Recenze iRobot Roomba 896

Vysavač, se kterým nešlápnete vedle, pochází z dílny iRobot Roomba číslo 896. Jedná se už o vyšší kategorii, takže se můžete těšit na ovládání přes Wi-Fi, mobilní aplikaci a poměrně slušně odvedený úklid. V balení navíc najdete i virtuální stěnu. Jediné co vysavači chybí je funkce pokračování v úklidu. Přečtěte si, jak dopadl v našem testu. Tento produkt už se doprodává / doprodal, podívejte se na aktuálně prodávané robotické vysavače.

Parametry

Doba nabíjení120 minuty
Automatické dobíjeníano
Hlučnost58 dB
Indikátor baterieano
Kapacita baterie1800 mAh
Výdrž na jedno nabití120 minuty
Rozpoznání schodůano
Možnost dálkového ovládáníano
Funkce dokončit úklidne
Typ navigacesenzory
Snímač překážekano
Indikátor stavu zásobníkuano
Objem zásobníku0,55 l
Plánované uklízeníano
Virtuální bariéry součástí baleníano
Wi-Fiano
Počet hlavních kartáčů2
Počet bočních kartáčů1
HEPA filtrano
Zvuková signalizaceano
Uklízecí režim SPOTano
Počet čisticích režimů2
Maximální výška překážek2 cm
Výška9,2 cm
Průměr35,3 cm
Držadlo pro přenášeníano
Pohybnesystematický

Ovládání

Aby robotický vysavač iRobot Roomba 896 správně fungoval, je potřeba, aby baterie byla neustále nabitá. Po dokončení úklidu dbejte na to, aby se vysavač vždy vrátil do základny a začal se nabíjet. Pokud by baterie zůstala vybitá, došlo by ke zkrácení její životnosti. Pokud víte, že robota nebudete déle používat, je dobré baterii vytáhnout skladovat ji na suchém a tmavém místě. K nabíjení robota slouží dokovací (nabíjecí) základna, kterou postavte ke stěně tak, aby se nemohla pohnout a robot do ní mohl pohodlně zaparkovat. Základnu není dobré situovat do úzkých prostorů a ani ji neschovávejte za nábytek. Mohlo by se stát, že by robot nezachytil paprsek, který základna vydává a nenašel by ji. Pokud vysavač nezaparkuje napoprvé, bude to zkoušet tak dlouho, dokud se mu to nepovede. Základna by se rozhodně neměla nacházet v blízkosti schodů nejméně 1,5 m. Robotický vysavač do základny jezdí automaticky po skončení úklidu nebo při vybití baterie. Je však možné ho do základny přenést i ručně díky madlu. Vždy zkontrolujte, jestli je základna připojená do sítě. Poznáte to podle rozsvícené kontrolky na základně.

Indikátor baterie

Indikátor baterie na vysavači vás upozorňuje na aktuální procesy, které jsou spojeny s baterií.
Barva a světelný signál kontrolkyStav baterie
Stále svítící červenáBaterie je vybitá
Pomalu blikající oranžová barvaBaterie se nabíjí
Stále svítící zelenáBaterie je plně nabitá
Rychle blikající oranžováSpeciální 16 hodin trvající program
Speciální nabíjecí režim, který trvá 16 hodin, se spustí v momentě, když necháte robota dlouho nenabitého. Toto dlouhé nabíjení se postará o oživení baterie a prodlouží její životnost. Během tohoto dlouhého nabíjení bude indikátor baterie rychle blikat. Mód si nemůžete zvolit sami. Vysavač si sám automaticky volí, jaký nabíjecí režim použije. K tomuto dlouhému nabíjecímu módu by nikdy nemělo dojít, ale pokud se tak stane, nesmí být nabíjení přerušeno.

Kontrolky, tlačítka a jejich funkce

Na robotickém vysavači najdete několik tlačítek a stavových kontrolek, které vás informují o dění v robotovi. Stavové kontrolky Jedná se o indikátory, které se rozsvítí na základě různých impulzů.
 • Indikátor baterie – upozorňuje vás na stav baterie.
 • Detekce nečistot – v případě, že vysavač zjistí místo s větší koncentrací nečistot, bude se mu déle věnovat.
 • Výstražný trojúhelník – objeví se v momentě výskytu problému, jeho řešení najdete buď v manuálu, nebo přes mobilní aplikaci.
 • Antitangle – jedná se o kontrolku systému, díky kterému se vysavač nezamotá do kabelů a jiných šňůr.
 • Indikátor stavu zásobníku – upozorní vás na nutnost vysypat zásobník na odpad.
Tlačítka a jejich funkce Pomocí tlačítek ovládáte a programujete vysavač.
 • Clean – tlačítko které slouží pro zapnutí, pozastavení, pokračování v úklidu nebo vypnutí robota, pokud ho podržíte delší dobu. V rámci programování tlačítko může sloužit pro potvrzení nastavení nebo zrušení nastavení. Záleží na tom, co nastavujete.
 • Day/Dock – toto tlačítko má dvě funkce. Dock slouží jako povel k tomu, aby se vysavač vrátil do základny. Day slouží pro nastavování dne.
 • Hour/Clock – tlačítko také se dvěma funkcemi. Clock slouží k vstupu do rozhraní nastavení času. Hour slouží pro nastavení konkrétní hodiny.
 • Minute/Schedule – dvě funkce tlačítek. Schedule použijte v případě, že si chcete naplánovat úklid na jednotlivé dny. Minute slouží k nastavení konkrétní minuty.
 • OK/SPOT – funkce SPOT slouží k nastavení úklidového režimu vybrané znečištěné části. Funkcí OK potvrzujete nastavení.

Jak nastavit jazyk

Na vysavači iRobot Roomba 896 je možné nastavit jazyk, ve kterém vám bude hlásit zprávy z diagnostiky problémů. Volit můžete ze 16 jazyků, čeština mezi nimi bohužel není. Roomba na vás může mluvit těmito jazyky: anglicky, francouzsky, německy, španělsky, italsky, holandsky, dánsky, švédsky, norsky, finsky, polsky, rusky, portugalsky, japonsky, korejsky a čínský. Z výroby je vysavač nastaven na komunikaci v angličtině.
 • Robota vyjměte ze základny a zapněte tlačítkem Clean.
 • Tlačítko DOCK stiskněte a držte tak dlouho, dokud na vás vysavač nepromluví v nastaveném jazyku.
 • Pusťte tlačítko DOCK a postupně mačkejte tlačítko Clean, dokud neuslyšíte vám požadovaný jazyk.
 • Nastavení uložíte dlouhým stisknutím tlačítka Clean po dobu 3 vteřin.

Jak nastavit vnitřní hodiny

Aby správně fungovalo nastavení plánovaného uklízení, je nutné přesně nastavit datum a hodiny ve vysavači. To provedete následovně:
 • Stiskněte tlačítko Clock a postupně nastavte dny (Day), hodiny (Hour) a minuty (Minute).
 • Nastavení uložíte tlačítkem OK nebo zrušíte tlačítkem Clean.
Čas můžete natavit ve dvou formátech, a to ve 24hodinovém nebo 12hodinovém. Režimy se mění 5vteřinovým stisknutím tlačítka Clean, změny uložíte tlačítkem OK.

Jak si naplánovat úklid

Úklid si můžete naplánovat na jeden až sedm dní v týdnu v různou dobu. Jak na to?
 • Stiskněte tlačítko Schedule a následně tlačítka pro nastavení dne, hodin a minut.
 • Nastavení uložte tlačítkem OK.

Jak zobrazit časový plán

Stiskněte tlačítko Schedule a dále tlačítko Day. Tím si zobrazíte dny, ve kterých máte úklid naplánovaný.

Jak vymazat načasované uklízení

Stiskněte tlačítko Schedule. Tlačítkem Day zobrazíte dny, ve kterých máte naplánované uklízení. Jakmile dojdete na den, ve který chcete úklid zrušit, podržte tlačítko Day nejméně 5 sekund, dokud se nezobrazí — –. To znamená, že v tento den jste úklid zrušili. Nastavení uložíte stisknutím tlačítka OK nebo zrušíte tlačítkem Clean.

Jak změnit časované uklízení

Stiskněte tlačítko Schedule a následně Day. Na displeji uvidíte dny, ve které máte naplánovaný úklid. Pokud si přejete změnit čas, stačí stisknout tlačítka Hour a Minute. Změny uložíte tlačítkem OK nebo zrušíte tlačítkem Clean.

Mobilní appka

Na Google Play nebo v App Store si stáhnete mobilní aplikaci iRobot HOME a budete pokračovat podle pokynů v ní. Důležité je, abyste znali heslo k Wi-Fi síti, ke které budete výrobek připojovat. Aplikace je v češtině.

Virtuální zeď Dual Mode

Jedná se o virtuální stěnu, která vysavači vytyčí hranice, za které by již neměl jezdit. Virtuální stěna nabízí také mód Halo, který využijete v momentě, kdy nechcete, aby se vysavač přiblížil ke křehkým věcem nebo k miskám s vodou pro vaše mazlíčky. Vytvoří kolem těchto věcí ochrannou zónu o průměru 50 cm

Funkce

Úklidový režim SPOT

Jedná se o úklidový režim, který supluje smetáček s lopatkou. To znamená, že pokud si doma na zem omylem vysypete nějaké nečistoty, můžete zvolit tento režim a robotický vysavač se začne pohybovat ve spirále od vnitřní po vnější stranu a zpět. Tím pádem se místu věnuje dvakrát a lépe ho vysaje. V tomto režimu vysavač uklidí prostor o průměru zhruba jeden metr.

Naplánovaný úklid

Přes mobilní aplikaci nebo přímo na vysavači si můžete naplánovat úklid na jednotlivé dny v týdnu ve kteroukoliv dobu, která se může u každého dne lišit.

Mobilní aplikace a Wi-Fi

Vysavač je možné přes Wi-Fi spárovat s mobilní aplikací, díky které můžete vysavač ovládat i na dálku. Můžete také sledovat jeho činnost, vyřešit problémy nebo nejčastější dotazy a sledovat proces každého úklidu. Můžete využít také funkci Najít robota. Aplikace vás také upozorní na nutnost údržby.

Údržba

Robota je nutné pravidelně čistit, aby podával co nejlepší výkon. Díky mobilní aplikaci budete mít přehled o stavu vysavače, ale i tak raději uvádíme harmonogram pravidelné údržby.
Část vysavačeJak často čistitVýměna
Sběrný košČistěte po každém použitíNeprovádí se
FiltrVysypávejte 1x týdně, pokud máte doma domácí mazlíčky, vysypávejte 2x týdněPo dvou měsících
Gumové kartáčeČistěte 1x za 4 měsíce, pokud máte doma domácí mazlíčky, čistěte 1x za 3 měsíceJednou za rok
SenzoryOtřete 1x týdněNeprovádí se
Přední směrové kolečkoVyčistěte 1x za týdenDle potřeby
Boční přimetací kartáčekVyčistěte 1x za týdenDle potřeby
Nabíjecí kontaktyOtřete 1x za týdenNeprovádí se
Nabíjecí kontakty na základněOtřete 1x za týdenNeprovádí se
Po každém úklidu byste měli vyprázdnit nádobu na nepořádek a vyčistit filtr. Žádná z části se nesmí umývat vodou. Pro dosažení dobré údržby je vhodné nádobku na prach i filtr vysát klasickým vysavačem. Pozornost při čištění věnujte všem částem, které jsou žlutě označeny. Najdete je na přimetacím bočním kartáčku, který musíte odšroubovat a zbavit namotaných nečistot, dále na gumových kartáčích a pozornost věnujte také otočnému kolečku, které je možné vytáhnout bez použití nářadí. Připravte se, že budete potřebovat trochu síly, abyste kolečko z vysavače vytáhli.

Jak vysává

Robotický vysavač iRobot Roomba 896 patří do nejvyšší cenové kategorie, takže od něj můžete očekávat opravdu profesionální přístup. Gumové kartáče jsou vhodné jak na hladkou, tak na kobercovou podlahu. Vysavač je vhodný i do domácností s chlupatými mazlíčky. Díky přimetacímu kartáčku se dobře dostane i do rohů a hůře dostupných prostorů, i když se nedá vyloučit, že nebudete muset použít na dovysávání komplikovanějších prostor klasický vysavač. Díky vysoké řadě 800 už od robota můžete očekávat to nejsnazší ovládání pomocí mobilní aplikace. Ta vás upozorní na nutnost údržby nebo za její pomoci můžete robota odkudkoliv spustit. Robot dokáže s přehledem vysát prostor o rozloze 90 m2. Pokud ho zavřete a necháte uklízet v jedné místnosti bez dokovací stanice, tak po vyhodnocení, že je prostor už dostatečně uklizený zůstane robot stát na místě a nejezdí zbytečně až do vybití. V balení najdete kromě vysavače také virtuální stěnu s Halo efektem, která se hodí především pro ochranu křehkých věcí nacházejících se na zemi. Tuto funkci však ocení také majitelé domácích mazlíčků. Virtuální stěnu můžete umístit do blízkosti misek s vodou a nemusíte se tak bát, že by do nich vysavač najel a vodu rozlil. Nešvarem robotických vysavačů iRobot Roomba je malá kapacita zásobníku. Ne jinak je tomu i u tohoto modelu. 0,55 l je průměr, který se na trhu poměrně často objevuje, ovšem můžete sehnat menší, ale i daleko větší zásobníky. Vysypávání zásobníku na prach je poměrně snadné, ale při větším objemu nečistot se může stát, že vám některé vypadnou zpět na zem. Jistě vás potěší hladina hluku, která se pohybuje jen kolem 58 dB, což robota řadí k tišším modelům. Vysavač má přes 40 senzorů, které mu pomáhají při orientaci v pokoji. Sice se po místnostech pohybuje nesystematicky, ale dosahuje opravdu dobrých výsledků. Před překážkou většinou zpomalí, ovšem může se stát, že do ní narazí. Jedná se však jen o mizivé procento. Dokáže přejet i prahy o výšce 2 cm, ale záleží na úhlu, může se stát, že přes něj nepřejede. V této cenové relaci bychom očekávali, že vysavač bude schopný pokračovat v úklidu, pokud se musí jet během uklízení dobít. To však robot bohužel neumí.

Zkušenosti

 • Jeden úklidový cyklus trvá zhruba 60 minut.
 • V balení najdete 1 filtr navíc a virtuální stěnu s Halo efektem.
Zjistit cenu Robotický vysavač iRobot Roomba 896 je vítězem ve velkém testu robotických vysavačů.
Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

7.9 Total Score
iRobot Roomba 896

Vysavač splňuje všechny požadavky, které se pojí s nejvyšší cenovou kategorií. Vadou na kráse je snad jen chybějící funkce pokračování v úklidu. Určitě by se hodil i větší zásobník na odpad. Poměr doby nabití a fungování na jedno nabití je velmi slušný, navzdory menší kapacitě baterie něco vydrží.

7.9Hodnocení Covybrat.cz:
Výdrž
6.8
Provoz
8.7
5Hodnocení od lidí:
Výdrž
8
Provoz
2
PLUSY
 • výborný poměr doby nabíjení a fungování na jedno nabití
 • součástí balení je i virtuální stěna a jeden filtr navíc
MÍNUSY
 • chybí funkce pokračování v úklidu
Přidejte váš dotaz nebo recenzi  |  Hodnocení lidí

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

1 komentář
 1. 2.5
  Výdrž
  80
  Provoz
  20

  Mám Roombu 896 asi 3 roky. Dosud jsem nepochopil, jaký to má algoritmus pro čištění. Má to asi 3 funce a) před odhalenou překážkou to zpomalí a b) pokud do něčeho vrazí, tak změní úhel o X-Y stupnů c) někdy to jede podél zdi/překážky.
  Podle mě rozhodně automaticky nepozná dveře místnosti. Často se stává, že netrefí zpět do dokovací stanice, pokud je v jiné místnosti. Také nepozná, že už má málo baterky a měla by se jít dobít, asi také díky tomu, že neumí najít dveře občas zůstane viset s vybitou baterkou.

  Super funkce je spuštění na dálku přes mobil (i z veřejného internetu), kterou využívám tak, že spustím při odchodu z práce a než přijdu je vyčištěno, případně je roomba někde kousnutá.

  Objem odpadkového prostoru mě nelimituje (většinou).
  Přejíždění překážek a „nežrání“ kabelů by mohlo být lepší, ale chápu, že to je „výzva“.

  + PLUSY: - ovládání přes mobil - v každém případě lepší, než ruční vysavač
  - MÍNUSY: - velmi hloupý algoritmus - neumí se sama dobít (ještě se mi to nestalo) - trochu drahá sranda, čekal bych, že se ten algoritmus bude s dalším upgradem SW vylepšovat.
  Přínosné(0) K ničemu(0)You have already voted this

  Přidejte váš dotaz nebo recenzi

  Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

  Vaše hodnocení

  Covybrat.cz
  Logo