Recenze Fieldmann FZR 4608-B

Aktualizováno v červnu 2020

Pokud se zajímáte o zahradní techniku, již jste nejspíš slyšeli o značce Fieldman. Je se o českou značku (nicméně vyráběnou v Číně – ale to platí pro většinu současné produkce), která se zaměřuje na cenově dostupné přístroje a je pro ně typická zelená barva. Dnes se podíváme více do hloubky na jednu z benzínových sekaček z jejich produkce – Fieldmann FZR 4608-B.

Parametry

Výkon 2,2 kW
Pro plochu1000 m2
Šířka záběru46 cm
Výška sekání2,5-7,5
Objem nádrže1,2 l
Objem koše50 l
Hmotnost30,5 kg
Nastavení rychlosti pojezduano
Ovládání na rukojetiano
Mulčováníano
Zadní výhozano
Boční výhozne
Elektronické zapalováníne
zpět nahoru ↑

Provoz

Ještě před nákupem doporučuji zjistit, zda je součástí nabídky i motorový olej. Některého e-shopy ho dávají jako dárek, jiné dodávají přístroj bez něj. Pokud ho budete kupovat samostatně, jedná se o typ „15W-40“. Jako palivo je doporučený benzín Natural 95, ten už si musíte obstarat sami. Montáž sekačky je snadná, přiložený návod většina kupujících ani nebude potřebovat. Nyní se dostáváme k tomu, co sekačka dovede. Kromě běžného sbírání posečené trávy do travního koše umí ještě zadní výhoz a mulčování. Výšku sečení lze volit v intervalu 2,5 až 7,5 centimetru. Klasicky páčkou, která je u zadního kola. Jednotlivých kroků je pět, výšku tedy lze měnit po celých centimetrech.

Je vybavena pojezdem, který může ulehčit pohyb stroje po zahradě. Kdo ho využívat nechce, lze pracovat i bez něj. I když je u sekačky uvedeno, že je určena pro zahrady do plochy 1 000 m2, tak bych ji doporučil spíše na menší zahrady. Kapacita koše není nijak závratná, rovněž menší kolečka a průměrný motor nejsou zrovna ideálními společníky pro velké travnaté plochy. Také členitější a kopcovitější terén pro ni není moc vhodný. Na druhou stranu na menší a relativně rovné travnaté ploše (za mě do 600-700 m2) svoji práci odvede dobře. Je lehce ovladatelná, váha není nijak dramatická a díky pojezdu s ní bez obav mohou pracovat i starší osoby.

Značka Fieldmann patří k těm levnějším a to je znát i na jejím provedení. Ne že by bylo vyloženě špatné, ale při srovnání s dražší konkurencí bych neočekával, že vydrží tak dlouho. Jak asi tušíte, je to z důvodu využití (tvrzeného) plastu. Kromě nižší ceny to znamená i nižší hmotnost. Zde je nutno říct, že výdrž bude hodně záviset od typu zahrady a četnosti využívání. Navzdory výtce ke jejímu zpracování bych ji nevylučoval jako sekačku pro menší rovné zahrady, která nebude v provozu třikrát to týdne. V takovém případě si myslím, že může odpracovat hezkou řádku let. Oproti tomu, při náročnějším terénu a častějším využití, bych doporučoval třeba Stigu, u které je šance na delší výdrž pod zátěží výrazně větší. Koš se plní docela hezky, jen při vyšší trávě má tendence se ucpávat (ale to u většiny sekaček).

Větší výtku bych měl pouze k rovnováze sekačky při naplněném koši. Za takové situace se citelně převažuje dozadu (přední část se zvedá) a vy ji musíte rukou vyrovnávat. Zvládá kosení i docela vysoké trávy, ale u zvuku motoru už cítíte, že je u hrany svých možností. S ohledem na cenu je to však očekávané. Při plné nádrži benzínu zvládne několik hodin sečení. Hlučnost je na poměry benzínových sekaček takový standard. Startování je dle očekávání bez elektrického startéru (ten mají výrazně dražší kusy), pokud už se startování benzínové sekačky máte zkušenosti, tak by vše mělo být v pořádku. Pocitově mi přijde lehce pomalejší, pár otáček mu trvá než se pořádně „rozběhne“. Co musím pochválit je dolévání oleje. Plast je rozšířený a tvoří takový přírodní trychtýř. Snadno se leje dovnitř a nic neteče bokem. Dobře přístupný a pohodlný je i otvor pro dolévání paliva.

zpět nahoru ↑

Údržba

 • Někteří prodejci k sekačce přidávají i odsávačku oleje (FZR 9050) a s ní je celá výměna oleje akce na pár minut.
 • Jinak taková klasika, před novou sezonou je dobré zkontrolovat zda jsou všechny matky, svorníky a šrouby musí být řádně dotaženy tak, aby zařízení bylo v bezpečném a provozuschopném stavu. Přístroj nepoužívejte bez ochranného krytu (deflektoru) nebo sběrného koše.
 • Při sečení na ve svahu choďte po vrstevnici, nikoliv z kopce nahoru a dolů.
 • Náhradní nůž má kódové označení FZR 9025-B a stojí zhruba 350 Kč.
Zjistit cenu

Zajímá vás jaké jsou další oblíbené benzínové sekačky?

7.3 Total Score
Hodnocení Fieldmann FZR 4608-B

Máte menší zahradu, nesečete příliš často a zároveň nechcete investovat vysokou částku do špičkové benzínové sekačky? V takovém případě se na Fieldmann FZR 4608-B podívejte důkladněji. Zvláště pokud trávu nesbíráte do koše. Pokud chcete něco pro větší zahradu, nebo častější provoz, tak bych zabrousil do vod vyšších modelů.

Sečení
7.5
Výbava
7
PLUSY
 • slušná cena
 • snadná ovladatelnost a nastavení výšky sečení
 • mulčování
 • poradí si i s vysokou travou
MÍNUSY
 • při plném koši se převažuje
 • zpracování odpovídá ceně
 • není vhodná pro větší zahrady
Přidejte svou recenzi  |  Hodnocení lidí

Pomohli jsme vám?

Sledujte nás na Youtube, Facebook, Twitter a Instagram.

2 komentáře
Všechny Nejpřínosnější Nejlepší hodnocení Nejhorší hodnocení Přidejte svou recenzi
 1. Fieldmann ??? Už nikdy !!!

  Mám sekačku necelý rok. Ano, poměr cena/kvalita asi souhlasí.
  Za málo peněz mizerná muzika.
  Prostě se pokazil startér. To se stane asi i u lepších značek, ale když jsem posbíral vysypané díly (2x kovový ohnutý kolík a 2x pružinka), tak jsem zjistil, že pružiny které by měly být vratné jsou vyrobeny z nějakého podezřelého drátu, který nemá s pružinovou ocelí vůbec nic společného – pardon — obě jsou přitáhnutelné magnetem .
  Asi ani nebudu uvažovat v jakém stylu je vyroben zbytek sekačky – co všechno výrobce nahradil podřadnými díly.

  Napište svou recenzi

  Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

  Vaše hodnocení