Recenze Huawei P20

Možná jste trochu zmateni z číslování, které Huawei předvádí. Modely řady P zatím vždy jen zvýšili číslovku ve svém názvu o jedna. Ale to se nyní změnilo. Předchůdcem P20 byla P10 a tudíž byla všechna ostatní čísla v této číselné řadě přeskočena. Podle zvěstí, které kolují po internetu tím chce Huawei naznačit, že se jedná o obrovský technologický krok a proto se chtěl v názvu telefonu takto odlišit. Je to pravda, či jen další marketingové žvásty? O tom se po přečtení této recenze můžete rozhodnout sami.

Parametry

Výška149,1 mm
Šířka70,8 mm
Hloubka7,6 mm
Váha165 g
Dual Simano
Čtečka otisků prstůano
Konektor pro sluchátkane
Max. frekvence procesoru2,4 Ghz
Počet jader procesoru8
RAM4 GB
Kapacita paměti128 GB
Kapacita baterie3400 mAh
Antutu - výkon205 897
Paměťová kartane
Typ displejeIPS
Úhlopříčka5,8 palce
Rozlišení2 244 x 1 080
Jemnost displeje428 ppi
Rozlišení hlavní kamery20 Mpix
Rozlišení přední kamery24 Mpix
Světelnostf/1,6
Rozlišení videa4K
USB-Cano

Vzhled a zpracování

Ke vzhledu dnešních telefonů jde mít dvojí postoj. Tím prvním je, že vlastně vypadají všechny stejně a proto se nejedná o nijak důležitý faktor. Podle druhého pohledu rozdíly mezi designem telefonů jsou, ať už se jedná o použité materiálu, podíl displeje na celkové ploše telefonu, zaoblení rohů nebo další drobné detaily. Validní jsou oba pohledy na věc. Záleží, do jaké skupiny patříte. Pokud do té první, tak vám pravděpodobně bude stačit ujištění, že zpracování výrobku je solidní a dobře odvedené. Pro ty, kteří patří do druhé skupiny se na telefon, podíváme podrobněji. Tvrzené sklo na zadní straně, má jemný nádech do růžové (u zlaté barevné varianty) a kdybych si troufal na tak podrobné rozpoznání barev, tak bych ji označil jako perleťovou. Nutno podotknout, že díky svým hladkým tvarům nedrží v ruce jako přikovaný a je dobré zvážit investici do slušivého pouzdra. V horní levé části jsou vystupující čočky fotoaparátu, ke kterým se ještě dostaneme v jedné z následujících sekcí. Po otočení a pohledu z předu vidíte přiměřeně tenký rámeček okolo displeje. Přiměřeností zde myslím to, že svou tloušťkou nijak neurazí, ale na druhou stranu se nejedná ani o nejmenší rámeček na světě. Druhou věcí, která upoutala můj pohled, je v současné době moderní výřez v displeji, ve kterém je schována čočka předního selfie fotoaparátu.Na levé horní straně najdete zástrčku pro SIM karty. Ano čtete dobře, v telefonu můžete mít dvě nanoSIM karty, ale paměťovou kartu nepodporuje. Na pravé pak ovládací tlačítka. Zde žádné překvapení nečekejte, je tu zapínací tlačítko a tlačítko pro snižovaní či zvyšování hlasitosti. Ve spodní části najdete jeden reproduktor (přestože dva otvory prvně dávají naději, že by mohly být dva i reproduktory) a konektor typu USB-C. Ptáte se, kde je konektor pro sluchátka? Ten bohužel hledáte marně. Na závěr této části ještě k odolnosti. Telefon má certifikaci IP 53, která znamená, že bez obav vydrží postříkání, myšleno pár kapek vody. Takže přežije telefonování během deště, ale na zvýšenou odolnost proti prachu nebo videa či fotografie pod vodou můžete zapomenout. Test odolnosti (video je pro pro verzi, ale materiály jsou stejné)

Hardware

Z pohledu hardwarové výbavy dostal do vínku nadílku, která se rovná špičce v oboru. Osmijádrový procesor Kirin, který je doplněný 4 GB RAM a interní úložiště s velmi štědrou kapacitou 128 GB. Jak je zvykem, reálná hodnota je nižší, protože část zabere systém a předinstalované aplikace. Ve skutečnosti můžete pro svoje data počítat s kapacitou okolo 111 GB. Ale to nic nemění na skutečnosti, že se jedná o vysokou a pro většinu uživatelů i dostatečnou hodnotu. Ještě zpátky k procesoru. Jeho přesný název je Kirin 970 a má čtyři jádra na frekvenci až 2,36 Ghz a k tomu další čtyři s frekvencí až 1,8 Ghz. Tyto parametry ho sive nedostanou na první místa umělých výkonnostních testů (viz Antutu skóre), ale pro běžné použití je dostupný výkon více než dostatečný. Multitasking je naprosto plynulý ani na zpracování 4K videa nečekáte déle než pár vteřin. Pod displejem telefonu je ve spodní části skryta čtečka otisku prstů. Ta je velmi rychlá a přesná. Nerozhodí ji ani lehce zašpiněné či mokré prsty. P20 je vybavena mojí oblíbenou notifikační diodou, ale její blikání není za denního světla příliš zřetelné a lze přehlédnout. I nabídka konektivity je dostatečně obsáhlá. Wi-Fi v obou standardech (2,4 i 5 Ghz), NFC, LTE, GPS + jeho alternativa GLONASS a samozřejmě Bluetooth. Huawei P20 se nebojím označit jako herní telefon. Výkon je dostatečný pro vše, co si lze s Google Play stáhnout. Navíc hry na velkém displeji vypadají dobře a snadno se tak dá ponořit do hry. Lagů, ani přehřívajícího se telefonu se bát nemusíte.

Baterie

Baterie má kapacitu 3 400 mAh. Což je číslo, které samo o sobě až tak moc neřekne. To kolik procent baterie vám za den zmizí, záleží na stylu využití telefonu. Nenároční uživatelé, kteří za den využijí rozumnou míru volání, komunikace po různých messengerech a něco prohlížení stránek a sociálních sítí, budou končit den někde mezi 30-35% baterie. Což je samozřejmě moc málo na to, aby se s tím dal vydržet celý další den. Náročnější uživatelé, kteří telefon více využívají, budou mít už výdrž jen s malou rezervou, aktivní den není problém skončit okolo 10-15% kapacity. Když do toho přidáte delší hraní graficky náročných her, či sledování videa ve vlaku cestou do práce, tak už se může objevit i nutnost nabíjet v průběhu dne. Ale to je relativně běžný stav u telefonů nabitých hardwarem. Přesto, aby bylo srovnání objektivní, tak konkurence v podobě Galaxy S9 nebo Iphonu 8 vydrží o něco více. Hlavně při přehrávání videa, nejsou tak „žravé“. Naštěstí je zde několik možností, jak si výdrž baterie prodloužit. Třeba když se vám večerní program protáhne a vy potřebujete telefon k zjištění, kdy jede domů poslední vlak. Obvyklou fintou, která pomůže i zde, je vypnutí automatické regulace jasu a snížení rozlišení displeje. Pro ještě větší výdrž lze využít i úsporného módu, který navíc sníží výkon a omezení síťové připojení na pozadí pro většinu aplikací. Ultimativním nástrojem je ultra úsporný mód, kterým sice získáte několik dní výdrže navíc, ale také se váš telefon propadne svým vzhledem a možnostmi o takovou desítku let dozadu. Nabíjení je skrze rychlou USB-C nabíječku (cca hodina a půl z 0 na 100%), ale bohužel nemáme k dispozici luxus v podobě bezdrátového nabíjení.

Displej

Je zde skutečně chloubou telefonu. Má 5,8 palce, což je v dnešní době mezi prémiovými telefony taková střední velikost. Navíc díky relativně malému tělu telefonu působí v ruce jako by měl o pár desetinek palce méně. Rozlišení je 2 244 x 1 080, což dává jemnost displeje 428 ppi. Pokud jste s touto metrikou obeznámeni, tak víte, že jde o skvělou hodnotu. Pokud ne, tak vězte, že většina z nás považuje za ideálně jemné hodnoty již těsně nad 300 ppi a u vyšších není schopna ani rozdíl poznat. Jako moderní špičkový telefon musí být vybaven automatickou regulací jasu, která funguje spolehlivě a nenechá vás na holičkách, ať už se na telefon podíváte v temném pokoji na jasném denním slunci. Barvy jsou velmi živé a jejich reprodukce na displeji věrná. Zajímavostí je poměr displeje, který je ve formátu 18,7:9. Je tedy o kousek vyšší, než je obvyklé. Teoreticky to může způsobit komplikace při zobrazení některých aplikací, které nepočítají s takovýmto poměrem stran. V nastavení lze zvolit, zda chcete výřez nechat, či ho skrýt. Pokud ho skryjete, tak bude displej vypadat jako běžný displej bez výřezu. To znamená, že jeho okolí bude vyplněno černou barvou a reálná zobrazovací plocha displeje bude začínat až pod ním. Pro unavené oči máte možnost potlačit modré světlo. Také je možné zapnout ovládání displeje v rukavicích, kdy dojde ke změně jeho citlivosti.

Systém

Huawei dlouhodobě používá svůj vlastní systém, tedy správně řečeno nadstavbu Androidu, které říká EMUI. To je zde přítomno ve verzi 8,1, která vychází ze stejně číselně označeného Androidu. Jak je u Huawei zvykem, tak dostanete pár předinstalovaných aplikací přímo od výrobce. Patří mezi ně vlastní variace PlayStoru, fyzickou kondici a sportovní aktivity měřící Huawei Health a aplikace pro změnu skinů (témat) telefonu. Kromě toho tu jsou „obecné“ aplikace typu Facebook, Instagram a v našich krajích už méně využívané Booking.com nebo Ebay. Jak vidíte tak nálož předinstalovaných aplikací není nejhorší, jiné společnosti jsou schopny přidat více „balastu“. Nicméně ne všechny lze odinstalovat a to je trochu nepříjemné, i když čistě z pohledu místa je to skoro jedno. Díky velké kapacitě interního úložiště. Kdybych to měl shrnout, tak tato verze EMUI nepřináší v zásadě nic nového. Tedy ano, pár drobností typů výřezu horní části displeje atd.. tu je. A nemůžu říct, že by mi to nějak vadilo. Neženou se do žádných velkých experimentů, systém dlouhodobě dobře funguje a noví uživatelé si na něj rychle zvyknou.

Fotoaparát

Fotoaparát byl opět vyroben ve spolupráci s proslavenou značkou Leica. To je vždy příslibem kvalitní fotografie. P20 je vybavena dvěma čočkami pro hlavni (zadní fotoaparát). Ta první z nich má 20 Mpx a clonové číslo f/1,6. Pořizuje fotky v černobílém rozlišení. Druhá má 12 Mpx a clonové číslo f/1,8. Ta snímá v barevném provedení. Výsledná fotografie je společným dílem obou těchto čoček. Vyšší model P20 Pro má dokonce pro hlavní fotoaparát tři čočky, ale o tom možná až někdy jindy. Další zajímavostí je přítomnost jisté formy „umělé inteligence“, která se vám snaží při pořizování fotografií nenásilnou formou pomáhat. Představte si to třeba tak, že zamíříte objektiv fotoaparátu na svůj luxusní oběd, abyste ho mohli zvěčnit na svém instagramovém účtu. Fotoaparát se v tu chvíli přepne do módu „jídlo“, který má automaticky aplikované nastavení, které se snaží vyprodukovat tu nejlepší fotografii. Vlastní fotící aplikace nabízí možnosti podle očekávání, jen k některým vám chvíli trvá, než se dostanete. Ale to je možná jen otázka cviku. Každopádně můžete využít režimy portrétu, focení v noci, HDR nebo profesionálních režimu, kde si můžete ručně nastavit snad všechny možné parametry. Aplikace se spouští rychle a stejně rychle je schopná pořídit i snímek. Jedinou výjimkou jsou snímky za horších světelných podmínek, kdy zaostření chvíli trvá. Kvalita fotografií je parádní. Je jedno, zda byla pořízena uvnitř, venku nebo během noci. Právem ji lze zařadit mezi nejlepší fotomobily současnosti. Díky druhé čočce fotoaparátu lze využít i až dvojnásobného zvětšení fotografovaného objektu bez ztráty kvality fotky. Co říct dál? Snad jen duální blesk, chytrý autofocus nebo laserové ostření. Na fotoaparátu si skutečně dali záležet a je to znát. Jen pro info, čočky fotoaparátu vystupují ze zadní strany telefonu cca o dva milimetry. Video je možné nahrávat ve 4K při klasických 30 snímcích za vteřinu. FullHD si můžeme užít při 60 fps a pro milovníky zpomalených záběrů je tu 960 snímků za vteřinu, které dokáže kamera zaznamenat při rozlišení 1 280 × 720. U videa je jediná zásadnější výtka a tou je pouze elektronická stabilizace obrazu.

Zvuk

Prvně trochu negativity. Jak je uvedeno v úvodu, tak má telefon jen jeden reproduktor a ten je skrytý napravo od USB-C konektoru. Dírky na levé straně jsou jen pro vytvoření symetrického dojmu. To, že není k dispozici slot pro sluchátka lze vyřešit dvěma způsoby. Buď využít bezdrátového Bluetotth přenosu nebo redukce z USB-C na Jack 3,5. V tom druhém případě, nemůžete současně telefon nabíjet a poslouchat hudbu ze sluchátek. To mi nevadí, nepřišel jsem na situaci, kdy bych musel telefon nabíjet a zároveň mít zvuk do sluchátek. Možná noční sledování videí/filmů v telefonu? Úroveň hlasitosti reproduktoru je dobrá, za předpokladu že není zakrytý. Ale toho si hned všimnete, protože pak zvuk sotva slyšíte. Typicky při pouštění videa, když telefon držíte jen v jedné ruce. Pokud jde o kvalitu, tak je to slušný průměr. Jak reproduktor, tak přibalená sluchátka. Poslouchat se to dá, ale není to nic o čem by se stálo déle bavit. Zjistit cenu
Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

8.5 Total Score
Huawei P20

Jestli hledáte špičkový telefon, ale zároveň je pro vás důležitá i finanční stránka, tak jde o zajímavou volbu. Bezkonkurenční špička to není a díky bohu nemá ani její cenovku. Při rozhodování je důležité zmínit pár menších nedostatků, které přece jen telefon trochu srážejí. Konkrétně slabší odolnost proti prachu a vodě, nemá optickou stabilizaci videa ani bezdrátové nabíjení. Osobně mě mrzí nemožnost použít paměťovou kartu. Proti tomu stojí špičkový výkon, překrásné fotografie, spolehlivá čtečka otisku prstů a velice slušná kapacita interního úložiště. Lehké rozhodování to není, zvlášť když proti němu postavíte trochu starší, ale stále výborný Samsung Galaxy S8.

Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo