Recenze Kodak 4KVR360 Ultimate Pack

V redakci Covybrat.cz jsem měla možnost testovat kameru Kodak 4KVR360 Ultimate Pack. Předností kamery jsou dva objektivy, takže s ní můžete točit a fotit panoramatické 360° záběry. Jak vypadají fotky a videa a jak se mi s kamerou pracovalo? Dozvíte se z recenze.

Parametry

Displejano
Typ displeječernobílý stavový
Velikost displeje1 palce
Full HDano
4K Ultra HDano
Snímková frekvence Full HD60 FPS
Snímková frekvence 4K Ultra HD30 FPS
Maximální úhel záběru235 °
Digitální fotoaparát27
Rozlišení fotografiíano
Audiozáznamano
Vstup pro externí mikrofonano
Stabilizace obrazuano
Zoomne
Wi-Fiano
GPSne
Ovládání hlasemne
Slot na paměťovou kartuano
Podporovaný typ karetmicro SD/SDHC,SDXC
Kapacita akumulátoru1250 mAh
Dálkový ovladačano
Vodotěsné pouzdroano
USBano
HDMI výstupano
Výška67,6 mm
Šířka55 mm
Hloubka55 mm
Hmotnost157 g

Obsah balení

Měla jsem možnost testovat kameru Ultimace Pack, což znamená, že společně s kamerou jsem obdržela skutečně ultimátní počet příslušenství. Chcete vědět, jak správně akční kameru vybrat? Přečtěte si náš článek.

Kromě nejrůznějších lepicích držáků v balení najdete tripod (stativ), selfie tyč (tu jsem využívala nejvíce) a ochranné pouzdro pro natáčení pod vodou.

Samozřejmostí jsou další držáky pro připevnění na trubku kola, držák s přísavkou, pás na hlavu a mnoho dalšího. Dále v balení najdete 2 dálkové ovladače, nejrůznější šňůrky, ale také filtry, utěrku na čočky, šroubky (které jsem nevyužila) a imbusový klíč.

Abyste kameru mohli bezpečně přenášet, najdete v krabici také dva ochranné obaly. Jeden je na klasický a druhý na suchý zip. Během používání jsem využila pouze pouzdro s klasickým zipem a to jen v případě, kdy jsme jeli autem. V batohu jsem měla kameru stále přišroubovanou k selfie tyči a dostatečnou ochranu mi poskytly krytky na čočky. Popravdě by se mi nechtělo kameru neustále vyndávat z rámečku přichyceném na selfie tyči a schovávat ji do pouzdra. U rámečku bych ráda zmínila, že je z plastu a nezdál se mi zrovna nejodolnější. Nicméně během 14 dní na horách obstál.

Popis kamery

Kamera je rozhodně dobrou „hračičkou“ pro všechny, kteří si užívají natáčení, editace videí, fotografií a jsou to zkrátka fajnšmekři. Laikům, jako jsem já, otevře novou dimenzi světa fotografie a videa, ale že bych kvůli tomu opustila natáčení na mobilní telefon a focení fotoaparátem to asi ne 🙂 .

Kamera má dva objektivy. Jeden zaznamenává úhel 235°jak horizontálně, tak vertikálně (označení DOME), druhý úhel 197° (označení FRONT). Díky tomuto zpracování můžete kromě videa s 360° natáčet i širokoúhlá videa ve 4K. Výrobek podporuje Wi-Fi a NFC konektivitu.

Čočky objektivů rámují vypoulené kryty, které jsou snímatelné, takže je v případě poškození můžete vyměnit za nové. Kamera disponuje micro USB připojením i HDMI připojením (typ D). Materiál ukládá na micro SD, micro SDHC nebo micro SDXC kartu. Podporuje velikost až do 256 GB. O výběru správné paměťové karty jsme napsali článek Jak vybrat paměťovou kartu. Ke kameře je možné připojit také stereomikrofon a jackem 2,5 mm. Na spodní straně kamery se nachází závit pro uchycení stativu.

Zařízení disponuje dobíjecí lithium-iontovou baterií o kapacitě 1250 mAh. Pokud jste neustále připojeni přes Bluetooth s chytrým telefonem, vydrží kapacita baterie zhruba asi 45 minut. Proto je lepší kameru vypínat, pokud ji momentálně nevyužíváte. Dobíjení baterie můžete provádět buď v nabíječce, nebo přímo v kameře.

Výrobce slibuje, že je kamera prachuodolná, mrazuvzdorná, odolná proti stříkající vodě a nárazuvzdorná.

Ovládání

Kamera pro mě jako pro člověka, který běžně s těmito výrobky nepracuje, byla velkou neznámou. Rozhodla jsem se tedy, že pomoc najdu v návodu. Trošku jsem se však spletla. Návod je vzhledem k unikátnosti kamery (2 objektivy) dost strohý, takže mi z něj nebylo příliš jasné, jak na focení panoramatický fotek, jak na focení i obyčejných fotek, nebo co na kameře znamená nápis DOME.

Pro pomoc jsem se tedy vydala na internet, kde jsem našla několik kratších videí se strohými informacemi o tom, jak kamera funguje. Musím říct, že nejlépe jsem ovládání kamery pochopila až z vlastní zkušenosti, a především díky aplikaci PIXPRO 360 VR Remote Viewer, kterou stáhnete na Google Play, dostupná je i pro uživatele „jablíček“.

Kamera rozhodně není vhodná pro pořizování momentek ani ve video formátu ani ve formátu fotografování. Poměrně dlouho trvá, než se zapne, a pokud chcete vybrat mód pořízení záběru na těle kamery, zabere to fakt docela dost času. Proto je lepší sáhnout po aplikaci, kde režim rychle vyberete. Samotné propojení smartphonu s kamerou však taky zabere nějaký čas, takže třeba focení ještěrky (v Itálii jich bylo spousta) opravdu možné nebylo.

Ovládací prvky na těle kamery

Na těle kamery najdete celkem 4 ovládací tlačítka. Vedle stavového displeje je tlačítko se symbolem pro zapnutí a vypnutí a tlačítko spouště (označeno červeným kolečkem). Zboku kamery se nachází tlačítko pro Bluetooth spojení a tlačítko Mode. Při ovládání na těle se mi hodně pletla tlačítka pro zapnutí a pořízení záběru, takže se mi několikrát stalo, že jsem místo focení kameru omylem vypnula.

Tlačítko pro spárování a tlačítko Mode zároveň slouží jako šipky nahoru a dolů. Tlačítko spouště slouží v menu pro potvrzení. Pro stisknutí tlačítek je potřeba vyvinout určitou sílu. Několikrát se mi stalo, že jsem tlačítko nedomáčkla na doraz, takže jsem jej musela opětovně stisknout.

Na kameře si můžete vybrat mód focení a natáčení a v každém z nich pak podrobnější nastavení focení či natáčení. Zvolit tedy můžete focení či natáčení frontálně – širokoúhlý režim 197°4K Ultra, panoromatický 360°sférický režim/režim virtuální reality nebo Dóm režim 235°. U každého režimu si můžete ještě rozbalit a nastavit různé parametry.

Stejné a ještě o něco širší nastavení umožňuje aplikace. Máte zde například na výběr úpravu barev a další možnosti. Důležité je, že na displeji telefonu ihned vidíte, jak se nastavení promítne na výsledném záběru. To na kameře bohužel nejde.

Z praktického hlediska oceňuji, že má každá čočka svůj světelný ukazatel, takže než se zorientujete v tom, kterou čočkou fotíte, máte vizuální znamení toho, která čočka je používána, případně, zda pracují obě současně.

Aplikace a bezdrátové připojení

Samotná aplikace nepracuje příliš dobře. Často čtete informace o tom, že zařízení nenašlo mobilní telefon, se kterým ji chcete spojit. Pro spárování je potřeba na kameře zapnout Bluetooth a ve vašem mobilním zařízení se připojit k síti, kterou kamera vytvoří.

Nicméně jsem se vždycky po několikerém stisknutí tlačítka návratu zpět do aplikace dostala a mohla začít kameru pohodlně ovládat.

Ovládání přes aplikaci mi v rámci možností přišlo asi nejlepší. Nejdůležitější pro mě bylo, že jsem díky ní mohla vidět náhled toho, co fotím. Samotná kamera totiž nemá displej, kde by se vám ukazoval záběr. Na jejím těle najdete jen stavový displej, který vás informuje o režimu fotografování a nastavení.

Fotografie níže zachycuje náhled kompozice snímané kamerou na displeji smartphonu.

Praktická zkušenost

Co se týče mého osobního názoru, přijde mi daleko rychlejší fotografovat nebo točit buď s mobilním telefonem, nebo klasickým fotoaparátem. Je ovšem pravda, že s těmito přístroji nedocílíte tak atraktivních a neobvyklých fotografií či videí jako s kamerou 4KVR360 Ultimate Pack.

Kameru jsem s sebou měla na dovolené v Itálii, a protože jsme se věnovali především turistice, nejvíce jsme využívali selfie tyč. Ke kameře v rámci příslušenství dostanete rámeček s ovládacími prvky, který snadno připevníte k selfie tyči a kameru z ní v podstatě nemusíte vůbec oddělávat. Skutečně praktická a rychlá je montáž kamery do jednotlivých držáků. Stačí pouze jeden šroub a je to!

Abyste docílili skutečně kvalitních panoramatických nebo DOME fotografií či videí, je k tomu potřeba zručnost a zkušenost. Objektivy je potřeba nastavit tak, aby na výsledném záznamu nebyly vaše prsty nebo selfie tyč. Já je teda mám všude! Pro focení panoramatických fotografií přírody bude proto nejlepší využívat stativ a pak najít vhodnou vzdálenost, kde nebudete vidět 🙂 .

Co se týče panoramatických fotografií 360°, tak ty v klasickém prohlížeči fotografií, který máte nainstalovaný ve vašem PC, neprohlédnete. Můžete je však sdílet na Facebooku nebo Youtube, což jsou platformy, které panoramatické fotografie podporují. Focení na režim DOME tedy v úhlu 235° vytvoří „kulatou“ fotografii, která toho sice hodně zachytí, ale formát není úplně praktický. Velkou část fotografie totiž tvoří černé pozadí.

Na těchto fotografiích můžete porovnat focení frontální kamerou a focení v režimu DOME.

Já jsem nejvíce využívala frontální focení, kdy mi kamera v podstatě suplovala klasickou kameru nebo foťák. I při tomto nastavení focení kamera kolem vás zachytí hodně prostředí a celkový vzhled fotky je zakřiven (rybí oko), ale i po vyvolání je výsledek mnohem lepší, než z mého staršího kompaktu. Fotky jsou originální a rozhodně se mi líbí, že se do záběru vejde opravdu široký celek krajiny. Fotografie působí plasticky.

Výhrady mám k několika praktickým věcem. Přijde mi dost nelogické, že kameru můžete pomocí USB nabíjet z počítače, ale pokud si chcete stáhnout pořízený materiál, je potřeba v nastavení kamery vyhledat možnost propojení s PC a až po tomto kroku stahovat soubory. Praktičtější by bylo, kdybyste se hned po připojení kamery do počítače dostali do její paměti.

Nepraktické mi přijde i ovládání na těle kamery. Tlačítka spouště a on/off jsou příliš blízko sebe, takže se mi často zaměňovala. Je taky škoda, že kamera nemá zoom.

Aplikace do mobilního telefonu je trochu o nervy, než se povznesete na různá hlášení, která vám sdělují, že nebylo nalezeno spárované zařízení nebo fotografii nemůžete sdílet na sociální sítě, protože nebyla nalezena síť. Pokud však tyto fakta budete ignorovat, zjistíte, že vlastně všechno funguje jak má. Vcelku nepochopitelné. Při stahování pořízených fotografií přes Bluetooth připojení se fotky ukládají do Messengeru místo klasické galerie, na což mi nějakou chvíli také trvalo přijít.

Nicméně i přes nedostatky aplikace je ovládání pomocí ní mnohem snazší, rychlejší a přehlednější. Pomocí několika doteků rychle změníte mód zaznamenávání, můžete si prohlédnout galerii pořízených záznamů a fotografie základně upravovat.

Fotografie pod textem ukazují nabídku změn režimu, fotogalerii i základní možnosti upravování fotografie.

Co pro mě bylo nejdůležitější? Především to, že výsledné fotografie i videa jsou kvalitní. U videí natáčených v panoramatickém režimu je občas patrné skládání jednotlivých záběrů, ale nejedná se o nic strašného.

Video recenze

Unboxing, představení a ukázka videa..

Zjistit cenu

Další zajímavé outdoorové kamery.

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

9.5 Total Score
Kodak 4KVR360 Ultimate Pack

Kamera se hodí pro audiovizuální fajnšmekry, kteří ocení veškeré nabízené možnosti. Ovládání je nejjednodušší přes aplikaci, která by však sama o sobě zasloužila vylepšit. Materiál zaznamenaný kamerou je kvalitní a neurazí žádného nenáročného uživatele. Kamera má největší potenciál pro natáčení interiérů a přírody bez snímání objektů stojících příliš blízko.

PLUSY
 • panoramatické fotografie
 • kvalitní výstupy
 • kompaktní rozměry
 • bohaté příslušenství
 • Bluetooth
MÍNUSY
 • složité ovládání
 • stahování materiálu jen přes čtečku paměťových karet
 • pouze stavový displej
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo