Recenze ETA Sabine 1478 90010

Aktualizováno v listopadu 2019

Mám rád české firmy a vždy mě potěší, když vidím povedený produkt, který sestrojily „zlaté české ručičky“. Eta bývala v minulosti na trhu vysavačů osvědčenou volbou. Neříkám, že už jí dnes vůbec není, ale cyklonový vysavač ETA Sabine 1478 90010 se bohužel vůbec nepovedl. Sráží ho až příliš mnoho vlastností, které ho nakonec stáhly až do podprůměru. Tak pojďme k tomu, co se mi nelíbí. Hned ze začátku je to délka kabelu (5 metrů), takže dosah pohybu od zásuvky do nějakých sedmi osmi metrů maximálně. Malý byt v pořádku. Stačí velký byt nebo rodinný dům a už musíte během vysávání párkrát navíc zbytečně zapojovat koncovku z jedné zásuvky do druhé.

Hlučnost velice nadprůměrná, chápu, že vysavač není tichý přístroj, ale vím, že jiné dokáží vysávat výrazně tišeji. Co mi až tolik nevadí je nejhorší energetická třída G. Díky vysokému příkonu má slušný výkon a jelikož mají vysavače obecně docela malou spotřebu, tak vás tenhle bude každý rok stát o sto až stopadesát korun víc než nějaká ekologická varianta. Další věc, před kterou je třeba být opatrný je třída čistosti vyfukovaného vzduchu. Ta je velmi slabá, podle energetického štítku D. Alergikům bych nejraději nákup vysavače zakázal a ostatním doporučil zvážit už jen kvůli tomuto faktu. Přitom filtrace je na první pohled velmi slušná. HEPA filtr s ucházející třídou 12 a 2 ks mikrofiltru – ochranný vstupní motorový a výfukový. Drobné prachové částice nejspíše unikají díky nedokonalé konstrukci vysavače.

Ale abych jen nehanil, tak musím zmínit prodlouženou tříletou záruku na motor, pro kterou se musíte po nákupu spotřebiče registrovat na stránkách Ety. Měkčená pojezdová kolečka plynule jezdí po každém povrchu a nemusíte se bát poškození podlahy. V balení také najdete poměrně bohaté příslušenství:

 • Univerzální podlahová hubice s výsuvným kartáčem
 • Turbokartáč
 • Kovová teleskopická trubice
 • Polštářová hubice
 • Štěrbinová hubice
 • Kartáček s jemnými štětinkami

Hmotnost je necelých pět kilo a rozměry jsou 240 x 290 x 380 mm.

Parametry

Typ vysavačebezsáčkový
Objem nádoby na prach2 l
Délka kabelu5 m
Akční rádius8 m
Hlučnost83 dB
Energetická třídaG
Třída filtraceD
Třída vysávání podlahC
Třída vysávání kobercůE
Roční spotřeba58,1 kWh
Příkon1500 W
Sací výkon400 W
Regulace výkonuano
Turbo kartáčano
Signalizace filtrune
Signalizace plné nádobyano
třída účinnosti HEPA filtruH12
zpět nahoru ↑

Jak vysává

Pokud jde o vysávání, tak je to lepší než by se podle teoretických specifikací zdálo. Alespoň u tvrdých podlah. Tam mi přijde, že vysává stejně dobře jako jiné vysavače, které mají třídu podlah A. U koberců je to dle očekávání horší. S nízkým vlasem zvládá relativně dobře, ale u těch s vyšším je to slabota. Kromě zmiňovaného kratšího kabelu má ještě vlastnost, která výrazně ztěžuje manipulaci s přístrojem. A tou je pevné madlo. Samo o sobě nemusí být špatné, ale je v takovém úhlu, že prakticky neumožňuje vzít vysavač do ruky a zkusit vysávat třeba prostor nad skříňkami u kuchyňské linky, nebo vrch skříně. Kovová prodlužovací trubice sice hezky vypadá, ale taky poměrně těžká.

Co mi však vadí nejvíce je, že strašně moc prachu zůstane ve filtrech. Nádoba určená pro prach není dobře řešená a spousta prachu z něj jde přímo do filtrů. U molitanového to není až takový problém, prostě ho umyjete pod horkou vodou a necháte oschnout. Mnohem horší je to u HEPA filtru. Čištěním pod vodou snižuje jeho filtrační schopnosti. Když ho nečistíte, tak dochází ke ztrátě tahu, sacího výkonu a přehřívání vysavače.

Jediným řešením je tedy po relativně krátké době koupě nového HEPA filtru a ten je drahý. Přijde vás na zhruba 300 Kč. No a většina z nás chce bezsáčkový vysavač aby ušetřila za nákup sáčků. A v tomto případě zaplatíte za rok 3 – 5 HEPA filtrů podle intenzity vysávání (900 – 1500 Kč). Nebo je kupovat nebudete a budete mít doma přehřívající se atrapu vysavače bez výkonu. To je za mě největší nepřítel koupě tohoto přístroje.

Z negativních informací se poslední týká vyprazdňovaná nádoby s prachem. Je obtížné dostat z ní všechen prach. Ideální je jít někam ven a pořádně s ní zatřepat. Tahle rada vám moc nepomůže, pokud bydlíte v bytě. Příslušenství je bohaté a třeba turbo kartáč je nedocenitelným pomocníkem, jestli máte doma chlupaté domácí mazlíčky.

Zjistit cenu

TIP: zkuste se podívat na další testované vysavače.

5.8 Total Score
ETA Sabine 1478 90010

Kladně hodnotím sací výkon a slušné příslušenství. Jako hlavní nevýhodu vidím špatnou filtraci a díky nutnosti často měnit HEPA filtr drahý provoz vysavače.

Vysávání tvrdých ploch
8
Vysávání koberců
6
Hlučnost
2
Spotřeba
4
Výbava
5
PLUSY
 • Výkon
 • Turbo kartáč a další příslušenství
MÍNUSY
 • Filtrace
 • Nákladný provoz
 • Hlučnost
Přidejte svou recenzi
Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Napište svou recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Vaše hodnocení