Recenze Guzzanti GZ 118

Chcete si doma občas něco ušít a pokukujete po moderním pomocníkovi, který vám ulehčí práci? Čtěte dále. Podívali jsme se za vás na zoubek šicímu stroji Guzzanti GZ 118. Má dost funkcí, které pro hobby účely doma využijí jak začátečníci, tak i zkušenější švadlenky či krejčí. Firma s italskými kořeny při jeho výrobě myslela na to, aby skvěle vypadal, měl dostatek příslušenství, zvládl šití, přišívání knoflíků, zipů i ozdobný či overlockový pružný steh. Tento stroj má přehledný LED displej, šetrné LED osvětlení a jednoduché ovládání.

Parametry

Počet stehů/programů50
Automatická knoflíková dírkapoloautomatická
Automatický navlékač nitěano
Overlockový stehano
Maximální délka stehu4 mm
Maximální šířka stehu5 mm
Šití dvojjehlouano
Materiál vnitřní konstrukcekov
Materiál povrchuplast
Volné ramenoano
Typ chapačekyvný vertikální
Rychloupínač na výměnu patkyano
Zpětný chodano
Rychlost šitíneuvedeno
Osvětleníano, LED
Hmotnost5,5 kg
Výška30 cm
Výška43 cm
Hloubka17 cm
Schránka na příslušenstvíano
Pro koho je určenýZačátečníci, pokročilí

Ovládání

Kdo je s šitím úplný začátečník, nemusí se bát pořídit si tento typ stroje. Konstrukčně je hodně podobný jako všechny začátečnické modely v podobné cenové relaci. Nastavování probíhá jednoduše, a to buď otáčením kolečka, nebo u tohoto konkrétního modelu také mačkáním šipek, při kterém se hodnoty zobrazí na LED displeji. Pro pochopení úplných základů šití to chce dobře si nastudovat návod a držet se pokynů z něj. Pak se nemusíte bát, že byste obsluhu nezvládli.

Jak nastavit délku a šířku stehu

Toto nastavení je dost intuitivní. Například délku stehu stačí určit točením kolečka, které má rozmezí 0 až 4 mm. U délky stehu se lze ze začátku řídit tím, že čím silnější je látka, jehla a nit, tím delší se hodí steh.

Šířka stehu se hodí hlavně při „cikcakových“ stezích a overlockových pružných stezích. Těmito funkcemi se určuje šíře a hustota stehu, která je buď minimální nebo maximální a steh je tak pevnější nebo pružnější.

Délka stehu je důležitá i při obšívání knoflíkových dírek, to je u tohoto stroje 4krokové, škoda, že ne plně automatické.

Vybavení stroje nechybí praktické volné rameno, které usnadní například šití nohavic, malého dětského oblečení nebo rukávů. Pro ulehčení manipulace s látkou pod patkou je praktická tří polohová funkce patky, lze ji úplně nadzvednout, to využijete např. při výměně patky, nebo při manipulaci s velkými kusy látek, dát ji úplně dolů do polohy při šití anebo ji dát do prostřední polohy, aby se zjednodušil přístup a umisťování látky pod ní.

Samozřejmě že nechybí funkce zapošívání! Tu určitě využije každý uživatel stroje. Probíhá klasicky, a to posunutím šoupátka směrem dolů. Látka se bude tímto posouvat na druhou stranu než při běžném šití.

Stroj má navíc speciální tlačítko pro zvýšení nebo snížení polohy jehly a jeho dvojstiskem ušije jeden steh.

Jako snad všechny ať už začátečnické nebo více profesionální modely, má stroj funkci navíjení nitě na špulku, která se umisťuje do chapače neboli člunku. Navíjení je velmi rychlé. Je k němu pouze potřeba nastudovat si návod a správně nasadit a propojit nití špulku s cívkou spodní niti. Navíjení se při správném zasazení spustí nožním pedálem a při této funkci je pro zvýšení bezpečnosti deaktivována funkce šití.

Jak vyměnit patku

K tomuto kroku není zapotřebí žádná speciální výbava. Vše je součástí komponentů dodaných a vše je ve třech krocích popsáno jasně v návodu, součástí je i praktický nákres. Stačí patku nadzvednout do nejvyšší polohy, uvolnit páčkou a pak zase patku nacvaknout do držáku. Zvládne to opravdu každý. Patku lze i úplně sundat a šít volně, což se hodí pro okrasné stehy. Stačí ji uvolnit šroubovákem a zapustit podavač.
Stroj má v základní výbavě univerzální patku na klasické šití, na šití knoflíkové dírky a šití zipů.

Díky modernějšímu zpracování, než bývá zvykem u levnějších základních modelů pro začátečníky, má stroj navíc i LED displej a vydává akustické signály. Tyto prvky upozorní hlášením uživatele například na přepnutí do funkce navíjení cívky, o zvednutí patky, zamotání nitě, zaseknutí nebo chybném provozu.

Standardně dodávané příslušenství:

 • základní patka,
 • zipová patka,
 • patka na knoflíkové dírky,
 • vyšívací destička,
 • sada jehel,
 • 3x cívka,
 • páráček,
 • olejíček,
 • 2 šoubováčky,
 • vodítko,
 • měkký kryt,
 • pedál,
 • návod.

Údržba

Stroj je hned po rozbalení připraven k použití. Z výroby je dostatečně promazaný a není třeba jej nijak upravovat. Při jakémkoliv mazání nebo jednoduchém čistění v případě, pokud se vám zdá, že jeho provoz je hlučnější, je nutné mít stroj vypnutý od elektřiny. Stačí trocha základní péče a stroj bude dlouho šlapat jako hodinky.

Občas stačí promazat chapač, který se jednoduše vyndá ze spodní části stroje. Člunek se úplně vyndá, očistí od prachu a žmolků z látek a nití. K tomu postačí kartáček. Hadřík napuštěný olejem vhodným pro šicí stroje bude pro promazání akorát. Údržbu si zaslouží občas i podavač látek, pod kterým může být po čase usazený prach a zbytky vláken. Cca dvakrát za rok se doporučuje promazat jehelní tyč a ojnice podle návodu.

Jak šije

Začátečnický nástroj jako dělaný. Pokud toužíte po tom začít tvořit a chcete, aby vám to šlo i ze začátku snadno, bude vám tento model určitě vyhovovat. Má padesát druhů stehů včetně pružných overlockových, vhodných pro šití pružných látek. S tím hravě zvládnete spíchnout i originální kousek oblečení.

Kolečkem jednoduše nastavíte délku stehu, tlačítky pak výšku a polohu jehly, šířku stehu. Skvělou vychytávkou, kterou ne každý začátečnický stroj má, je automatický navlékač jehly, který usnadní práci i osobám, které mají horší zrak. Jednou z nevýhod je pouze 4krokové obšívání knoflíkové dírky, nikoliv plně automatické. Zvládá ale dvou i čtyř dírkové knoflíky. Toto je však úkon spíše pro pokročilejší švadlenky. Začátečnice v tomto budou potřebovat trochu praxe a dobře nastudovaný postup.

Klasickou výbavou je u tohoto stroje kyvný vertikální chapač. Ty jsou o něco málo hlučnější než chapače horizontální, ale jsou přesné a fungují spolehlivě již po dlouhá léta. Je potřeba jen dobře se naučit s ním manipulovat, jelikož při výměně spodní niti je třeba jej celý vyndat.

Standardně není dodávaná dvojjehla a stroj je vhodné čas od času promazávat. Šít hůře přístupné záhyby a drobné oblečení jde lépe s volným ramenem, které stroji samozřejmě nechybí.

Zkušenosti

Co je dobré o stroji vědět?

 • Volné rameno usnadní přistup k hůře dostupným místům. Sundejte plastovou část podle návodu a využijte jej.
 • Na designu stroje se nezapře italský původ značky.
 • Dvojjehlu je třeba dokoupit. Dá se běžně sehnat.
 • Overlockové stehy si hravě poradí i s pružnými látkami.
 • Praktický displej, zvukové signály a LED světlo zjednoduší práci na stroji i úplným začátečníkům.
Zjistit cenu

Jaké jsou nejlepší šicí stroje?

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

7.5 Total Score
Guzzanti GZ 118

Za dobrou cenu získáte s tímto modelem bohatou nabídku stehů, které postačí snad každé milovnici kreativní práce pro hobby účely. Cena kolem 5 000 Kč s sebou nese moderní design, praktické prvky, přehledné ovládání a praktické vychytávky jako je LED displej a overlockový steh. Pokud chcete stroj pro úplné základy, nebo pro zaučení šití mladých švadlenek, postačí vám i ještě o něco jednodušší modely. Jestli už máte šití v malíku, stroj bude vašim spolehlivým domácím pomocníkem na dlouhá léta a určitě se nemusíte bát do něj zainvestovat.

PLUSY
 • Snadná obsluha
 • LED displej a osvětlení
 • Akustické signály
 • 50 druhů stehů
MÍNUSY
 • Chybí automatická knoflíková dírka
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo