Recenze iRobot Roomba i3

Pokud hledáte robotický vysavač, který s vámi bude komunikovat v češtině, bude se systematicky pohybovat, bude skvěle vysávat a ještě vám neudělá vítr v peněžence, můžete se spolehnout na iRoobot Roomba i3. Sice nemá tak propracovanou aplikaci jako dražší modely s lepší navigací, ale výsledky úklidu jsou přece nejdůležitější. Co myslíte?

Parametry

Doba nabíjení90 minuty
Automatické dobíjeníano
Hlučnost58 dB
Indikátor baterieano
Kapacita baterie1800 mAh
Výdrž na jedno nabití75 minuty
Rozpoznání schodůano
Možnost dálkového ovládáníano aplikace
Funkce dokončit úklidano
Typ navigacesenzory, gyroskopická
Snímač překážekano
Indikátor stavu zásobníkuano
Objem zásobníku0,4 l
Plánované uklízeníano
Virtuální bariéry součástí baleníne
Wi-Fiano
Počet hlavních kartáčů2
Počet bočních kartáčů1
HEPA filtrano
Zvuková signalizaceano
Uklízecí režim SPOTano
Počet čisticích režimů3
Maximální výška překážek1,5 cm
Výška9,25 cm
Průměr34 cm
Držadlo pro přenášeníne
Pohybsystematický
Funkce vytíráníne
Funkce vysáváníano
Počet mopovacích utěrek/
Přibližná cena11300 Kč

Co najdete v balení

Společně s robotem toho v balení příliš mnoho nedostanete. Najdete zde pouze jeden náhradní filtr, nabíjecí stanici s kabelem a uživatelský manuál, který je v češtině.

 

Seznámení s vysavačem

iRobot Roomba i3 patří v rodině Roomby mezi vysavače s nízkou cenou, ale vysokým sacím výkonem a kvalitou. Z hlediska výkonu a výsledku vysávání je srovnatelný s dražší Roombou i7 (+). Liší se od ní však absencí kamery, což se výrazně projeví na pořizovací ceně. K dostání je ve variantách i3 a i3+. Plusko za číslicí znamená, že je součástí balení ještě velká čisticí stanice CleanBase, kam se vejde až 30 sběrných košů z robotického vysavače. CleanBase je poměrně novinkou, se kterou jako první přišla zmiňovaná Roomba i7+. CleanBase slouží zároveň jako nabíjecí stanice. Jakmile se do ní vysavač zaparkuje, dojde k nabíjení, ale také automatickému vyprázdnění sběrné nádoby do sáčku, který je umístěný v CleanBase. Dále je docela možné, že v obchodech narazíte na pojmenování iRobot Roomba i3 Light a Netural. Slova Light a Neutral odkazují k barvě horní strany vysavače.

Tím se dostáváme k velké designové inovaci. Povrch, respektive obvod hodní části vysavače je tvořen látkovou strukturou, která lépe zapadne do každého domova. Látkový povrch má podle výrobce tu výhodu, že se na vysavači nebude tak viditelně držet prach a otisky prstů. Nicméně část s tlačítky látkou pokrytá není, ale zase je vyrobená z matného plastu, což ušpinění eliminuje také. Přední strana je opatřena infračerveným senzorem.

Horní strana jako tradičně obsahuje 3 tlačítka:

 • zahájení a konec úklidu,
 • domů,
 • tlačítko SPOT, které aktivuje uklízecí režim na cca 1 x 1 m².

Kolem úklidového tlačítka se nachází LED indikátor baterie a plného koše. Na spodní straně najdete dva proti sobě rotující gumové kartáče a boční přimetací kartáček se třemi rameny. Jedná se o stejné rozložení kartáčů, jako najdete u i7. Nejnovější model od Roomby S9 má již inovovaný boční kartáček s 5 rameny, které si lépe poradí s nepořádkem po stranách a v krajích místnosti. Na spodní straně má robot i3 tracker, který sleduje podlahu a pomáhá při navigaci. Od i7 se i3 liší také v počtu senzorů proti pádu ze schodů. Zatímco i7 jich má šest, i3 jen čtyři. Nemusíte se však obávat, že by kvůli této eliminaci snad došlo k tomu, že by robot ze schodiště spadl. Samozřejmostí je zpomalovací nárazník a třístupňový čisticí systém AeroFroce, který má tak skvělý výkon, že iRoobotu Roomba i3 nedělá problém vysávat písek, prach ani větší částečky.

V zadní části se nachází sběrný koš na nečistoty, který má bohužel objem jen 0,4 l, což je poměrně málo. Obvykle se setkáte s hodnotami okolo 0,42–0,5 l. Sběrný koš je omyvatelný pod vodou, kdežto HEPA filtr nikoliv.

Ovládání

iRobota Roombu i3 můžete ovládat pomocí aplikace, ale také pomocí tlačítek na těle. Na těle vysavače najdete tlačítko pro spuštění a zastavení, tlačítko pro návrat do dokovací stanice a tlačítko SPOT. Přítomnost tlačítka SPOT přímo na těle vysavače je praktická, jelikož se vám jistě čas od času stane, že potřebujete vysát třeba rozsypaný cukr, a funkce SPOT vám bude simulovat smetáček s lopatkou. Ovšem pro pokročilejší nastavení je potřeba si nainstalovat do chytrého telefonu aplikaci.

Aplikace

Abyste mohli vysavač ovládat dálkově, je potřeba si stáhnout aplikace iRobot HOME. Vzhledem k tomu, že robot nemá laserovou nebo kamerovou navigaci, nenabídne vám aplikace tolik možností jako u sofistikovanějších vysavačů. Je tedy samozřejmě možné si nastavit plánování úklidu, sledovat harmonogram úklidu nebo omrknout stav vašeho vysavače, ale vytyčení zakázaných zón či vyslání pro vysávání konkrétní místnosti není možné. Pokud nechcete, aby vysavač někam jezdil, je potřeba si přikoupit virtuální stěnu.

Aplikace vám díky technologii iRobot Genius dokáže doporučit kdy uklízet na základě vašich zvyků, podle ročního období nebo podle toho, jak moc váš chlupatý mazlíček líná.

Senzory a navigace

iRobot Roomba disponuje senzory proti pádu ze schodů, optickou a akustickou detekcí nečistot a gyroskopickou navigací. Přestože se většina robotických vysavačů s gyroskopickou navigací pohybuje nesystematicky, tento robot se systematicky pohybuje. Nicméně gyroskopická navigace patří mezi zastaralejší způsoby. Mezi novější a moderní patří kamerová nebo laserová navigace. Funkce Imprint Link umožňuje komunikaci mezi vysavačem a robotickým mopem Braava Jet m6. Jakmile vysavač dovysává, pošle pokyn mopu do stejného výrobce, který začne s mopováním.

Jak vysává

Díky propracovanému systému senzorů dokáže robotický vysavač odhalit více znečištěná místa, kterým se následně intenzivně věnuje. Z hlediska výkonu a výsledkům je jeho práce srovnatelná s dražšími modely vybavenými lepší navigací. Skvěle si poradí s mletou kávou, pískem, vlasy i většími nečistotami. Robot se dokáže po ukončení práce zaparkovat do dokovací stanice a má i funkci pokračovat v úklidu tam, kde skončil, přestože mu chybí sofistikovanější navigace.

Co se údržby robota týče, trošku nás zklamal systém vysypávání nečistot ze sběrné nádoby. Otvor pro vysypání je poměrně malý, takže se v něm má špína tendenci držet. Odpad nevysypete tak snadno jako například u Xiaomi Roborocka S5 MAX, u kterého jde odklopit v podstatě celá přední část zásobníku a odpad bez problémů vysypat. Zmínit musíme také poměrně malý objem zásobníku na odpad, který činí pouze 0,4 l. V případě, že si pořídíte variantu i3+ nemusíte stav zásobníku řešit, jelikož ten se vždy po zaparkování do CelanBase sám vysype do sběrného sáčku.

Vzhledem k zastaralejší navigaci nás příjemně překvapilo, že se i3 pohybuje systematicky, díky čemuž se nemusíte obávat, že by některá část místnosti zůstala neuklizená. Co se týče aplikace, ta je pro uživatele v češtině, za což ji dáváme palec nahoru. Opět vzhledem k navigaci je však aplikace jen základní. Umožní plánované vysávání, informace o robotovi a úklidu. Není možné však nastavování výkonu sání nebo třeba nastavení zakázaných zón, a to i přesto, že si robot do aplikace kreslí mapu. Například zmiňovaný Roborock S5 Max je k dostání za necelých 10 000 Kč a možnost zakázaných zón v aplikaci zakreslit umožňuje. Robotický vysavač je možné ovládat také hlasovými asistenty od Googlu a Amazonu. Vzhledem k navigaci je lepší robotický vysavač používat spíše ve velkých a otevřených prostorech než třeba v malých a stísněných bytech.

Stejně jako jiní členové rodiny iRobot Roomba také i3 má problém s kabely a ponožkami. To je způsobeno velkým dvojitým kartáčem, který nemilosrdně vysaje vše, na co přijde. Ovšem v porovnání s vysavačem iRobot Roomba S9 jsou kartáče více ve středu, takže zde není riziko zamotání do kabelu tak velké. i3 nemá problém pracovat ani v těsnějších místech nebo objíždět nohy židlí.

Skvělých výsledků vysávání dosahuje robotický vysavač jak na hladkých podlahách, tak kobercích. Rotující kartáče totiž dokážou nejdříve nepořádek z koberců nadzvednout a až poté jej směrovat do zásobníku na odpad. Občas se může stát, že se na kartáče nalepí zvířecí chlupy.

Porovnání

Vzhledem k parametrům a výkonu se Roomba i3 výrazně podobá dražší iRoomba i7. Oba modely je možné pořídit také s přídavnou CleanBase dokovací stanicí, která do sebe nasaje nečistoty ze zásobníku na odpad. Odlišnosti jsou především v typu navigace. Zatímco i3 má zastaralou gyroskopickou navigaci, i7 se pyšní navigací kamerovou. Kvůli zastaralé navigaci není možné v mapě vytvářet No go zóny neboli zakázané zóny nebo robota vyslat uklízet konkrétní pokoj. To modernější i7 umožňuje. Další poměrně výrazný rozdíl je v kapacitě zásobníku, která je u i3 pouze 0,4 l, kdežto u i7 činí 0,55 l. Možná si povšimnete toho, že i7 dokáže uklízet déle na jedno nabití. To je však vzhledem k tomu, že oba modely disponují funkcí automatického dobití spíše zanedbatelný rozdíl. V čem je už poměrně velký rozdíl, je pořizovací cena.

iRobot Roomba i3iRobot Roomba i7
Funkce Imprint Linkanoano
Kapacita baterie mAh18001800
Objem zásobníku na odpad l0,40,55
No go zóny v mapěneano
Typ navigacegyroskopickákamerová
Max. hlučnost dB5858
Výdrž na jedno nabití v min75120
Doba nabíjení v min9090
Plánované uklízeníanoano
Tlačítko s režimem SPOTanoano
Ovládání pomocí aplikaceanoano
Počet hlavní kartáčů22
Počet bočních kartáčů11
Varianta s CleanBaseanoano
Pohybsystematickýsystematický
Orientační pořizovací cena v Kč11 30014 000

Hledáte robotický vysavač s lepší navigací?

Zjistit cenu
Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

7.7 Total Score
Hodnocení iRobot Roomba i3

Pro všechny fanoušky iRobotu Roomba bude jistě potěšující, že výsledky vysávání i3 jsou srovnatelné s dražšími modely. Rovněž designově patří k zajímavým robotickým vysavačům. Plusem je i přes zastaralou navigaci systematický pohyb úklidu. Největší nevýhodou iRobot Roomba i3 je právě zastaralá navigace, kvůli které není možné s mapou v aplikaci lépe pracovat. Neumožňuje například zakreslení zakázaných zón. Velkou předností je pak nízká pořizovací cena.

Provoz
8.7
Výdrž
6.3
PLUSY
 • pořizovací cena
 • systematický pohyb
 • skvělé výsledky vysávání
MÍNUSY
 • zastaralá navigace
 • žádná práce s mapou
 • malý zásobník na odpad
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo