Recenze Indesit XWDA 751480X WSSS

Průměrná a v lecčem podprůměrná je pračka Indesit XWDA 751480X WSSS. Co se týče kapacity, ta je pro praní i sušení vhodná spíše pro menší rodiny. Spotřeba je průměrná. Jedno vyprání vás bude stát 9,15 Kč a vyprání a vysušení přes 27 Kč, což není špatné. Špatná není ani programová výbava, vybrat si můžete z programů na sportovní prádlo, tmavé oblečení, ale i zkrácený program nebo osvěžení. Co opravdu špatné je, je absence odloženého startu, dětské pojistky, množstevní automatiky a jakékoliv ochrany proti vyplavení sousedů. Přečtěte si, jak kombinovaná pračka dopadla v našem testu. Tento přístroj mizí / zcela zmizel z trhu, na jeho nástupce se můžete podívat zde.

Parametry

Kapacita praní7 kg
Kapacita sušení5 kg
Energetická třída - praní a sušeníA
Účinnost praníA
Účinnost odstřeďováníA
Spotřeba elektrické energie (praní) na 100 cyklů95 kWh
Spotřeba elektrické energie (praní i sušení) na 100 cyklů433 kWh
Spotřeba vody (praní) na 100 cyklů5000 l
Spotřeba vody (praní a sušení) na 100 cyklů8360 l
Hlučnost při praní54 dB
Hlučnost při ždímání80 dB
Hlučnost při sušení59 dB
Výška85 cm
Šířka59,5 cm
Hloubka54 cm
Provedení slimne
Maximální počet otáček1400
Délka trvání programu bavlna (plná náplň praní)175 minuty
Počet programů (praní i sušení)18
Způsob plněnípřední
Aqua stop (či jiná ochrana proti protečení)ne

Programy praní a sušení

U teploty číslem 0 vyjadřujeme možnost tzv. studeného praní. Nejedná se o skutečnou teplotu vody.
Číslo programuNázev programuMaximální náplň praní/sušeníMaximální počet otáčekTeplotní rozsah
 1Sport4/3 kg600 ot./min30 °C
2 Tmavé prádlo5/2,5 kg800 ot./min30 °C
3 Zabránění zápachu (Bavlna)3,5/3,5 kg1 000 ot./min60 °C
3 Zabránění zápachu (Syntetika)3,5/3 kg1 000 ot./min40 °C
4Jemné prádlo1/1 kg030 °C
5 Vlna2/1,5 kg800 ot./min40 °C
6 Rychlé praní 30´3,5/3 kg800 ot./min30 °C
7 Bavlna s předpírkou7/5 kg1 400 ot./min90 °C
8 Standardní program pro bavlnu7/5 kg1 400 ot./min60-90 °C
9 Syntetické4,5/3 kg1 000 ot./min 60 °C
10 Barevné7/5 kg1 400 ot./min40 °C
11 Eco Bavlna 20°7/5 kg1 400 ot./min20 °C
12Eco Syntetické7/5 kg1 000 ot./min20 °C
13Praní&Sušení 45´1/1 kg1 400 ot./min30 °C
14 AirFrash0/1,5 kg
 Máchání/Bělicí prostředek7/5 kg1 400 ot./min
 Ostřeďování+Odčerpání vody7/5 kg1 400 ot./min
 Časově vymezené sušení
Sušení na různých úrovních
Program Sport (č. 1) je vhodný pro sportovní oblečení, které se nežehlí a je jen mírně znečištěné (teplákové soupravy, šortky atd.). Trvání programu je pouze 45 minut. Pro dosažení dobrých výsledků se doporučuje použití tekutého pracího prostředku, a to jen v poloviční dávce. Také vidíte s nelibostí, když vaše černé nebo tmavé prádlo zůstane po praní vybledlé? Zvolte program Tmavé prádlo (č. 2), který byl navržen tak, aby si prádlo zachovalo co nejdéle svoje tmavé barvy. Pro praní je vhodné použít prací prostředek pro praní tmavých tkanin. Pokud toto prádlo budete chtít i vysušit, bude provedeno jen jemné sušení na úroveň K žehlení. Tím se ochrání barvy prádla. Pro osvěžení oblečení, které z něj odstraní zápach kouře, potu i smaženého jídla slouží program Zabránění zápachu (č. 3). Program je navržený tak, aby byl šetrný k vláknům tkanin. Smíšené i syntetické prádlo perte na 40 °C, pokud máte kousky, které jsou vyrobeny z odolné bavlny, nastavte teplotu na 60 °C. V šatníku jistě najdete oblečení, které je možné označit za velmi jemné prádlo. Pro jeho praní zvolte program č. 4 Jemné prádlo. Aby bylo praní k prádlu šetrné, je dobré ho obrátit naruby a použít prací prostředek pro praní choulostivého prádla. Při časovaném sušení bude sušení díky mírnému pohybu a vhodně zvolenou teplotou velmi jemné. Pro praní vlněného oblečení, kašmíru a dalších látek, u kterých chcete, aby si zachovaly svou hebkost, vyberte program Vlna (č.5). Pro praní mírně znečištěného prádla můžete využít rychlý program Rychlé praní 30´ (č. 6). Nehodí se však pro oblečení z vlny nebo hedvábí. Tento rychlý program vypere vaše oblečení na 30 °C a za půl hodiny je celý prací proces hotový. Program šetří čas i energii. Program označený č. 10 se jmenuje Barevné a hodí se pro praní světlého oblečení. Program byl navržen tak, aby co nejdéle zachovával barvy na vašem barevném oblečení. Pro praní prádla ze znečištěné bavlny využijte program Eco Bavlna 20 °C (č. 11). Tento program zanechává dobré prací výsledky, které jsou srovnatelné s praním na 40 °C. Dobrých výsledků je dosaženo díky změně rychlosti v krátkých nebo dlouhých intervalech. Program Eco Syntetické (č.12) je vhodný pro praní smíšených tkanin, třeba bavlny a syntetiky. Prádlo by mělo být středně znečištěné. Dobrých výsledků i při praní ve studené vodě je dosaženo díky mechanickému působení, které je založené na změně rychlosti ve středních nebo určených intervalech. Pokud potřebujete prádlo rychle vyprat a vysušit, rozhodněte se pro program Praní&Sušení 45´. Prádlo budete mít k nošení připraveno za 45 min za předpokladu, že nepřesáhnete náplň větší než 1 kg. Perte v tekutém pracím prostředku a manžety, límce a skvrny předběžně ošetřete. Pokud jste byli s přáteli jen tak posedět a vaše oblečení načichlo zápachem, ale přitom není špinavé a nutné k praní, využijte program AirFresh (č. 14). Je vhodný pro bavlněné i syntetické prádlo. Odstraní zápachy za 30 minut a to bez použití pracího programu.

Ovládání

Pračka se zapíná dvojím způsobem:
 1. klasické zapnutí se provede tlačítkem On/Off, které slouží i k vypnutí. Dále si otočným voličem navolíte program a spustíte nebo jej pozastavíte tlačítkem Start/Pause.
 2. Push&Wash+Dry umožňuje pračku spustit bez stisknutí tlačítka On/Off. Díky této funkci se zahájí praní a sušení i při vypnutém spotřebiči. Pokud chcete tuto funkci využít, držte oranžové tlačítko po dobu 2 sekund. Program, který je u této funkce nastaven, se hodí pro praní bavlněného a syntetického prádla při teplotě 30 °C s maximálním počtem otáček 1 000 za minutu. Během sušení dochází k maximální teplotě 60 °C. Prádlo je po dosušení vysušené na úroveň K žehlení. Celý program trvá 210 minut. Tento program není možné upravovat.
Pokud chcete využít funkci Push&Wash+Dry bez sušení, stiskněte po tom, co jste stiskli oranžové tlačítko, tlačítko Sušení. Praní bude trvat 45 minut a program není možné dále upravovat. Jednotlivé funkce (Extra máchání, upravení otáček, Skvrny a další) nastavíte stisknutím příslušného tlačítka. Pokud se stane, že vybraná funkce nemůže být zvolena do dvojice s daným programem, začne kontrolka blikat a funkce se nenastaví. Pokud není funkce kompatibilní s první zvolenou možností, uvidíte blikat kontrolku a 3x se rozezní akustický signál. To znamená, že aktivní bude pouze druhá zvolená možnost. Kontrolka aktivované funkce se rozsvítí. Opakovaným stisknutím tlačítka Odstředění si změníte počet otáček. Pokud chcete změnit nastavení Teploty, stiskněte příslušené tlačítko. Teplotu můžete postupně snižovat až na možnost praní ve studené vodě (na displeji se rozsvítí příslušná kontrolka). Pračka má předem nastavenou teplotu pro jednotlivé prací programy, není tedy možné nastavit vyšší teplotu, než má pračka předem naprogramovanou. Teplotu můžete tedy pouze snižovat. Jedinou výjimkou je prací program č. 8 Standardní program pro bavlnu, u kterého je možné teplotu zvýšit a na 90 °C. Průběh pracího cyklu znázorňují diody nad Displejem, nastavení funkcí a upravení programů můžete sledovat na Displeji. Displej není dotykový, pouze zobrazuje nastavení. Otočný volič kolem sebe nemá vypsané programy, ale pouze čísla. Čísla odkazují k jednotlivým programům, které jsou vypsány z přední části na dávkovači pracích prostředků. Jak ovládat sušičku Při sušení si můžete vybrat, zda si nastavíte čas sušení nebo úroveň sušení. Časově vymezené sušení můžete nastavit v těchto časových hodnotách: 40, 90, 120, 150, 180 minut. Při prvním stisknutí tlačítka se nastaví minimální doba, která je určená pro zvolený program. Čas sušení můžete snížit i v momentě, kdy již sušení začalo. Sušení na různých úrovních má automaticky nastavené, na jakou hodnotu prádlo vysuší. Vybírat můžete z:
 • sušení na úroveň Prádelník – zvolte v případě, že se po sušení prádlo nemusí žehlit a můžete jej rovnou uložit do skříně,
 • sušení na úroveň Ramínko – tuto úroveň zvolte pro oblečení, které není potřeba úplně vysušit,
 • sušení na úroveň K žehlení – zvolte v případě, že sušíte prádlo, které je potřeba následně vyžehlit. Díky zbytkové vlhkosti se zjemní záhyby na prádle a žehlení půjde o to snadněji.
Samotné sušení Samotné sušení budete potřebovat ve chvíli, kdy dáte prát větší množství prádla, než které je sušička schopna usušit. Po vyprání tedy vytáhněte jednu část prádla a druhou nechte usušit. Stejný postup opakujte i u první části vypraného prádla. Druhý případ, kdy se vám bude samotné sušení hodit je, pokud si budete přepírat oblečení v ruce. Stačí stisknout tlačítko pro Samostatné sušení a vybrat program, který je vhodný pro druh vloženého prádla. Díky stisknutí tlačítka pro Samostatné sušení nedojde k praní a prádlo se začne rovnou sušit na maximální úroveň, která je určená pro vybraný program. Čas i úroveň sušení si můžete změnit. Funkce samotného sušení není kompatibilní s programy č. 13 (Praní&Sušení 45´) a č. 14 (AirFresh).

Kombinace programů a funkcí

Výrobce bohužel neuvádí, které funkce jsou kompatibilní, se kterými programy. V manuálu se dočtete, že pokud daná kombinace programů a funkcí není možná, rozbliká se dioda nebo se ozve akustický signál. Blíže se nastavení věnujeme v sekci Ovládání. Pračka se sušičkou nabízí tyto funkce:
 • odstranění skvrn je funkce, která vám pomůže odstranit nečistoty způsobené jídlem (potraviny a nápoje), prací (mazací tuk, inkoust) nebo činnostmi venku (bláto, tráva). Díky tomu, že si můžete vybrat druh znečištění, může pračka provést optimální přizpůsobení pracího cyklu pro dosažení co nejlepších výsledků. Při zvolení této funkce může dojít ke změnění trvání pracího cyklu,
 • funkce Odstředění slouží ke změněně počtu otáček při odstřeďování,
 • Extra máchání zvolte tehdy, kdy chcete zvýšit účinnost máchání. Díky této funkci se dobře zbavíte zbytkového pracího prostředku v oblečení, na který mohou být některé pokožky háklivé.

Jak pere a suší

Tato pračka se, co se hlučnosti a spotřeby týče, řadí do průměrné kategorie. Jedno vyprání vás vyjde na 9,15 Kč. Vyprání a vysušení na 27,32 Kč. Musíme zdůraznit, že parametry, ze kterých vycházíme, jsme čerpali z energetického štítku a z informací, které jsme získali ze zákaznického centra. Některá čísla se totiž přímo na stránkách výrobce liší. Hlučnost je při praní i sušení průměrná, za to při ždímání hluk přesahuje průměrné hodnoty a provoz je tedy spíše hlučnější. Průměrné spotřebiče vydávají při odstřeďování hluk o síle do 74 dB, ovšem tento model „hlučí“ o síle 80 dB, což vaše ucho určitě zaznamená. Programově je pračka vybavena poměrně slušně. Nabízí speciální programy pro sportovní, ale i tmavé oblečení, zkrácený program i kompletní program pro praní a sušení. Pro rychlé osvěžení můžete využít program AirWash. Zajímavostí, kterou tato kombinovaná pračka se sušičkou přináší je způsob spuštění pračky Push&Wash+Dry, díky kterému praní rychle spustíte, aniž byste museli přístroj zapínat. Tato funkce je sice nestandardní, ale až tak velký přínos v ní nevidíme. Celkové spuštění pračky a navolení programu nezabere tolik času, a navíc si u zvoleného programu můžete nastavit parametry, což u rychlého spuštění bohužel nejde. U žádného programu bohužel nejde zkrátit jeho délku podle vlastních potřeb. Slušnou programovou výbavou však kladné přínosy kombinovaného elektrospotřebiče končí. Je pravda, že cenově se neřadí právě k nejdražším modelům a pořizovací cena je poměrně příjemná, ale aby chyběla funkce odloženého startu, množstevní automatiky nebo dětské pojistky, to se nám zdá opravdu trochu dost. Tyto tři funkce patří dnes už snad k základnímu vybavení každé pračky nebo kombinované pračky se sušičkou, a tak nás nemile překvapilo, že tahle je nemá. U kombinovaných spotřebičů také většina výrobců nabízí prodlouženou záruku na motor, což tento model také postrádá. Slušnější by mohly být také otáčky. 1 400 ot./min není málo, ale určitě by nebylo na škodu, kdyby se počet vyšplhal na 1 500 až 1 600 otáček za minutu. Tento drobný nedostatek však vyvažuje třída účinnosti odstřeďování A, takže v prádle zůstává jen do 45 % vody, to znamená, že následné sušení není tak zdlouhavé. Spotřebič vás neoslní ani funkcemi navíc, protože kromě funkce odstranění skvrn nemá žádnou speciální, která by vám praní nějak výrazněji usnadnila, navíc chybí odložený start a další, které jsme zmiňovali již v odstavci napsaném výše. Za velký nedostatek takže považujeme to, že pračka nemá žádnou ochranu proti vytečení. Protože pračka nepatří k nejdražším, nemusí mít zrovna Aqua stop nebo podobné, ale alespoň základní ochrana by se určitě hodila. V recenzích se obecně příliš nezaměřujeme na design, ovšem v tomto případě si dovolíme podotknout, že vzhled pračky je opravdu poměrně zastaralý a při po hledu na ni máme pocit, že jsme se vrátili do devadesátek. Poměrně nepraktická nám přijde volba programů, kdy kolem otočného voliče najdete jen čísla programů, ale to, které číslo patří k vybranému programu, už musíte zjišťovat jinde. Je škoda, že displej neukazuje zbytkový čas do konce praní. Při sušení se pračka velmi zahřívá, takže není dobré na horní části nechávat jakékoliv předměty. Během několika prvních sušení může být prádlo cítit gumovinou.

Na kolik vyjde provoz při praní

Cena za jedno vyprání při plné kapacitě (7 kg) při programu bavlna. Údaje o spotřebě bereme přímo od výrobce. Bere se cena za energie, to znamená za vodu a elektrickou energii. Cena pracích prostředků není zahrnuta. Jako cenu vody počítáme 90 Kč za 1 metr krychlový (1 000 litrů) a 4 Kč za 1 kWh. Spotřeba elektřiny: 1,05 kWh Spotřeba vody: 55 l Cena za jedno vyprání je tedy cca (1,05 * 4) + (0,055 * 90) = 4,2 + 4,95= 9,15Kč Tento údaj berte jako orientační, závisí mimo jiné na množství prádla a zvoleném programu.

Na kolik vyjde provoz při praní a sušení

Cena za jedno vyprání a sušení při plné kapacitě (5 kg) při programu bavlna. Údaje o spotřebě bereme přímo od výrobce. Bere se cena za energie, to znamená za vodu a elektrickou energii. Cena pracích prostředků není zahrnuta. Jako cenu vody počítáme 90 Kč za 1 metr krychlový (1 000 litrů) a 4 Kč za 1 kWh. Spotřeba elektřiny: 4,76 kWh Spotřeba vody: 92 l Cena za jedno vyprání a vysušení je tedy cca (4,76 * 4) + (0,092 * 90) = 19,04 + 8,28 = 27,32 Kč Tento údaj berte jako orientační, závisí mimo jiné na množství prádla, zvoleném programu a počtu otáček.

Zkušenosti

 • Po 30 minutách nečinnosti se pračka sama vypne, aby šetřila vaši elektrickou energii.
 • Při sušení je nutné nechat otevřený přívod vody.
 • Pračka nemá odložený start.
Zjistit cenu Chcete raději jinou? Zkuste to zde. V článku Jak vybrat pračku se sušičkou, recenzemi a velkým testem!
Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

6 Total Score
Indesit XWDA 751480X WSSS

Tento model je spíše zklamáním. Kromě slušené programové výbavy nenabízí téměř nic, a navíc nemá odložený start, množstevní automatiku ani dětskou pojistku. Při sušení se pračka tak rozpálí, že není radno na ní nechávat cokoliv položeného.

Praní
9
Ždímání a sušení
7
Programy
8
Hlučnost
6
Výbava
2
Spotřeba
5
PLUSY
 • dobrá programová výbava
MÍNUSY
 • chybějící ochrana proti přetečení
 • chybějící dětská pojistka
 • chybějící odložený start
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Vaše hodnocení

   Covybrat.cz
   Logo