Recenze iRobot Braava 390 Turbo

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Hledáte robotický mop, který budete používat každý den? V tom případě budete s iRobot Braava 390 Turbo pravděpodobně velice spokojeni. Kromě mokrého vytírání dokáže i zametat na sucho. Ovšem pozor, nejedná se o robotický vysavač. Jestliže chcete mop používat jen občasně, pravděpodobně budete zklamaní. Proč? Dozvíte se v naší recenzi.

Parametry

Doba nabíjení120 minuty
Automatické dobíjeníne
Hlučnostnehlučný provoz
Indikátor baterieano
Kapacita baterie2000 mAh
Výdrž na jedno nabití150 minuty
Rozpoznání schodůano
Možnost dálkového ovládáníne
Funkce dokončit úklidano
Typ navigacepomocí navigační kostky
Snímač překážekano
Indikátor stavu zásobníkune
Objem zásobníku0,15 l
Plánované uklízeníne
Virtuální bariéry součástí baleníne
Wi-Fine
Počet hlavních kartáčů1 mopovací utěrka
Počet bočních kartáčů/
HEPA filtr/
Zvuková signalizaceano
Uklízecí režim SPOTne
Počet čisticích režimů3
Maximální výška překážek0,3 cm
Výška24,2 x 21,6 x 7,9 cm
Průměr/
Držadlo pro přenášeníano
Pohybsystematický
Funkce vytíráníano
Funkce vysáváníne
Počet mopovacích utěrek2 v balení

Ovládání

iRobot Braava 390 Turbo není na ovládání složitá. Na těle najdete celkem 3 tlačítka:

 1. pro mokré vytírání,
 2. pro suché zametání,
 3. pro zapnutí a vypnutí.

Každý čisticí režim vyžaduje jinou mopovací utěrku. Pro zametání se používá bílá, pro mopování namočená modrá. Navíc musíte při mokrém vytírání vyměnit nástavec, který je opatřený zásobníkem na vodu o objemu 100 ml.

Při zametání jezdí Braava 390 tam a zpět, při vytírání dělá diagonální pohyby, které jistě znáte z mopování klasickým mopem.

iRobot Braavu 390 Turbo není možné ovládat dálkově například pomocí dálkového ovladače či aplikace. Z toho plyne, že ji nemůžete ovládat ani pomocí hlasových asistentů. Rovněž nemáte možnost spustit úklid na dálku nebo si čištění naplánovat. To je poměrně velká chyba, když už za výrobek utratíte nemalé peníze.

  

Orientace v prostoru

Aby Braava 390 Turbo vytřela celý určený prostor, je potřeba instalace navigační kostky NorthStar, která vysílá signál a automaticky se s Braavou spojí. Navigační kostku je potřeba postavit do čištěného prostoru tak, aby signál nic nerušilo. Ideálně na nějaké vyšší místo, například stůl. Díky kostce dokáže robotický mop místnost dobře uklidit, bez toho aniž by některou část vynechal. Pokud byste výrobek používali bez kostky, bude také fungovat, ale není zde záruka, že některé místa nevynechá.

Při kombinaci s jednou kostkou dokáže mop uklidit při zametání 93 m2 a při mopování 32 m2. Při dokoupení dalších kostek je samozřejmě dosah vyšší. Přikoupení další kostky vás ovšem vyjde na dalších necelých 1 000 Kč.

Braava s úklidem skončí tam, kde začala, ale nedokáže se sama zaparkovat do dokovací stanice. Parkuje se totiž svisle. To je na jednu stranu výhoda, jelikož výrobek nezabírá na zemi prostor a lépe jej schováte například za gauč. Na druhou stranu nemůže do dokovací stanice zajet sama a začít se automaticky dobíjet. Vždy čeká na vaši pomoc.

Funkce

iRobot Braava 390 Turbo nabízí celkem 3 režimy úklidu:

 1. Možnost zametání – využívá pro to bílou utěrku a nečistoty na ní pouze shromažďuje, nemá sběrný koš na prach a nepořádek jako robotické vysavače.
 2. Režim vytírání – v tomto režimu využívá modrou utěrku a hlavici se zásobníkem vody na 100 ml.
 3. Zrychlený režim – pro vytírání i zametání. Uklidí pouze otevřený prostor, ale neuklidí kolem nábytku a nohou, čímž šetří čas. Pro aktivaci je potřeba tlačítko vytírání nebo vysávání déle podržet (3 s).

Údržba

Braava 390 Turbo není složitá na údržbu. Její tělo stačí otřít hadříkem. Nikdy ji nenamáčejte a neponořujte do vody. Z koleček na podvozku prach setřete vlhkým hadříkem. Nezapomeňte však před tím mop odpojit od elektrické sítě. Během používání se bude prach usazovat kolem koleček. Díky drobným výřezům jej však snadno vytáhnete například pomocí pinzety či nůžek.

Hlavu s nádobkou na vodu můžete opláchnout v umyvadle, ale nikdy ji nedávejte do myčky nádobí. K robotickému mopu ji připevněte až ve chvíli, kdy bude zcela suchá.

Při údržbě důrazně doporučujeme, abyste se drželi pokyny výrobce, které jsou uvedeny v manuálu.

Jak vytírá

Braava 390 Turbo je pomocníkem pro pravidelný úklid. V tomto případě je velice pravděpodobné, že s ní budete spokojeni. Skvěle si poradí například s vlasy, chlupy a prachem při režimu zametání a při pravidelném úklidu. Ani výsledky po mopování nejsou nejhorší, ale nečekejte žádnou hitparádu.

Jestliže budete mop používat jen jednou na čas, bude to spíše ke vzteku. Nastřádaný nepořádek totiž akorát roznese i do čistých částí bytu. Zároveň si neporadí se zaschlými skvrnami. A proč na mokré používat celý mop, když stejnou práci a mnohem rychleji odvedete s papírovým ubrouskem?

iRobotu Braava 390 Turbo se musí nechat, že dosahuje skvělých výsledků na hladkých plochách, především na vinylu, případně marmoleu či linu. Drsnější povrchy jako dřevo nebo například dlažba se spárami nejsou pro úklid úplně ideální. Zatímco na hladkém rovném povrchu mop setře vše, u dlažby nedokáže pořádně zamést nebo vytřít spáry. Ostatně není se čemu divit, nejedná se o vysavač se sací sílou.

Robotický mop si poradí s prachem, blátem a dalšími nečistotami, ale olejové skvrny vytřít nedokáže, což je dobré vědět. Také nás nemile překvapilo, že robota není možné ovládat přes aplikaci. Je fakt, že jeho pořizovací cena je nižší než u špičkových modelů, které nabízejí propojení s Wi-Fi, ale právě proto vyžaduje Braava 390 Turbo více vaší spolupráce, než která je autonomních pomocníků vítaná. A co teprve povinnost odnést mop do dokovací stanice, jelikož se nabíjí vertikálně? Také docela otrava.

Společně s robotem dostanete dvě hlavice. Jedna se používá na suché zametání, druhá na mokré vytírání, jelikož disponuje zásobníkem na vodu. Obě hlavice se k tělu spotřebiče snadno připevní. Plusové body udělujeme i za madlo. Mop snadno přenesete, kam potřebujete. Jeho nevýhodou je umístění. Nachází se v oblasti nabíjecích pinů, takže jej nemůžete využít při vytahování z nabíjecí stanice. Nicméně výrobek váží jen 1,8 kg, takže je skutečně lehoučký. Co se týče provozu, ten je maximálně tichý. Jestliže necháte mop uklízet v kuchyni a v obývacím pokoji budete sledovat TV, nebude vás úklid rušit.

Ne zcela praktické je řešení orientace v prostoru. Potřebujete pro ni speciální navigační kostky NorthStar, přičemž jedna stačí na zametení zhruba 90 m2 a vytření cca 30 m2, což v případě vytírání není mnoho. Spíše taková garsonka. Výrobce však umožňuje dokoupení další kostky, která by měla stát zhruba 6–7 m od první kostky tak, aby se signály překrývaly. Díky tomu dokáže mop uklidit i další místnosti za rohem. Ovšem pořizovací cena další kostky je necelých 1 000 Kč, což není málo, že?

Musíme zmínit brilantní rozeznání kobercované plochy od tvrdých podlah. Robot je dokáže odhalit a neuklízí je. Nemusíte se tedy obávat, že by vám mopoval i koberec. Utěrky, které jsou určeny pro opakované používání, můžete prát v pračce.

Zkušenosti

Co je dobré vědět?

 • Produkt mění své názvy. Sehnat jej můžete pod označením 390T nebo 380 T.
 • Není možné dálkové ovládání.
 • Nepodporuje Wi-Fi.
 • Pro suché i mokré vytírání.
Zjistit cenu

Chcete raději klasický robotický vysavač?

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

7 Total Score
iRobot Braava 390 Turbo

iRobot Braavu 390 Turbo oceníte v případě, kdy ji budete používat pravidelně. Pro občasný úklid není vhodným kandidátem. Nevysává, takže si neporadí s velkým množstvím nahromaděných nečistot a nezvládne ani vymopovat zaschlé skvrny. Její účinky jsou nejlepší na tvrdé podlaze typu vinyl či jiné rovné. Horších výsledků dosahuje na dlažbě, kde nedokáže vytřít spáry. Plusem je rozhodně tichý provoz. Minusem absence podpory Wi-Fi a s tím související plánování úklidu či dálkové spuštění.

PLUSY
 • jednoduché použití
 • tichý provoz
 • kompaktní design
 • madlo na přenášení
 • zrychlený režim
MÍNUSY
 • nedostatečný výkon pro občasné používání
 • nedokáže se automaticky nabít
 • pro správnou navigaci je potřeba použít navigační kostku
 • nepodporuje Wi-Fi
 • nedá se dálkově ovládat
 • není možné plánování úklidu
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo