Recenze Indesit IWSC 51051 C ECO

Indesit IWSC 51051 C ECO je co se týče provozních nákladů poměrně nenáročná a líbit se vám bude také nízká pořizovací cena. Ovšem za málo peněz, málo muziky (v tomto případě málo vypraného prádla). Pračka má kapacitu bubnu pouze na 5 kg prádla, a navíc vám praní nijak výrazně neusnadní. Nemá žádné speciální funkce jako je parní praní nebo funkci proti zmačkání prádla. Její triumf tedy spočívá spíše ve slim provedení, nízké ceně a nenáročném provozu. Tento přístroj mizí / zcela zmizel z trhu, na jeho nástupce se můžete podívat zde.

Parametry

Způsob plněnípřední
Energetická třídaA+
Kapacita5 kg
Otáčky1000
Hlučnost praní59 dB
Hlučnost ždímání76 dB
Spotřeba energie za 100 cyklů76 kWh
Spotřeba vody za 100 cyklů3430 l
Počet programů16
Délka základního programu220 minuty
Účinnost praníA
Účinnost odstřeďováníC
AquastopAno
Výška85 cm
Šířka59,5 cm
Hloubka41,4 cm

Programy

U teploty číslem 0 vyjadřujeme možnost tzv. studeného praní. Nejedná se o skutečnou teplotu vody.
ProgramKapacitaMax. otáčkyTeplotní rozsah
Bavlna + předeprání5 kg1 00090 °C
Mix barevné5 kg1 00040 °C
Syntetika3 kg1 00040 – 60 °C
Eco Bavlna5 kg1 00040 – 90 °C
Bavlna 20 °C5 kg1 00020 °C
Mix světlé5 kg1 00020 °C
20´Refresh1,5 kg80020 °C
Hedvábí/záclony1 kg030 °C
Vlna1 kg80040 °C
Džíny2,5 kg80040 °C
Sport Intesive2,5 kg60030 °C
Sport Light2,5 kg600 30 °C
Sport Shoes2 páry600 30 °C
Výrobce uvádí, že pračka disponuje 16 programy, do kterých však započítává program Bavlny několikrát, a to v závislosti na teplotě praní. V naší tabulce jsou programy sesumírovány a nerozepisovány podle jednotlivých stupňů teploty. Programy u tohoto modelu pračky je možné rozdělit do kategorií:
 • Daily (každodenní praní) – Bavlna+předeprání, Mix barevné, Syntetika, Eco bavlna
 • 20° Zone – Bavlna 20 °C, Mix světlé, 20´Refresh
 • Speciální programy (Special) – Hedvábí/Záclony, Vlna, Džíny
 • Sport – Sport Intensive, Sport Light, Sport Shoes
 • Dílčí programy – Máchání, Odstřeďování+Odčerpání vody, Samostatné odčerpání vody
Program Sport Intensive využijete především pro praní velmi znečištěného sportovního oblečení, kam můžeme zařadit na příklad teplákové soupravy, šortky atp. Abyste při praní dosáhli co nejlepších výsledků, nepřekračujte maximální povolenou náplň. Pro mírně znečištěné sportovní prádlo zvolte program Sport Light. I při volbě tohoto programu je dobré, abyste nepřekračovali maximální povolenou náplň, která je uvedená v manuálu. Doporučujeme vám pro praní použít tekutý prací prostředek a jeho množství odměřit pro poloviční náplň. Pro praní bot si vyberte program Sport Shoes, ale do bubnu nikdy nevkládejte více, jak 2 páry obuvi. Náš tip: Aby se vám boty v pračce neotloukly o buben, vložte je do pracího pytlíku (sáčku), který se běžně používá pro praní spodního prádla. Pokud tuto vychytávku nemáte, postačí vám povlak na polštář. Pro praní použijte tekutý prací prostředek, sypký by se nemusel dobře rozpustit, mohl by na botách zanechat skvrny a nerozpuštěné hrudky by vás při nošení tlačily. Tkaničky perte zvlášť s jiným typem oblečení. Mohlo by se vám stát, že při praní s botami se zaperou. Programy, které patří do kategorie 20 °Zone, mají dobrý výkon a účinnost praní i při zvolení nižších teplot. Spotřebují tedy méně energie, takže budete šetřit nejen peníze, ale také životní prostředí. Program Bavlna 20 °C poskytuje dobrý výkon i při praní za studena, přičemž výsledek je srovnatelný s praním na 40 °C. Kvalitního vyprání je dosaženo mechanickým působením, které kombinuje změnu rychlosti v krátkých a dlouhých intervalech. Mix Light zvolte v případě, že perete smíšenou náplň (oblečení z bavlny a syntetiky), prádlo by mělo být jen středně znečištěné. Dobrých výsledků i za studena je dosaženo kombinováním rychlosti ve středních nebo určených intervalech. Lehce znečištěné prádlo, nebo oblečení, které potřebuje jen osvěžit, perte na program 20´Refresh, který se s ním popere za pár minut. Díky krátkému trvání, pouze 20 minut, vám ušetří čas i energii. Náplň může být složená z tkanin různého druhu, ovšem nedoporučuje se vlna a hedvábí. Náplň bubnu by neměla přesáhnout 1,5 kg.

Ovládání

Ovládací panel se nachází v horní přední části pračky. Nenajdete na něm displej, takže k orientaci pro nastavení vám budou muset stačit světelné kontrolky a otočný knoflík pro výběr programů. Pro nastavení teploty a otáček jsou na panelu instalovány dva otočné knoflíky. Tlačítka slouží pro výběr funkcí. Tento způsob ovládání je přehledný a jednoduchý, ale pro současnou dobu poměrně zastaralý. Nedozvíte se o poruchách ani jiné informace, které se většinou objevují na displejích. Pro jednoduché nastavení vybraného programu, má každý program svoje číslo, které naleznete jak v „legendě“ na dávkovači pracích prostředků, tak kolem voliče programů. V pravém sloupečku na konci ovládacího panelu naleznete několik pod sebou umístěných světelných kontrolek, které zobrazují aktuální prací průběh. Teplotu u jednotlivých programů můžete snižovat, nikoliv však zvyšovat. Každý program má nastavenou maximální teplotu, kterou není možné překročit. Teplotu vody je možné snížit až na úroveň praní ve studené vodě. Výjimkou při nastavení teploty je program 5 (Eco Bavlna 60 °C), u kterého se dá teplota nastavit až na 90 °C. Otočným voličem pro odstřeďování je možné nastavit počet otáček. Tato veličina se dá, stejně jako teplota, pouze snižovat, nikoliv zvyšovat. Každý program má nastavený maximální počet otáček, který nelze překročit. Postupným snižováním dosáhnete možnosti, kdy je odstředění z pracího cyklu úplně vyloučeno. Budete tedy prát bez ždímání. Maximální rychlost otáček pro jednotlivé programy
 • Bavlna – 1 000 ot./min
 • Syntetika – 1 000 ot./min
 • Vlna – 800 ot./min
 • Hedvábí – bez odstřeďování, je odčerpána pouze voda
Odložený start ovládáte příslušným tlačítkem s ikonou hodin. Start je možné odložit až o 12 hodin, ovšem pouze v 3hodinových rozpětích, tzn. 3, 6, 9, 12 hod. Po vybrání konkrétního času, bude kontrolka u vybrané hodnoty blikat. Pokud tlačítko zmáčknete 5x, bude Odložený start zrušen. Kontrolky Odloženého času zároveň slouží i k pozorování průběhu praní. Nemusíte se však obávat, protože kontrolky nikdy nepracují dohromady, takže ukazují buď čas odloženého startu, nebo průběh praní. Víte, že: Čas Odloženého startu je možné měnit, ale jen ve smyslu snižování času. Učinit tak můžete po stisknutí tlačítka Start/Pause. Aby nedošlo k otevření dvířek při praní, jsou dvířka zablokovaná. Po doprání musíte 3 minuty počkat, než se dvířka odblokují. Po této době zhasne kontrolka Zablokovaných dvířek. Pokud musíte dvířka otevřít během praní, zmáčkněte tlačítko Start/Pause, potom vyčkejte zhasnutí kontrolky a dvířka otevřete.

Kombinace programů a funkcí

Jednotlivé programy je možné kombinovat s těmito funkcemi:
 • Eco Time – Tato funkce optimalizuje mechanický pohon, teplotu i vodu pro sníženou náplň méně špinavého oblečení z bavlny nebo syntetických materiálů. Díky kratší době praní ušetříte jak za vodu, tak za energii. Pro dobrou účinnost praní je vhodné zvolit takové množství pracího prostředku, který odpovídá množství náplně v pračce. S touto funkcí můžete buben naplnit do 3 kg, prádlo bude vyprané o 30 % rychleji a ušetříte až 40 % na vodě a energii.
 • Energy Saver – Jak již název napovídá, tato funkce šetří energii tím, že neohřívá vodu, která se používá pro praní prádla. Šetříte tak nejen životní prostředí, ale i peníze. Díky zesílenému účinku a optimalizované spotřebě vody dochází k optimálnímu výsledku, který je srovnatelný s průměrnou dobou odpovídající standardnímu cyklu. Aby bylo vaše prádlo co nejlépe vyprané, doporučuje se použití tekutého pracího prostředku. Funkci je možné nastavit pro programy Bavlna, Syntetika, Džíny. Díky snížení teploty dokáže ušetřit až 70 % energie.
 • Extra máchání – Pomocí této funkce nastavíte k vybranému programu máchání navíc. Tuto možnost ocení zejména alergici nebo lidé s citlivou pokožkou na zbytkový prací prostředek v prádle. Používá se také v oblastech s velmi měkkou vodou. Postará se o to, aby se prací prášek z prádla velmi dobře odstranil.
 • Odložený start – Start praní můžete odložit až o 12 hodin vždy v periodicitě 3 hodin.
Ne všechny funkce jsou kompatibilní se všemi programy. Pokud nastavíte funkci, kterou není možné kombinovat s vybraným programem, začne příslušná kontrolka blikat a nedojde k aktivaci. Pokud dojde k tomu, že vybraná funkce nebude kompatibilní s předem zvolenou funkcí, bude aktivována pouze druhá zvolená funkce. Kontrolka první zvolené funkce bude pouze blikat (to znamená, že nebude aktivovaná), kontrolka druhé funkce bude svítit stálým světlem (aktivovaná je a bude probíhat).

Jak pere

Tento model je díky svojí malé kapacitě, pouze 5 kg, vhodný spíše pro single nebo mladší či starší páry žijící samy. Pro větší rodiny ji rozhodně nedoporučujeme, protože z praní prádla by se mohl stát i několikadenní rituál, což není v současné době žádoucí. Pračka je určená spíše pro nenáročné uživatele. Na výběr máte sice zvíce jak deseti programů, ovšem funkce navíc poměrně zaostávají a pračka tak vlastně kromě praní nenabízí žádnou funkci, která by vám ušetřila práci po praní. Nehledejte zde parní praní, nebo usnadnění žehlení. Odložený start sice přístroj má, ale nastavení času není příliš komfortní a neodpovídá požadavkům moderního spotřebitele. Čas můžete odložit pouze v periodicitě 3 hodin, což je poměrně dost. Není tedy možné start odložit třeba jen o 1,5 hodiny, ale o 3, 6, 9 nebo 12 hodin. Škoda. Elektrospotřebiči sice chybí spousta funkcí, která by vám usnadnila práci s prádlem, ovšem významně vám usnadní šetření. Sice spadá do energetické třídy pouze s jedním plusem, A+, ovšem roční spotřeba vody je v porovnání s konkurencí poměrně nízká. Navíc díky programům, které perou ekonomicky (snižuje energie na ohřívání vody nebo čas praní) vám tento model neudělá díru do peněženky. Za poměrně velký nedostatek považujeme nízkou třídu ždímání, pouze C, a nízký počet otáček – 1 000 ot./min. V prádle vám tak zůstane 54-63 % vody, takže sušení prádla na sušáku bude trvat opravdu dlouho. Otravný je také hlučný provoz, a to jak při běžném praní, tak při ždímání (i když ve ždímání se nejedná o velkou tragedii a v rovině decibelů můžeme pračku považovat za průměrně hlučnou – 79 dB). Během praní vydává elektrospotřebič hlučnost o síle 59 dB, což by vás v obytné místnosti jistě rušilo, takže pračku raději zavřete do koupelny nebo prádelny. Kromě hluku můžete slyšet také pískání. Co se týče ovládání, není pračka nijak složitá. Ovládání je přehledné, ale poměrně zastaralé. Zcela chybí displej nebo dotyková tlačítka. Otočné voliče programů vydávají zvuk, jako byste lámali plastové předměty, ale na druhou stranu díky tomu přesně poznáte, na jakém programu jste volič zastavili. Otočné kolečko totiž nemá hladký chod, ale pozastaví se u každého programu. Při vybraném programu nebo funkci se rozsvítí příslušná kontrolka. U tohoto modelu postrádáme dětskou pojistku, která by zabránila těm nejmenším, aby se „postarali“ o nastavení pračky. Jediným bezpečnostním opatřením, pokud nepočítáme systém proti přetečení, je zablokování dvířek, která nejdou během programu a ihned po skončení praní otevřít. Chybí také zvuková signalizace, která by oznamovala ukončení programu, případně chybová hlášení. Průběh pracího cyklu se sleduje na základě rozsvícených diod, ovšem čas do konce praní neukazuje. Připravte se také na to, že přívodní hadice vody může být kratší. V balení může občas chybět český návod, který je však dostupný na internetu. Velmi příjemné jsou rozměry pračky. Díky svojí hloubce 41, 1 cm se řadí do kategorie slim, takže se vejde i do těch nejmenších koupelen. Počítejte však s tím, že kvůli bočnímu plnění budete potřebovat dostatečný prostor pro plnohodnotné otevření dvířek. Kvůli menší hloubce je také menší objem bubnu (kolem 40 l), špatně se v něm tedy perou rozměrnější věci jako povlečení nebo povlaky na matrace. Pračka má dobrou stabilizaci, takže při odstřeďování příliš neposkakuje. Pozitivně hodnotíme množství programů včetně krátkých a těch, které jsou určeny pro sportovní oblečení a boty. Při výběru programu, který pere na 20 °C použijte raději tekutý prací prostředek, protože sypký se nemusí za krátkou dobu při nízké teplotě dobře rozpustit, a tak zůstane na prádle. Pro mnoho uživatelů bude jistě velmi potěšující nízká cena, která však odpovídá vybavení a možnostem pračky.

Na kolik vyjde provoz

Cena za jedno vyprání při plné kapacitě (5kg) při programu bavlna. Údaje o spotřebě bereme přímo od výrobce. Bere se cena za energie, to znamená za vodu a elektrickou energii. Cena pracích prostředků není zahrnuta. Jako cenu vody počítáme 90 Kč za 1 metr krychlový (1 000 litrů) a 4 Kč za 1 kWh. Spotřeba elektřiny: 0,89 kWh Spotřeba vody: 31 l Cena za jedno vyprání je tedy cca (0,89 * 4) + (0,031 * 90) = 3,56 + 2, 79 = 6,35 Kč Tento údaj berte jako orientační, závisí mimo jiné na množství prádla a zvoleném programu.

Zkušenosti

 • V nádržce na aviváž může zůstávat voda. Mělo by jí tam však zůstat jen opravdu malé množství. Při velkém množství kontaktujte servis.
 • U tohoto modelu je možné sundat horní desku, takže výška pračky bude 82 cm. Povrch je však dobré chránit před prachem a podobně.
 • Součástí balení je přítoková a vypouštěcí hadice.
 • Kvůli slim provedení není možné na pračku postavit sušičku.
Zjistit cenu Chcete raději modernější pračku? Podívejte se na další recenze automatických praček.
Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

5.7 Total Score
Indesit IWSC 51051 C ECO

Pračka je spíše průměrným spotřebičem pro malé rodiny nebo samostatně žijící osoby. Na výběr sice máte spoustu programů, včetně těch pro sportovní oblečení, avšak funkce těžce pokulhávají. U tohoto modelu nenajdete parní praní ani funkci pro usnadnění žehlení. Ždímání také není žádná sláva, takže sušení vám zabere spoustu času.

Praní
9
Ždímání
5
Programy
6
Hlučnost
5
Výbava
4
Spotřeba
5
PLUSY
 • Slim provedení
 • Nízká spotřeba vody
MÍNUSY
 • Hluk
 • Špatně ždímá
 • Chybí dětská pojistka
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Vaše hodnocení

   Covybrat.cz
   Logo