto i na vánoční cukroví
 • univerzální využití
 • dostačující příslušenství
 • další příslušenství se dá dokoupit
 • protiskluzové nožičky
MÍNUSY
 • náročnější na údržbu
 • nevhodné pro zpracování malého množství surovin
 • nebezpečně rotující míchací části robotu
 • chybí funkce sekání, odšťavňování a lisování
 • není celokovový (má kovové jen převody)
 • vyšší hmotnost
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo