Recenze iRobot Roomba S9 (a S9+)

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Milujete technologické vychytávky a nejnovější modely musíte mít doma jako první? V tom případě vám nebude vadit za nejnovějšího robotického vysavače iRobot Roomba S9 utratit zhruba 30 000 Kč (březen 2021). Za tuto cenu však dostane výkonný vysavač s, troufneme si říct, snad nejlepšími výsledky po vysávání. Revoluční D tvar umožnil výrobcům do těla vysavače integrovat větší rotační kartáče, díky kterým robot uklidí větší plochu za kratší čas. Poznejte další vychytávky a novinky, které s sebou iRobot Roomba S9 přináší.

Parametry

Doba nabíjení180 minuty
Automatické dobíjeníano
Hlučnost60 dB
Indikátor baterieano
Kapacita baterie3300 mAh
Výdrž na jedno nabití120 minuty
Rozpoznání schodůano
Možnost dálkového ovládáníano
Funkce dokončit úklidano
Typ navigacekamerová
Snímač překážekano
Indikátor stavu zásobníkuano
Objem zásobníku0,55 l
Plánované uklízeníano
Virtuální bariéry součástí balenív aplikaci
Wi-Fiano
Počet hlavních kartáčů2
Počet bočních kartáčů1
HEPA filtrano
Zvuková signalizaceano
Uklízecí režim SPOTano
Počet čisticích režimů3
Maximální výška překážek2 cm
Výška8,6 cm
Průměr31,1 cm
Držadlo pro přenášeníne
Pohybsystematický
Funkce vytíráníne
Funkce vysáváníano
Počet mopovacích utěrek/

Co najdete v balení

Domů vám přijde poměrně velká krabice, ale neradujte se předčasně. Přestože iRobot Roomba s9 stojí téměř 30 000 Kč, příslušenství bohaté není. Kromě samotného vysavače v balení najdete jeden boční rotační kartáček a HEPA filtr navíc. Dále poměrně velkou nabíjecí stanici, přívodní kabel, manuál a další „papíroviny“.

     

Seznámení s vysavačem

Třebaže jste žádný robotický vysavač ještě doma neměli, pravděpodobně víte, že jejich tvar je většinou kulatý. Roomba se však u tohoto modelu rozhodla pro jiný tvar. Konkrétně se jedná o tvar D, který má hned několik výhod. Jednak umožňuje vysavači dostat se lépe do rohů a ke stěnám, ale také nabízí větší plochu pro rotující kartáče.

Gumové rotující kartáče mohou být díky D tvaru až o 30 % širší, respektive delší, což znamená, že uklidí větší plochu v kratším časovém horizontu. Gumové kartáče můžete znát i od jiných vysavačů této rodiny. Jejich nespornou výhodou je to, že se snadno udržují a prakticky se na nich nedrží chlupy, vlasy a špína. Při čištění musíte pozornost věnovat jen bočním stranám, které se vsouvají do vysavače. Tam se totiž chlupy a vlasy drží. Na druhou stranu je potřeba si říct, že gumové kartáče jsou zejména při čištění hladkých ploch mnohem hlučnější než kartáče štětinové nebo kombinované.

Nového způsobu zpracování se dočkal i boční přimetací kartáček, který má hned 5 gumových ramen se štětinami, díky kterým se lépe dostane do rohů. Jeho předností je, že se otáčí pomaleji, než je tomu u konkurenčních modelů či jiných modelů rodiny Roomba, takže se nečistoty zbytečně nerozptylují do místnosti, ale jsou naváděny přímo mezi dva rotující kartáče.

Dále najdete na spodní straně dvě pojezdová kolečka, jedno kolečko všesměrové, nabíjecí piny, senzor podlahy a senzory proti pádu ze schodů.

Horní straně vysavače kraluje kovové kolo, pod kterým se skrývá zásobník na prach. Odklápěcí kolo z kovového materiálu propůjčuje vysavači punc luxusu. Konkurenční výrobky mají zpravidla horní odklápěcí víko z plastu, který působí levně. Kolem kovového kola se navíc nachází indikátor baterie a činnosti, který svítí a podtrhuje tak luxusní vzhled výrobku. Rohová strana vysavače je opatřena třemi tlačítky: pro návrat do dokovací stanice, zapnutí a pozastavení vysavače a pro aktivování čisticího režimu SPOT. Horní strana ještě nese naproti sobě umístěnou detekční kameru s technologií iAdapt a senzor RCON.

Přední rovná strana je opatřena senzorem, který přechází až na boční stranu. Jedná se o senzor pohybu podél zdi.

Ovládání

Jak jste mohli poznat z popisu vysavače, můžete jej ovládat i bez aplikace. Ale v tom případě se nám takto vysoká investice do robotického pomocníka jeví jako zbytečná. Pro ruční ovládání najdete na těle vysavače 3 ovládací prvky. Patří mezi ně tlačítko, kterým zahájíte a pozastavíte úklid, tlačítko pro odeslání do dokovací stanice a tlačítko pro zahájení uklízecího režimu SPOT. Toť vše. Pro maximální využití potenciálu robota je nejlepší si stáhnout aplikaci.

Aplikace

Aplikace iRobot HOME je dostupná pro všechny, kteří využívají Android, ale také pro ty, kteří si jako svého společníka zvolili Apple. Předně je potřeba si říct, že aplikace od iRobotu je mnohem více uživatelsky příjemnější než například aplikace vyvinutá pro vysavače značky Ecovacs.

Během několika prvních vysávání si robot vytvoří mapu vašeho obydlí, kterou v aplikaci uvidíte. Na rozdíl od jiných modelů není možné vytváření mapy sledovat živě. Škoda je i toho, že mapa neukazuje aktuální pohyb robota. Jakmile dojde k vytvoření mapy, můžete si ji rozčlenit na pokoje, pojmenovat je a nastavit no-go zóny.

Díky možnosti rozčlenění mapy na místnosti můžete vyslat robota uklízet jen do předem vybraných pokojů. Kromě toho můžete i určit konkrétní místa v pokojích, kterým by se měl vysavač věnovat. Abyste místnosti pro úklid nemuseli vybírat při každém vysávání, můžete si v úvodní stránce aplikace nastavit zkratky a pak už jen stisknout například pojmenování chodba a robot vyrazí uklidit pouze chodbu. Samozřejmě je možné si v aplikaci nastavit virtuální stěny, zakázané zóny a naplánovat úklid.

Senzory a navigace

iRobot Roomba S9 je vybavena řadou senzorů, ale také kamerou, která jí pomáhá rozpoznat okolí a vytvářet půdorys vašeho bytu či domu. Díky tomu vysavač přesně ví kde je a kam má jet. Na rozdíl od konkurenčních modelů nezahajuje úklid tak, že by nejdřív „obkroužil“ celou oblast, která se má uklízet, ale rovnou začíná s vysáváním. Stejně jako jiné robotické vysavače i S9 si velké prostory dělí na menší úseky, které čistí jeden po druhém. Tímto způsobem se Roomba pohybuje po bytě a při vysávání nevynechá ani kousek.

Jak vysává

Předně je potřeba říci, že na trhu narazíte na iRobot Roomba S9 a S9+. Vysavač s označením S9+ se od námi recenzovaného liší pouze v tom, že je možné k němu přikoupit stanici se samovyprazdňováním. Ta je mimo jiné dostupná i pro iRobot Roomba i7+. S9 se od S9+ liší v tom, že nemá na spodní straně otvor pro odsávání nepořádku ze zásobníku prachu do stanice. To je všechno.

Vraťme se ale k tomu, jak vysavač vysává. Obecně bychom S9 doporučili především do méně členitých bytů a velkých bytů. Ne, že by si s těmi členitějšími neporadil, ale existují i modely, které úklid těchto bytů zvládají ještě o něco lépe. Je to trochu překvapivé (i s ohledem na cenu výrobku). S9 tedy pořizujte primárně do velkých a prostorově jednoduchých bytů. Nebo v případě, že nechcete často vysypávat prach. Díky poměrně slušné kapacitě baterie, vysoké rychlost vysávání a automatického dobíjení zvládne tento vysavač uklidit neomezeně velké plochy.

Díky kombinaci senzorů a kameře dokáže robot přesně určit, kde již vysával a která místa vynechal. K vynechaným místům se nakonec vrátí. Vzhledem k revolučnímu tvaru těla se dostane i do rohů místnosti a skvěle uklidí i podél zdí a nábytku. Pomaleji točící se přimetací kartáč s pěti gumovými rameny nerozmetává nepořádek po pokoji, ale sune jej přímo pod velké gumové kartáče. Na detekci zdí a rohů má robot speciální senzory. Obvykle spolehlivě vyčistí veškerá zákoutí. Zkusí to i s těmi hůř dostupnými, ale pokud shledá, že je zkrátka nevyčistí, otočí se a jede pryč.

S9 dělá problém vysávání ve tmě, ale rozhodně mu nepřekáží intimnější večerní osvětlení. To je dostatečné k tomu, aby se po místnostech robot bez problémů pohyboval. Co však robotickému uklízeči činí problém, jsou neočekávané překážky, které nemá zaznamenané v mapě. Jedná se například o ponožky, hračky pro zvířata nebo kabely. S9 nemá kromě nárazníku žádné senzory, díky kterým by se předmětů vyhnul. A vzhledem k tomu, že jsou rotující kartáče umístěny hned v přední části vysavače, okamžitě se předměty začnou nasávat do vysavače. Proto by na zemi nemělo nic ležet.

Co se týče sacího výkonu, ten je zkrátka skvělý. Proto se většina nepořádku dostane do sběrné nádoby na odpad. Roomba S9 má nejlepší sací výkon ve srovnání s konkurencí na hladkých podlahách s jemnými až středně velkými nečistotami. Na perfektních výsledcích se mimo jiné podepisuje pomalu rotující přimetací kartáček a dva zvětšené rotační kartáče. K zablokování dvou rotačních kartáčů může dojít pouze v případě, že vysavač nasaje velké množství nečistot najednou. Pochválit jej musíme i za to, jak skvěle si vede při vysávání zvířecí srsti.

Údržba koberců je trošku diskutabilní. Zde má Roomba drobné nedostatky. Především u koberců s vysokým chlupem se vysavač docela nadře. Při najíždění na koberec dojde k vypnutí rotačních válců. Opětovně se zapnou až na koberci, kvůli čemuž vzniká část prostoru, i když malá, která není uklizená. K tomuto jevu však nedochází, když vysavač z koberce sjíždí. Proto bychom robota doporučili používat buď jen na hladkých podlahách bez koberců, nebo na podlahách pouze s kobercem. Vysavač disponuje funkcí Dirt Detect, díky které robot více znečištěnou oblast přejede vícekrát. Kromě toho nabídne i funkci Power Boost, která rozpozná koberec a zvýší sací výkon 40x oproti klasickému vysávání.

Na co si musíme trošku postěžovat, je hlasitost. Zejména na hladkých podlahách dochází kvůli gumovému materiálu rotačních kartáčů ke zvýšené hlučnosti. Na kobercích je však vysávání tiché. Je trošku škoda, že vysavač nemá větší zásobník na odpad, jehož objem činí pouze 0,55 l. Na druhou stranu se snadno vyprazdňuje. Uvítali bychom ovšem lépe „krytý“ HEPA filtr.

Porovnání S9 vs. i7

Oba modely od iRobot Roomba představují špičku v oboru robotického vysávání. Přesto se od sebe liší. I když jen v detailech.

U S9 je nejpatrnější změna ve tvaru. Oproti i7, která je kulatá, má S9 tvar D, který je typický především pro robotické vysavače značky Neato. Díky tomuto tvaru došlo ke zvětšení plochy, do které se mohly umístit o 30 % větší kartáče než má i7. Díky větším kartáčům dochází i k rychlejšímu úklidu plochy. Konstrukční změnou u S9 prošel i boční přimetací kartáček, který má nově 5 gumových ramen a pomaleji se otáčí, takže se nepořádek lépe vysaje. S9 také posílil pokud jde o kapacitu baterie.

Modely i7 i S9 jsou k dostání také ve variantě +, což znamená, že mají na spodní straně otvor, kterým se nečistoty ze zásobníku na prach vyprazdňují do dokovací stanice s velkým prachovým sáčkem. Modely s automatickým vyprazdňováním jsou výrazně dražší.

Výhody a nevýhody S9

 • Lepší výsledky v čištění kolem stěn, hran a v rozích,
 • pomaleji rotující boční přimetací kartáček,
 • o 30 % širší rotační kartáče,
 • průtok vzduchu je u S9 22 CFM (kubická stopa/min) u i7 pouze 17 CFM, proto je S9 výkonnější.
 • Šíleně vysoká pořizovací cena.

Výhody a nevýhody i7

 • Nižší pořizovací cena,
 • lépe si poradí s vysáváním větších kousků nečistot,
 • díky plně utěsněnému systému je vhodný pro majitele domácích mazlíčků, zadrží prach, srst a další alergeny.
 • Vzhledem k ostatním vysavačům je stále drahý,
 • nemá tak vysoký výkon,
 • na kartáče se více namotávají vlasy.

Oba roboti mají stejný motor, navigační systém i kartáče. Pokud jde o sbírání povrchových nečistot, není mezi těmito výrobky příliš velký rozdíl. Díky vyššímu průtoku vzduchu je však S9 účinnější v hloubkovém čištění. Co se týče aplikace, ta umožňuje stejná nastavení pro oba vysavače.

Pro běžného uživatele však tento vysavač nedává příliš smysl. A to díky jeho ceně. Kupříkladu skoro 3x levnější Xiaomi Roborock S5 Max je bezpochyby horší, ale ne tak moc jak by mohla napovídat cena. To je důvod proč bude prodávanější, přesto věřím, že si S9 svoje zákazníky najde. Jen jich nebude mnoho.

Zjistit cenu

Máte zájem o levnější robot vysavač?

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

9.3 Total Score
iRobot Roomba S9

iRobot Roomba S9 se může pochlubit skvělými výsledky po vysávání. Díky novému D tvaru navíc lépe uklízí podle stěn, hran a rohů. Větší rotační kartáče umožní robotu úklid větší plochy za kratší časový úsek. Připravte se však na to, že zejména na tvrdých podlahách je robot poměrně hlučný a že mu může dělat problém vysávat větší nečistoty (o velikosti cereálií). Vysoce účinný je při vysávání chlupů. Co vás však rozhodně nepotěší? Především astronomická pořizovací cena.

Výdrž
8.4
Provoz
9.9
PLUSY
 • výsledky hloubkového čištění
 • pamatuje si až 10 map
 • větší kartáče
 • lepší úklid rohů a podél stěn
 • luxusní vzhled
MÍNUSY
 • hlučný provoz
 • vysoká pořizovací cena
 • nasávání pohozený předmětů na zemi / trochu bojuje s kabely
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Vaše hodnocení

   Covybrat.cz
   Logo