Recenze iRobot Roomba 696

iRobot Roomba 696 je srovnatelný se svými mnohonásobně dražšími kolegy. Nabízí Wi-Fi připojení, takže ovládání na dálku je hračka. Má dobrý sací výkon a na těle dostatek tlačítek pro ovládání. Chybí mu však HEPA filtr a není vhodný ani do domácností s chlupatými mazlíčky. Chcete vědět, jak dopadl robotický vysavač během našeho testování? Tak si přečtěte naši recenzi!

Parametry

Doba nabíjení120 minuty
Automatické dobíjeníano
Hlučnost61 dB
Indikátor baterieano
Kapacita baterie1800 mAh
Výdrž na jedno nabití120 minuty
Rozpoznání schodůano
Možnost dálkového ovládáníano
Funkce dokončit úklidne
Typ navigacesenzory
Snímač překážekano
Indikátor stavu zásobníkune
Objem zásobníku0,42 l
Plánované uklízeníano
Virtuální bariéry součástí baleníano
Wi-Fiano
Počet hlavních kartáčů2
Počet bočních kartáčů1
HEPA filtrne
Zvuková signalizaceano
Uklízecí režim SPOTano
Počet čisticích režimů2
Maximální výška překážek1,5 cm
Výška9,3 cm
Průměr33,5 cm
Držadlo pro přenášeníano
Pohybnesystematický

Ovládání

Nejdůležitější částí vysavače je baterie. Aby vydržela co nejdéle, je potřeba s ní zacházet přesně podle doporučení výrobce. Robotický vysavač by nikdy neměl zůstat vybitý. Aby baterie fungovala správně, musí být robot neustále připojený v dokovací stanici, která nabíjí baterii. Pokud by se stalo, že robota nebudete delší dobu používat, baterie plně nabijte, vytáhněte a nechte ji na suchém místě při pokojové teplotě. K nabíjení robota slouží nabíjecí základna. Tu je dobré umístit ke stěně nebo jiné pevné překážce, která zaručí, že se při dokování nepohne a robotický vysavač tak nebude mít problém do stanice jednoduše zajet. Pokud robot do stanice nezajede napoprvé, bude tuto činnost opakovat tolikrát, dokud se mu nepodaří s nabíjecí základnou spojit. Základna by měla být umístěna daleko od schodů, ideálně 1,5 m. Neměla by stát za nábytkem, nebo jinými překážkami, které by rušily signál, pomocí něhož vysavač základnu vyhledává. Zprava i zleva by kolem základny měl být volný prostor o rozloze 0,5 m, před stanicí by měl být prostor o velikosti 1,2 m. Pokud budete používat virtuální stěnu nebo jiné zařízení pro virtuální ohraničení prostoru, měly by od sebe tyto dva přístroje být vzdáleny alespoň 2,4 m, aby si vzájemně nerušily signál.

Ovládací prvky na těle vysavače

Na těle vysavače není zbytečně mnoho ovládacích prvků. Většinu funkcí totiž nastavujete pomocí mobilní aplikace. Na těle robota najdete:
 • tlačítko Clean,
 • tlačítko SPOT,
 • tlačítko Home/Dock,
 • kontrolku stavu baterie,
 • kontrolku Wi-Fi,
 • kontrolku diagnostiky problémů.
Tlačítko Clean Tímto tlačítkem dáváte vysavači několik základních pokynů. Zapínáte jím vysavač, dáváte pokyn k úklidu, úklid můžete přerušit, při delším stisknutí tohoto tlačítka vysavač vypnete. Tlačítko SPOT Jedná se o nastavení uklízecího režimu, který nahrazuje smetáček a lopatku. Využijete ho v momentě, kdy potřebujete vysát jen určitou znečištěnou plochu, třeba když na zem vysypete cukr, nebo potřebujete vysát rohožku. iRobot Roomba 696 se začne pohybovat ve spirále jen na konkrétném místě, kam je potřeba ho přenést. Většinou dokáže na tento program vyčistit prostor o rozloze zhruba 0,5 x 0,5 m (maximálně 1×1 m). Tlačítko Home/Dock Na vysavači je označeno ikonou domečku. Toto tlačítko stiskněte v momentě, kdy chcete vysavač poslat do nabíjecí základny. Kontrolka stavu baterie Pomocí barev a světelných signálů vás informuje o stavu nabití baterie.
Barevná a světelná signalizaceCo to znamená
Stále svítící nebo blikačervenáBaterie je vybitá
Pomalu blikající oranžováRobot se nabíjí
Stále svítící zelená barvaBaterie je plně nabitá
Rychle blikající oranžová barvaSpeciální 16hodinový nabíjecí cyklus
16 hodinový nabíjecí cyklus se spustí v momentě, pokud jste vysavač nechali delší dobu bez nabití. Aby se předešlo zkrácení životnosti baterie, začne se robot nabíjet v tomto režimu, který má za úkol oživit a prodloužit životnost baterie. K tomuto způsobu nabíjení by nemělo nikdy dojít. Pokud se tak stane, nikdy režim nepřerušujte a nechte ho trvat až do konce. Po zajetí do dokovací stanice, budou kontrolky zhruba 60 vteřin svítit a pak se zhasnou. Pokud vás zajímá úroveň nabití baterie, stačí stisknout tlačítko Clean a zkontrolovat, jak moc je baterie nabitá. Kontrolka Wi-Fi Informuje vás o připojení nebo ztrátě signálu Wi-Fi. Pokud je vysavač k síti připojen, svítí ikona modře. Kontrolka diagnostiky problémů Je viditelná v případě, že se vyskytne nějaký problém nebo error. Rozsvítí se výstražný trojúhelník.

Jak nastavit jazyk

iRobot Roomba 696 dokáže chybové hlášení nahlásit v 16 světových jazycích, ovšem čeština chybí. Zvolit si můžete: angličtinu, francouzštinu, němčinu, španělštinu, italštinu, holandštinu, dánštinu, norštinu, finštinu, švédštinu, polštinu, ruštinu, portugalštinu, japonštinu, korejštinu a čínštinu. Z výroby je vysavač nastavený na komunikaci v angličtině.
 • Robota vypněte delším stisknutím tlačítka Clean.
 • Znovu zmáčkněte tlačítko Clean a držte jej tak dlouho, dokud vysavač nepromluví naprogramovaným jazykem.
 • Tlačítko Clean pusťte a opakovaným stisknutím Clean vyberte požadovaný jazyk.
 • Jakmile uslyšíte vámi požadovaný jazyk, držte tlačítko Clean tak dlouho, dokud zelená kontrolka nezhasne.

Proč používat mobilní aplikaci

Abyste mohli plně využít všechny funkce vysavače, je nutné ho připojit na Wi-Fi a spárovat s vaším chytrým zařízením. To se vám povede jen v momentě, kdy si z Google Play nebo App Store stáhnete aplikaci s názvem iRobot HOME. Po stažení vás aplikace sama navede, jak iRobot Roomba 696 spárovat s vaším telefonem a jak nastavit vše potřebné.
 • Časovaný úklid – umožňuje vám nastavení úklidu až na 7 dní v týdnu a to pokaždé v jiný čas.
 • Sledování vašeho robota a informace o něm (např. stav baterie).
 • Upozornění na nutnost údržby (kartáče, filtry, vysypání nádobky).
 • Spuštění, pozastavení práce, dokování.
 • Můžete si zapnout funkce oznámení a budete tak zprávy o vašem přístroji dostávat v reálném čase.
 • Pod kontrolou budete mít historii úklidů.
 • Díky aplikace vyřešíte problémy, které mohou nastat.
 • Pokud se vám robot někde zasekne a vy ho nebudete moct najít, můžete využít funkci Find me, při které robot zahraje melodii, díky které ho snadněji najdete.

Jak používat Virtuální stěnu Dual Mode

Dual Mode znamená, že si můžete vybrat, zda chcete používat je funkci virtuální stěny nebo funkci Halo. Mezi funkcemi přepínáte pomocí tlačítka na přístroji. Při běžném používání baterie ve virtuální stěně vydrží 8-10 měsíců. Virtuální stěna vysílá signál o šířce až 3 m a nedovolí vysavači vjet tam, kam si nepřejete např. do další místnosti. Halo efekt využijí především majitelé domácích mazlíčků, ale hodí se i v případě, kdy máte na zemi postavené křehké věci, které se nesmí rozbít. Stačí v jejich blízkosti jen postavit přístroj a zapnout Halo mód, který kolem předmětů vytvoří barieru o průměru zhruba 1,2 m.

Funkce

Úklidový režim SPOT

Jedná se o uklízecí režim, při kterém vysáváte jen určitou plochu o rozloze zhruba 0,5-1 m. Užitečná je v momentě, kdy na zem rozsypete nečistoty a potřebujete je „zamést“.

Wi-Fi a mobilní aplikace

Díky připojení robota „do sítě“ můžete využívat dalších funkcí jako je plánované uklízení, zprávy o stavu vašeho přístroje, aktualizace software a další.

Údržba

Aby robot fungoval správně, je potřeba ho pravidelně udržovat. Na potřebnou údržbu vás upozorní aplikace. Pokud by však došlo k tomu, že by robot začal špatně vysávat, je nutné údržbu provést i dřív.
ČástJak často čistitKdy vyměnit
Nádobka na odpadIdeálně po každém vysáváníNevyměňuje se
Filtr1x týdně, pokud doma máte chlupaté mazlíčky, 2x týdněVyměňujte každé 2 měsíce
Rotující kartáče1x týdně, pokud jsou doma zvířata, i 2x týdněJednou za půl roku nebo za rok
Přední kolečkoOčistěte 1x za 14 dníKaždý rok
Boční přimetací kartáček, senzory a dobíjecí kontakty1x za měsíc, senzory a dobíjecí kontakty po každém úkliduBoční kartáček se mění podle potřeby, senzory a dobíjecí kontakty se nemění
Pokud byste tápali v tom, které části potřebují vyčistit, pomohou vám v tom žlutě označené části. Jedná se o malou nápovědu, která vám pomůže v orientaci, na které části se při čištění zaměřovat. U rotujících kartáčů nezapomeňte očistit ložiska a věnujte se zakončení kartáčů, kde se nejvíce namotávají vlasy a chlupy. Na bočním přimetacím kartáčku najdete nejvíce nečistot zespod kartáčku. Směrové kolečko je dobré vytáhnout, rozložit a vyčistit od prachu a namotaných vlasů.

Jak vysává

Vysavač se svou pořizovací cenou zařadil do nejvyšší cenové kategorie, jejíž parametry určitě splňuje. Co se vybavení a funkcí týče, může směle konkurovat i svým mnohem dražším kolegům z rodiny iRobot Roomba. Jeho největší předností je možnost připojení na Wi-Fi a ovládání i na dálku pomocí chytrého telefonu. Jediné co musíte udělat, je stáhnout si aplikaci a chytré zařízení s robotem spárovat. Díky aplikaci si můžete prohlížet historii úklidu, máte pod kontrolou stav vašeho robota, dostanete upozornění v případě, že je potřebná údržba, a také snadno vyřešíte problémy, pokud nastanou. Nevýhodou oproti dražším modelům je absence kamerové nebo laserové navigace, se kterou se pojí také absence funkce pokračování v úklidu. Tuto funkci roboti se senzorovou navigací nemají, protože si nedokážou tak dokonale zmapovat prostor a zapamatovat si, kde před odjezdem do dokovací stanice skončili. Kvůli senzorové navigaci nedokáže iRobot Roomba 696 jezdit systematicky, ale obecně vysavače této značky dosahují velmi dobrého pokrytí, takže uklidí prostor na více než 90 %. Minusové body jsme tomuto modelu udělili za chybějící HEPA filtr, kterým jsou vybaveny jen vysavače z řady 7xx a vyšší. Kvůli tomu není přístroj příliš vhodný třeba pro alergiky. Vysavač není ani primárně určený pro sběr zvířecích chlupů. Samozřejmě se s nimi popere, ale mnohem lepších výsledků dosahují modely z řad, které jsou označeny jako Pet care, nebo obecně vhodné pro domácnosti s chlupatými mazlíčky. Vysypávání nádobky je snadné. Stačí jen otevřít dvířka a prach vysypat do koše. Velmi neprakticky se nám však jeví umístění filtru, kvůli kterému se prach v nádobce zachytává, takže je potřeba filtr vytáhnout a dovysypat zbytky nepořádku. Kvůli obloukovitému tvaru se filtr velmi špatně vyndává a vrací zpět do nádobky. Celkově i nádobka sama se z vysavače trochu krkolomně vysunuje a vrací zpět, ale to je jen otázka zvyku, a navíc je to nešvar všech vysavačů kulatého tvaru. Po každém vysypání nádobky dobře otřete i senzory na vysavači, protože se nám při testu stalo, že kvůli jejich zaprášení měl robot problémy s orientací v prostoru. Robotický vysavač má dva rotující kartáče, jeden gumový, jeden štětinový. Právě u štětinového dochází k častému zanášení vlasy a dalším nepořádkem, který se na kartáč namotá. Tyto nečistoty se z kartáče poměrně špatně sundávají, a to i při použití čisticího hřebenu, který je součástí balení. iRobot Roomba 696 dosahuje nejlepších výsledků na hladkých podlahách, ale poradí si i s koberci, i když ne s takovým výsledkem jako u nekobercových ploch. Vysavač nemá problém najet na koberec s nízkým ani středním vlasem. Dokáže překonat překážku o výšce 1,5 cm a někdy i 2 cm. Některým robotickým vysavačům, které ovládáte pomocí dálkového ovladače (telefon, klasický dálkový ovladač) chybí na těle důležitá tlačítka jako je Home nebo SPOT. Tyto možnosti můžete navolit jen na dálkovém ovládání. Tento nešvar naštěstí iRobot Roomba 696 nemá, takže pokud byste někde založili telefon a nemohli ho najít, jsou na těle vysavače přítomny tlačítka pro funkce dokování i zvolení uklízecího režimu SPOT. Vysavači chybí funkce antitangle, která slouží jako ochrana proti zamotání do koberců s dlouhým chlupem nebo do kabelů. Při vysávání doporučujeme všechny kabely ze země zvednout, protože se může snadno stát, že se do nich vysavač zamotá. Při testu se nám stalo, že jsme nedostali upozornění na problém se zaseknutím, takže kdybychom vysavač nesledovali při práci, na tento nedostatek bychom přišli až v okamžiku, kdy bychom se k němu vrátili. A to není velmi žádoucí, pokud si naplánujete úklid na dobu, kdy nejste doma. Kabely naštěstí nebyly poškozeny a jejich vyproštění netrvalo dlouho. U lehkých překážek má Roomba 696 tendenci je tlačit před sebou. Může se tak snadno stát, že nákupní tašku nebo tenisky najdete jinde, než kde jste je nechaly. Abyste zabránili posouvání předmětů, můžete využít virtuální stěnu Dual Mode, která je součástí balení. Funguje na 2 tužkové baterie, které jsou součástí balení.

Zkušenosti

 • Robotický vysavač iRobot Roomba 696 můžete také najít pod označením 690 nebo 695. Každá země je označuje jinak, ale jedná se o stejný model.
 • Nemá HEPA filtr.
 • Jeden vysávací cyklus trvá zhruba 60 minut, poté se robot vrací na základnu, baterie je však ještě nabitá a zřejmě by stačila na vysávání dalšího pokoje.
Zjistit cenu Zpět na seznam robotických vysavačů.
Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

6.9 Total Score
iRobot Roomba 696

Vysavač je z hlediska výkonu a vybavení srovnatelný s dražšími modely. Jeho hlavním plusem je, že má možnost připojení k Wi-Fi a ovládání na dálku. Chybí mu však HEPA filtr a funkce dokončení úklidu. Je vhodný spíše do domácností bez zvířecích mazlíčků. Má velmi malou nádobu na odpad.

Výdrž
5.8
Provoz
7.6
PLUSY
 • Wi-Fi
 • nízká pořizovací cena
 • základní tlačítka na těle vysavače
MÍNUSY
 • malá nádoba na prach
 • není vhodný pro domácnosti se zvířaty
 • zamotává se do kabelů
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Vaše hodnocení

   Covybrat.cz
   Logo