Zkušenosti s iRobot Roomba 980

Pro nejnáročnější uživatele iRobot představil robotický vysavač deváté série 980. Je ideální volbou do všech domácností s domácími mazlíčky nebo alergiky. Disponuje totiž HEPA filtrem a dvěma proti sobě rotujícími gumovými kartáči, které nečistoty sbírají mnohem lépe než kombinace štětinový a gumový kartáč. Nová je i funkce na koberce Carpet Boost, jež při zjištění terénu kladoucího větší odpor automaticky zvýší výkon vysávání.

Parametry

Doba nabíjení180 minuty
Automatické dobíjeníano
Hlučnost60 dB
Indikátor baterieano
Kapacita baterie3000 mAh
Výdrž na jedno nabití120 minuty
Rozpoznání schodůano
Možnost dálkového ovládáníano
Funkce dokončit úklidano
Typ navigacekamerový
Snímač překážekano
Indikátor stavu zásobníkuano
Objem zásobníku0,55 l
Plánované uklízeníano
Virtuální bariéry součástí baleníano
Wi-Fiano
Počet hlavních kartáčů2
Počet bočních kartáčů1
HEPA filtrano
Zvuková signalizaceano
Uklízecí režim SPOTano
Počet čisticích režimů5
Maximální výška překážek2 cm
Výška9,2 cm
Průměr35,1 cm
Držadlo pro přenášeníano
Pohybsystematický

Ovládání

Robotický vysavač je možné ovládat manuálně, ale také dálkově pomocí aplikace iRobot HOME dostupné pro iOS i Android. Aplikaci je dobré stáhnout, protože jen díky ní využijete potenciál robota na maximum.

Aplikace vám umožňuje nastavení komunikace v několika světových jazycích, včetně češtiny. Robot i aplikace s vámi tedy bude komunikovat česky. Dále vám umožní nastavení plánovaného uklízení na kterýkoliv den v týdnu a ve kteroukoliv hodinu. Kontrolovat v ní můžete také statistiky úklidu i údržby vysavače. Pokud se vám vysavač ztratí, stačí jej pomocí aplikace najít – uslyšíte zvukový signál. Na smartphone můžete vysavač ovládat a nastavovat odkudkoliv chcete.


 

Ovládání je však možné i na těle robota, kde najdete tato tlačítka:

 • domeček – vysavač zajede do nabíjecí stanice,
 • clean – vysavač začne nebo přestane vysávat,
 • SPOT – vysavač bude vysávat jen určitou znečištěnou část.

Kromě toho se díky diodovým signaturám dozvíte o stavu baterie, stavu nádoby na odpad, o připojení k Wi-Fi, o poruchách či detekci nečistot.

Funkce

Devátá třída nabízí více možností úklidu, než je tomu u tříd nižších. Setkat se můžete s těmito úklidovými programy:

 • plánovaný úklid – umožňuje nastavení automatického úklidu na vybrané dny v týdnu ve vybraný čas,
 • SPOT – uklízecí režim, jenž simuluje smetáček a lopatku, k nečistotě je potřeba vysavač ručně přinést, spustit režim a vysavač bude vysávat plochu o rozloze zhruba 1m2,
 • Carpet Boost – vybrat si můžete ze 3 možností vysávání koberců: automatický režim zvýší výkon vysavače vždy, když najede na koberec. Dále můžete tento režim aktivovat cíleně nebo nastavit úsporný režim, který nebude mít tak vysoký výkon, ale ušetří baterii.
 • Počet čistících přejetí – standardně je vysavač nastaven na jedno, pokud však máte v domácnosti zvířata, je lepší, aby se vysavač místům věnoval dvakrát.
 • Edge Clean – znamená, že jakmile vysavač dokončí úklid na otevřených prostorách, uklidí ještě podél stěn a okolo podnoží nábytku. Pokud chcete vysávání urychlit, je možné tuto funkci vypnout, z výroby je standardně zapnutá.

Robot dále disponuje funkcí Antitangle, což znamená, že se nezamotá do kabelů nebo třásní, jež zakončují koberce.

Údržba

Na údržbu vysavače vás upozorní aplikace. Sledovat v ní můžete úroveň zaplnění zásobníku na prach i dobu, kdy je potřeba očistit kartáče, senzory a podobně. Velkou výhodou je to, že na stav zásobníku vás upozorní i dioda na těle vysavače.

U rotačních hlavních kartáčů věnujte pozornost jejich zakončení, kde se často namotávají vlasy a prach, boční kartáček je potřeba čas od času vyšroubovat a vybrat nečistoty, jež se umístily pod ním. Stejně tak směrové kolečko je zapotřebí čas od času vyjmout a vyčistit i důlek pod ním.

Jak vysává

Výkon robota je opravdu chvályhodný. Dosahuje dobrých výsledků jak na kobercích, tak na tvrdých podlahách. Velkou výhodou jsou v tomto případě dva gumové kartáče, které lépe sbírají nečistoty. Navíc si díky aplikaci můžete nastavit dvojité přejetí, takže se vysavač místům s nečistotami bude věnovat více. Tato funkce se hodí zejména v případě, že doma máte chlupáče nebo malé děti, které neustále drobí.

Devátá série je charakteristická kamerovým systém, jenž slouží pro orientaci v prostoru. Úklid je tak systematičtější. Kamera si zmapuje prostor a v případě, že se musí vrátit do nabíjecí stanice, dokáže vysavač po nabití pokračovat v úklidu tam, kde přestal. S rostoucím počtem čištění se Roomba učí prostor lépe a lépe a používá mapu, kterou si vytvořila a zapamatovala.

Pokud se vám robot ztratí, můžete jej pomocí aplikace najít. Aplikace umožňuje kromě nastavení plánovaného úklidu také přehled o délce posledního úklidu, o tom, kde byly největší nečistoty a podobně. Upozorní vás rovněž na nutnost vysypání sběrné nádoby nebo údržby robota. Velkou výhodou je, že aplikace i robot s vámi mohou komunikovat i v češtině.

Robot je poměrně těžký, váží kolem 4 kg, k jeho přenášení proto doporučujeme madlo, které je plně integrované. Na první pohled není patrné. Jedná se jen o menší výklopnou část, do které vsunete maximálně 4 prsty. Praktičtěji se nám ale jeví klasické držadlo, které znáte třeba z proutěných košíků, protože se lépe drží v ruce a nemusíte se obávat, že by z dlaně vyklouzlo.

Vysavač je opatřen HEPA filtrem, což jeho používání předurčuje i alergikům. Vysypávání je snadné. Uvnitř nádoby nepřekáží filtr, za který by se zachytával prach. I tak při vysypávání pravděpodobně do styku s rozptýlenými nečistotami přijdete. To je ovšem typické pro většinu robotických vysavačů.

Velkým plusem je za nás funkce Carpet Boost, která může automaticky výkon vysavače zvýšit v případě, že zaregistruje povrch s větším odporem. To znamená, že pokud vysavač najede na koberec, začne vysávat intenzivněji než na tvrdé podlaze.

Hlučnost je podle výrobce do 60 dB, počítejte tedy s tím, že provoz můžete slyšet. Naštěstí je tu však možnost plánovaného úklidu, takže vysavač při práci poslouchat nemusíte.

Zkušenosti

 • Aplikace nepomůže s vyproštěním robota ani neukáže, kde se zasekl.
 • Pohyb je víceméně systematický.
 • Součástí balení jsou 2 virtuální stěny s Halo efektem a filtr navíc.
Zjistit cenu

Vrátit se na přehled všech robo vysavačů.

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

8.5 Total Score
iRobot Roomba 980

Spolehlivý pomocník do domácnosti, na jehož výsledky se můžete spolehnout. Umožňuje celou řadu individuálního nastavení, takže by výsledky měly být vždy uspokojivé. Disponuje HEPA filtrem i možností dvojitého přejetí, což je vhodné do domácností se zvířaty. Robota i aplikaci je možné nastavit do českého jazyka. Nevýhoda je skutečně vysoká pořizovací cena.

Výdrž
6.8
Provoz
9.6
PLUSY
 • Wi-fi
 • HEPA filtr
 • individuální nastavení uklízecího režimu
MÍNUSY
 • cena
 • držadlo
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Vaše hodnocení

   Covybrat.cz
   Logo