Recenze iRobot Roomba 681

Kvalitní robotický vysavač s dobrým výkonem přišel na svět pod označením iRobot Roomba 681. Poradí si se všemi typy podlah a zvládne i zvířecí srst. Jeho nedostatkem však je, že mu chybí HEPA filtr a nádoba na odpad je opravdu malá. Přesto, že jezdí nesystematicky, uklidí téměř celý prostor. A o to tady jde! Přečtěte si, jak probíhalo naše testování! Tento produkt už se doprodává / doprodal, podívejte se na aktuálně prodávané robotické vysavače.

Parametry

Doba nabíjení180 minuty
Automatické dobíjeníano
Hlučnost61 dB
Indikátor baterieano
Kapacita baterie2130 mAh
Výdrž na jedno nabití90 minuty
Rozpoznání schodůano
Možnost dálkového ovládáníano
Funkce dokončit úklidne
Typ navigacesenzory
Snímač překážekano
Indikátor stavu zásobníkune
Objem zásobníku0,42 l
Plánované uklízeníano
Virtuální bariéry součástí baleníano
Wi-Fine
Počet hlavních kartáčů2
Počet bočních kartáčů1
HEPA filtrne
Zvuková signalizaceano
Uklízecí režim SPOTano
Počet čisticích režimů2
Maximální výška překážek2 cm
Výška9,2 cm
Průměr33 cm
Držadlo pro přenášeníano
Pohybnesystematický
zpět nahoru ↑

Ovládání

iRobot Roomba 681 je dodáván s baterií, která vydrží několik set nabití, pokud s ní správně zacházíte. To, že časem dojde k opotřebení a zkracování životnosti je zcela normální. Aby baterie vydržela co nejdéle, je nutné, aby byl robot neustále dobíjen. Vysavač tedy musí být v dobíjecí základně, a to i přes to, že je již nabitý. Pokud vysavač nebudete delší dobu používat, baterii nabijte, vytáhněte z vysavače a nechte na suchém místě při pokojové teplotě. Po delším nepoužívání baterie může při jejím opětovném nabíjení dojít ke speciální dobíjecímu režimu, který trvá 16 hodin. Abyste robotický vysavač mohli nabíjet, budete k němu potřebovat základnu, která je součástí balení. Dbejte na to, aby byla základna neustále pod proudem a vysavač se mohl nabíjet. Nejlépe uděláte, pokud základnu umístíte ke stěně nebo jiné pevné překážce, která zajistí, že se během dokování vysavače nepohne. Základna by kolem sebe měla být dostatek volného prostoru, aby její infračervený signál dokázal vysavač vyhledat a mohl do ní pohodlně zaparkovat. Zprava i zleva základny by mělo být nejméně 0,5 m volného prostoru, před základnou zhruba 1 m. Dokovací stanice by neměla stát u schodů. Hraniční vzdálenost je 1,5 m od schodů. Základnu rozhodně neumisťujte za nábytek nebo jiné překážky, které by rušily vysílání infračerveného paprsku. Než začnete vysávat, ukliďte z prostoru věci, které se povalují po zemi (části oblečení, hračky, šňůry), a pokud je na zemi nějaká tekutina, utřete ji. Usnadníte tak robotovi práci a ten podá dobré výsledky. iRobot Roomba 681 má sice systém proti zamotání se do kabelů nebo šňůr, ale bude lepší, pokud na zemi nebudou.

Ovládací tlačítka na těle vysavače

Robotický vysavač iRobot Roomba 681 můžete ovládat na dálku pomocí dálkového ovládání, které však není součástí balení, a pokud o něj budete mít zájem, je možné si ho přikoupit. Dálkové ovládání však není nutné, protože veškerá tlačítka, která potřebujete, se nachází na těle vysavače.
 • Clean – jedná se o tlačítko, kterým vysavač zapínáte, dáváte jím pokyn k úklidu, úklid přerušíte a při delším stisknutí vysavač vypnete.
 • SPOT – jde o nastavení úklidového režimu, během kterého se vysavač věnuje jen určité znečištěné části, a tím supluje smetáček s lopatkou. Na vysavači se toto tlačítko nachází nad tlačítkem Clean a jeho symbolem je zaměřovací terč.
 • DOCK – tlačítkem dáváte pokyn k tomu, aby vysavač zajel do nabíjecí stanice. Nachází se pod tlačítkem Clean a je označen symbolem domečku.
 • D (DAY) – tlačítko pro nastavení konkrétního dne.
 • H (HOUR) – tlačítko pro nastavení konkrétní hodiny.
 • M (MINUTE) – tlačítko pro nastavení přesných minut.
 • Nastavení času – tlačítko na spodní přední části vysavače, je označeno symbolem hodin. Slouží pro přesné nastavení vnitřních hodin, které jsou důležité při plánovaném úklidu.
 • Nastavení plánovaného úklidu – tlačítko, které najdete hned vedle nastavení času, je označeno hodinami a kalendářem. Naplánujete jím úklid na jednotlivé dny, hodiny a minuty v týdnu.

Indikátory na těle vysavače

Na vysavači najdete několik ikon, které se rozsvítí na základě nejrůznější impulsů.
 • Indikátor baterie – zobrazuje stav nabití baterie.
 • Indikátor poruchových hlášení – informuje vás, že se vyskytl problém.
 • Hodiny a dny – zobrazí se při nastavování vnitřního času a plánovaného uklízení.
 • Indikátor Dirt Detect – rozsvítí se v momentě, kdy vysavač během úklidu zaznamená silněji znečištěné místo, kterému se bude déle věnovat.
Barva a světelné signály indikátoru baterieCo to znamená
Stále svítící nebo blikačervenáBaterie je vybitá a potřebuje nabít
Pomalé oranžové blikáníBaterie se nabíjí
Stále svítící zelenáBaterie je plně nabitá
Rychle blikající oranžová barvaSpeciální nabíjecí program, který trvá 16 hodin
16hodinový nabíjecí program slouží k oživení baterie a prodloužení její životnosti. Do tohoto způsobu nabíjení se vysavač přepne v okamžiku, kdy byla baterie dlouho vybitá a mohlo by dojít k jejímu poškození. K tomuto nabíjecímu módu by však nikdy nemělo dojít, a pokud ano, nepřerušujte ho. Abyste docílili oživení baterie, musíte nechat 16hodinové nabíjení bez přerušení.

Jak nastavit vnitřní čas robotického vysavače

Nastavení vnitřního času vysavače je důležité pro budoucí plánování úklidu. Aby vysavač vyjel vždy ve správný den a správnou hodinu, musí být i samotný vysavač nastaven na aktuální čas.
 • Zmáčkněte a držte tlačítko nastavení času.
 • Během toho, co držíte stisknuté tlačítko času, druhou rukou nastavte dny, hodiny a minuty tlačítky D, H, M.
 • Jakmile budete s nastavením hotovi, pusťte tlačítko nastavení hodin, uslyšíte pípnutí a vaše nastavení se uloží.
Hodiny se mohou zobrazovat ve 12hodinovém nebo 24hodinovém formátu. Mezi formáty přepínáte současným stisknutím tlačítek D+M.

Jak nastavit plánované uklízení

Plánovaný úklid si můžete nastavit až na 7 dní v týdnu, a to vždy na jinou hodinu.
 • Zmáčkněte a držte stisknuté tlačítko pro nastavení plánovaného uklízení.
 • Během toho, co držíte stisknuté toto tlačítko, nastavte si dny, hodiny a minuty, ve kterých chcete, aby k úklidu docházelo. Využijte k tomu tlačítka D, H, M.
 • Jakmile jste s nastavení spokojeni, pusťte tlačítko pro nastavení plánovaného úklidu, uslyšíte signál a vaše nastavení se uloží.

Kontrola naplánovaných úklidů

Pokud se chcete zpětně podívat, které dny jste si nastavili jako úklidové, postupuje následovně:
 • stiskněte tlačítko pro plánovaný úklid a během toho mačkejte tlačítko D,
 • pro opuštění režimu pusťte tlačítko pro plánovaný úklid.

Jak zrušit naplánovaný úklid

 • Stiskněte tlačítko pro plánování úklidu a držte jej stisknuté.
 • Tlačítkem D procházíte jednotlivé dny, jakmile narazíte na den, který chcete zrušit, podržte tlačítko D stisknuté delší dobu, dokud se na displeji neobjeví — –.
 • Jakmile jste se zrušením plánovaného úklidu hotovi, tlačítko pro plánovaný úklid pusťte.
 • Uslyšíte zvukový signál, který vám oznamuje, že se vaše změny uložily.

Změna plánovaného úklidu

 • Stiskněte a držte stisknuté tlačítko pro plánovaný úklid.
 • Tlačítkem D vyberte den, který chcete změnit.
 • U tohoto dne změňte nastavení hodin a minut pomocí tlačítek H a M.
 • Po dokončení úprav pusťte tlačítko plánovaného úklidu, uslyšíte pípnutí a vaše nastavení bude uloženo.

Jak nastavit jazyk

iRobot Roomba 681 vám dokáže problém nahlásit v 16 světových jazycích, ovšem čeština mezi nimi chybí. Hlášení vám může být sděleno v angličtině, francouzštině, němčině, španělštině, italštině, holandštině, dánštině, norštině, finštině, švédštině, polštině, ruštině, portugalštině, japonštině, korejštině a čínštině. Z výroby je robotický vysavač nastavený na komunikaci v angličtině. Jak si vybrat vhodný komunikační jazyk?
 • Stiskněte tlačítko Clean, dokud se vysavač nevypne (všechny kontrolky zhasnou).
 • Znovu zmáčkněte a držte tlačítko Clean, dokud neuslyšíte nastavený jazyk.
 • Tlačítko Clean pusťte. Vysavač se nyní nachází v programovacím módu.
 • Několikrát stiskněte tlačítko Clean, dokud neuslyšíte vámi požadovaný jazyk.
 • Pro uložení stiskněte a držte tlačítko Clean, dokud nezhasne zelená kontrolka.

Jak funguje virtuální zeď Dual Mode

V balení s robotickým vysavačem iRobot Roomba 681 najdete také virtuální stěnu Dual Mode, což znamená, že kombinuje dvě funkce. Můžete si vybrat, zda budete chtít používat jen funkci virtuální zdi nebo funkci Halo. Pro přechody mezi funkcemi slouží posunovací tlačítko. Virtuální zeď se využívá především v případě, že chcete, aby vysavač uklízel jen v daném prostoru, a nechcete, aby se přesunul třeba do dalšího pokoje. Funkce Halo je vhodná třeba pro majitele domácích mazlíčků. Pokud na zemi máte misku se žrádlem nebo vodou a nechcete, aby do ní vysavač najel, dejte do jejich blízkosti virtuální stěnu a zapněte funkci Halo. Ta vytvoří kolem objektu zhruba 50 cm ochrannou zónu, takže se během vysávání nemusíte obávat střetu těchto předmětů s vysavačem. zpět nahoru ↑

Funkce

Úklidový režim SPOT

Pokud se vám v kuchyni stane nehoda a vy budete potřebovat vysát jen konkrétní znečištěnou část, můžete pro vysávání zvolit uklízecí režim SPOT, který se bude věnovat jen vybrané oblasti. Vysavač stačí položit před znečištěnou plochu a stisknout tlačítko SPOT. Robot vyčistí plochu o rozměru zhruba 1 m2 ve spirálovitém pohybu od nejmenšího místa po největší. Tento režim supluje smetáček s lopatkou.

Plánované uklízení

Díky možnosti plánovaného úklidu si můžete nastavit konkrétní den, hodinu i minutu, kdy začne vysavač uklízet. Úklid můžete naplánovat až na 7 dní v týdnu vždy na jinou dobu. zpět nahoru ↑

Údržba

Pro správný chod vysavače je důležitá jeho údržba. Aby dobře čistil, musíte i vy „čistit“ jeho. Vysavač nemá indikátor plnosti nádobky na prach, takže je dobré ji po každém vysávání vysypat, aby nedošlo k jejímu přeplnění. Při vysypávání nádobky očistěte také filtr. Ten je potřeba vyměňovat každé dva měsíce. Pozornost si zaslouží i boční přimetací kartáček, který byste měli vyčistit po každém vysávání. Odšroubujte ho malým křížovým šroubovákem a odstraňte všechny vlasy, které se pod ním nachytaly. Po každém vysávání je nutné nečistot zbavit také dva hlavní kartáče. Zaměřte se na části, které jsou označeny žlutě. Kryty sundejte a vyhoďte namotané nečistoty. Štětinový kartáč zbavte vlasů a chlupů. Dobrým pomocníkem vám bude čistící hřeben, který je součástí balení. Jednou za čas je dobré očistit také přední kolečko, které z vysavače vyndáte tahem. Po každém vysávání je dobré suchým hadříkem otřít senzory, abyste předešli tomu, že se robot začne v prostoru špatně orientovat. zpět nahoru ↑

Jak vysává

iRobot Roomba 681 bychom po našem testování označili za spolehlivý vysavač, který plně dostál střední cenové kategorii, a dokonce nás i překvapil příslušenstvím, které není pro tuto kategorii samozřejmé. Už při rozbalování vysavače nás potěšilo, že v doplňkovém příslušenství najdete i virtuální stěnu Dual Mode, což nebývá u výrobků této kategorie zvykem. Tento typ stěny se nám jeví velmi prakticky, protože si můžete vybrat, zde chce využít jen virtuální stěnu nebo pro vás bude lepší funkce Halo, která kolem vybraných objektů (třeba křehké vázy nebo misky s vodou pro domácí mazlíčky) vytvoří ochrannou zónu o průměru zhruba 50 cm, takže se k nim vysavač nepřiblíží a nemůže je převrhnout. Když už zmiňujeme domácí mazlíčky, můžeme říct, že vysavač se hodí i do domácností, ve kterých tito tvorové přebývají. Kapacita zásobníku je sice žalostně malá (jen 0,42 l), takže ji budete muset často vyprazdňovat, ideálně po každém vysávání, ale kombinovaný kartáč si se srstí dobře poradí. Zmínit musíme však to, že vysavač iRobot Roomba 681 není vhodný pro alergiky, protože nemá HEPA filtr, který by zachytil i ty nejdrobnější částečky prachu. Vyprazdňování nádobky na odpad je poměrně nepraktické, protože část nečistot může trčet ven a kvůli obloukovému a vypouklému filtru, který je instalovaný uvnitř zásobníku, se nepořádek z krabičky špatně vysypává. Navíc části prachových chuchvalců zůstávají uvězněny kolem filtru, takže je nutné ho vytáhnout a ručně odstranit zbytky nečistot. Filtr se kvůli svému prohnutému tvaru z krabičky špatně vyndává a nasazuje zpět. Robot si velmi dobře poradí s hladkými podlahami všeho typu a dokáže překonat překážky o výšce 2 cm. Dobře dokáže vysát i koberce se středně dlouhým chlupem. U koberců s dlouhým chlupem nedosahuje tak dobrých výsledků. Velkou výhodou je, že se robot nezasekává v kabelech ani třásních na kobercích, protože se dokáže z této „šlamastiky“ sám vymotat. Pokud by se snad do kabelu nebo záclony zamotal, přestane vysávat. Přesto, že se robot pohybuje nesystematicky, má velkou procentuální účinnost úklidu. Rádi bychom zmínili, že je vhodný pro vysávání prostorů o rozloze 60 m2, takže zhruba 2-3 pokojů. Jeden nabíjecí cyklus trvá přibližně hodinu. Poté se vysavač automaticky vrací na základnu. Protože mu chybí laserová nebo kamerová navigace, nemá funkci pokračování v úklidu. zpět nahoru ↑

Zkušenosti

 • Celková výška i se senzorem je 9,6 cm.
 • Balení neobsahuje náhradní boční přimetací kartáček.
 • 60 m2 vysaje zhruba za hodinu.
Zjistit cenu Zpět na rádce výběrem robo vysavače.
Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran

Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

6.5 Total Score
iRobot Roomba 681

S tímto robotickým vysavačem nešlápnete vedle. Nabízí funkci načasování úklidu, sbírá i chlupy po domácích mazlíčcích a při úklidu vydává dobrý výkon. Nedostatkem je, že mu chybí HEPA filtr a není vhodný pro úklid větších místností.

Výdrž
5.2
Provoz
7.3
PLUSY
 • při úklidu dosahuje dobrých výsledků
 • v balení je virtuální stěna
 • umožňuje plánované uklízení
MÍNUSY
 • malá nádoba na odpad
 • nezvládne vysát větší prostory
 • nemá HEPA filtr
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Vaše hodnocení

   Covybrat.cz
   Logo