Recenze JANOME 920

Kvalitní stroj pro začátečníky i pokročilé za dobrou cenu? To je šicí stroj Janome 920. Nabízí dostatečné množství stehů, automatické navlékání nitě i šití knoflíkové dírky. Všechny švadlenky jistě ocení snadné ovládání a možnost šití jak tenkých, tak silných materiálů. Přečtěte si, jak se na tomto šicím stroji šilo nám!

Parametry

Počet stehů/programů21
Automatická knoflíková dírkaano
Automatický navlékač nitěano
Overlockový stehano
Maximální délka stehu4 mm
Maximální šířka stehu5 mm
Šití dvojjehlouano
Materiál vnitřní konstrukcekov
Materiál povrchuplast
Volné ramenoano
Typ chapačekyvný
Rychloupínač na výměnu patkyano
Zpětný chodano
Rychlost šití860 stehů/min
Osvětleníklasická žárovka
Hmotnost8 kg
Výška28 cm
Výška37,5 cm
Hloubka14,5 cm
Schránka na příslušenstvíano
Pro koho je určenýzačátečníci, pokročilí
zpět nahoru ↑

Ovládání

Šicí stroj je mechanický, ale funguje na elektřinu. Proto dávejte dobrý pozor, abyste ho nepolili vodou. Také by se na něj nemělo prášit, proto je součástí balení tak plastový obal, kterým byste měli stroj zakrýt, pokud na něm nešijete. Součástí balení šicího stroje Janome 920 jsou:
 • cívky,
 • patka na rovný steh, zigzag steh, patka na šití zipu a na automatické šití knoflíkové dírky,
 • dva druhy šroubováků,
 • páráček (pro párání švů, prořezávání knoflíkových dírek a podobně),
 • štěteček,
 • jehly,
 • obal šicího stroje,
 • nožní pedál.

Zprovoznění šicího stroje

Aby stroj začal pracovat, je nutné ho připojit do elektriky. V balení proto najdete elektrický kabel, který má koncovku, jež se připojuje k šicímu stroji a druhým koncem do zdířky zásuvky. Před zapojením do elektřiny zkontrolujte, zda je hlavní vypínač v pozici OFF (na zadní části stroje vyznačeno symbolem O). Po zapojení do elektřiny přepněte vypínač do pozice ON. Rychlost šití závisí na stisku pedálu. Čím více pedál stisknete, tím rychleji bude stroj šít. Na pedál nikdy nic nepokládejte, aby stroj nezačal šít. Po dokončení práce ho nezapomeňte vypnout.

Výběr stehu

Pro výběr stehu slouží otočné kolečko, které se nachází v horní části přístroje hned pod květinkovým motivem. Zvolený steh se vám ukáže v okénku, vedle kterého je nápis Pattern. Před tím, než začnete s výběrem stehu, zvedněte jehlu nad látku.

Šířka a délka stehu

Při nastavování šířky a délky stehu musí být jehla zvednutá nad látkou. U šířky i délky platí to, že čím vyšší číslo nastavíte, tím delší nebo širší steh bude. Délka stehu se upravuje jezdcem s nápisem Lenght. Pro nastavení šití knoflíkové dírky jezdce posuňte do polohy s označením obdélníčku. Pro klikatý steh můžete nastavit rozpětí 0,5-4. Strečové stehy se šijí v poloze Stretch. Jezdce dejte doprostřed pod šipku mezi písmenky S a L. Pokud bude strečový steh nerovný, posuňte ho v případě roztažení na L, v případě stažení na S. Šířka stehu se upravuje jezdcem s nápisem Width. Pokud je steh příliš široký, posuňte jezdce na nižší číslo, pokud je naopak příliš úzký, řešením bude vyšší číslo.

Zapošívání nebo šití dozadu

Pro zapošívání nebo šití dozadu slouží páčka zpětného chodu. Ta se nachází v pravé dolní části šicího stroje Janome 920. Pokud budete chtít šít pozadu, stačí držet stisknutou tuto páčku. Stroj bude šít po zadu tak dlouho, dokud páčku nepustíte.

Jak změnit směr šití

Při změně směru šití je nutné zastavit stroj a ručně nastavit jehlu tak, aby se zapíchla do látky. Stačí otočit kolečkem, které ovládá pozici jehly. Pro otočení látky zvedněte přítlačnou patku, látku otočte do požadovaného směru šití, spusťte patku a začněte šít.

Jak regulovat napětí nitě

Pro úpravu napětí horní nitě slouží otočný volič, který se nachází v levé horní části šicího stroje a nese číselné označení. Čím vyšší číslo zvolíte, tím více bude nit utažená. Pokud je napětí příliš silné, bude spodní nit vidět na lícové straně látky. V tom případě je dobré na číselném regulátoru vybrat nižší číslo. Pokud je napětí příliš volné, bude horní nit vidět na rubové straně látky. Proto je nutné utáhnout napětí tak, že otočným regulátorem posunete k vyššímu číslu. Napětí spodní nitě se mění za pomoci šroubku na cívkovém pouzdře. zpět nahoru ↑

Údržba

Pokaždé, když se rozhodnete pro údržbu nebo výměnu některé z částí, šicí stroj vypněte.

Čištění chapače

Pokud se rozhodnete pro údržbu chapače, zvedněte jehlu do nejvyšší pozice a otevřete část, kde se nachází chapač. Kryt chapače najdete na boční straně, dostanete se k němu tak, že odejmete tu samou část, jako byste chtěli šít s volným ramenem. Kryt chapače se vyklápí dolů. Nyní zvedněte západku pouzdra, dvě drážky, které drží chapačový kroužek odklopte a kroužek vyndejte ven. Při čištění se věnujte dráze chapače, který se ošetřuje kartáčkem nebo měkkým a suchým hadříkem.

Čištění podavače

Vlákna z látky se usazují pod stehovou deskou, a proto je potřeba tento prostor pravidelně čistit. Při údržbě je nutné odšroubovat/odmontovat jehlu a přítlačnou patku, stehovou desku odšroubujete pomocí plochého šroubováku. Pro čištění zoubků použijte štěteček a po vyčištění opět přišroubujte stehovou desku.

Výměna osvětlení

Upozornění: Do cca roku 2018 patřilo mezi slabé stránky tohoto šicího stroje i slabší osvětlení. Nově je však v základu LED osvětlení, které poskytuje lepší pracovní podmínky a není tak nutné svépomocí nahrazovat klasickou žárovku za LED variantu. Budiž to výrobci ke cti, že se poučil z nedostatků svého produkty a soustavně pracuje na jeho zlepšení. Pokud by nastala situace, že budete muset vyměnit v šicím stroji žárovku, je potřeba demontovat horní boční kryt, který tvoří zakulacené zakončení horní části šicího stroje. Kryt je možné odklopit po odšroubování příslušného šroubku. Jakmile ho odstraníte, je možné žárovku vyměnit. Žárovka může být horká, takže si dejte pozor, abyste se o ni nepopálili. Při výměně světla musí být šicí stroj odpojený od elektřiny. zpět nahoru ↑

Jak šije

Tento šicí stroj je dobrým pomocníkem pro občasné šití. Je vhodný především pro začátečníky, a to proto, že má kyvný chapač, který je odolnější při ne úplně profesionálním zacházení. Takže pokud se učíte šít, bude pro vás tento šicí stroj dobrou volbou. Janome 920 nabízí 21 stehů včetně overlockového. Samozřejmostí jsou základní stehy pro začátečníky, ale na své si zde přijdou i pokročilí. Šicí stroj má automatické šití knoflíkové dírky i navlékač nitě. Automatický navlékač nitě ocení nejen začátečníci, ale i lidé, kteří neoplývají trpělivostí při klasickém navlékání nitě do jehly. Samozřejmostí u tohoto stroje je šití s volným ramenem, takže nebudete mít problém ušít rukávy, nohavice nebo jiné trubkovité části oblečení. Tato část se díky volnému ramenu na stroj snadno nasadí a bude se vám s ní pohodlně pracovat. Velkou výhodou je, že na stroji Janome 920 můžete šít dvojjehlou. Dvojjehla totiž vytváří steh, kterým se ukončují rukávy nebo výstřihy a hodí se zejména pro šití pružných látek. V podstatě můžeme říct, že šití dvojjehlou nahrazuje coverlockový steh, který se používá při průmyslovém zakončování již zmiňovaných rukávů nebo výstřihů a dalších částí oblečení. Zakončení vypadá opravdu profesionálně a nemusíte si kvůli tomu pořizovat samostatný stroj coverlock. Údržba šicího stroje Janome 920 je snadná. Stačí pravidelně vymetat nečistoty z podstohové desky a chapače. Běžný uživatel se při promazávání dostane jen k určitým částem: promazávat můžete prostor v horní části, tam kde se nachází jehelní tyč a dále chapač. Zbytek raději nechte na odbornících. Podavač zvládne dobře pracovat jak s tenkou tak pevnou látkou a šicí stroj je během chodu opravdu tichý. Ovládání je snadné a na začátečníka tak nečeká žádná záludnost. Nevýhodu vidíme v nutnosti držení páčky zpětného chodu během celé doby šití, kdy potřebujete využít zpětný chod. To je trochu otravné, ale na druhou stranu to takto mechanické stroje zkrátka mají. Zvedání přítlačné patky je umístěno nestandardně oproti jiným strojům, ale je to jen otázka zvyku. Velkou výhodou je nízká hmotnost stroje, která činí jen 8 kg, takže vám rozhodně nebude vadit ho po každé práci uklidit třeba do skříně, pokud nemáte dostatek místa, aby mohl stát neustále na stole. Pokud na stroji nepracujete, doporučujeme ho zakrývat obalem, který je součástí balení. Šicí stroj má kovovou mechaniku a skelet a povrch je tvořený z plastu. Jedná se tedy o velmi kvalitní šicí stroj s dobrým poměrem cena a výkon. Pozitivně hodnotíme také dlouhou záruční dobu na 5 let s tím, že si technik pro šicí stroj přijede až k vám domů, což může být rozhodně praktické. Ale upřímně doufáme, že toto nikdy nenastane. zpět nahoru ↑

Zkušenosti

 • Součástí balení je 8 patek a 3 cívky.
 • Šicí stroj má záruku 5 let.
 • Při údržbě se maže jehelní tyč a chapačová dráha.
 • Přídavný stolek se k šicímu stroji Janome 920 nenabízí.
 • Do tohoto šicího stroje patří jehly s označením 130/705 H.
 • Regulace rychlosti šití závisí na tlaku stisknutí pedálu.
 • Přítlak patky není možné regulovat.
 • Šicí stroj není možné ponořovat do stolu po starším šicím stroji.
Zjistit cenu Hodnotili jsme i šicí stroj Singer.
Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran

Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

8 Total Score
JANOME 920

Tento šicí stroj klidně označíme za skvělý poměr cena/výkon. Je vhodný jak pro začátečníky, tak pokročilé, pokud se tedy nezaměřujete na detaily, vyšívání a náročnější šití. Nabízí dostatek stehů, automatický navlékač nitě, šití knoflíkové dírky a podobně. Ovládání je velmi snadné. Negativně hodnotíme jen nemožnost doobjednání rozšiřujícího se stolečku a nestandardně umístěné zvedání přítlačné patky.

PLUSY
 • cena
 • automatický navlékač nitě
 • automatická knoflíková dírka
 • snadné ovládání
 • šití dvojjehlou
 • nízká váha
MÍNUSY
 • nestandardně umístěné zvedání přítlačné patky
 • ovládání zpětného chodu
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo