Recenze Indesit IWSC 61253 C ECO

Z pohledu parametrů velmi zajímavý přístroj, který patří mezi jasně nejlevnější pračky na trhu s energetickou třídou A+++. Díky své menší hloubce je jako dělaná do menších koupelen. Solidní první dojem bohužel kazí vyšší hlučnost, ke které se ještě dostaneme. Jedná se o již několik let prodávaný kus, který se díky své příznivé ceně těší velké popularitě. Díky tomu máme i informace o jeho poruchovosti, která není nijak nadprůměrná. Zatím to nezní špatně, že? Tak pojďme dále. Tento přístroj mizí / zcela zmizel z trhu, na jeho nástupce se můžete podívat zde.

Parametry

Způsob plněnípřední
Energetická třídaA+++
Kapacita6 kg
Otáčky1200
Hlučnost praní60 dB
Hlučnost ždímání81 dB
Spotřeba energie za 100 cyklů69 kWh
Spotřeba vody za 100 cyklů3814 l
Počet programů13
Délka základního programu200 minuty
Účinnost praníA
Účinnost odstřeďováníB
AquastopAno
Výška85 cm
Šířka59,5 cm
Hloubka42 cm
Čeho si na ovládacím panelu všimnete jako první, je že chybí displej. Kromě dvou tlačítek (první slouží pro vypnutí a zapnutí přístroje, druhý spouští nebo zastavuje prací program) najdete několik otočných ovladačů, kterými řešíte skoro všechny základní operace – volba programu, teploty nebo otáček. Dále pak tlačítka pro funkce. To že je funkce aktivní poznáte podle toho že její dioda svítí. V případě že bliká, tak je daná funkce nepoužitelná, při zvoleném pracím programu. To v jaké je pračka v prací fází zjistíte podle aktuálně svítící kontrolky. Těch je pět a reprezentují tyto fáze pracího cyklu: praní, máchání, odstřeďování, odčerpání vody a ukončení praní.

Jak pere

Dnes začnu těmi horšími vlastnostmi a k lepším se dostaneme za chvíli. První, pro mě docela zásadním problémem, je hluk. Samotné praní je hlučnější, než je u moderních praček obvyklé, ale není to tak hrozné. Asi tušíte, kde je jádro pudla. Ano, je to ždímání. 81 dB při ždímání je opravdu špatné. Vydává zvuk, který se dá přirovnat k pískání. Nutno přiznat, že ačkoliv se během ždímání natřásá, tak pevně drží na místě a nepochoduje v koupelně. V recenzích od uživatelů, kteří si tuto pračku koupili, bylo často zmíněno, že je tichá. Moje vysvětlení je, že lidé, kteří si koupili novou pračku po 10-15 letech skutečně mohou považovat její zvukový projev za „tichý“. Ve srovnání se zbytkem současné produkce je rozhodně hlasitá. Myslete na to před případným nákupem, hlavně pokud bydlíte v bytě a máte citlivé sousedy. Výsledek ždímání není zlý, 1 200 otáček udělá svoje. Druhým mínusem je chybějící displej. Díky tomu nevíte, kdy bude prací program končit. manuál k pračce nepatří mezi nejpodrobnější, ale zásadní informace v něm naleznete. Indesitka má i svoje zřejmé klady. Tím nejvýraznějším je bezesporu cena. Pračku za 5 000 Kč, která dobře pere, nebudete jinak shánět moc snadno. Majitele menších prostor může zaujmout její hloubka 42 cm. Přesto se do jejího bubnu vejde solidních 6 kg prádla (dle zvoleného programu). Nečekaně slušná je i spotřeba energie, dobrou energetickou třídu A+++ bych podle cenovky nehádal. Závěrem musím uznat, že poměr ceny a výkonu je více než slušný. Nicméně dražším pračkám se výbavou, funkcemi a provozními schopnostmi rovnat nemůže.

Programy

ProgramMax. teplotaMax. otáčkyKapacita
Bavlna + předpírka90 °C1 2006 kg
Bavlna90 °C1 2006 kg
Syntetika60 °C8003 kg
Barevné40 °C1 2006 kg
Choulostivé prádlo20 °C1 2006 kg
20 min refresh20 °C8001,5 kg
Hedvábí30 °C1 kg
Vlna40 °C8001 kg
Džíny40 °C8002,5 kg
Sportovní oblečení30 °C6002,5 kg
Sportovní boty30 °C600max 2 páry
Máchání1 2006 kg
Odstřeďování1 2006 kg

Funkce

 • EcoTime – krátí čas programu a spotřebu energie. Vhodné pro mírně znečištěné prádlo.
 • Energy Saver –  neohřívá vodu použitou pro praní prádla.
 • Extra máchání – má zvýšit účinnost máchání a zajistit maximální stupeň odstranění pracího prostředku.
 • Odložený start – Slouží k odložení zahájení pracího cyklu až o 12 hodin. Jsou možné tři hodnoty odložení: 3, 6, 9 a 12 hodin. Nastavení na jiné hodnoty než tyto bohužel není možné.

Spotřeba a náklady na praní

Cena za jedno vyprání 6 kg prádla (plné kapacity bubnu) při standardním programu Bavlna při 60°C. Údaje o spotřebě jsou přímo od výrobce. Cena pracích prostředků není zahrnuta. Jako cenu vody počítáme 90 Kč za 1 metr krychlový (1 000 litrů) a pro energii 4 Kč za 1 kWh. Spotřeba elektřiny: 0,78 kWh Spotřeba vody: 50 l Cena za jedno vyprání je tedy cca (0,78 * 4) + (0,050 * 90) = 3,12 + 4,50 = 7,62 Kč Tento údaj berte jako orientační, při jiném programu či množství prádla bude odlišný.

Zkušenosti

 • Hůře se vyndává nádobka na prací prášek a aviváž.
 • Hadice jsou součástí balení.
 • Po doprání upozorní na konec programu zvukovým signálem.
 • Z pohledu výdrže vypadá docela spolehlivě. Ze servisů máme hlášeny problémy s ložisky, ale nejde o nijak nezvykle vysoký počet závad.
 • Na ovládacím panelu jsou jen symboly, nikoliv názvy programů.
Zjistit cenu Další pračky najdete v našem návodu jak vybrat pračku.
Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

6 Total Score
Indesit IWSC 61253 C ECO

Když máte omezené finanční prostředky a nevadí vám vyšší hlučnost při ždímání, pak tu máte zajímavého kandidáta. Pere dobře, spotřeba je ucházející a vejde se i do menších koupelen. Samozřejmě z pohledu výbavy a programů nemá ve srovnání s dražší konkurencí šanci. V případě, že je váš finanční rozpočet vyšší, podívejte se raději jinde.

6Hodnocení Covybrat.cz:
Praní
9
Ždímání
7
Programy
6
Hlučnost
2
Výbava
5
Spotřeba
6
4.3Hodnocení od lidí:
Praní
6
Ždímání
6
Programy
6
Hlučnost
2
Výbava
6
Spotřeba
0
PLUSY
 • Cena
 • Slušná spotřeba
MÍNUSY
 • Hlučnost
 • Nemá displej
Přidejte váš dotaz nebo recenzi  |  Hodnocení lidí

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

1 komentář
 1. 2.15
  Praní
  60
  Ždímání
  60
  Programy
  60
  Hlučnost
  20
  Výbava
  60
  Spotřeba
  0

  pračka INDESIT IWSC 61253 – velký hluk při ždímání

  - MÍNUSY: velmi velký hluk při ždímání
  Přínosné(0) K ničemu(0)You have already voted this

  Přidejte váš dotaz nebo recenzi

  Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

  Vaše hodnocení

  Covybrat.cz
  Logo