Recenze Gorenje WE62SDS

Co všechno umí pračka Gorenje WE62sds? My se na to podívali a detailněji prozkoumali její funkce i programy. Vše vám blíže představíme v této recenzi. Gorenje WE62sds je klasická předem plněná pračka s objemem bubnu, do kterého dáte až 6 kg prádla. Má šetrným provoz i parní funkce vhodné třeba pro alergiky a také spoustu praktických nastavení, které se postarají o vaše prádlo. Jdeme na to!

Parametry

Energetická třídaD
Způsob plněnípřední
Kapacita6 kg
Otáčky1200
Hlučnost praní57 dB
Hlučnost ždímání75 dB
Spotřeba energie za 100 cyklů70 kWh
Spotřeba vody za 100 cyklů4100 l
Účinnost praníA
Účinnost odstřeďováníB
Aquastopano
Výška85 cm
Šířka60 cm
Hloubka43 cm
Počet programů16
Délka základního programu218 minuty

Představení

Značka Gorenje má ve svém portfoliu opravdovou spoust spotřebičů, které už desítky let slouží lidem v jejich domácnostech. Mezi spolehlivé kousky z jejich portfolia patří i moderní pračky vybavené špičkovými technologiemi, které jsou šetrné ke spotřebě energií a zároveň zvládnou péči o prádlo celé rodiny.

Volně stojící automatická pračka označená WE62SDS se řadí do produktové linie s názvem Essential. Bohatě postačí pro 4člennou rodinu. Jedná se o klasickou konstrukci těla. Pračka WE62SDS má, co se hloubky týče spíše užší rozměry (43 cm) a hodí se tak i do menších koupelen, kde jste omezeni prostorem. K tomu se váže i, v porovnání se současným trendem kdy se preferují spíše větší objemy, menší kapacita bubnu (na 6 kg prádla). Pokud máte opravdu menší koupelnu, ve které řešíte každý centimetr, mějte na paměti, že tělo pračky je užší, ale měli byste otevřít celá dvířka tak, aby se vám prádlo do a z pračky dobře dostávalo.

Konstruktéři pračky nezapomněli ani na to, ať dobře vypadá. Má elegantní černá dvířka, která ji dodávají moderní design. Ještě do nedávna jsme byli všichni zvyklí spíše na celé bílé pračky. Dvířka se otevírají standardně zepředu, a to až o 180 stupňů a na kterých zvenčí není vidět žádný šroub. Dvířka jsou vyrobena z jednoho kusu plastu a nemají ani žádné vystupující madlo, které by narušovalo jejich design. To vám usnadní i jejich čistění. Dvířka se otevírají na straně stlačením a zavírají opět přitlačením na pračku.

V horní části má pračka přehledný LED displej, který zobrazuje informace o probíhajícím zvoleném programu, ukazuje nastavený počet otáček atd.

Co se přímo praní týče, vyniká tento model pračky unikátním zpracováním vnitřku bubnu, takzvaným WaveActive tvarem, který se stará o citlivé zacházení s prádlem. Buben je profilovaný do tvaru 3D vlnek tak, aby se přádlo při praní co nejméně mačkalo. Prádlo se díky tomuto tvaru spíše načechrává což zároveň chrání kousky vašeho oblečení.

Pračka, na to, že pořizovací cenou spadá spíše do nižší cenové kategorie, má také parní funkce. I pára snižuje mačkání prádla, ale hlavně vysokou teplou šetrně odstraňuje pachy a bakterie. Prádlo bude i bez aviváže krásně měkké a nadýchané. Vhodné je vždy zvolit správný prací program pro konkrétní druh oblečení. Na výběr jich je z 16 různých. Nechybí ani specialitky jako program na praní košil nebo program ideální pro alergiky.

Programy

Chcete-li do sáhnout toho nejlepšího výsledku při praní, je ideální dobře si prostudovat návod a pro konkrétní kusy oblečení zvolit ten správný program. Programy typu bavlna, vlna, praní košil mají právě pro tyto druhy látek nebo typy prádla ideálně přednastavené funkce. Pračka má v návodu i seznam běžných znečištění, které mohou být na oblečení. Například skvrny od čaje, čokolády, antiperspirantu, potu, kávy a podobně. Dočtete se, jak takové skvrny nejlépe odstranit, nebo jak místa se skvrnou předpřipravit na její odstranění ještě před tím, než celý kus oblečení šoupete do bubnu.

Běžné materiály jako bavlna, syntetika nabízí rozpětí teplot při praní od 20 až do 90 stupňů a programy se liší také délkou praní v minutách. Pračka má možnost volby například i rychlého praní, kdy 20minutový cyklus vypere na 30 stupňů oblečení, které je málo znečištěné. Takový program je ideální například na sportovní oblečení. Programy Shirts a Allergy steam využívají funkce páry k tomu, aby prádlo bylo co nejvíce načechrané a zároveň zbavené všech nečistot. U všech programů doporučujeme dodržet kapacitu plnění bubnu, kterou uvádí výrobce. Při přeplňování bubnu nelze docílit maximální účinnosti praní.

Pokud si nejste jisti, jak konkrétní druhy prádla prát, podívejte se na lísteček, který má každé oblečení od výrobce. Na něm naleznete doporučené teploty praní pro to, aby oblečení dlouho vydrželo. Správnými teplotami a pracími programy ochráníte i barvy oblečení.

Pračka má celkem 16 programů, z nichž některé lze ještě donastavit například pozměněním teploty nebo rychlosti odstředění.

Název programuKapacita v kgNastavení teploty v °CMaximální počet otáček ot/min
Bavlna 90 °C6901 200
Bavlna 60 °C6601 200
Bavlna 40 °C6401 200
Bavlna 30 °C6301 200
Bavlna 20 °C6201 200
Mix/Syntetika 40 °C3,5401 000
Mix/Syntetika 30 °C3,5301 000
Samočisticí program SterilTub0
Máchání/Aviváž0-61 200
Odstředění/Odpad0-61 200
Eco 40–60 °C640-601 200
Košile3,540800
Vlna/Ruční praní230800
Rychlý 20′2,5301 000
Pro alergiky360800
Automatické praní6301 200

Funkce pračky

Programy, které budete používat asi nejvíce jsou u Gorenje WE62SDS jsou Cotton (bavlna), eco wash a auto wash. Rodiny s alergiky určitě ocení funkci Allergy steam.

Mezi programy se jednoduše přechází točením černého programovacího kolečka, které je v horní části pračky, přesně uprostřed. Kolem kolečka jsou i jednoduché popisky a stupně, které vám pomohou praní jednoduše nastavit. Kromě tohoto kolečka jsou zde pak už jen dvě další tlačítka, a to nalevo tlačítko vypnutí a zapnutí a napravo tlačítko pro pauzu nebo zastavení praní. Pro opravdu rychlé praní, kdy potřebujete rychle vše naházet do pračky a prostě začít prát, jsou ideální tyto programy:

 • Auto Wash – program, který u všech praček není úplně obvyklý. Je ideální pro pravidelné praní běžně znečistěného prádla. U tohoto programu si nemusíte hlavu lámat s jakýmkoliv nastavováním. Program pračka zvolí automaticky v závislosti na objemu prádla uvnitř. Pere na 30 s možností naplnění pračky na plných 6 kilo a u tohoto programu není možné nastavit nic dalšího.
 • Rychlý 20´ – už nemusíte nechávat zbytečně dlouho ležet třeba vlhká sportovní tílka v prádelníku po půl hodince cvičení. Hned je prožeňte 20minutovým programem. Budou rychle čistá, připravená na další cvičení. Program se hodí taky například na nové kousky do vašeho šatníku, které si před prvním oblečením na sebe chcete vyprat.
Nejpodrobnější TEST nejlepších sušiček prádla JAK VYBRAT? RECENZE

NEZAUJATÝ test sušiček 2023. ️ Porovnání 45+ sušiček prádla. ️ AEG, Miele, Beko, Siemens? ️ Jaká je nejlepší sušička prádla na trhu? ️ Nákupní rádce, na co dát pozor při výběru nové sušičky prádla a recenze sušiček. Čti ZDE...

Aktualizováno v lednu 2023

Speciální funkce a vychytávky

Tyto speciální funkce pračku liší od ostatních. Ušetří vám práci se speciálními druhy tkanin, postarají se o čistotu prádla, pračky i její dlouhou životnost. Zde jsme je více popsali a stručně vysvětlili, k čemu je jednotlivý program dobrý.

 • Steril Tub – moderní pračky sice efektivně zvládají praní při nižších teplotách, což je skvělé, ale občas je dobré pračku prohnat i čistícím programem s vyšším teplotním stupněm, aby se v ní netvořily bakterie. Bakterie by mohly způsobit třeba zapáchající prádlo. Proto má pračka tento speciální program, který efektivně vnitřek pračky pročistí. Odstraní zbytky pracích prostředků a bakterie. Čistění probíhá na prázdno (s prázdným bubnem a s trochou vhodného čističe). Dobré je provést ho cca jednou za měsíc.
 • Parní funkce – síla páry zatočí s roztoči a podobnými alergeny, které by vás nebo vaše děti mohly dráždit. Pokud máte doma alergika, nebo máte jen citlivější kůži či nos, parní programy pro vás budou ideální. Pára zároveň ochraňuje barvy prádla.
 • Dětská pojistka (zámek) – pokud máte doma děti, nemusíte mít strach, že by třeba ze zvědavosti otevřely dvířka pračky při tom, co je puštěná. Dvířka jsou při provozu pračky zamčená a zamknout se dá i ovládací displej. A to jednoduchým stiskem kombinace dvou kláves (spin+start delay) po dobu 3 vteřin.
 • StableTech – funkce, která se stará o to, aby pračka byla pořádně stabilní a předcházela zbytečnému vibrování při provozu. Jde o konstrukci s pevnými bočními panely, která i za nejvyšších otáček, což je 1200 za minutu, zajistí skvělou stabilitu a tím i co nejnižší hlučnost při praní a ždímání.
 • Soft Sound – Některé pračky mají hodně nepříjemný, moc hlasitý nebo vlezlý zvuk, kterým oznamují konec programu, nebo pípají při nastavování. U téhle se nemusíte bát, že by vám něco tahalo uši. Pračka má opravdu jemné tóny svých oznámení. Tři tóny se ozvou při zapnutí pračky, jemné pípání zní při volbě programů i spuštění praní. Tóny lze dokonce zeslabit nebo úplně vypnout.
 • StopAddGo – parádní vychytávka pro všechny zapomnětlivce. Nebo spíš pro nás všechny. Komu z vás se nikdy nestalo, že by naládoval pračku, spustil program a pak si nevzpomněl, že by bylo dobré ještě do ní přihodit to v rohu koupelny se povalující tričko? Díky StopAddGo můžete v první fázi praní program přerušit stisknutím tlačítka, které je napravo od programovacího kolečka. Tlačítko je označeno šipečkou „play“ a dvěma čárkami „pause“, pod ním je přímo nápis STOP ADD GO. Stiskněte ho a z pračky nebo do pračky můžete něco přidat nebo odebrat. Toto všechny pračky nemívají, u některých je dost otravné, že pokud chcete z pračky něco vyndat, musíte ji třeba úplně vypnout, a navíc čekat na odemčení dětského zámku a podobně.
 • Pojistka před přetečením vody – pračka nemá přímo funkci označenou „aquastop“, ale funkci chránící před přetečením v případě poruchy pračky má. Pokud by došlo ke zvýšení hladiny vody v pračce na vyšší hodnotu, než je obvyklé, uzavře se automaticky přívod vody, přeruší se parní a začne se odčerpávat voda z bubnu.
 • Odložený start – užitečná funkce, díky které si můžete pračku nachystat, ale praní spustit až po nějakém čase, který si nastavíte. U tohoto modelu můžete nastavit odložení startu po 30 minutách až na 6 hodin, nebo po celých hodinách až na 24 hodin
 • Osobní nastavení – máte možnost poupravit programy pračky, nastavit nebo vypnout například zvuky pračky, a to stisknutím kombinace tlačítek, která je uvedena v návodu.

Jak pere

Pračky Gorenje jsou ověřenými domácími pomocníky. Jejich produkty jsou spolehlivé a nechybí jim jak moderní technologie, tak ani hezký design. Předem plněná volně stojící pračka WE62SDS je toho důkazem. Takže pokud se pídíte po přístroji na běžné domácí praní, bude pro vás dobrou volbou. Je štíhlá, takže se vejde i do menších prostor. Její provoz je ovšem hlučnější.  57 decibelů při praní a 75 decibelů při máchání je poměrně dost. Nejhlučnější pračky mají při praní 60 dB a při ždímání okolo 80 dB. Pračka docílí pří ždímání až 1 200 otáček, což není nejvíce, co moderní pračky dokážou, ale rozhodně vám to postačí. Zbytková vlhkost se pohybuje u prádla po vyždímání jen mezi 45 a 54 %. Kdo chce víc, nebo se nechce se sušením obtěžovat vůbec, může omrknout nabídku Gorenje sušiček, které rozhodně taky stojí za zvážení. Jsou dostupné, hezké a výkonné. Sušičku lze k pračce i dobře nakombinovat a využívat tak nejlepší kombinaci pro praní a sušení.
 
Díky svým štíhlejším rozměrům má pračka WE62SDS o něco menší kapacitu bubnu. Ten pojme maximálně 6 kg prádla, což ale určitě dobře obslouží pro klasické prací potřeby 4členné rodiny.
Spotřebou vody se dostanete na něco přes 9 kubíků za rok a nízká je i spotřeba energie, 153 kw rok, což pračku řadí do nejúspornější A+++ kategorie.
 
Vzhledem k tomu, že se pračka dá pořídit za cenu kolem 7 tisíc korun, což spadá spíše do těch cenově přijatelnějších přístrojů, překvapí u ní i parní funkce, zajímavý design a praktický LCD displej. Jedinečné je tvarování vnitřku bubnu pračky WaveActive a také čistící program SterilTube na údržbu pračky proti bakteriím.

Prádlo vypere klidně za 20 minut! Pokud máte jen mírně znečistěné kousky, nebo oblečení po sportování, stačí to hodit do pračky s gelovým pracím prostředkem a za dvacet minut je hotovo.
Pro klasické praní přijde vhod rychlým otočením kolečka nastavené třeba praní bavlněných věcí nebo parní program, který ocení alergici. Uživatelé, kteří s nastavováním praní nechtějí ztrácet čas určitě nejvíce ocení program „auto wash“, který správné nastavení vybere sám.

Zjistit cenu

Chcete vidět nejlepší pračky?

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

6.4 Total Score
Gorenje WE62SDS

Tato pračka bude dobrým pomocníkem pro domácí práce a o vaše prádlo se dobře postará. Pokud nemáte speciální požadavky třeba na velikost bubnu a vyhovuje vám mít doma šetrný spotřebič, budete spokojeni. Pračka potěší nízkou pořizovací cenou a parními funkcemi. Zamrzí ovšem hlučnější provoz.

Praní
9
Ždímání
7
Programy
5
Hlučnost
5
Výbava
5
Spotřeba
6
PLUSY
 • Parní funkce
 • Pojistka proti přetečení
 • Univerzální prací program
MÍNUSY
 • Jen 6 kilo buben
 • Jen 1200 otáček
 • Je užší (což nemusí být nevýhoda, pro větší prostory si můžete zvolit podobný model s klasickými rozměry a větším bubnem)
 • Hlučný provoz
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Vaše hodnocení

   Covybrat.cz
   Logo