Recenze Gardena Sileno Minimo 250

Majitelé menších anglických trávníků, zpozorněte. Společně si představíme nejmenšího člena rodiny robotických sekaček Gardena. Jmenuje se Sileno Minimo 250 a je to pohodový pomocník pro pravidelné sečení menší travnaté zahrady bez velkých nerovností. V čem vyniká a v čem ztrácí? Pojďme se na to podívat společně.

Parametry

Max. úhel pro sečení25 °
Pracovní plocha250 m2
Šířka střihu16 cm
Výška sečení2 - 4,5 cm
Hlučnost57 dB
Doba sečení65 minuty
Doba nabíjení75 minuty
Kapacita baterie2,1 Ah
Hmotnost6,1 kg
Výška22 cm
Šířka34 cm
Délka52 cm
Přibližná cena14700 Kč

Obsah balení a ovládání Minima 250

Sekačku si domů odnesete nebo dovezete v krabici, která váží okolo 7 kg. Takže se dá odnést i v ruce, pokud nebydlíte daleko. Při rozbalování najdete uvnitř nahoře v krabici návod k obsluze, formulář k registraci produktu, zdroj napájení a pravítko.

V dalším patře krabice na vás čekají šrouby na upevnění spodní desky nabíjecí stanice, kabelové spojky a konektory pro připojení k nabíjecí stanici, nízkonapěťový kabel a nálepky. Pod tímto mezipatrem už leží samotná sekačka, nabíjecí jednotka i ohraničující kabely se skobami. Úplně dole leží spodní část nabíjecí stanice – domeček pro sekačku Gardena Sileno Minimo 250, do kterého se bude vracet.

Ovládací panel na horní části sekačky si vystačí s tlačítky bez displeje. Pomocí nich sekačku zapnete nebo vypnete, pošlete ji nabíjet nebo nastavíte frekvenci sekání. Kousek stranou najdete velké oranžové tlačítko stop, které slouží k okamžitému nouzovému zastavení stroje.

Instalace nabíjecí stanice a kabelů robotické sekačky Gardena

Nejdřív vyberte rovné místo ve stínu, kam dáte nabíjecí stanici. Kabel zdroje nabíjení má jen 5 metrů, tak raději volte místo blízko k zásuvce. Položíte spodní část nabíjecí stanice a shora zacvaknete nabíjecí jednotku. Nízkonapěťovým kabelem propojíte zdroj napájení se stanicí a pak zdroj se zásuvkou. Pak zapnete spínač sekačky a vložíte ji do stanice k prvnímu nabití.

Kolem plochy určené k sečení natáhnete ohraničující kabel tak, aby zvnějšku měl aspoň 30 cm místo k nejbližší překážce. U okraje cestičky stačí mezera 10 cm. Pak natáhnete naváděcí kabel a určete klíčová místa zahrady, kam se nechá sekačka kabelem dovést. V návodu k obsluze Gardeny Sileno Minimo 250 najdete konkrétní příklady, jak efektivně nainstalovat ohraničující i naváděcí kabely.

První a další sekání

Jakmile budete mít hotovou instalaci kabelů a nabíjecí stanice, můžete se pustit do sekání. Sekačku můžete ovládat pohodlně přes mobilní aplikaci Gardena Bluetooth. Stačí vám k tomu smartphone s Bluetooth připojením a vzdálenost do 10 metrů od sekačky. Nebojte se, sekačku nikdo nezneužije, protože je chráněna PIN kódem, který budete znát jen vy. V aplikaci je také možné provést reset sekačky. Vyresetujete tak veškerá uživatelská nastavení. PIN kód, Signál smyčky a zprávy se ovšem neresetují.

TIP: Před každým sekáním je dobré uklidit všechny předměty ze sečené plochy, například hračky, hadici nebo zahradní nábytek.

Napoprvé nastavte výšku sečení na maximum – 45 mm. Je to kvůli kabelům, které musejí nejdřív zarůst. Pak sekačku pusťte. Zkalibruje se, dojede podél naváděcího kabelu na konec a začne sekat. Na začátku sledujte, zda fungují ohraničující a naváděcí kabely, případně je upravte podle potřeby.

Další sekání už Gardena Sileno Minimo 250 zvládne v pohodě sama. Dokonce stačí mít přednastavenou frekvenci sekání a robotická sekačka se sama postará o dokonalý trávník, jehož délku bude průběžně udržovat.

Sekačku můžete po skončení práce opláchnout vodou z hadice. Splňuje totiž normu s certifikací IPX5, takže proud vody z hadice zespod jí neublíží. Vám naopak velmi zjednoduší čištění.

Recenze – Co umí?

Robotická sekačka Sileno Minimo 250 vyniká tichostí. Při sekání se dostane na 57 db, což je asi jako běžný hovor. Takže se v pohodě uslyšíte, když si budete povídat i během toho, co sekačka projede kolem vás.

Sekačka skvěle spolupracuje s ohraničujícím a naváděcím kabelem. Pokud jsou správně položené, zaručují přesné posekání i v úzkých prostorech. Stejně tak není problém se sekáním dlážděné cestičky, kde v mezerách prorůstá tráva.

Sileno Minimo 250 je spolehlivý pracant. Poseká trávník za deště, když je v létě horko na padnutí i při větrném počasí. Když bude kolem nuly, sekání automaticky odloží, aby se nepoškodil trávník. Zvládne i členitou zahrádku do sklonu pracovní plochy až 25 %.

Při nárazu do zapomenuté hračky, zahradní hadice nebo jiné překážky se robotická sekačka zastaví a hledá cestu kolem. Bez poškození neuklizené věci. Zvládne posekat i hůře dostupná místa pod zahradním nábytkem a podobně.

Můžete si nastavit výšku sečení trávy od 20 do 45 mm. Pří prvním sekání a na začátku sezóny doporučujeme vždy nastavit napoprvé výšku na nejvyšší hranici, kterou pak snížíte po prvním posekání. Při naklonění nebo zvednutí se stroj automaticky zastaví.

Posečené části stébel nože sekačky rozemelou a Sileno Minimo je využije jako mulčovací hmotu, která poslouží trávníku jako hnojivo. Tím pádem budete mít kolem domu hustý, rovnoměrně posekaný a zdravý pažit.

Sekačka je stavěná na pravidelné sečení plochy do 250 m2. Ostatně označení v názvu číslicí odkazuje k tomu, jak velký pozemek dokáže sekačka posekat. Na větší rozlohu budete potřebovat výkonnější stroj. Tipy najdete v sekci s alternativami. Kromě toho se můžete mrknout také na Gardena Smart Sileno Life 750, která je vhodná pro plochy 750 m2 nebo na sekačku GARDENA smart SILENO city 500, se kterou posekáte rozlohu okolo 500 m2.

Příslušenství a náhradní díly

Dobrá zpráva je, že k sekačce snadno seženete náhradní díly. Navíc nejsou drahé. Pro začátek nebudete nic potřebovat, ale časem se hodí doplnit zásoby naváděcího a ohraničujícího kabelu. Ten je spotřební materiál, takže ho seženete přímo u výrobce, případně v partnerských prodejnách.

Při dlouhodobém používání sekačky se otupí žací nože. Ty jsou připevněné na spodní straně sekačky a vyměníte je snadno za pomocí běžného nářadí. Opět platí, že jsou nože snadno k sehnání přímo u výrobce sekačky.

Kdybyste z nějakého důvodu potřebovali vyměnit nabíjecí stanici, i to je možné. Stejně tak akumulátor. Vcelku vzato je sekačka Sileno Minimo 250 připravená na výměnu až 88 % součástek.

Alternativy

Variantou pro majitele větších zahrad může být Gardena Sileno Minimo 500. Sekačka má stejnou výbavu, ale vyšší výdrž a zvládne tak posekat i pravidelně udržovat větší plochu. Samozřejmě stojí o něco víc peněz.

O něco dražší jsou taky varianty Gardena Sileno City 500 a Gardena Sileno City 250. Obě zvládnou sklon uvnitř pracovní plochy dokonce 35 %, což je o deset procentních bodů více. Taky umějí sekat trávu i na výšku 5 cm. Posledním patrnějším rozdílem je malý displej u ovládacího panelu, který je chráněný krytkou.

TIP: Pokud chcete sekačku ovládat na dálku i odjinud než z domova, pořiďte si model z řady smart. Té můžete dávat pokyny přes Wi-Fi síť, takže klidně z práce nebo dovolené.

Zjistit cenu

Hledáte robotickou sekačku pro větší zahradu?

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

7 Total Score
Gardena Sileno Minimo 250

Gardena Sileno Minimo 250 je tichá a všestranná robotická sekačka, na kterou je spoleh. Sice nezvládne velkou travnatou plochu, ale o to přesnější a pečlivější je na menší ploše. Pokud chcete kolem domu parádní anglický trávník střižený na milimetr přesně, je to bezva varianta, která navíc vyjde celkem levně. Na větší zahrady ale doporučujeme výkonnější alternativu.

PLUSY
 • tichý provoz jen 57 dB
 • automatická frekvence sečení
 • propojení s aplikací
 • 88 % nahraditelných částí
 • vydrží čištění proudem vody
MÍNUSY
 • nemá displej u ovládacího panelu
 • max. výška sečení jen 4,5 cm
 • složitější nastavení výšky sečení
 • krátký kabel zdroje nabíjecí stanice
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo