Recenze GoPro HERO5 Black

GoPro HERO5 Black je kvalitní outdoorová kamera, která překvapí skvělým videozáznamem až ve 4K Ultra HD, kvalitou fotografií i zvukového záznamu. Samozřejmostí je stabilizace obrazu, ovládání pomocí hlasu, množství doplňkových funkcí a široké možnosti manuálního nastavení. Co všechno vám může HERO5 Black nabídnout a kde naopak má své limity, vám prozradíme v následujícím článku.

Parametry

Displejano
Typ displejedotykový LCD
Velikost displeje2 palce
Full HDano
4K Ultra HDano
Snímková frekvence Full HD120 FPS
Snímková frekvence 4K Ultra HD30 FPS
Maximální úhel záběru170 °
Digitální fotoaparátano
Rozlišení fotografií12 Mpix
Audiozáznamano
Vstup pro externí mikrofonano
Stabilizace obrazuano
Zoomano
Wi-Fiano
GPSano
Ovládání hlasemano
Slot na paměťovou kartuano
Podporovaný typ karetMicro SD/SDHC/SDXC
Kapacita akumulátoru1220 mAh
Dálkový ovladačano
Vodotěsné pouzdroano
USBano
HDMI výstupano
Výška44,6 mm
Šířka62 mm
Hloubka32,7 mm
Hmotnost117 g

Ovládání

Akční kamery řady HERO mají všechny velmi podobný design, ovládání i funkce. Samozřejmě novější modely jsou vždy o krok napřed před svými předchůdci. HERO5 Black má podobně jako všechny kamery této řady plastové tělo, které je opatřeno protiskluzovým pogumovaným povrchem. Na zadní straně nejdeme dotykový LCD displej s úhlopříčkou 2″. Pomocí něj lze kameru ovládat nebo sledovat pořízený záznam. Na těle kamery však najdeme také dvě základní tlačítka – na horní straně tlačítko spouště a na boční straně tlačítko pro změnu režimu a zapnutí či vypnutí kamery. Kombinací těchto dvou tlačítek lze však nastavit všechny další potřebné funkce. To se hodí zejména v případě, je-li kamera umístěna v ochranném pouzdře, které neumožňuje ovládání pomocí dotykového displeje. Podobně jako ostatní kamery této řady, i HERO5 Black disponuje tzv. stavovým displejem. Ten je umístěn na přední straně kamery vedle objektivu a přehledně zobrazuje aktuální informace: zvolený režim, počet pořízených záznamů nebo délku trvání videa, zbývající kapacitu paměťové karty, stav baterie a současné nastavení. Samozřejmostí u HERO5 Black je také spárování s chytrým zařízením pomocí WiFi. Na chytré zařízení s operačním systémem Android nebo iOS stáhnete z App Store nebo Google Play aplikaci Capture, spustíte ji a následně se budete řídit jednoduchými instrukcemi na displeji vašeho smartphonu nebo tabletu. Po spárování je možné kameru chytrým zařízením ovládat, sledovat živý náhled, přehrávat pořízená videa, prohlížet fotografie nebo je sdílet na sociálních sítích. Ačkoli k HERO5 Black není přiložen dálkový ovladač, lze jej dodatečně dokoupit. Můžete si vybrat dokonce z více dálkových ovladačů, které jsou plně kompatibilní s HERO5 Black i některými dalšími modely řady GoPro HERO. Mezi takové dálkové ovladače patří například GoPro Remo nebo GoPro Smart Remote. Ovladač Remo například můžete ovládat hlasem a se Smart Remote je možné mít pod kontrolou až 50 kamer ve vzdálenosti neuvěřitelných 180 metrů. Standardní funkcí HERO5 Black je také ovládání pomocí 13 hlasových příkazů (v angličtině a dalších šesti jazycích, čeština však chybí). Velmi snadno tak můžete kameru zapnout nebo vypnut, spustit nebo zastavit natáčení, vyfotit snímek, aktivovat časosběrné nebo sekvenční video, vložit do natáčeného videa značku a mnoho dalšího. Počítejte však s tím, že kamera na váš hlas hůře reaguje v hlučném prostředí. Bohužel menu není v českém jazyce, ale lze stáhnout velmi podrobný český návod.

Co umí

Jako všechny uživatele, kteří se poohlížejí po nějaké té akční kameře, i nás při testování v praxi nejvíce zajímala kvalita pořízeného videozáznamu, výsledných fotografií a audionahrávek. A zaměřili jsme se také na několik zajímavých funkcí.

Video

S kamerou HERO5 Black je možné natáčet až ve 4K (Ultra HD) při snímkové frekvenci 30 FPS, což jsou velmi slušné hodnoty. Při rozlišení 2,7K je to pak již 60 snímků za sekundu, u Full HD a HD rozlišení dokonce až 120 FPS, což už je hodnota, díky níž lze vytvořit hezká zpomalená videa (tzv. slow-motion). Datový tok 60 Mbit/s není příliš a dovedeme si představit i vyšší hodnotu. Kvalita videa je za dobrých světelných podmínek vynikající (nejlépe si vedla za slunného dne). Při dostatku světla si nás obraz svojí ostrostí, sytostí barev, dynamickým rozsahem a skvěle zvládnutými přechody mezi kontrasty (světlo a tma) naprosto získal. Samozřejmě přímé slunce v objektivu nedělá dobře žádné kameře, přesto si HERO5 Black vedla i v tomto ohledu překvapivě dobře. Horší výsledky jsme však získali při špatných světelných podmínkách (šero, mlha, déšť či noční záběry). Zjednodušeně řečeno, čím méně okolního světla se do objektivu dostane, tím slabší je ostrost a tím vyšší je šum výsledného videa. Podobně jako všechny akční kamery i HERO5 Black disponuje širokým úhlem snímání – 90°, 127° nebo 170°. Tuto kameru lze proto využít také jako autokameru. Negativem širokoúhlého snímání je však tzv. efekt rybího oka. Ten lze eliminovat již přímo v kameře pomocí jedné z funkcí nebo jej případně vyhladit v některém z editačních programů. Oproti nižším modelům řady HERO, HERO5 Black disponuje elektronickou (digitální) stabilizací obrazu. Ta však funguje pouze do rozlišení 2,7K se 60 snímky za sekundu, videa v rozlišení 4K tedy nejsou stabilizovaná, což je velká škoda, jelikož rozdíl mezi zapnutou a vypnutou stabilizací je velmi zřetelný. Ačkoli se nejedná o kvalitnější optickou stabilizaci, výsledky jsou velmi uspokojivé. Obrazu také pomáhá, pokud je přístroj pevně uchycen na nějakém z držáků a míří pouze jedním směrem (např. při natáčení za jízdy autem). Naopak obraz snímaný za chůze jen tak z ruky bude vždy trpět jistou mírou otřesů. Pokud hodláte natáčet především ve vysokém rozlišení (4K a 2,7K), myslete na to, že budete potřebovat také další vybavení (počítač, software apod.), na kterém tato videa bez ztráty kvality zpracujete.

Audiozáznam

Ačkoli od akčních kamer obecně nelze očekávat (co se záznamu zvuku týče) žádné zázraky, model HERO5 Black si poradil v této oblasti překvapivě dobře. Na těle této sportovní kamery nejdeme hned tři mikrofony, které se starají o kvalitní záznam prostorového zvuku. Výhodou je také chytrá funkce, která dokáže při silnějším větru rozpoznat, který z mikrofonů je nárazy větru nejvíce postižen, a následně jej vyřadí z provozu. Z tohoto důvodu jsou mikrofony umístěny hned na třech stranách kamery. Zvuková stopa je skutečně překvapivě čistá a srozumitelná. Velkou výhodu spatřujeme také v tom, že model HERO5 Black je do jisté míry odolný i bez použití ochranného pouzdra (a to jak proti mechanickému poškození, tak i proti prachu a vodě). Lze jej tedy používat i bez pouzdra, díky čemuž získáte kvalitnější audiozáznam. Pokud byste chtěli vytvořit špičkový zvukový záznam, můžete k HERO5 Black připojit externí mikrofon.

Fotografie

Nejvyšší rozlišení, v němž lze s HERO5 Black pořizovat fotografie, je 12 Mpx. Samozřejmostí je také RAW, což je formát ideální pro pozdější úpravy. Z nepříliš povedené fotky tak můžete vykouzlit krásný snímek. Zajímavostí je také funkce, pomocí níž může kamera pořídit fotografii v průběhu natáčení videa. S HERO5 Black získáte velmi hezké fotografie. Platí pro ně však to samé, co jsme již zmínili u videa: Pokud budete fotit za dobrých světelných podmínek s dostatkem světla, získáte vynikající snímky, při horších světelných podmínkách (zataženo, šero, mlha, déšť, noc, tmavé interiéry) však budou snímky trpět vysokým šumem, špatnou ostrostí a horším podáním barev. Za těchto podmínek dokonce získáte lepší snímek i s běžným smartphonem, navíc takový snímek nebude zatížen tzv. efektem rybího oka. Samozřejmě si můžete pohrát také s širokou nabídkou manuálního nastavení, od rozlišení, kvality, snímkové frekvence, ostrosti, expozice, ISO (citlivosti) až po nastavení barev, vyvážení bílé či času závěrky.

Zajímavé funkce

Kromě běžnějších funkcí, mezi které patří časosběr, cyklické nahrávání nebo třeba sériové focení, nabízí model HERO5 Black také:
 • HiLight tag
 • QuickCapture
 • Telemetrii
 • LiveStream
 • GPS

HiLight tag

Pomocí této funkce můžete v natáčeném videu označit libovolný okamžik. V záznamu pak zůstane značka, která vám velmi zjednoduší následné úpravy či sdílení.

QuickCapture

Jednoduchá ale velmi užitečná funkce, díky níž stiskem jediného tlačítka ihned spustíte nahrávání.

Telemetrie

Díky vestavěné GPS a aplikaci Quik™ můžete do videa vkládat telemetrické údaje (například rychlost, vzdálenost, výškový profil nebo třeba přetížení).

LiveStream

Pomocí WiFi modulu můžete své zážitky v reálném čase sdílet třeba na Facebooku, YouTube, Instagramu nebo pomocí e-mailu. Sdílet je však možné pouze videa natočená ve vybraných režimech.

GPS

Ačkoli použití kamery s aktivovanou GPS trochu snižuje celkovou výdrž baterie, získáte díky ní ke každému videu také hodnotná metadata (rychlost, trasu, výškový profil atp.). Využijete ji jak při delších sjezdech nebo túrách, tak při závodech. Pokud zvažujete koupit této kamery, doporučujeme zvážit také novější verzi této řady, HERO6 Black, která je téměř dvakrát výkonnější než HERO5.

Výdrž a paměťové karty

Přiložená baterie má kapacitu 1 220 mAh a na jedno nabití vydrží nahrávat Full HD video (při vypnutém displeji a WiFi) zhruba 2 hodiny, což je slušný výkon. Natáčení ve 4K zkrátí dobu přibližně na jednu hodinu. Počítejte však s tím, že při běžném provozu (který obnáší zapnutý displej, aktivní WiFi, nastavování funkcí a kontrolu pořízeného záznamu) se doba ještě zkrátí. Rozhodně proto doporučujeme pořídit alespoň ještě jednu náhradní baterii. Doba potřebná k úplnému nabití jsou přibližně 2 hodiny. A protože v balení najdete pouze USB kabel, který je určen pro dobíjení z počítače, doporučujeme dokoupit také síťový adaptér. V terénu pak můžete nabíjení řešit třeba pomocí powerbanky. Podobně jako valná většina sportovních kamer také HERO5 Black nemá vnitřní paměť, a je tedy nutné k základnímu balení dokoupit také paměťovou kartu. Tento model podporuje paměťové karty Micro SD, Micro SDHC a Micro SDXC až do kapacity 128 GB. Vždy však nakupujte pouze kvalitní značkové karty (nejlépe Class 10 UHS-I U3).

Odolnost

S HERO5 Black se nemusíte bát vyrazit ani do drsnějších podmínek. I bez ochranného pouzdra je totiž velmi odolná (vůči prachu, pádům i vodě až do hloubky 10 metrů). Ochranné pouzdro samozřejmě celkovou odolnost zvyšuje a zároveň chrání čočku a displej před poškrábáním. Navíc se s ním můžete potopit až do hloubky 30 metrů.

Příslušenství

Spolu s kamerou HERO5 Black toho v balení příliš mnoho nenajdete, což je podle nás dobře. Neplatíte tak za příslušenství, které stejně nevyužijete a naopak si můžete podle svého zaměření vybrat jen to, co budete skutečně potřebovat. V základním balení najdete konkrétně kameru HERO5 Black, rámeček určený k uchycení kamery, dobíjecí baterii, zakřivený a plochý nalepovací držák, rychloupínací přezku a USB-C kabel. Při pořizování dalšího příslušenství máte na výběr z celé řady GoPro doplňků. Kromě jiného vám doporučujeme pořídit určitě ochranné pouzdro, dálkový ovladač, síťový adaptér a náhradní baterii.

Zkušenosti

 • Velmi kvalitní videozáznam.
 • Vynikající kvalita fotografií.
 • Horší kvalita za špatných světelných podmínek.
 • Velmi kvalitní audio výstup a možnost připojit externí mikrofon.
 • Kvalitní stabilizace obrazu.
 • Široké možnosti manuálního nastavení, režimů a funkcí.
 • Praktické ovládání hlasem.
 • Po připojení přes WiFi lze ovládat chytrým zařízením.
 • Výdrž baterie je ve Full HD s vypnutým displejem a neaktivní WiFi přibližně 2 hodiny.
 • Stabilizace obrazu nefunguje u videa v rozlišení 4K.
 • Dálkový ovladač ani ochranné pouzdro nejsou součástí balení (lze však dokoupit).
 • Podporuje paměťové karty do 128 GB.
 • Bez ochranného pouzdra vydrží ponor do 10 metrů, s vodotěsným pouzdrem až do 30 metrů.
 • Menu není v českém jazyce.
Zjistit cenu Máme pro vás přehled těch nejlepších video kamer.
Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

9.3 Total Score
GoPro HERO5 Black

Přestože již byl model GoPro HERO5 Black překonán novější verzí HERO6 Black, rozhodně stále patří mezi jednu z nejlepších kamer na trhu. Velmi kladně hodnotíme perfektní videozáznam (zejména za dobrých světelných podmínek), kvalitu fotografií a vynikající audio záznam. Oceňujeme také stabilizaci obrazu, možnosti manuálního nastavení a užitečné funkce (zejména ovládání hlasem, redukci šumu větru a GPS). Zklamaly nás však výsledky videa a zejména fotografií pořízených v horších světelných podmínkách. Zamrzelo také, že stabilizaci nelze využít u rozlišení 4K. Datový tok (60 Mbit/s) by také mohl být o něco vyšší a ocenili bychom menu v českém jazyce. Pro mnohé bude jistě na překážku vyšší pořizovací cena.

PLUSY
 • velmi kvalitní videozáznam
 • kvalitní audiozáznam
 • stabilizace obrazu
 • ovládání hlasem
 • široké možnosti nastavení
 • množství doplňkových funkcí
 • WiFi a Bluetooth
 • GPS
 • vodotěsnost do 10 m bez pouzdra
 • vodotěsnost do 30 m s pouzdrem
MÍNUSY
 • vyšší pořizovací cena
 • horší kvalita při špatných světelných podmínkách
 • nižší datový tok
 • nefunkční stabilizace obrazu při rozlišení 4K
 • chybí české menu
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo