Recenze HUSQVARNA AUTOMOWER 105

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Švédský výrobce HUSQVARNA má velmi slušné renomé, které se opírá o precizní zpracování, vysokou trvanlivost a funkčnost svých výrobků. Uvidíme, zda svojí reputaci dostojí i u této robotické sekačky, která patří mezi základní modely. To znamená, že je určená pro menší pozemky a je za relativně dostupnou cenu.

Parametry

Pracovní plocha500 m2
Šířka střihu17 cm
Výška sečení2-5 cm
Hlučnost61 dB
Doba sečení50 minuty
Doba nabíjení60 minuty
Kapacita baterie2,1 Ah
Max. úhel pro sečení25 °
Hmotnost6,5 kg
Výška25 cm
Šířka39 cm
Délka55 cm

Instalace

Zde je asi nejzajímavější informací to, že v ceně není tzv. instalační sada. Tu si musíte koupit samostatně a za něco málo přes 2 000 Kč dostanete 150 m vodícího drátu, 300 ks kotvících skob a pár kusů spojovacího materiálu. Důvody proč to tak je mohou být za mě dva. Za prvé pak vypadá cena samostatného přístroje (u kterého dostanete jen napájecí stanici a kabeláž k ní) vypadá výrazně zajímavěji a vůči konkurence schopněji. Výhodu to může přinést v situaci, že jste vlastnili starší model od Husqvarny, který vám odešel, ale všechno vybavení zůstalo. Je pravdou, že v takové situaci nemá další várka vodícího drátu žádný smysl, protože už jeden na zahradě máte. Pro ty, kteří si kupují svého prvního zahradního robota, je dobré mít to na paměti a srovnávat cenu přístroje i s instalační sadou.


Provoz

To že se jedná o základní model v nabídce Husqvarny, sebou přináší několik nemilých zjištění. Jedním z nich je, že se vše nastavuje jen a přímo na ovládacím panelu na přístroje. Takže žádná mobilní aplikace, snadné ovládání přes mobilní telefon nebo zjišťování aktuálního stavu přístroje skrze mobil. A to je velká škoda, protože podobně stojící konkurence to umí. Části potenciálních kupců to možná bude jedno, ale nepochybuji že část tento fakt může odradit. Na rozdíl od větších a dražších modelů od Husqvarny, kde nabíjecí stanice vysílá signál, tak tady je to klasika. Tedy robot musí najít kabel a tím, že ho bude sledovat se dostane k napájení.

Typ pohybu je pochopitelně při její ceně náhodný. To znamená, že není vybavena GPS a neví, kterou část trávníku již posekala a kterou ne. Když do něčeho narazí, tak si prostě kousek couvne, změní směr a vyrazí dál. Sečení malé a obdélníkové zahrádky u bytu bez zásadnějších překážek o rozměru 100 m2, trvá zhruba 2,5 hodiny. Při provozu potěší opravdu nízká hlučnost. Přístroj sluchem lehce registrujete, pokud je nějakých pět nebo šest metrů od vás. Díky tomu ho lze bez obav využít i v neděli odpoledne nebo dříve ráno. Video pro lepší představu o tom jak jezdí:

Nastavení výšky sečení se provádí pomocí otočného knoflíku, který je skrytý pod krytem přístroje. Je to velice snadné a pohodlné. Co se mi líbí, že na rysce přesně vidíte, na jakou úroveň je výška nastavena. Sečení je na solidní úrovni, ale je třeba myslet na pár věcí. Tou první z nich je fakt, že si s vyšší travou na začátku sezony neporadí (to platí pro většinu robo sekaček). Jakmile má tráva přes 10 cm, musíte první sečení provést pomocí třeba běžné elektrické sekačky.

Rovněž není příliš silná v sečení v rozích a u zdi. Žací ústrojí není tak chytře řešené jako třeba u Robomow 308 Pro. Sečení trávy má na starosti rotační disk a na něm tři nože. Sada devíti originálních náhradních nožů stojí cca 500 Kč. Což je spíše vyšší cena. Určitě půjdou sehnat i neoriginální, ale tam se může lišit kvalita. Pokud jde o další vybavení tak má hlasitý alarm, který se spustí když sekačku zvednete a zkusíte ji odnést. Abyste ho deaktivovali, je nutné zadat pin kód. Z pohledu bezpečnosti má obvyklou pojistku, takže když se Automower zvedne nad zem nebo se převrátí, sečení se automaticky přeruší.

Není vybavena dešťovým senzorem. To se vám výrobce či různí prodejci snaží prodat jako velké plus, které má však svoje výrazné ALE. Sečení mokré trávy není ideální, její zbytky se nabalují na tělo přístroje a ten pak hůře seče i hůře jezdí. Celkově na podmáčeném terénu může být horší trakce a kolečka někdy prokluzují. Navíc při větších deštích může dojít i k prosáknutí vody z větší kaluže do spodní části sekačky a na případné takto způsobené poškození se nevztahuje záruka. „Ze shora“ pochopitelně odolná proti dešti je, toho se bát nemusíte.

Zjistit cenu

Nejste rozhodnutí? Zkuste se podívat třeba na recenze robotických sekaček Robomow.

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

6.4 Total Score
Hodnocení HUSQVARNA AUTOMOWER 105

Že se jedná o základ nabídky je znát a nízká cena je vykoupena velkým množstvím kompromisů. Jedná se především o výbavu sekačky. Hlavně nemožnost ovládání skrze aplikaci může být pro mnoho zájemců nepříjemná. Kompromisy se však netýkají zpracování, to je na výtečné úrovni. Rovněž vlastní sečení je na dobré úrovni a hlasitost je nižší, než je průměr. Osobně bych Husqvarnu volil až na větší a složitější zahrady a pro malé bych vzal jinou značku. S jednoduchou zahradu si poradí stejně dobře (a mnohdy i lépe), mají lepší výbavu, levnější náhradní díly i pořizovací cenu.

PLUSY
 • nízká cena
 • dostatečná kvalita sečení
MÍNUSY
 • nemá dešťový senzor
 • nelze ovládat přes mobilní aplikaci
 • drahé náhradní díly / příslušenství
 • nutnost přikoupit instalační sadu
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo