Recenze Gardena Smart Sileno Life 750

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Zahradní sekačka Gardena Smart Sileno Life 750 je dalším přírůstkem do rodiny velmi tichých robotických sekaček od společnosti Gardena. V mnoha ohledech – například vzhledové a designové podobnosti prostě nelze přehlédnout – je blízkým příbuzným již dříve recenzovaného modelu Gardena Smart Sileno City 500, přináší však i ledacos nového. Např. je určena pro podstatně větší plochy (až do 750 m2, oproti 500 m2 u staršího modelu), nabídne ale i větší přesnost, co se týče manévrování a schopnosti poradit si vjezdem do zúžených prostor. Co dalšího umí – nebo naopak neumí? Odpovědi najdete v naší recenzi.

Parametry

Max. úhel pro sečení35 °
Pracovní plocha750 m2
Šířka střihu22 cm
Výška sečení2-5 cm
Hlučnost58 dB
Doba sečení60 minuty
Doba nabíjení60 minuty
Kapacita baterie2 Ah
Hmotnost7,3 kg
Výška23 cm
Šířka39 cm
Délka58 cm

Instalace

Robotická sekačka Gardena Smart Sileno Life 750 má vzhledově docela blízko k předcházejícímu modelu Gardena smart SILENIO city 500. Spojuje je relativně plochý vzhled i trojice koleček netradičně postavených v sestavě dvě větší vepředu a jedno menší, manévrovací vzadu. Celý přístroj má při pohledu shora mírně trojúhelníkový tvar. V tomto ohledu je zajímavé, že přední stranou je v tomto případě delší hrana zmíněného pomyslného trojúhelníku. Na některých snímcích to tak může působit, že se sekačka pohybuje pozpátku. Je to ale pouhé zdání a na funkci samotnou, tedy sekání, to nemá žádný vliv. Sekačka je provedena v obvyklých firemních barvách, to znamená, že černošedou doplňují modrozelené prvky a lehké doplnění oranžovou. Celkově, ačkoliv je sekačka plastová, působí přístroj robustně a bytelně.

 

Ačkoliv je sekačka Gardena Smart Sileno Life 750 chytrou robotickou sekačkou, která udělá práci za vás, před prvním startem se jí budete muset trochu věnovat. Potřebuje totiž provést základní nastavení a hlavně vymezit prostor, v kterém se bude při svých nájezdech na trávu pohybovat. Stejně jako u staršího modelu k tomu slouží dodávaný drát, který pro sekačku vytvoří jakýsi neviditelný plot, který nedokáže překročit.

Prvním krokem je nicméně umístění dobíjecí stanice. Ta by měla být blízko zdroje energie, jinak jejímu umístění prakticky nic nebrání. Sekačka nemá žádné zvláštní požadavky. Tuto základnu v podobně celkem jednoduše pojaté plošiny, do níž se bude sekačka pravidelně vracet, je vhodné pevně upevnit k zemi, výrobce k tomuto účelu dodává plastové šrouby, které se zavrtají hluboko do země. Od této základny vedete zmíněný vodící drát o štědré délce 200 m. Ten je buď možné upevnit na zem pomocí 300 plastových skob, případně jej do země můžete zahrabat. Esteticky je to lepší, na trávníku nic neleží a sekačce to v orientaci nebrání. Tímto drátem vymezíte prostor, v němž se může sekačka pohybovat.

Jak už jsme psali v úvodu, tento model zvládne 750 m2 plochy a poradí si i se sklonem 35°. Oproti starší variantě Gardena Smart Sileno City 500 si poradí s užšími prostory. Ta starší potřebovala minimálně jeden a půl metru, aby jím projela, téhle vystačí pouze 60 cm, což je rozhodně plus. Pokud tak máte členitější zahradu, rozhodně by měla vaše pozornost padnout právě na tuto sekačku.

Po vytyčení území, na kterém se bude moci sekačka pohybovat, přichází čas na vytvoření komunikace se strojem samotným. Od toho je v balení jakýsi vlastní modem, který výrobce nazývá Smart Gateway. Ten připojíte k domácí síti, sekačka se s ním spáruje a od té doby můžete veškerá nastavení řešit pomocí přehledné mobilní aplikace, která je k dispozici jak pro telefony s Androidem, tak iOS (Apple).

Druhou možností je ovládání pomocí sady tlačítek přímo na těle sekačky. Ale ruku na srdce – kdo by v letním parnu zvedal od vychlazeného drinku a honil sekačku po zahradě, když to může zvládnout ze svého chytrého telefonu? Samotné první programování sekačky zvládnete bez předchozích zkušeností, a to i díky jednoduchému průvodci, který vás celým postupem provede. Nastavíte si velikost trávníku a časy sečení a průvodce vám navrhne plán sečení. Stačí ho jenom spustit. Od té chvíle se už o trávník na své zahradě nemusíte starat.

Provoz

Ačkoliv se jedná o robota, moc umělé inteligence mu do vínku dáno nebylo. Pohyb sekačky ve vymezeném prostoru nesleduje nějaký klíč, ale je v podstatě náhodný. Sekačka nijak nerozlišuje, že již seká jednou posekané místo, na druhou stranu, když jí dáte dostatek času, s vymezeným prostorem si poradí spolehlivě. Funguje v přibližně hodinových cyklech, kdy hodinu seká a pak se na hodinu zaparkuje do dobíjecí stanice. A tak pořád dokola, dokud neřeknete dost. Velkou chválu si zaslouží přesné senzory detekující překážku. Reagují právě včas a nedochází tak ke zbytečným kolizím.

Výbornou funkcí je Sensor Control. Tato funkce měří rychlost růstu trávníku a podle toho upravuje časy sečení. Je-li tak například dobré počasí a tráva roste rychleji, sekačka bude i častěji sekat, aby tak udržela trávu v patřičných mezích. Obráceně to funguje úplně stejně.

Výška sekání je nastavitelná v rozsahu od 2 do 5 centimetrů. Nastavuje se manuálně pomocí otočného voliče, který najdete pod krytem na zádech sekačky. Záběr sekačky Gardena Smart Sileno Life 750 je pouze 22 centimetrů. To na první pohled opravdu není mnoho, ale zásadnější údaj by to byl u klasické zahradní sekačky, kterou musíte při sekání tlačit. Navíc je to o slušných šest centimetrů více, než u staršího modelu. I s tímto relativně úzkým záběrem dovede stroj bez problémů posekat celý váš pozemek.

Samotný sekací nůž je jednou za čas potřeba vyměnit. Není to ale žádný problém, na trhu jsou jak originální náhradní nože, tak ty od jiných výrobců a v sadách o mnoha kusech je pořídíte doslova za pár stovek. Navíc vám jedno takové balení bez problémů vydrží klidně na celou sezónu. Sekačka nemá žádný sběrný koš na posekanou trávu, nechává ji ležet na trávníku. Může tak posloužit jako hnojivo pro další růst zeleného pažitu, případně ji můžete shrabat. To už je ale celkem zbytečná námaha, přírodní pohnojení udělá trávníku jedině dobře.

Velice příjemným zjištěním u tohoto modelu sekačky je jeho nízká hlučnost. S 58 dB stačí poodstoupit pár kroků a sekačku neuslyšíte. Nebude tak rušit ani vás při relaxaci na terase, ani sousedy. Chválíme i čidlo, které indikuje případný mráz. V takovém případě sekačka nevyjede – brání tak poškození sama sebe, ale případným škodám na trávníku. Údržba sekačky samotné je otázkou několika minut. Stačí ji totiž jen opláchnout vodou ze zahradní hadice a zbytky trávy budou ze sekačky i koleček rázem pryč. Sekačka Gardena Smart Sileno Life 750 se maximálně snaží o to, aby vám ušetřila co nejvíce práce – a dělá to opravdu poctivě, což kvitujeme s povděkem. 

Zjistit cenu

Porovnejte tuto sekačku s dalšími robotickými sekačkami.

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

7.5 Total Score
Gardena Smart Sileno Life

Ve srovnání s modelem Gardena Smart Sileno City 500 se mnoho rozdílů u varianty Gardena Smart Sileno Life 750 neudálo. Přibyl rozsah sekaného trávníků – tentokrát je 750 metrů čtverečných, nepatrně se rozšířila šířka střihu, sekačka nabídne lepší orientaci, byť stále sekání postrádá systém. Výdrž i doba nabíjení je prakticky shodná. Ve výsledku se tak opět jedná o výborného pomocníka na zahradu, který vám ušetří spoustu práce. Investované peníze se v tomto případě rozhodně vyplatí.

PLUSY
 • sekání trávníku bez práce
 • poměrně snadná instalace
 • odolnost
 • snadná údržba
 • ovládání mobilním telefonem
MÍNUSY
 • úzký záběr
 • sekání nemá systém
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo