Recenze Lamax W9.1 (+ srovnání s LAMAX X 10.1 a LAMAX W9)

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Akční kamery se už staly téměř povinnou výbavou batohu každého milovníka aktivního životního stylu. Na trhu je jich nepřeberné množství s rozdílnou cenou, kvalitou nahrávání i výbavou, kterou společně s kamerou dostanete. V naší recenzi jsme se detailně podívali na akční kameru LAMAX W 9.1. Co tento model od spolehlivého výrobce nabídne? Dočtete se dále.

Parametry

Displejano
Typ displejedotykový LCD (zadní)
Velikost displeje1,4“ (přední) + 2“ (zadní)
Full HDano
4K Ultra HDano
Snímková frekvence Full HD120 FPS
Snímková frekvence 4K Ultra HD60 FPS
Maximální úhel záběru120 °
Digitální fotoaparátano
Rozlišení fotografií20 Mpix
Audiozáznamano
Vstup pro externí mikrofonne
Stabilizace obrazuano
Zoomne
Wi-Fiano
GPSne
Ovládání hlasemne
Slot na paměťovou kartuano
Podporovaný typ karetMicroSD
Kapacita akumulátoru1350 mAh
Dálkový ovladačano
Vodotěsné pouzdroano
USBano
HDMI výstupano
Výška42 mm
Šířka64 mm
Hloubka32 mm
Hmotnost127 g

Obsah balení

Základní součástí, kterou v balení najdete, je pochopitelně samotná akční kamera LAMAX W9.1. Kromě kamery samotné v balení najdete

 • Vodotěsné pouzdro
 • Stativ
 • Dálkové ovládání
 • Baterie
 • Samolepící držák pro uchycení na hladký povrch s náhradními nálepkami
 • J-mout
 • 3-axix connector
 • Držák na tyčku (např. na řidítka)
 • Upevňovací bandáže a ocelové lanko
 • Stativová redukce
 • Micro USB kabel
 • Utěrka z mikrovlákna

  

Jak je vidět, příslušenství je poměrně bohaté a soustředí se primárně na možnosti upevnění kamery k různým povrchům. Snadno ji tak připevníte na přilbu, řidítka i palubní desku, prostě všude tam, kde vás jenom napadne.

Pojďme se ale blíže zaměřit na tři zásadní prvky – vodotěsné pouzdro, stativ a dálkové ovládání. Vodotěsné pouzdro je kompletně plexisklové s vodotěsnými tlačítky. Podle údajů výrobce kamera bez problémů zvládne ponoření až do hloubky 40 metrů. To je více než dost na pořízení zajímavých podvodních záběrů. Samotné „zacvaknutí“ kamery je velice jednoduché, utěsnění i samotné pouzdro působí bytelně a spolehlivě. Kamera je vodotěsná i bez pouzdra, v takovém případě to hlouběji než do 12 metrů raději nezkoušejte.

Stativ by mohl být větší. Dodávaná jednoduchá trojnožka nejlépe poslouží, když budete používat kameru na stole. A konečně dálkové ovládání: To má podobu náramku, jakýchsi větších hodinek. Díky připnutí na zápěstí se nemusíte obávat, že byste ovládání někde ztratili. Pomocí velkých tlačítek aktivujete i deaktivujete natáčení, případně vyfotíte snímek. Díky podsvícení tlačítek jasně vidíte, která funkce je zrovna aktivní.

Provedení kamery

Nároky na malé rozměry a nízkou hmotnost tento model splňuje hravě. Při váze 127 g můžete kameru bez problémů nosit připevněnou na čelence nebo na oblečení. Je dokonce tak lehká, že na ni mnohdy klidně zapomenete. Nepatří sice k úplně nejlehčím zařízením na trhu, rozdíly v řádech desítek gramů se zase tolik neprojeví. Mírně těžší kamera má navíc tu výhodu, že víte, co v ruce držíte. Rozměry jsou rovněž bezproblémové, 64 × 42 × 32 mm není nic, co by se vám nevešlo do zavazadla či do kapsy, můžete tak být neustále připraveni k dokumentování svých zážitků.

Samotná akční kamera LAMAXW9.1 je na pohled ničím nepřekvapující šedý hranol. Na přední straně najdeme objektiv a menší LCD TFT displej s úhlopříčkou 1,4“. Hlavní displej na zadní straně využívá rovněž LCD TFT panel, tentokrát ale s úhlopříčkou 2“. Ten je navíc dotykový, což se dá, v mnoha případech použití, kvitovat s povděkem. Pro mnoho uživatelů už je tento způsob ovládání intuitivnější než klasická tlačítka. To je jedna z výrazných odlišností od předchozí kamery LAMAX X10.1. Ta měla displej pouze na zadní straně a pro ovládání sloužila pouze tlačítka. Muselo se však počítat s delší dobou odezvy, na což se dalo zvyknout, ale určitě to nebylo nic příjemného. Ovládání dotykového displeje je mnohem snazší a intuitivnější než u předchozího modelu. Velikost displeje byla rovněž 2“.

Pokud jde o provozní teplotu, tak z pohledu minimální teploty je kamera je konstruována na cca – 5 °C. Za těchto teplot dojde k rychlému vybíjení baterie. Pokud jde o maximální teploty tak není doporučeno kameru používat nad 45 °C. Zde již však může dojít k přehřátí elektroniky a jejímu poškození.

Na druhou stranu, použití tlačítek – jsou v podstatě jen dvě, jedno pro video a druhé pro fotoaparát – se nevyhnete, pokud kameru LAMAX W9.1 používáte s vodotěsným pouzdrem, ovládání pomocí tlačítek je pohodlnější i v rukavicích nebo s mokrýma rukama. Menu kamery je přehledné, dobře čitelné a navíc v češtině. Kdo je pravidelným uživatelem chytrých telefonů a dalších dotykových zařízení, bude „doma“ velice rychle. Asi netřeba připomínat, že hlubší nastavení lze realizovat pouze v tomto menu přes dotykovou obrazovku. Tu pochopitelně nelze používat s nasazeným pouzdrem.

Na boční straně pak najdeme jedno tlačítko pro zapnutí a vypnutí, na druhé straně pak, pod výklopnými dvířky, dva konektory – micro USB a micro HDMI – pro připojení k počítači, resp. přímo k televizi/monitoru, která poslouží jako větší displej. Ve spodní části je pak prostor pro baterii a slot pro paměťovou microSD kartu. Baterie je v balení pouze jedna, a to s kapacitou 1 350 mAh a výdrží dvě hodiny, což je výsledek jen lehce nadprůměrný – ty nejlepší akční kamery totiž obvykle nevydrží na jedno nabití dále než 2,5 hodiny. Baterie se nabíjí přímo v kameře pomocí již zmíněného konektoru micro-USB, žádná externí nabíječka tak není nutná. Pokud tak vyrážíte na delší túry, rozhodně doporučujeme s sebou přibalit i powerbanku, ať můžete kameru průběžně dobíjet. Výhodou dříve testované kamery LAMAX X10.1. byla dodávaná druhá kamera v balení. Vždy jste si tak mohli být jisti, že pokud vám v baterii v kameře dojde šťáva, druhou máte po ruce. Obešli jste se tedy bez powerbanky. Jo ovšem pravda, že kapacita akumulátoru byla menší, a to jen 1 050 mAh.

Jak natáčí

Kamera se chlubí rozlišením 4K (3840 × 2160 px) při snímkovací frekvenci 60 fps, k dispozici je i klasické Full HD rozlišení s dvojnásobnou snímkovací frekvencí, tedy 120 fps. Ve spolupráci se skvělou stabilizací obrazu rozhodně kamera patří ke špičce na trhu, a co se rozlišení týče, nemusíte se bát záznamy pouštět i na větších televizích. U 4K ale pozor: 60 snímků nabízí pouze interpolované 4K, aby bylo 4K reálné, je potřeba přepnout na 30 fps, což není mnoho. Na chvilku se ještě vraťme ke stabilizaci obrazu. Ta si bez problémů poradí i s výraznějšími vibracemi za chůze, výsledný obraz je v pohybech příjemně hladký a působí přirozeně. Výrobce bohužel stabilizaci povolil pouze u nižšího, Full HD rozlišení. Kombinaci 4K a stabilizaci by pravděpodobně nezvládl dodávaný procesor. Uživatel je tak postaven před volbu, zda stabilizovat, nebo využít vyšší rozlišení. S ohledem na to, že Full HD je ve většině případů naprosto dostatečné rozlišení, doporučujeme kombinaci nižšího rozlišení a stabilizace. Rozdíly mezi stabilizovaným a nestabilizovaným obrazem jsou markantní. Obraz se ukládá ve formátu MOV s kompresí H.264, a to na microSD karty s kapacitou až 128 GB.

Příklad videa

Výsledný obraz je velice dobrý, zachovává si vysokou úroveň detailů, a to i v natolik problematických situacích, jako jsou vysoce kontrastní scény (např. když snímá větve stromů proti nebi a podobně). Na výsledném záznamu jsou docela znát vnější světelné podmínky, za pošmourných dní budou záběry mírně do šeda, u moře za pálicího slunce se naopak můžete těšit na přirozené živé barvy. Spíše do kategorie „hračiček“ pak spadají módy jako je časosběrné video nebo zpomalený záznam. Nevyužijete je pravidelně, ale občas se mohou hodit a je rozhodně dobře, že jimi výrobce kameru vybavil.

Mikrofon je dostatečně citlivý – možná až příliš, protože bude zaznamenávat i šustění oblečení (pokud máte kameru připevněnou na něm), schází také jakýkoliv větrný filtr. Při úpravě záběrů v chytrém telefonu nebo v počítači je proto vhodné zvuk ztlumit, místy jsou tyto zvuky docela nepříjemně výrazné. Ledacos by spravil vstup pro externí mikrofon, ten tu ale bohužel není.

Zapomenout bychom neměli ani na fotoaparát. Rozlišení 20 Mpx je naprosto dostatečné, o kvalitě výsledných fotografií je možné říct v podstatě totéž co o videu. Rozlišení fotoaparátu je dalším parametrem, kterým LAMAX W 9.1. převyšuje dřívější X 10.1, který nabízel maximální rozlišení pouze 12 Mpx. Proti běžným fotoaparátům má Lamax W9.1 výhodu v kapesní velikosti – v této oblasti rozhodně překonává i běžné mobily. U fotoaparátu bychom ale uvítali možnost ukládání snímků ve formátu RAW, tedy tzv. digitálního negativu, který poskytuje širší možnosti úpravy výsledných fotografií. RAW formát však nebyl dostupný ani u X10.1. Snímky i videa můžete rovnou „sázet“ na internet pomocí Wi-Fi připojení.

Srovnání s LAMAX X 10.1 a LAMAX W9

Rozdíly oproti LAMAX X 10.1

Předchozím modelem k W 9. 1 byla (kupodivu s ohledem na číslování) kamera LAMAX X 10. 1, která se od W 9. 1 liší hned v několika oblastech. Na první pohled je znatelný rozdíl v designu. Velikostně jsou si oba modely podobné, nicméně starší model má nižší hmotnost, a to jen 73 g, novější je o něco těžší, váží zhruba 127 g. Již při první pohledu zjistíte, že W 9. 1. je na přední straně opatřena malým 1,4“displejem. Zadní straně dominuje 2“ displej, stejně jako tomu bylo u X 10. 1. Velký rozdíl však přichází ve způsobu ovládání. Nový model je totiž možné ovládat dotykově, což je jeho velká přednost. Nastavení je jednoduché a intuitivní.

Na druhou stranu je trošku zklamání, že v balení obdržíte jen jednu baterii. Ta má sice kapacitu 1350 mAh, což je více než u předchozího modelu, ale jste odkázání na výdrž zhruba 2 hodiny. Poté musíte baterii dobít. Baterii lze vyjmout, takže můžete případně dokoupitnáhradní. U X 10. 1 byla v balení jedna baterie navíc (i když s menší kapacitou), takže jste se mohli spolehnout na to, že vás kamera nenechá ve štychu v nejlepším.

U nového modelu potěší také podpora větší paměťové karty, a to až o kapacitě 128 GB. Typ karty SD, minimální rychlost UHS-I U13. Předchozí model podporovat SDXC karty o velikosti maximálně 64 GB. Také v rozlišení fotografií došlo k pokroku, kdy fotoaparát disponuje rozlišením 20 Mpix oproti 12 Mpix staršího modelu.

Zapomenout nesmíme zmínit ani vodotěsnost. Starší model X 10. 1 nebyl sám o sobě vodotěsný. Ochranu proti vodě poskytovalo plastové pouzdro, díky kterému jste s kamerou mohli až do hloubky 40 m. Nová W 9.1 je vodotěsná i sama o sobě. Bez ochranného pouzdra může do hloubky zhruba 12 m, v ochranném pouzdře, které je téměř totožné s tím, které bylo dodáváno se starším modelem, můžete kameru potopit až do hloubky 40 m.

Srovnání s LAMAX W9

W9 je levnější verzí W9.1. O co budete ochuzeni? Nižší rozlišení fotoaparátu, neumí 4K video při 60 FPS (i když i W9.1 umí jen interpolované), nižší kapacita baterie a menší příslušenství. A jaký je rozdíl v ceně? Většina obchodů ji má hodně podobnou. Ale u pár vyjímek lze najít W9 o více než 500 Kč levněji. A při o tolik nižší může být LAMAX W9 rozumnější volbou. Pokud hledáte špičkovou kameru, tak se pravděpodobně o LAMAX zajímat nebudete. A budete spíše koukat po GoPRO Hero 9 nebo podobném modelu. LAMAX je volbou pro uživatele, kteří nechtějí za akční kameru utratit tolik peněz a přitom dostat solidní obraz.

LAMAX W 9.1LAMAX W 9LAMAX X 10.1
Podpora Wi-Fianoanoano
Rozlišení fotografií Mpix201612
Vstup pro externí mikrofonnenene
Vodotěsnost bez pouzdra/s pouzdrem12 m/40 m12 m/40 m0 m/40 m
Kapacita akumulátoru mAh135011001050
Rozměry V x Š x H v mm42 x 64 x 3244 x 60 x 3344 x 60 x 33
Hmotnost v g12713473
Výdrž baterie na jedno nabití v min120902 x 90
Formát videaMOVMP4MP4
Formát fotografiíJPGJPGJPG
České menuanoanoano
Orientační cena3 500 Kč2 700 Kč3 500 Kč
Zjistit cenu

Přejít na test outdoorových kamer.

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

8.9 Total Score
LAMAX W 9.1

Okřídlené „skvělý poměr ceny a výkonu“ je v případě akční kamery LAMAX W9.1 celkem trefné. Kamera sice nepatří k nejlevnějším na trhu, nicméně nabídne, kromě obrazu s vysokým rozlišením a výborné stabilizace také pořádnou hromadu praktického příslušenství. Její ovládání je vyloženě intuitivní a proniknete do něj velmi rychle. LAMAXje v tomto ohledu spolehlivá značka a ani tento model nezklamal.

PLUSY
 • voděodolné pouzdro
 • velké množství příslušenství v balení
 • výborná stabilizace
 • intuitivní ovládání
 • dva displeje
MÍNUSY
 • 4K rozlišení je bohužel bez stabilizace
 • možná až příliš citlivý mikrofon
Přidejte váš dotaz nebo recenzi  |  Hodnocení lidí

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

13 Comments
Všechny Nejpřínosnější Nejlepší hodnocení Nejhorší hodnocení Přidejte váš dotaz nebo recenzi
 1. Dobrý den! Mám stejný problém jako pisatel přede mnou. Kameru mám druhý den a nejde mi zvuk na videu.Zvuky zapnutí a přepínání fungují.Děkuji za odpověď!

 2. Dobrý den mám kameru lawax w9 a nemůžu najít adekvátní přehrávač na natočené videa prosím o radu jaký přehrávač na android mám použít děkuji

  • Dobrý den,

   potřebujete videa přehrát na telefonu nebo tabletu se systémem Android? Pokud ano, zkuste třeba přehrávač „VLC“, ten zvládne skoro vše.

 3. Zdravím, mám kameru od včerejška a nenahrává se zvukem. Ten mám v menu samozřejmě zapnutý. Nevíte čím by to mohlo být? Je zde další nastavení, které jsem přehlédl? Případně lze provést nějaký update FW? Děkuji

 4. Dobrý den,
  často mi nejdou otevřít dviřka ke korektoru napájení a k bateriím, nevíte kde by mohl být problém?
  Děkuji za odpověď.

 5. Dobrý den. Lze na kameře LAMAX W9.1 nastavit formát fotografií na 16:9 ?
  Děkuji za odpověď.

  Přidejte váš dotaz nebo recenzi

  Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

  Covybrat.cz
  Logo