SILENO City je relativně nová série robotických sekaček od Gardeny, které jsou určeny pro menší plochy. Konkrétně se jedná o modely GARDENA smart SILENO city 250 a GARDENA smart SILENO city 500, které se od sebe primárně liší plochou pro jakou jsou určeny. Tedy 250 a 500 m2. Ve své podstatě se jedná o nepřímého nástupce dřívějšího modelu R40Li. Další řady v rámci Gardeny jsou SILENO life (pro zahrady do 1 200 m2) a SILENO+ (pro velké zahrady, do 2 000 m2). Na co je třeba dát si pozor, je fakt, že všechny sekačky z nabídky jsou dostupné ve verzi smart (to znamená, že jdou ovládat mobilem), ale i bez ní. Na to při nákupu a výběru nezapomeňte. Poznáte to jednoduše, právě podle slova „smart“ v názvu. Cenový rozdíl není nijak zásadní, cca 1 000 Kč.
Parametry

Pracovní plocha | 500 m2 |
Šířka střihu | 16 cm |
Výška sečení | 2-5 cm |
Hlučnost | 58 dB |
Doba sečení | 60 minuty |
Doba nabíjení | 60 minuty |
Kapacita baterie | 2,1 Ah |
Max. úhel pro sečení | 35 ° |
Hmotnost | 7,3 kg |
Výška | 23 cm |
Šířka | 38 cm |
Délka | 55 cm |
Instalace
V balení kromě samotné sekačky a napájecí stanice najdeme 150 metrů obvodového drátu, 200 kolíčků pro jeho upevnění a 10 metrů dlouhý přívodní napájecí kabel. Na tom je vidět, že Gardena na výbavě nešetřila a v principu by to umožnilo použití na mnohem větší ploše, než na jakou je přístroj určen. Co ještě stojí za zmínku, že mi přístroj přijde opravdu hezký. Jasně, mnohem důležitější je praktičnost. Ale i tak je milé, že potěší oko. Nevím zda je to můj subjektivní dojem, ale její tvary na mě působí podobně jako sportovní auto. Takové lehce agresivní.
Barvy pochopitelně reprezentují firemní identitu Gardeny a proto se setkáme s typickou šedou, modru a oranžovou. Tyto barvy se prolínají všemi produkty firmy, od robotických sekaček po zahradní hadice. Jako obvykle je nejnáročnější na instalaci přístroje rozmístění a uložení vodícího drátu. Ten vymezuje hranice sečené oblasti a rovněž díky němu může označit překážky, kterým se má robot vyhnout. Třeba jezírko, nebo záhon s kytkami. Při rozmístění vodícího drátu máte dvě možnosti. Buď ho zakopat kousek pod zem a nebo ho jen připnou k zemi za pomoci dodávaných kolíčků. Kabel může být až 10 cm hluboko pod zemí.
Ale je to pracnější proces, než ho jen ukotvit kolíčky. Na druhou stranu pak není vůbec vidět. Záleží na vašich preferencích. Koho by zajímal instalační proces více do hloubky, tak na youtube má výrobce velmi podrobné video. Bohužel v němčině, ale slova zde nejsou tolik nutná, obraz napoví dost. Gardena má celkově velmi dobře zpracovaná produktová videa, která jsou často užitečnější než samotný manuál.
Provoz
Pohon je pro tento druh výrobku typický. Dvě velká kolečka v předu se starají o pohyb a menší kolečko v zadu. Co se týče logiky pohybu, tak ta je (jak asi tušíte s přihlédnutím k ceně) nahodilá. To znamená, že robot jezdí po zahradě bez vědomí toho kterou část již posekl a kterou ne. To jak dokonale zahradu poseče, záleží na struktuře zahrady. Jednoduché tvary (typicky obdélník) zvládne snadno, ale čím je zahrada komplexnější (a je v ní více překážet), tím je větší šance, že sečení dokonalé nebude.
V takovém případě stojí za zvážení robot se systematickým pohybem. Co se týče rychlosti, tak menší zahrádka u bytu (plocha cca 100 m2) mu trvá zhruba dvě a půl hodiny (včetně jednoho nabíjení), interval sečení byl každé dva dny. Celkově je robot agilní a zvládá se na zahradě pohybovat i když není dokonale rovná. Tím nemyslím jen přirozené kopečky, ale i třeba vyhrnutou hlínu od krtka. I když se třeba na chvílí zasekne, po chvilce boje je schopný pokračovat dál. Dle výrobce zvládne projekt prostorem o minimální šíři 120 cm. V praxi zvládne i užší prostor. Jen ho neprojede rovně, ale „cik-cak“ stylem, kdy se odráží od stěn obvodového drátu.
Když je prostor příliš úzký, může se zdát, že se z něj „odrazí zpět“ a do oblasti za ním se nedostane. Pro sečení využívá rotační disk opatřený třemi čepelemi. Výška sečení může být nastavena v rozmezí 2 až 5 centimetrů. Disk je malý a proto je nízká i hodnota šířky střihu. 16 cm je lehce pod průměrem. Znamená to dvě věci. Za prvé musí přístroj strávit sečením výrazně více času a za druhé není tak dobrý v sečení okrajů (třeba u zdi), jako Robomow RC Pro 308, který má žací nůž až na úrovni koleček. Nůž je velmi ostrý a trávu seče dobře. Poradí si i s vysokou travou, kterou ale potká je jen na začátku sezony (ale vy nemusíte sekat klasickou benzínovou sekačkou, pokud není tráva extrémně vysoká). Jako všechny robotické sekačky trávu nesbírá, ale nechává ji na trávníku, kde slouží jako živina pro jeho další rozvoj.
Co je asi nejvíce překvapivou vlastností, je hlučnost. Jak už název SILENO napovídá, je opravdu tichá. 58 dB je neskutečná hodnota. V praxi to znamená, že ji na nějakých pět metrů již neslýšíte i když právě seče. Nemusíte se bát hádek se sousedy, že sečete v neděli nebo ve státní svátek. Během tiché noci je slyšet přeci jen více a potřebujete buď tolerantní, nebo žádné sousedy. Aplikace pro ovládání robota je dostupná pro telefony s Androidem i iOS (Apple).
V aplikaci vidíte (a můžete nastavit) časy spuštění robota. Samozřejmě ho můžete kdykoliv spustit i manuálně. Dále vidíte stav baterie a máte možnost nastavit oblasti sečení. Pro umožnění spojení s vaší domácí sítí, je třeba zapojit zařízení „smart gateway“ pomocí síťového kabelu do vašeho routeru. Vše je součástí dodávky. Další možností je ovládání robota skrze ovládací panel na jeho těle. Tam najdete jednoduchou klávesnici, která obsahuje několik tlačítek. On/off, start, menu, směrové šipky, nastavení módu a ok. Na těle přístroje je ještě obří tlačítko stop, kterým ho můžete zastavit v provozu. Robot nemá dešťový senzor a sám výrobce se chlubí tím, že zvládne práci i za deště.
Ale to dovede i většina konkurence. Důvod proč mají robotické sekačky dešťový senzor je jiný. Mokrá tráva se na sekačku „lepí“ a tím zhoršuje kvalitu sečení. Navíc na kluzkém povrchu existuje vyšší riziko sklouznutí a v extrémních případech i třeba nechtěného pádu do zahradního jezírka. Kvalita zpracování je na velmi slušné úrovni. Když vezmu v potaz nízkou cenu, tak je to příjemné zjištění. V manuálu se můžete dočíst, že je třeba měnit nože každý měsíc, až měsíc a půl.
Nedovedu si představit zahradu, ve které by tak rychle docházelo k otupení. To by musel být opravdu kámen na kameni. Samozřejmě bude záležet od velikosti a typu zahrady, ale jednou, maximálně dvakrát za sezonu to naprosto stačí. Sada originálních náhradních nožů stojí něco přes 300 Kč a je jich v ní devět. Takže na celý rok budete mít vystaráno. Lze koupit i nože neoriginální, které jsou levnější. Jejich kvalita může (ale nemusí) být horší. Dalším případným nákladem může být náhradní baterie. Originál je okolo 2 000 Kč, neoriginál cca polovinu. Životnost bych odhadoval mezi dvěma až čtyřmi lety.
Zjistit cenuNejste rozhodnutí? Vybrali jsme ty nejlepší robotické sekačky.

Vystudoval jsem ekonomku na Masarykově univerzitě v Brně. Přes 7 let jsem pracoval jako nákupčí pro eshopy s elektronikou a mám tak dlouholetý přehled o tom, co jde koupit a skvěle se vyznám v elektronice na českém a slovenském trhu. Stál jsem u zrodu covybrat.cz a mám na starosti mimo jiné oponenturu recenzí a návodů a dělám recenze – převážně elektroniky.
Sledujte nás na sociálních sítích
Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.