Recenze benzínové sekačky FIELDMANN FZR 4618-144BV

Máte velkou zahradu nebo pozemek, kde často používáte nejrůznější zahradní techniku? Pak vám jistě z hledáčku neutekla česká společnost FIELDMANN. Tato značka následuje nejnovější trendy v tomto odvětví a snaží se vyhovět požadavkům i náročných zákazníků. Pojďme na recenzi dalšího modelu sekačky od této české značky, a to FIELDMANN FZR-4618-144BV. Potěší vás zadním i bočním vyhazováním nebo funkcí mulčování. Práci usnadní pojezd. Je něco, v čem nás sekačka zklamala?

Parametry

Výkon2,5 kW
Pro plochu1000 m2
Šířka záběru46 cm
Výška sekání2,5-7 cm
Objem nádrže1,2 l
Objem koše65 l
Hmotnost31,7 kg
Nastavení rychlosti pojezduano
Ovládání na rukojetiano
Mulčováníano
Zadní výhozano
Boční výhozano
Elektronické zapalováníne

Provoz a sekání

Tento model sekačky je vybaven systémem sečení 4 v 1, což znamená, že kromě běžného sbírání posečené trávy do travního koše umí ještě zadní a boční výhoz a také mulčování (volné ukládání posečené trávy na trávník). V ocelovém šasi jsou umístěny nože, u kterých si výšku sečení nastavíte v intervalu 2,5 až 7 centimetrů, a to v pěti pozicích. Výšku můžete měnit po celých centimetrech. Ovládání najdete na rukojeti stejně jako u jiných sekaček. Madlo sekačky si můžete výškově nastavit a zvolit si tak polohu, která vyhovuje právě vám. Je vybavena pojezdem, který může ulehčit pohyb stroje po zahradě. Kdo ho využívat nechce, lze pracovat i bez něj. Váha sekačky není extrémní (31,7 kg), a tak ji mohou bez problému ovládat i starší lidé. Hmotnost 31,7 kg patří k průměrným hodnotám. Nejlehčí benzínová sekačka v našem testu vážila 21,5 kg, jednalo se o Riwall PRO RPM 4234 P, která je vhodná pro sekání plochy do 750 m2 a nemá pojezd. Nejtěžší sekačkou se stala STIGA Combi 55 SVQ H s hmotností 45 kg, se kterou ovšem posečete plochu velkou až 2 300 m2.

Díky variabilnímu nastavení rychlosti pojezdu zvládnete i kopcovitější terén. Změna rychlosti pojezdu nemá vliv na otáčky nože. S objemem koše 65 l posekáte opravdu velkou plochu. Výrobce uvádí užití pro plochu 1000 m2, ale i přesto ji spíše doporučujeme pro plochu 800–900 m2. Například sekačka FIELDMANN FZR 4608-B, která má objem koše o 15l menší než náš recenzovaný typ, uvádí stejnou plochu užití 1000 m2, avšak i zde je vhodná pro sečení menší plochy okolo 600-700 m2. Kola jsou uložena na kuličkových ložiscích pro delší životnost a zlepšují také otáčení kol. Ale jsou poměrně malá, takže nečekejte, že bude zvládat členitější terén bez problémů.

FIELDMANN FZR 4618-144BV je benzínová sekačka. Na provoz se doporučuje jako palivo benzín Natural 95. Benzínová sekačka disponuje čtyřtaktním motorem o obsahu 144 cm3 s ventilovým rozvodem OHV a výkonem 2,5 kW. Po 3-4 zataženích startovacím lankem by měla sekačka naskočit, avšak při zahřátí může hůře startovat. Doplnění oleje je trochu oříšek. Hrdlo pro doplnění oleje je špatně přístupné, ale problém vyřešíte pomocí trychtýře. Olej se nedoplňuje tak často, takže v tom nevidíme podstatný mínus.

Výhodou je určitě ukazatel plného koše. Dbejte na to, aby byly otvory pod signalizací čisté, protože při zanesení trávou výstraha přestává fungovat. Jedná se o plastovou klapku v zadní části koše. Nicméně otvory vyčistíte a můžete pokračovat v sekání. Pro občerstvení se nemusíte vracet do domu či auta, v rámci výbavy má sekačka držák na občerstvení. Madlo sekačky je sklopné, a to oceníte především při jejím uskladnění. Montáž sekačky je velice jednoduchá a většina z vás ani přiložený návod nebude potřebovat, ale i přesto ho doporučujeme si přečíst před samotným spuštěním sekačky.

Údržba

Údržba této sekačky je velice snadná. Tady jsme pro vás sepsali pár základních informací a tipů.

Při sekání se pohybujte svahem po vrstevnici, ne nahoru a dolů. Nemulčujte přerostlou trávu, zabráníte tak přetížení mechanismu sekačky a motoru. Také se doporučuje používat ochranné prostředky pro sluch, zrak a dýchací cesty.

Před začátkem sezóny sekačku vždy zkontrolujte, než ji uvedete do provozu. Utáhněte všechny matky, šrouby a svorníky. Pravidelně kontrolujte, aby byly nánosy trávy na podvozku odstraněny a také stav nožů, které mají vliv na výkon sekačky. Dbejte o osu podvozku a ložiska vhodným mazivem.

Výměna oleje: využijte k tomu trychtýř, usnadní vám to práci. Hladinu oleje byste měli kontrolovat před každým použitím sekačky.  Olej je nutný po prvních 5 motohodinách vyměnit. Další výměnu oleje stačí provádět po každých 25 provozních hodinách nebo před začátkem každé sezóny. Použijte motorový olej SAE30 nebo 15W-40. Zásobník oleje nepřeplňte.

Vhodné palivo je NATURAL 95 (bezolovnatý benzín). Nezapomeňte, že benzín je extrémně hořlavý, a proto se doporučuje před jeho doplněním vyčkat aspoň 2 minut, aby se motor stihl ochladit.

Jako příslušenství k sekačce můžete zakoupit odsávačku oleje FZR 9050 s níž je výměna oleje rychlejší. Dále můžete zakoupit olej typ 10W-30, který někteří prodejci přidávají k nákupu jako dárek.

Další potřebné informace k údržbě a provozu se dočtete v podrobném návodu.

Porovnání

PARAMETRYFIELDMANN FZR 4618-144BVFIELDMANN FZR 4608-B
Výkon2,5 kW2,2 kW
Pro plochu1 000 m21 000 m2
Objem koše65 l50 l
Výška sekání2,5-7 cm2,5-7,5 cm
Systém sečení4 v 13 v 1
Mulčováníanoano
Hmotnost31,7 kg30,5 kg
Cena6 889 Kč5 499 Kč

Viditelný rozdíl je především ve výkonu a objemu košů. I když oba modely se doporučují pro plochu 1000 m2, tak dnešní recenzovaný model FIELDMANN FZR 4618-144BV má o 15 l větší objem koše než jeho kolega FIELDMANN FZR 4608-B. Proto bychom doporučili tento model pro menší plochu cca do 700m2 a model FZR 4618-144BV do 900 m2. Oba typy sekaček mají menší kolečka a nejsou tak doporučovány pro hodně členité a kopcovité terény.

Pro ulehčení práce mají obě sekačky pojezdy. Avšak u dnešního recenzovaného typu si můžete vybrat ze čtyř rychlostí pojezdu. V čem také FZR 4618-144BV vyniká je systém sečení 4 v 1 (sběr, zadní a boční odhoz, mulčování). 

V ceně není až takový rozdíl a když se podíváme na výhody, tak už se vyplatí investovat a pořídit si o něco dražší typ FIELDMANN FZR 4618-144BV.

Zjistit cenu

Hledáte sekačku pro větší zahradu?

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

7.4 Total Score
FIELDMANN FZR 4618-144BV

Sekačka FIELDMANN FZR 4618-144BV bude vhodným pomocníkem na rovinatější zahrady, a to i při častějším užívání. Její užívání i údržba je velice snadná. Systém sečení 4 v 1, objem koše 65 l či výkon motoru jsou výhody, které převyšují menší nedostatky, jako jsou malá kola či horší výměna oleje.

Sečení
7.5
Výbava
7.1
PLUSY
 • objem koše 65l
 • výkon 2,5 kW
 • systém sekání 4 v 1
 • nastavení rychlosti pojezdu
MÍNUSY
 • malá kolečka
 • přístup k výměně oleje
 • není vhodná na členité terény
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo