Recenze iRobot Roomba e6

iRobot Roomba e6 je upgradovanou verzí robota Roomba e5, i když slovo upgrade je v tomto kontextu možná až příliš velký superlativ. Nový model se od staršího příliš neliší, a když ano, tak jen v detailech. Vyplatí se investovat do zmodernizované verze?

Parametry

Doba nabíjení180 minuty
Automatické dobíjeníano
Hlučnost58 dB
Indikátor baterieano
Kapacita baterie1800 mAh
Výdrž na jedno nabití90 minuty
Rozpoznání schodůano
Možnost dálkového ovládáníano
Funkce dokončit úklidne
Typ navigacesenzory
Snímač překážekano
Indikátor stavu zásobníkuano
Objem zásobníku0,5 l
Plánované uklízeníano
Virtuální bariéry součástí baleníano
Wi-Fiano
Počet hlavních kartáčů2
Počet bočních kartáčů1
HEPA filtrano
Zvuková signalizaceano
Uklízecí režim SPOTano
Počet čisticích režimů3
Maximální výška překážek1,5 cm
Výška9 cm
Průměr34 cm
Držadlo pro přenášeníano
Pohybnesystematický

Co najdete v balení

Po otevření krabice najdete samozřejmě vysavač, dále nabíjecí základnu, 3x AeroForce Filtr a 2x virtuální zeď Dual Mode.

V čem se liší od svého předchůdce

Jak se Roomba e6 liší od Roomby e5? V podstatě jde jen o vzhled a obsah balení. Jinak se z hlediska specifikace a parametrů jedná v podstatě o stejné modely. Novější e6 má v balení navíc náhradní filtry a dvě virtuální stěny. Jinak má Wi-Fi připojení, možnost dálkového ovládání a nastavení přes aplikaci, plánovaný úklid a nesystematický pohyb, kvůli základnímu navigačnímu systému, který tvoří předdefinované pohyby. Takže stejné jako u e5.

Seznámení s vysavačem

Vysavač není na rozdíl od e5 celý černý, ale kombinuje dvě barvy: černou a cappuccino metalízu. Na horní straně vysavače najdete tři základní tlačítka, přičemž tlačítko Clean je zároveň indikátorem baterie. Horní strana je také opatřena výklopným madlem pro přenášení. V přední části se nachází senzor RCON.

V přední části se nachází nárazník, který však není pogumovaný, zadní část tvoří sběrná nádoba s tlačítkem pro uvolnění sběrného koše. Na spodní straně najdete nabíjecí kontakty, všesměrové kolečko, senzory, boční přimetací kartáček, velká kola a dva gumové kartáče.

Ovládání

Robota lze ovládat pomocí aplikace, ale také bez ní. Nicméně bez aplikace nevyužijete veškerý potenciál, který vysavač nabízí.

Na těle vysavače jsou 3 základní ovládací prvky:

 • Clean – tlačítko, které slouží pro zahájení, přerušení nebo zastavení činnosti,
 • tlačítko s domečkem – stisknutím tohoto ovládacího prvku pošlete robota do nabíjecí stanice,
 • tlačítko s bodovým režimem – tzv. Spot uklízecí režim uklidí vybraný prostor velikosti zhruba 1m².

Aplikace Smart Home je dostupná jak pro jablíčkáře, tak pro uživatele s technologií Android. Díky aplikaci si můžete naplánovat úklid na kterýkoliv den v týdnu v různou dobu. Kromě toho můžete vysávání spustit na dálku. Dále využijete možnost registrace a změny pojmenování vašeho robota, můžete také měnit jazyk, kterým Roomba mluví (v tomto případě je to čeština), budete mít přístup do sekce řešení častých dotazů a k podpoře produktů, získáte automatické aktualizace softwaru a nastavit je možné i upozornění na dění v reálném čase.

Senzory a navigace

Jak jsme předeslali už v úvodu, vysavač není vybavený žádnou technologií digitálního mapování nebo palubní kamerou. Proto se v prostoru příliš dobře neorientuje. Výsledky úklidu jsou většinou uspokojivé, ale je možné, že některá část místnosti zůstane neuklizená, zatímco jiná je vysátá několikrát. Není to však pravidlo.

Kvůli absenci pokročilé navigace a orientaci v prostoru se robot po pokojích pohybuje nesystematicky, tzv. random. Pohybuje se na základě několika přednastavených pohybů. Po dokončení úklidu však dokáže vyhledat základnu a jet se dobít. Nepočítejte však s funkcemi dobíjení během úklidu a pokračování v úklidu. Ty kvůli nepropracované navigaci robotovi chybí.

Jak vysává

Podle pěkné řádky uživatelských recenzí je iRobot Roomba e6 spolehlivých pomocníkem, který bez problémů vysmejčí celý dům. Plusem jsou dva proti sobě rotující kartáče z gumy, které nejsou hladké, ale opatřené drobnými výčnělky, díky kterým se vlasy a nepořádek neomotávají kolem válců, ale dostanou se přímo do sběrného koše. Navíc se chlupy ze srsti domácích mazlíčků ani nepřilepí na koberec, ale „fičí“ rovnou do zásobníku na odpad.

Vysavač dosahuje velice slušných výsledků jak na tvrdých, tak na kobercovaných podlahách. Nutno podotknout, že u koberců s vyšším vlasem nemusejí být výsledky vždy 100procentní. Vysavač nemá problém z tvrdé podlahy najet například na kusový koberec. Pokud má však koberec opravdu vysoký vlas, bude se do něj vysavač zamotávat, a to i přesto, že je opatřen systémem proti zamotávání do kabelů atd. Jestliže doma máte kusový koberec s příliš vysokým vlasem, budete jej pravděpodobně muset před každým vysáváním srolovat nebo jinak zabezpečit, aby na něj vysavač nemohl. Z koberců vysavač velice dobře odstraní větší nečistoty jako například kolečka z cereálií nebo rýži a cukr. S jemnějším prachem ale může být problém.

Vysavač se do plna nabíjí zhruba 3 hodiny a na jedno nabití dokáže pracovat zhruba 1,5 hodiny, což bez problémů stačí na úklid plochy o velikosti 70 m² a více. Robot s uživatelem komunikuje v češtině a upozorní ho například na kapacitu zásobníku. Co se týče provozu, je potřeba říci, že vysávání je poněkud hlučné a rozhodně není možné při něm například sledovat televizi.

Rozhodně kvitujeme jednoduchý systém vytahování sběrné nádoby o kapacitě 0,5 l, pro jejíž vyjmutí stačí jen stisknout tlačítko. Plusové body přidáváme i za možnost omytí sběrné nádoby pod tekoucí vodou. Dokonale tak z ní dostanete veškeré nečistoty.

Další pozitiva spatřujeme v celkem 3 náhradních filtrech, přičemž jeden z nich je již nainstalovaný do sběrné nádoby. Filtry pod vodou omyvatelné nejsou. Potěší i 2 kusy virtuální zdi s Dual Mode, díky kterému můžete využít i Halo efekt. Halo efekt vytvoří kolem vybraných předmětů na zemi zakázanou zónu, takže kolem nich vysavač nevysává. Ideální například pro misky s vodou pro čtyřnohé mazlíčky, nebo květináče či dětské hračky.

Jako opravdu drobný nedostatek vidíme nutnost boční všesměrový kartáček při čištění odstranit pomocí šroubováku, což je zbytečná činnost navíc. Větším nedostatkem, který je však důsledkem základní navigace, je absence dobití během úklidu a pokračování v úklidu. To může být velkou překážkou pro náročné uživatele.

Co se týče pořizovací ceny, Roombu e5 můžete v dnešní době sehnat okolo 7 000 Kč a novější e6 o tisíc korun dráž, tedy okolo 8 000 Kč. Z hlediska výbavy, kterou dostanete společně s vysavačem, je určitě lepší sáhnout po novějším modelu. Jen jedna virtuální stěna s Dual modem vás vyjde zhruba na 1 300 Kč a náhradní filtry v balení po 3 kusech na dalších 749 Kč. Proto se nám investice do novějšího modelu jeví jako výhodná.

Zjistit cenu

Přejít na velký přehled robotických vysavačů.

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

7.7 Total Score
iRobot Roomba e6

iRobot Roomba e6 je ideální pro zákazníky, kteří nevyžadují nejnovější technologie v oblasti navigace, ale potrpí si na kvalitní úklid. Přestože může mít vysavač občas problém s kobercem s vysokým vlasem, s klasickým kobercem a tvrdou podlahou si poradí na výbornou. Kvůli základní navigaci u něj nečekejte funkci dobíjení během vysávání a pokračování v úklidu tam, kde skončil.

Výdrž
5.8
Provoz
8.9
PLUSY
 • příslušenství vs. pořizovací cena
 • Wi-Fi
 • komunikace v češtině
 • omyvatelná nádoba na vodu
MÍNUSY
 • nesystematický pohyb
 • chybí funkce pokračování v úklidu
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Vaše hodnocení

   Covybrat.cz
   Logo