Recenze Fitbit Ionic

Bude se jednat o konkurenci pro Apple Watch nebo androidí chytré hodinky? Společnost Fitbit možná znáte jako známého výrobce chytrých náramků, který se nyní snaží posílit svoje postavení i na poli hodinek. Uvidíme, zda se mu to povede.

Parametry

RAMneuvádí
Interní paměť4 GB
Úhlopříčka1,42 palce
Typ displejeLCD
Rozlišení348 x 250
Hustota bodů302 ppi
Životnost baterie5 dny
Délka nabíjení2 hodiny
Kapacita baterieneuvádí
Fotoaparátne
SIM kartane
Wi-Fiano
Bluetoothano
NFCano
Reproduktorne
Mikrofonne
Materiál páskuplast
Formát displejeobdélníkový
Hmotnost50 g
Šířka38 mm
Výška38 mm
Tloušťka12 mm
Voděodolnostdo 50 metrů

Design

Po nedočkavém rozbalení krabičky na vás čekají hodinky, návod k použití, nabíjecí USB kabel a druhý, náhradní pásek. Hned v úvodu vás musím trochu zklamat. Po prvním spuštění přístroje musíte strpět jejich aktualizaci. A nejedná se o pár minut, celý proces zabere víc než půl hodiny.

Takhle si představuju moderní „digitálky“. Hranatý displej, pro který je pásek spíše doplňkem. Samozřejmě je to věc názoru a vkusu každého, ale líbí se mi jejich jednoduchá a čistá elegance. Pro ty, kteří hodinky berou hlavně jako módní doplněk, bude možná jejich vzhled trochu zklamáním. Je pravda, že nejsou nijak výrazné nebo zajímavé. Drobnou možností, jak si s jejich zevřením pohrát, je změna pásku. Výměna je snadná, stačí ho zlehka vycvaknout a nasadit nový. Bohužel je systém uchycení specifický a nejde použít každý pásek. Originální od výrobce jsou celkem drahé (okolo 1500 Kč za kožený pásek), ale je možné na internetu dohledat a objednat pásky neoriginální, které jsou svojí cenou výrazně příjemnější.

Jak jste si možná z rozměrů všimli, tak jsou docela velké. Váha je velmi příjemných 50 gramů, protože tělo je z hliníku a proto váží málo. Jejich větší rozměry mají za následek, že na menší ruce (ať už dámské nebo pánské), vypadají obrovské. Taky si úplně nedokážu představit, že bych je na ruce nechával i přes noc (kvůli měření spánkové aktivity). Vzhledem k tomu jak se během noci převaluju, by to pravděpodobně skončilo drobným zraněním mě, nebo mého okolí.

Displej

Displej má 1,42 palce, rozlišení 348 x 250 pixelů a docela široký rámeček. Pod displejem ve spodní části rámečku je docela rozměrné logo firmy. Upřímně, kdyby ten prostor raději věnovali displeji a nebo kdyby byl ciferník o něco menší, tak je to za mě lépe. Má vysoký maximální jas, díky kterému je dokonale čitelný i za pravého letního poledne. Navíc je vybavený automatickou regulací jasu. Podání barev je věrné a jemnost je tak akorát. Proti poškození ho chrání ochranné sklo typu Gorilla Glass 3. V reakci na vaše povely (dotyky) je cítit mírná prodleva. Není to vyloženě pomalé, ale ani bleskurychlé.

V rámci úspory baterie je displej většinu času ztmavený a aktivuje se pohybem ruky, kdy ji natočíte jako byste se chtěli podívat kolik je hodin. Funkce není tak spolehlivá, jako je tomu třeba u Apple Watch a občas musíte rukou chvilku hýbat, než se displej rozhodne spolupracovat. S ohledem na to, jak přirozený je tento pohyb a jak snadno si na něj u jiných chytrých hodinek zvyknete, tak jde o docela slušné mínus.

Baterie

Nabíjecí kabel je magnetický. To znamená, že ho stačí k zdířce ze spodní strany hodinek jen přiblížit a sám do ní zajede. Navíc vydrží i lehké zatáhnutí, když o něj třeba zavadíte rukou, a stále se dobíjí. Je to drobnost, ale příjemná. Majitelé notebooků od Applu vědí, o čem mluvím. Samotné nabíjení pak trvá těsně pod dvě hodiny. A jaká je výdrž baterie? Velmi slušná. Hodně ji ovlivňuje to, jak často využíváte GPS. Při střídmém používání se můžeme bavit o týdnu, běžným uživatelů vydrží tak čtyři až pět dní a velmi aktivním sportovcům dva až tři dny.

Co umí

Po stisknutí pravého spodního tlačítka se před vámi zobrazí volba dostupných sportovních aktivit. Běh, plavání, jízda na kole nebo posilování. Taková běžná klasika. Zajímavostí je pak funkce „trenér“. Ta vám přímo na displeji řekné jaký cvik máte dělat. Minimálně krátkodobě mi to přijde jako dobrá motivace se i doma trochu protáhnout. Zajímavé je i dechové cvičení, během kterého sledujete zmenšující a zvětšující se kruh a na základě jeho pohybu se snažíte dýchat. Celkově je nabídka tréninků zatím malá, ale věřím, že se to brzy změní.

Kde jsou hodinky naopak podle mého silné, je jako zaznamenávač sportovních aktivit. Aktuální počet kroků, k tomu průběžné motivační upozornění, abyste dosáhli stanoveného denního cíle. K tomu zobrazí i ušlou vzdálenost, počet vystoupaných poschodí a nebo třeba spálené kalorie. To vše s velmi slušnou přesností. Můžete s nimi bez obav i plavat (dle výrobce dokonce potápět do hloubky až 50 metrů) a při plavání si nastavit délku bazénu. Při plavání se displej deaktivuje, aby kvůli pohybu při plavání nesvítil celou dobu. Pravým dolním tlačítkem sportovní aktivitu pozastavíte a pravým horním ji ukončíte. V aplikaci na mobilním telefonu si můžete svoje sportovní výkony detailně procházet, statistiky si můžete zobrazit po dnech nebo třeba měsících. Samozřejmostí je i rozkliknutí jednotlivého cvičení a detailní informace o něm. Můžete si i zaznamenávat to co jíte, ale na česká jídla typu svíčková zapomeňte.

Měřič srdečního tepu se skrývá ze spodní strany displeje, aby měl kontakt s vaší pokožkou. Z dalších senzorů jsou to podle očekávání GPS (včetně ruské alternativy Glonassu), gyroskop nebo pohybový senzor. také mají vlastní platební systém přes NFC pro bezkontaktní platby, který se jmenuje Fitbit Pay. V České Republice zatím zprovozněna není, ale během letošního roku (2018) by se to mělo změnit.

Systém a ovládání

Kapacita interní paměti je sice 4 GB, ale pro svoje data budete mít k dispozici jen 2,7 GB. Zbytek si ukousne systém. Tohle místo můžete využít pro přehrávání hudby (k tomu se ještě dostaneme) přes připojená Bluetooth sluchátka. Celkově je systém spíš loudavý než rychlý. Spuštění aplikací pár sekund trvá. Můj pocit z nich je, že spíše než o chytré hodinky, jde o sportovní hodinky s „chytrým rozšířením“.

Hodinky běží na vlastním systému nazvanému fitbitOS. Z toho je jasná jejich hlavní nevýhoda. Množstvím dostupným aplikací se ani zdaleka nemohou přiblížit Applu nebo Androidu. Rádi posloucháte hudbu při běhání a máte předplacený Spotify? Tak to máte s těmi hodinkami (aspoň prozatím) smůlu. Právě nedostatek aplikací i pro relativně masové služby zatím sráží Fitbit vítr z plachet. Jasně, velice pravděpodobně se to v blízké době změní, ale kdo rád čeká, že? Do přístroje lze sice nahrát vlastní hudbu, ale kapacita paměti je omezená a proto je omezené i množství hudby.

Pro ovládání máme k dispozici tři tlačítka. Každé z nich má na povrchu jemné vroubkování, abyste je hmatem snáze našli. To hlavní se nachází na levé straně displeje. Jeho pomocí displej aktivujete. Tím se vám zobrazí aktuální čas a několik fitness údajů. Když potáhnete prstem doleva, tak se zobrazí zbývající kapacita baterie a možnosti nastavení. Pohybem doprava zobrazíte dostupné aplikace, dole jsou upozornění a nahoře hudební přehrávač.

Jednou z důležitých funkcí chytrých hodinek je zobrazení notifikací. Spárování s telefonem (ať už Android nebo iPhone) je bez větších potíží. S nofikacemi potíže byly. Někdy se do hodinek vůbec nedostaly (prostě se nezobrazily), jindy se zase duplicitně nebo s divným formátováním. Fitbit v téhle oblasti čeká ještě spousta práce než může plně konkurovat zavedeným značkám. Když už se vám notifikace zobrazí a vy si ji přečtete, tak ji můžete jen odstranit. Rychlá odpověď není možná. Hodinky dokáží upozornit na příchozí hovor na spárovaném telefonu. Vibrační motorek je však slabý a když budete koncentrování na jinou činnost, tak ho snadno přejdete. V nastavení lze volit mezi normální a silnou úrovní vibrace, ale v praxi je mezi nimi jen nicotný rozdíl.

Zjistit cenu

Zkuste i další hodnocené chytré hodinky.

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

6.2 Total Score
Fitbit Ionic

Na první pokus od Fitbitu to není špatné, ale vyloženě konkurence pro Apple Watch nebo Samsung Gear to zatím není. Takže si je nejspíš koupí průzkumníci nových technologií a systémů, nebo rekreační sportovci, kterým se líbí jejich vzhled. Těším se na další generaci a uvidíme, o kolik dál to posunou.

Ovládání
5
Výbava
6
Baterie
9
PLUSY
 • dobrá výdrž baterie
 • spolehlivé senzory
 • bohaté sportovní funkce
MÍNUSY
 • vlastní systém je v začátcích, hodně nevyladěný a malá nabídka aplikací
Přidejte váš dotaz nebo recenzi  |  Hodnocení lidí

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

6 Comments
Všechny Nejpřínosnější Nejlepší hodnocení Nejhorší hodnocení Přidejte váš dotaz nebo recenzi
 1. Dobrý den.Už víc jak týden nejde synchronizovat. Už se to jednou stalo a chyba byla napravena.Ted už to trvá dlouho.Všechny rady jsem vyzkoušela ,ale stále to

  • Dobrý den,

   vím, že píšete že jste vše vyzkoušela, ale stejně zkusím napsat co mě napadá:

   vypnout zapnout telefon, vypnout zapnout Fitbitto stejné Bluetoothv nastavení máte Always Connected a All-Day Sync zapnuté?

   Jako poslední možnost mě napadá se obrátit se přímo na Fitbit – https://community.fitbit.com/t5/Ionic/bd-p/ionic

 2. Dobrý den. Jak nastavit formát času tak,aby hodinky ukazovaly např. 13.30 a né 1.30? Dškuji za odpověd.

  • Dobrý den,

   po zalogování se do Fitbit dashboardu, jděte do nastavení, poté do personal settings a tam by měla být možná změna formátu času.

 3. Hodinky se mi vybily a nejdou nabít. Vše mám správně,ale i po několikátém pokusu se nerozsvítí ani displey.Poradíte mi?

  • Dobrý den,

   napadá mě zkontrolovat kontakty zda nejsou zaneseny nečistotami, dále vyzkoušet tvrdý reset (pokud si pamatuju správně, tak stisk tří tlačítek současně – bude uvedeno v manuálu) a pokud máte tu možnost, zkusil bych i jinou nabíječku. Pokud nic nepomůže, tak to nejspíš bude na servis či reklamaci.

  Přidejte váš dotaz nebo recenzi

  Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

  Vaše hodnocení

  Covybrat.cz
  Logo