Recenze Krups EA 8298

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Výrobce si u modelu Krups EA 8298 opravdu vyhrál s designem, který zaujme na první pohled. Ovšem uspokojí vás kávovar i jinak, než svým vzhledem? Dovede si připravit skvělou kávu, ale co se týče kávových nápojů s mlékem, tam jeho nabídka pokulhává. Nabízí totiž jen možnost automatické přípravy cappuccina. Zbytek si musíte naprogramovat sami, a to je trochu škoda. Přečtěte si, jak si tento výrobek vedl v našem testování!

Parametry

Typautomatický
Parní tlak15 bar
Příkon1450 W
Displejano
Velikost nádobky na vodu1,7 l
Ovládánídotykové
Parní tryskane
Samočištěníano
Odvápňováníano
Nahřívací plocha pro šálkyano
Příprava dvou šálků narázano
Zásobník na mlékoano
Šlehání mlékaautomatické
Výdej horké vodyano
Standby režimano
Výškově nastavitelná plochaano
Nastavení množství kávyano
Nastavitelná teplota vodyano
Použití mleté kávyne
Integrovaný mlýnek na kávuano
Zásobník na kávuano
Zásobník na odpadano

Ovládání

Celkové provedení kávovaru je velmi kompaktní. Jednolitý vzhled přední části nenarušují žádné vystouplé části, včetně displeje. Ovládání je velmi intuitivní a snadné. Na ovládacím panelu najdete 4 funkce, které se ukrývají pod 2 podlouhlými tlačítky:
 • Zapnout/Vypnout,
 • Prog – slouží ke vstupu do programování a menu kávovaru,
 • Capuccino – ikona s šálkem, slouží pro automatickou přípravu cappuccina,
 • Tlačítko Clean – čištění – ikona se sprškou.
Pro pohyb v programování, menu a potvrzování slouží otočné tlačítko vprostřed kávovaru. Otáčení slouží pro pohyb nahoru, dolů. Pokud na tlačítko zatlačíte, znamená to potvrzení výběru/akce OK. Displej zobrazuje nejrůznější hlášení, která vám napoví, co s přístrojem dělat. Upozorní vás na čištění, na odstranění vodního kamene a další potřebné věcí. Kávu si můžete připravit do šálků a sklenic různé velikosti, protože s kávovou výpustí můžete posunovat směrem nahoru nebo dolů. Zásobník na kávová zrna je umístěn v horní části a obsahuje i ovládání mlýnku. U mlýnku je možné nastavit 3 hrubosti mletí. Tento úkon je možný udělat pouze v momentě, kdy je mlýnek v chodu.

Nastavení

Před tím, než si začnete připravovat 1. kávu vás přístroj vyzve, abyste nastavili tvrdost vody a další veličiny. Stačí, když se budete řídit podle pokynů na displeji a požadavky potvrzovat, pokud budete chtít. Některá nastavení je možné provést později, bez jiných to však nepůjde. Nastavení tvrdosti vody Tvrdost vody zjistíte buď u svojí vodárny, nebo přiloženým indikačním proužkem, který na minutu položíte do vody. Na proužku se objeví určitý počet červených čtverečků, které odkazují ke stupni tvrdosti vody:
 • 0 červených čtverečků – velmi měkká voda
 • 1 červený čtvereček – měkká voda
 • 2 červené čtverečky – středně tvrdá voda
 • 3 červené čtverečky – tvrdá voda
 • 4 červené čtverečky – velmi tvrdá voda
Jak to nastavit do kávovaru?
Tvrdost vody na základě zobrazených čtverečkůNastavení v přístroji
Velmi měkká0
Měkká1
Středně tvrdá2
Tvrdá3
Velmi tvrdá4
Nastavení parametrů Před prvním spuštěním budete muset kromě tvrdosti vody nastavit i další parametry. Výběry, posunování a potvrzování provádíte otočným kolečkem.
 • Nastavení jazyka – z dostupných možností vyberte češtinu.
 • Nastavení jednotek míry – zvolit můžete možnost ml nebo oz.
 • Nastavení data – nastavení data vám pomůže třeba v kontrole, kdy jste naposledy odvápňovali přístroj a podobně.
 • Nastavení hodin – vybírat můžete z formátu 12 a 24 hodin. Přesné nastavení času vám umožní správné načasování v případě automatického vypnutí nebo zapnutí.
 • Natavení automatického vypnutí – můžete si vybrat, kdy se kávovar automaticky vypne.
 • Nastavení automatického zapnutí – funkce vhodná zejména ráno, kdy přístroj provede nahřání během toho, co vstáváte a ve chvíli, kdy usedáte ke snídani, je připravený k přípravě kávy.
 • Nastavení automatického propláchnutí – při každém zapnutí, může přístroj provést automatický proplach.
 • Nastavení filtru – tímto se zabýváte v případě, že jste do nádoby na vodu instalovali filtr.
Po zapnutí kávovaru se na displeji objeví nabídka káv, ze které si vyberete otočným voličem. Než stisknete OK, dejte pod kávovou trysku šálek. Její vzdálenost upravte podle velikosti šálku. Po potvrzení volby si můžete navolit objem vody, která do šálku s kávou přiteče. Vodu můžete zastavit buď zvolením menšího objemu vody (otočíte tlačítkem), nebo stisknete jakékoliv jiné tlačítko. U přípravy lunga kávovar automaticky provede dvojí dávkování. Po první dávce tedy neoddělávejte šálek z podtácku a počkejte na dokončení přípravy. Pokud budete chtít připravit 2 recepty na kávu po sobě, stiskněte dvojitým rychlým stiskem vámi vybraný typ (tato možnost není dostupná u kávy lungo). Kávovar provede 2 kompletní cykly přípravy kávy jeden po druhém. Jakmile skončí první cyklus, šálek oddělejte a pod trysku vložte druhý šálek. Připravit můžete také 2 kávy (tato funkce není dostupná u kávy typu lungo). Z nabídky si vyberte druh kávy, pod kávovou trysku dejte příslušenství pro dvojité espresso a pod něj umístěte 2 šálky. Druh kávy potvrďte dvojitým rychlým stisknutím. Na displeji se ukáže hlášení, že jste si zvolili 2 kávy. Důležité je abyste oba dva šálky nechali pod kávovou tryskou po dokončení 1. cyklu. Pro dávkování horké vody je potřeba do přístroje zasunout parní trysku a z menu vybrat recept s horkou vodou. Pod trysku dejte nádobu a potvrďte OK. Přístroj je naprogramován na výdej 300 ml horké vody. Výdej však můžete přerušit dříve stisknutím některého tlačítka. Pokud je tryska ucpaná, uvolněte ji přiloženou jehlou. Přípravu cappuccina zvládnete pomoci jednoho tlačítka. Z přístroje odepnete trysku na horkou vodu. Do nádoby na mléko nalijete požadované množství, zvednete blokovací páku a nádobu nasadíte na nástavec, kde byla parní tryska. Jakmile bude nádoba na nástavci dobře nasazená, zavřete blokovací páku. K nádobce připevněte hadičku na dávkování mléka, její druhý konec připevněte ke kávové trysce. Na víku nádobky na mléko nastavte volič do polohy cappuccina a na přístroji zmáčkněte tlačítko cappuccino. Cappuccino si můžete nastavit přesně podle vašich požadavků. Stačí, když déle jak 3 vteřiny podržíte tlačítko cappuccino. Vybrat si můžete možnost Standardně (dílenské nastavení) nebo zvolte Nový. Následovat bude tento postup:
 1. Předehřev kávovaru.
 2. Fáze vytvoření pěny na mléce – jakmile dosáhnete požadovaného objemu mléka, stiskněte OK.
 3. Fáze přípravy kávy – jakmile dosáhnete požadovaného objemu kávy, stiskněte OK.
Info: K zastavení výroby pěny nedojde okamžitě.

Čištění

Jak propláchnout kávový okruh Kávový okruh můžete propláchnout kdykoliv si vzpomenete:
 • Stiskněte tlačítko Prog
 • Zvolte možnost Údržby
 • Potvrďte OK
 • Vyberte Propláchnutí a OK
Čistící program kávového okruhu Větší údržba kávového okruhu je potřeba provádět zhruba po 360 připravených šálcích kávy. Doba čištění trvá asi 20 minut a přístroj vás na údržbu sám upozorní. Budete potřebovat nádobu, která pojme 0,6 l vody a čisticí tabletky výrobce. Jakmile se objeví hlášení o této údržbě, stačí jen stisknout tlačítko Prog a dále se řídit podle pokynů na displeji. Údržba se skládá ze 3 cyklů, přičemž 1. je čistící a 2 následující proplachující. Jak propláchnout parní okruh Stejně jako u kávového, i parní okruh můžete propláchnout kdykoliv:
 • Ke kávovaru připevněte parní trysku.
 • Pod parní trysku vložte dostatečně velkou nádobu.
 • Zvolte možnost Teplá voda a stiskněte OK.
 • Cyklus se zastaví automaticky.
Pravidelně čistěte také odkapávací tácek. Vhodnou dobu poznáte podle červeného plováčku, který vyplave, jakmile je odkapávací tácek plný. Přístroj vás upozorní také na vyčištění zásobníku na kávovou sedlinu. Jak vyčistit systém cappuccino Systém by se měl čistit ihned po dokončení přípravy cappuccina. Otočné tlačítko na víku nádoby na mléko otočte do polohy Clean – sprcha a následně stiskněte to samé tlačítko na kávovaru. Zbylé mléko můžete v nádobě na mléko klidně nechat, protože čištění okruhu probíhá mimo zásobník. Po pročištění vraťte otočné tlačítko na víku nádoby do polohy cappuccino – šálek. Jednotlivé součásti systému cappuccino je potřeba opláchnout pod vodou. Postup najdete v návodu. Pokud se rozhodnete pro čištění systému cappuccino jindy, než hned po dokončení přípravy, postupuje následovně:
 • Na víku nádobky na mléko otočte knoflík do pozice cappuccino.
 • Stiskněte tlačítko Prog a vyberte možnost Údržba.
 • Zvolte Čištění cappuccino a dále postupujte podle návodu na displeji.
Jak odstranit vodní kámen Na odstranění vodního kamene vás přístroj upozorní sám výstražným hlášením. Vy už jen stisknete tlačítko Prog a budete se řídit podle pokynu na displeji. Pro údržbu budete potřebovat nádobu, která pojme nejméně 0,6 l vody a prostředek na odstranění vodního kamene od výrobce. Pokud máte v zásobníku na vodu filtr, tak jej vyndejte. Celý cyklus trvá asi 22 minut a skládá se ze 3 fází: 1. odstraňování vodního kamene, zbylé 2 fáze se zabývají důkladným propláchnutím.

Funkce

Jaké funkce nabízí tlačítko Prog:
 • Údržby – proplachování, čištění kávy, údržba filtru, čištění systému cappuccino.
 • Nastavení – jazyk, kontrast displeje, datum, hodiny, automatické vypnutí a zapnutí, automatické propláchnutí, jednotky míry, tvrdost vody, teplota kávy (3 stupně).
 • Informace o výrobku – zde najdete informace o počtu připravených káv, o počtu cyklů horké vody, o počtu cappuccin připravených na stroji, počet propláchnutí, kdy bylo poslední čištění kávy a kdy byste zase okruh měli vyčistit, kdy jste naposledy odstraňovali vodní kámen a kdy bude potřeba ho odstranit, kolikrát byl pročištěn systém cappuccino strojem, kdy byl měněn filtr (pokud ho používáte) a kdy bude potřeba jej vyměnit znovu.
 • Odejít

Jak připravuje kávu

Kávovar je opravdu velmi stylovou a designovou záležitostí. Co se týče domácí přípravy kávy, patří mezi dražší přístroje, ale tomu odpovídá také variabilní nastavení a jednoduchost ovládání. Ocení ho zejména milovníci dobré kávy, ale také designu. Protože v porovnání s jinými, stejně a možná ještě lépe vybavenými konkurenčními přístroji, se nám zdá, jeho cena nasazená právě kvůli vzhledu. Přístroj umí vyrobit několik druhů káv včetně cappuccina, které připravíte stisknutím jednoho tlačítka. Ovšem takové latté si už musíte trochu „naprogramovat“. Ačkoliv je přístroj velmi kompaktní a působí celistvým dojmem, vadu na kráse mu kazí nádoba na mléko, kvůli které je veškerá celistvost passé. Navíc se zaměřte na hadičku, která slouží k dávkování mléka. Po připojení nádobky ke kávovaru to u vás v kuchyni bude vypadat spíše jako v chemické laboratoři. Ani ruční čištění systému cappuccino není nijak jednoduché. Musíte se držet návodu, abyste byli schopni systém rozebrat, propláchnout a pak jej správně sestavit tak, aby byl znovu funkční. Mnohem jednodušší je automatické čištění, které je však pouze povrchové a tomu manuálnímu se stejně nevyhnete. Až na čištění cappuccinového systému je však údržba opravdu snadná. Maličkou nevýhodou spatřujeme v tom, že k čištění se používají jen prostředky od výrobce, aby „prý“ nedošlo k poškození výrobku. Co se týče ovládání, to je opravdu velmi snadné. Na to, že má přístroj opravdu velké množství variabilního nastavení, je orientace v menu opravdu jednoduchá. Chytře vyřešeno je tlačítko Prog, které slouží pouze k přístupu do programování a nemá žádnou jinou funkci. V uživatelském rozhraní se pak jednoduše pohybujete otočným voličem s možností stisknutí, což je potvrzení volby OK. Na to, že přístroj spadá do vyšší cenové hladiny, nás překvapil malý výběr možností hrubosti mletí. Mlýnek nabízí jen 3 úrovně. Jiné konkurenční modely jich mají i deset! Také nás trochu mrzí, že výběr mléčných káv je opravdu nuzný. Tedy jen cappuccino. Zbytek? Buď si nastavte sami (latté) nebo nic. Třeba si nemůžete navolit možnost našlehání mléka, které děti tolik milují. Měli byste také vědět, že při provozu je kávovar docela hlučný. Na víku nádobky s mlékem je otočný volič, kterým volíte možnost cappuccino nebo čištění. Tyto dvě ikony však jsou špatně vidět, protože jsou do plastu jen vytlačeny a nejsou označeny transparentní barvou. Takže je to černá na černé. Je tedy potřeba symbol buď nahmatat, nebo se podívat proti světlu. Plusové body musíme kávovaru přičíst za možnost nastavení českého jazyka, možnost nastavení výměny filtru, případně odvápnění, funkci automatického zapnutí nebo vypnutí a posuvnou hubici pro natavení podle výšky šálku nebo sklenice. Kávovar se může pochlubit opravdu malým rozměrem, takže vám nezabere příliš místa na kuchyňské lince.

Zkušenosti

 • Při přípravě 1. kávy po delší době, nebo po čištění či odvápnění vytryskne z parní trysky trochu vody a horké páry. Dejte si pozor, abyste se neopařili. Podobný problém může nastat i při extrahování kávy, pokud je kávová tryska příliš vysoko nad šálky. Proto výšku upravte tak, aby byla pro šálky optimální.
 • Přístroj nemá funkci mléčná pěna.
 • Do zásobníku na kávovou sedlinu se vejde odpad z 9 káv.
 • Abyste dosáhli dobrého napěnění mléka, používejte polotučné nebo plnotučné mléko.
 • Kromě cappuccina umí přístroj připravit i latté, je však potřeba změnit množství mléka a kávy.
 • V kávovaru není možné připravovat kávu z mleté kávy.
 • Největší výška sklenice, která se vejde pod výpusť kávy je 11 cm.
Zjistit cenu Čtěte dále, ať vám při nákupu nikdo nevěší bulíky na nos – přehled nejlepších kávovarů najdete ZDE.
Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

7.5 Total Score
Krups EA 8298

Kávovar si jistě zaslouží dobré hodnocení. Připraví vám dobou kávu, a navíc skvěle vypadá. Velmi pozitivně hodnotíme jednoduchost ovládání a možnost nastavit si český jazyk. Ovšem je škoda, že si nemůžete vybrat z více možnost kávových nápojů s mlékem, nebo jen z možnosti našlehaného mléka. Jeho provoz je trochu hlučnější, což je otravné.

7.5Hodnocení Covybrat.cz:
Ovládání
7
Funkce
8
5Hodnocení od lidí:
Ovládání
7
Funkce
3
Přidejte váš dotaz nebo recenzi  |  Hodnocení lidí

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

1 komentář
 1. 2.5
  Ovládání
  70
  Funkce
  30

  Koupil jsem tento stroj před rokem. Nejprve jsem měl problém s kvalitou kávy moc slabá až jsem s tím byl v servisu kde mi opravili vadný tlakový ventil a tlakovou nádobu. Káva už je v pohodě. Ovšem kapučínovač ten je úplně k ničemu. Ať dělám co dělám tak kapučíno z toho nevyždímu. Zkoušel jsem studené mléko i teplé, důkladné čištění i předmytí, žádná mléčná pěna, prostě na h…. tento přístroj nedoporučuji !!!!

  + PLUSY: Přehledné české menu Ovladání
  - MÍNUSY: Kapučínovač úplně k ničemu, nepomohl ani návod, prostě to nedělá kapučíno ale kávu s mlékem, žádná mléčná pěna. U kávy je malá nebo žádná pěna.
  Přínosné(6) K ničemu(3)You have already voted this

  Přidejte váš dotaz nebo recenzi

  Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

  Vaše hodnocení

  Covybrat.cz
  Logo