Recenze GARDENA smart SILENO city 500

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

SILENO City je relativně nová série robotických sekaček od Gardeny, které jsou určeny pro menší plochy. Konkrétně se jedná o modely GARDENA smart SILENO city 250 a GARDENA smart SILENO city 500, které se od sebe primárně liší plochou pro jakou jsou určeny. Tedy 250 a 500 m2. Ve své podstatě se jedná o nepřímého nástupce dřívějšího modelu R40Li. Další řady v rámci Gardeny jsou SILENO life (pro zahrady do 1 200 m2) a SILENO+ (pro velké zahrady, do 2 000 m2). Na co je třeba dát si pozor, je fakt, že všechny sekačky z nabídky jsou dostupné ve verzi smart (to znamená, že jdou ovládat mobilem), ale i bez ní. Na to při nákupu a výběru nezapomeňte. Poznáte to jednoduše, právě podle slova „smart“ v názvu. Cenový rozdíl není nijak zásadní, cca 1 000 Kč.

Parametry

Pracovní plocha500 m2
Šířka střihu16 cm
Výška sečení2-5 cm
Hlučnost58 dB
Doba sečení60 minuty
Doba nabíjení60 minuty
Kapacita baterie2,1 Ah
Max. úhel pro sečení35 °
Hmotnost7,3 kg
Výška23 cm
Šířka38 cm
Délka55 cm

Instalace

V balení kromě samotné sekačky a napájecí stanice najdeme 150 metrů obvodového drátu, 200 kolíčků pro jeho upevnění a 10 metrů dlouhý přívodní napájecí kabel. Na tom je vidět, že Gardena na výbavě nešetřila a v principu by to umožnilo použití na mnohem větší ploše, než na jakou je přístroj určen. Co ještě stojí za zmínku, že mi přístroj přijde opravdu hezký. Jasně, mnohem důležitější je praktičnost. Ale i tak je milé, že potěší oko. Nevím zda je to můj subjektivní dojem, ale její tvary na mě působí podobně jako sportovní auto. Takové lehce agresivní.

Barvy pochopitelně reprezentují firemní identitu Gardeny a proto se setkáme s typickou šedou, modru a oranžovou. Tyto barvy se prolínají všemi produkty firmy, od robotických sekaček po zahradní hadice. Jako obvykle je nejnáročnější na instalaci přístroje rozmístění a uložení vodícího drátu. Ten vymezuje hranice sečené oblasti a rovněž díky němu může označit překážky, kterým se má robot vyhnout. Třeba jezírko, nebo záhon s kytkami. Při rozmístění vodícího drátu máte dvě možnosti. Buď ho zakopat kousek pod zem a nebo ho jen připnou k zemi za pomoci dodávaných kolíčků. Kabel může být až 10 cm hluboko pod zemí.

Ale je to pracnější proces, než ho jen ukotvit kolíčky. Na druhou stranu pak není vůbec vidět. Záleží na vašich preferencích. Koho by zajímal instalační proces více do hloubky, tak na youtube má výrobce velmi podrobné video. Bohužel v němčině, ale slova zde nejsou tolik nutná, obraz napoví dost. Gardena má celkově velmi dobře zpracovaná produktová videa, která jsou často užitečnější než samotný manuál.

Provoz

Pohon je pro tento druh výrobku typický. Dvě velká kolečka v předu se starají o pohyb a menší kolečko v zadu. Co se týče logiky pohybu, tak ta je (jak asi tušíte s přihlédnutím k ceně) nahodilá. To znamená, že robot jezdí po zahradě bez vědomí toho kterou část již posekl a kterou ne. To jak dokonale zahradu poseče, záleží na struktuře zahrady. Jednoduché tvary (typicky obdélník) zvládne snadno, ale čím je zahrada komplexnější (a je v ní více překážet), tím je větší šance, že sečení dokonalé nebude.

 

V takovém případě stojí za zvážení robot se systematickým pohybem. Co se týče rychlosti, tak menší zahrádka u bytu (plocha cca 100 m2) mu trvá zhruba dvě a půl hodiny (včetně jednoho nabíjení), interval sečení byl každé dva dny. Celkově je robot agilní a zvládá se na zahradě pohybovat i když není dokonale rovná. Tím nemyslím jen přirozené kopečky, ale i třeba vyhrnutou hlínu od krtka. I když se třeba na chvílí zasekne, po chvilce boje je schopný pokračovat dál. Dle výrobce zvládne projekt prostorem o minimální šíři 120 cm. V praxi zvládne i užší prostor. Jen ho neprojede rovně, ale „cik-cak“ stylem, kdy se odráží od stěn obvodového drátu.

Když je prostor příliš úzký, může se zdát, že se z něj „odrazí zpět“ a do oblasti za ním se nedostane. Pro sečení využívá rotační disk opatřený třemi čepelemi. Výška sečení může být nastavena v rozmezí 2 až 5 centimetrů. Disk je malý a proto je nízká i hodnota šířky střihu. 16 cm je lehce pod průměrem. Znamená to dvě věci. Za prvé musí přístroj strávit sečením výrazně více času a za druhé není tak dobrý v sečení okrajů (třeba u zdi), jako Robomow RC Pro 308, který má žací nůž až na úrovni koleček. Nůž je velmi ostrý a trávu seče dobře. Poradí si i s vysokou travou, kterou ale potká je jen na začátku sezony (ale vy nemusíte sekat klasickou benzínovou sekačkou, pokud není tráva extrémně vysoká). Jako všechny robotické sekačky trávu nesbírá, ale nechává ji na trávníku, kde slouží jako živina pro jeho další rozvoj.

Co je asi nejvíce překvapivou vlastností, je hlučnost. Jak už název SILENO napovídá, je opravdu tichá. 58 dB je neskutečná hodnota. V praxi to znamená, že ji na nějakých pět metrů již neslýšíte i když právě seče. Nemusíte se bát hádek se sousedy, že sečete v neděli nebo ve státní svátek. Během tiché noci je slyšet přeci jen více a potřebujete buď tolerantní, nebo žádné sousedy. Aplikace pro ovládání robota je dostupná pro telefony s Androidem i iOS (Apple).

V aplikaci vidíte (a můžete nastavit) časy spuštění robota. Samozřejmě ho můžete kdykoliv spustit i manuálně. Dále vidíte stav baterie a máte možnost nastavit oblasti sečení. Pro umožnění spojení s vaší domácí sítí, je třeba zapojit zařízení „smart gateway“ pomocí síťového kabelu do vašeho routeru. Vše je součástí dodávky. Další možností je ovládání robota skrze ovládací panel na jeho těle. Tam najdete jednoduchou klávesnici, která obsahuje několik tlačítek. On/off, start, menu, směrové šipky, nastavení módu a ok. Na těle přístroje je ještě obří tlačítko stop, kterým ho můžete zastavit v provozu. Robot nemá dešťový senzor a sám výrobce se chlubí tím, že zvládne práci i za deště.

Ale to dovede i většina konkurence. Důvod proč mají robotické sekačky dešťový senzor je jiný. Mokrá tráva se na sekačku „lepí“ a tím zhoršuje kvalitu sečení. Navíc na kluzkém povrchu existuje vyšší riziko sklouznutí a v extrémních případech i třeba nechtěného pádu do zahradního jezírka. Kvalita zpracování je na velmi slušné úrovni. Když vezmu v potaz nízkou cenu, tak je to příjemné zjištění. V manuálu se můžete dočíst, že je třeba měnit nože každý měsíc, až měsíc a půl.

Nedovedu si představit zahradu, ve které by tak rychle docházelo k otupení. To by musel být opravdu kámen na kameni. Samozřejmě bude záležet od velikosti a typu zahrady, ale jednou, maximálně dvakrát za sezonu to naprosto stačí. Sada originálních náhradních nožů stojí něco přes 300 Kč a je jich v ní devět. Takže na celý rok budete mít vystaráno. Lze koupit i nože neoriginální, které jsou levnější. Jejich kvalita může (ale nemusí) být horší. Dalším případným nákladem může být náhradní baterie. Originál je okolo 2 000 Kč, neoriginál cca polovinu. Životnost bych odhadoval mezi dvěma až čtyřmi lety.

Zjistit cenu

Nejste rozhodnutí? Vybrali jsme ty nejlepší robotické sekačky.

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

7.1 Total Score
Hodnocení GARDENA smart SILENO city 500

Pro menší, jednoduché trávníky bez větších překážek je dobrou volbou. Velkým benefitem může být opravdu tichý provoz. Konkurence (Robomow), má lepší sečení okrajů ale čím jednodušší je vaše zahrada, tím víc tato nevýhoda mizí. Náhodný pohyb je v této cenové kategorii standardem. V její kategorii existují i lepší sekačky, ale ty jsou taky dražší. Takže svoje kupce si právem najde.

PLUSY
 • kvalitní zpracování
 • velmi tichý provoz
 • dobře seče
 • voděodolná (lze opláchnout hadicí)
 • atraktivní cena
MÍNUSY
 • nemá dešťový senzory
 • v sečení okolo překážek či zdí, není zrovna dokonalý
 • náhodný pohyb (pro složitější zahrady)
 • malá šířka střihu
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo