Recenze LAMAX X10 Taurus

Lamax X10 Taurus patří mezi poloprofesionální outdoorové kamery, které nabízejí perfektní videozáznam v rozlišení až 4K Ultra HD a rozhodně nezahanbí ani kvalita fotografií. Na co si však dát u této kamery pozor a čím vás může nemile překvapit? Celkové hodnocení a výsledky testování se dozvíte v následujícím článku.

Parametry

Displejano
Typ displejeklasický LCD
Velikost displeje2 palce
Full HDano
4K Ultra HDano
Snímková frekvence Full HD120 FPS
Snímková frekvence 4K Ultra HD30 FPS
Maximální úhel záběru170 °
Digitální fotoaparátano
Rozlišení fotografií16 Mpix
Audiozáznamano
Vstup pro externí mikrofonano
Stabilizace obrazuano
Zoomne
Wi-Fiano
GPSne
Ovládání hlasemne
Slot na paměťovou kartuano
Podporovaný typ karetMicro SD/SDHC/SDXC
Kapacita akumulátoru1050 mAh
Dálkový ovladačano
Vodotěsné pouzdroano
USBano
HDMI výstupano
Výška41 mm
Šířka63 mm
Hloubka33 mm
Hmotnost79 g

Ovládání

Jelikož LAMAX X10 Taurus patří mezi vysoce kvalitní outdoorové kamery, nepřekvapí vyšší váha (79 g), která je však kompenzována kvalitní optikou a odolným provedením. Také svým profesionálním designem jistě potěší. Na těle kamery se nachází celkem čtyři tlačítka. Tlačítko na přední straně slouží k zapnutí/vypnutí kamery (dlouhý stisk) a zároveň k přepínání mezi jednotlivými režimy: videozáznam, fotoaparát, galerie a nastavení (krátký stisk). Horní tlačítko je nejčastěji využíváno jako spoušť, ale při dlouhém podržení jím lze aktivovat, či deaktivovat WiFi. Zbývající dvě tlačítka na boční straně jsou určena k posunu v menu. Ovládání je poměrně jednoduché a intuitivní a v ochranném pouzdře jde dobře ovládat například i v rukavicích. Kamera X10 Taurus má na zadní straně klasický LCD displej s úhlopříčkou 2″, což je optimální velikost pro prohlížení pořízených záznamů. Bezdrátové připojení funguje jak pomocí WiFi (spárování se smartphonem), tak pomocí Bluetooth (spárování s dálkovým ovladačem). Spárování s chytrým zařízením je možné jen pokud vlastníte operační systém Android nebo iOS. Poté bezplatně stáhnete z Google Play nebo Appstore aplikaci LAMAX CamApp 3.0, dlouze podržíte tlačítko na horní straně kamery, čímž aktivujete WiFi. Následně je nutné vyhledat příslušnou síť v mobilním telefonu, připojit se k ní a zapnout aplikaci. Pomocí smartphonu pak můžete X10 Taurus standardně dálkově ovládat nebo na něm prohlížet pořízené videosoubory či fotografie. Při testování však docházelo ke krátkým výpadkům spojení obou zařízení. Výrobce však neustále aktualizuje software, a postupně by měly být tyto chyby opraveny. Samozřejmostí je dálkový ovladač, který je součástí balení. Ten je nutné před použitím spárovat s kamerou pomocí Bluetooth. Postup je velmi jednoduchý:
 • V nastavení kamery je nutné zvolit BT párování, potvrdit, a nakonec na dálkovém ovladači zmáčknout libovolné tlačítko.
 • Ovladač můžete používat, jakmile modrá dioda zasignalizuje úspěšné připojení a na displeji kamery se objeví „Párování úspěšné“.
Vadí nám však, že spárování kamery s ovladačem je nutné opakovat po každém zapnutí kamery. Dálkový ovladač je designově velmi povedený, bohužel však schází jakékoli poutko, tudíž je velmi jednoduché jej (i pro jeho menší rozměry) ztratit. Ideálním řešením, na které však výrobce nemyslel, by bylo upevnění pomocí poutka na zápěstí podobně jako hodinky. Potěšilo však menu plně v českém jazyce a méně přehledný, ale podrobný manuál samozřejmě také v českém jazyce.

Co umí

Testování jsme podrobili jak kvalitu videozáznamu a fotografií, tak audio, které bývá slabinou všech outdoorových kamer. Zajímaly nás také nejrůznější funkce, kterými se tato kamera může pochlubit.

Video

Při natáčení s kamerou X10 Taurus můžete volit mezi širokou nabídkou rozlišení: nejvyšší 4K (4K Ultra HD) nabízí snímkovou frekvenci 30 FPS, což je u tak vysokého rozlišení velmi dobrá hodnota. 2,7K se pochlubí již 60 FPS, Full HD rozlišení dokonce 120 FPS a s HD kvalitou dosáhnete neuvěřitelného ultra rychlého snímkování o frekvenci 240 FPS. Z uvedeného je patrné, že tato kamera je ideální pro natáčení až 8x zpomalených záběrů (tzv. slow-motion). Ačkoli i levnější modely outdoorových kamer se často pyšní rozlišením 4K, jedná se často o interpolované (uměle dopočítané) rozlišení. Důležitým rozdílem mezi nimi a kamerou X10 Taurus je skutečnost, že i nejvyšší rozlišení 4K je u tohoto modelu nativní, tj. skutečné, což je už samo o sobě z velké míry zárukou kvalitního obrazu. Abyste si však mohli obraz s množstvím detailů užít, je potřeba vlastnit příslušné zařízení (počítač, televizor), které podporuje přehrávání takto vysokého rozlišení. Kvalita videa je obecně na velmi vysoké až nadstandardní úrovni. X10 Taurus si poradí i s kontrastními přechody mezi světlem a stínem či tmavými a světlými předměty, barvy jsou syté a reálné, obraz je krásně ostrý. Dokonce i protisvětlo nedělá této kameře velké problémy. Bohužel podobně jako u většiny akčních kamer je potřeba počítat s mírným zhoršením kvality obrazu (zejména ostrosti) při špatných světelných podmínkách (déšť, mlha, šero). X10 Taurus disponuje širokoúhlým snímáním až 170°, díky čemuž je na vzniklém záznamu patrný tzv. efekt rybího oka. Ten je přirozenou součástí všech širokoúhlých záběrů a jeho eliminaci nabízejí některé programy pro editaci videa (např. HitFilm Express). Zároveň však díky možnosti širokoúhlého snímání můžete X10 Taurus využít místo kamery v autě. X10 Taurus disponuje elektronickou (digitální) stabilizací obrazu, která – přestože nejde o optickou stabilizaci – mile překvapila. Velmi účinně si poradí i se silnějším nebo déletrvajícím třesem obrazu. Zásadní nevýhodou však je, že stabilizace funguje pouze v rozlišení Full HD a nižším (což udává i sám výrobce), počítat s hladkým obrazem při rozlišení 4K proto nelze. Nelíbilo se nám také silné zahřívání těla kamery při jejím provozu. Stačilo již 10 minut a přístroj dosáhl poměrně vysoké teploty, což může být při déletrvajícím provozu riskantní. Dochází totiž k přehřívání vnitřní mechaniky, což může vést k rychlejšímu opotřebení a nižší životnosti přístroje. Navíc je to uživatelsky nepříjemné (manipulace s horkou kamerou).

Audiozáznam

X10 Taurus je vybaven jak integrovaným mikrofonem, tak vstupem pro připojení externího mikrofonu. A v nastavení kamery lze také určit hlasitost mikrofonu. Podobně jako ostatní sportovní kamery, i X10 Taurus bojuje s kvalitou nahrávaného zvuku (velmi patrný je například šum). Přirozeně se kvalita zhoršuje použitím ochranného pouzdra, které však doporučujeme vždy ponechat a raději se spokojit s horší audionahrávkou. Samozřejmě velmi rapidně se kvalita zvuku zlepšuje použitím externího mikrofonu, který však není součástí základního balení a je potřeba jej dokoupit.

Fotografie

Podobně jako nadprůměrné video, pořídíte s X10 Taurus na poli akčních kamer také nadprůměrné fotografie, což nebývá u těchto přístrojů příliš obvyklé. Opět velmi kladně hodnotíme, že nejvyšší rozlišení 16 Mpx je zároveň také nativní rozlišení, kvalita obrazu je tedy na velmi vysoké úrovni (samozřejmě zejména za dobrých světelných podmínek). Podobně jako videozáznam, také fotografie trpí v horším světle slabší ostrostí a digitálním šumem. A ačkoli je jednou z funkcí kamery X10 Taurus také redukce šumu, tento nedostatek je i poté patrný a ubírá na kvalitě výsledných snímků. V této cenové kategorii nepřekvapí poměrně široké možnosti manuálního nastavení, od ostrosti, vyvážení bílé, expozice, až po scénický mód, který lze volit v závislosti na okolních podmínkách či výpočet expozice, který nabízí buď koncentraci přirozené světelnosti do středu obrazu (vhodné pro upřednostnění jediného objektu) nebo do celého snímku (což je ideální pro zdůraznění celé scény). Bohužel však schází možnost nastavit ISO (citlivost), a musíte se tedy spolehnout na automatické hodnoty, což je u takto pokročilého modelu velká škoda. Kladně však hodnotíme dlouhou závěrku, s níž lze získat velmi kvalitní noční snímky. Čím delší čas nastavíte, tím více zbytkového světla se k senzoru dostane a tím více světla bude na pořízené fotografii. Tato funkce je však určena pouze pro zaznamenávání klidných nepohyblivých scén (při dlouhém času totiž bývá i sebemenší pohyb zpravidla velmi rozmazaný).

Zajímavé funkce

Domníváme se, že vyšší cenové kategorie akčních kamer by měly přirozeně uživateli nabídnout i několik méně obvyklých, ale užitečných funkcí. My jsme ocenili především následující:
 • dva soubory
 • rychlé nahrávání
 • cyklické natáčení
 • časosběrné video
 • sériové foto
 • samospoušť

Dva soubory

Aktivace této funkce zaručuje souběžné pořízení dvou videí – jednoho v plném rozlišení s libovolnou snímkovou frekvencí a druhého v nižším rozlišení s 29 FPS. Výhodou je, že druhé video lze snadněji přehrát na smartphonu či na jiném zařízení, a snadno tak zjistit jeho kvalitu (třeba přímo v terénu). Nevýhodou jsou samozřejmě mnohem vyšší nároky na kapacitu úložiště, jednoduše proto, že dvě videa zaberou více místa než jedno.

Rychlé nahrávání

Mnoho fascinujících okamžiků kolem nás přichází nečekaně a než běžnou outdoorovou kameru zapnete a spustíte nahrávání, často už může být pozdě. S touto funkcí se vám to nestane. Pokud rychlé nahrávání aktivujete, při zapnutí kamery začne ihned automaticky natáčet, prodleva mezi zapnutím a samotným natáčením se tedy naprosto minimalizuje, a vy tak budete vždy připraveni.

Cyklické natáčení

Jedná se o běžnou funkci, která je zásadní při použití kamery v automobilu místo černé skříňky. Při její aktivaci je videozáznam rozdělen do zvolených časových úseků. Při zaplnění karty pak dojde k přemazání nejstarších záznamů nejnovějšími.

Časosběrné video

Další poměrně častá, ale praktická funkce. Po navolení určitého intervalu kamera pořizuje jednotlivé snímky, z nichž lze vytvořit velmi atraktivní videozáznam simulující zrychlený pohyb.

Sériové foto

Funkce sériového fota je častá zejména u digitálních fotoaparátů. Princip je totožný – po aktivaci této funkce a stisku spouště, je v krátkém sledu za sebou pořízen požadovaný počet fotografií. Umožňuje tak zachytit i velmi atraktivní momentky, které by jinak velmi snadno fotografovi mohly utéci.

Samospoušť

Příjemným bonusem navíc je funkce samospouště, která dovede prodloužit čas po stisku spouště a pořízením fotografie.

Výdrž a paměťové karty

V základním příslušenství jsou ke kameře X10 Taurus kromě jiného dodávány také dvě baterie, každá s kapacitou 1 050 mAh. Provoz kamery s plně nabitou baterií by měl za ideálních podmínek (teplota, vypnutý displej a neaktivní WiFi) vydržet ideálně kolem jedné hodiny, bohužel ve skutečnosti se provozní doba pohybuje okolo přibližně 40 minut. Při nízkých teplotách vydrží v závislosti na hodnotě rozlišení pouhých 10 až 30 minut, což je velmi málo. Velkou a zásadní nevýhodu však spatřujeme ve způsobu nabíjení. To je možné, pouze pokud je baterie v kameře. Ačkoli jsou tedy k modelu dodávány dvě baterie, nelze nechat jednu z nich nabíjet a mezitím natáčet. Externí nabíječka se k tomuto modelu bohužel zatím vůbec nevyrábí. Nabíjet baterii tedy můžete jen po připojení do počítače nebo pomocí síťového adaptéru, v automobilu pak budete potřebovat adaptér do zapalovače. Nabití trvá přibližně 2 hodiny. Naprosto nepochopitelným nedostatkem je u modelu X10 Taurus skutečnost, že po vyjmutí baterie dochází k anulování data a času. Nahrávky jsou proto řazeny náhodně, a pokud navíc využíváte funkce zobrazení data a času přímo ve fotografii, může to být velmi matoucí (zejména budete-li se na video dívat s větším časovým odstupem). Navíc myslet při každé výměně baterie na aktualizaci data a času je přinejmenším otravné. Podobně jak jiné modely ani X10 Taurus nemá v základním balení paměťovou kartu. Při koupi vhodné karty proto vybírejte mezi Micro SD, Micro SDHC nebo Micro SDXC kartami s kapacitou do 64 GB. Volte vždy kvalitní značkové karty, jen u nich lze totiž zaručit správné chování v přístroji. Při testování jsme také narazili na dosti nepraktický údaj, díky němuž by měl uživatel zjistit, kolik volného místa zůstalo na paměťové kartě, a tedy kolik dat se na ni ještě vejde. Avšak namísto počtu zbývajících minut videa nebo počtu zbývajících fotografických snímků, najdete pouze údaj o zbývající kapacitě na kartě. Nejen laik jednoduše nemá takové zkušenosti, aby dovedl odhadnout velikost nahrávaného souboru a propočítat, zda se na kartu ještě například dalších deset minut záznamu ve Full HD bez problému vejde.

Odolnost

Součástí balení X10 Taurus je samozřejmě také ochranné pouzdro, s nímž je možné se potápět až do hloubky 40 metrů. Doporučujeme kameru používat vždy s pouzdrem, jelikož ji ochrání nejen proti poškrábání, ale i proti prachu, pádům a dalšímu mechanickému poškození.

Příslušenství

Spolu s kamerou X10 Taurus najdete v krabici také velké množství nejrůznějšího příslušenství. Konkrétně jde o dvě baterie, nabíjecí adaptér, USB kabel, ochranné pouzdro, náhradní dvířka s průduchy pro lepší nahrávání zvuku, dálkový ovladač, nejrůznější držáky a úchyty, jistící ocelové lanko nebo čelenku a ruční plovák, které jsou uzpůsobeny tak, aby na ně bylo možno kameru snadno připevnit. Vzhledem k vyšší ceně přístroje bychom však v základním balení očekávali také selfie tyč. Velmi však ceníme, že je X10 Taurus vybaven kovovým stativovým závitem, a lze jej tedy v případě potřeby bez problémů instalovat na běžný stativ.

Zkušenosti

 • Vysoce kvalitní 4K Ultra HD záznam.
 • Ultra rychlé snímkování 240 FPS v HD rozlišení je ideální pro zpomalené záběry.
 • Velmi dobrá kvalita fotografií (až 16 Mpx).
 • Možnost připojit externí mikrofon.
 • Dálkový ovladač je součástí balení.
 • Přístroj se při chodu velmi přehřívá.
 • Při souvislém natáčení v nejvyšším rozlišení 4K vydrží baterie s vypnutým displejem a neaktivní WiFi pouze cca 40 minut.
 • Nabíjet je možné pouze baterii v kameře.
 • Stabilizace obrazu funguje pouze u rozlišení Full HD a nižšího.
 • Po připojení přes WiFi lze ovládat chytrým zařízením.
 • Podporuje paměťové karty do 64 GB.
 • S vodotěsným pouzdrem vydrží ponor až do 40 metrů.
Zjistit cenu Vrátit se na přehled všech kamer.
Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

8.5 Total Score
LAMAX X10 Taurus

Jednoznačně kladně hodnotíme kvalitu videozáznamu a fotografií, které jsou na skutečně špičkové úrovni – a o to u akčních kamer jde především. Líbily se nám také dodatečné funkce a možnost připevnit kameru ke stativu díky závitu na spodní straně kamery. Potěšily také dvě baterie v základním balení. Ačkoli kamera jako taková plní svoji primární funkci (tj. pořizování videí) na jedničku, bohužel se u ní vyskytují také určité nedostatky, které práci s ní velmi komplikují. Výdrž baterie je příliš nízká, vadilo nám také složité nabíjení pouze v kameře. Nepříjemné je také přehřívání kamery při používání, anulování data a času při výměně baterie a nutnost spárovat ovladač s kamerou při každém zapnutí kamery.

PLUSY
 • kvalitní videozáznam 4K Ultra HD
 • kvalitní fotografie až 16 Mpx
 • množství doplňkových funkcí
 • dálkový ovladač
 • snímková frekvence 240 FPS v HD rozlišení
 • WiFi a Bluetooth
 • vodotěsnost do 40 m
 • závit na stativ
 • ovládání v českém jazyce
MÍNUSY
 • vyšší pořizovací cena
 • nízká výdrž baterie
 • nabíjení baterií pouze v kameře
 • přehřívání přístroje
 • anulování data a času
 • stabilizace obrazu pouze pro nižší rozlišení
Přidejte váš dotaz nebo recenzi  |  Hodnocení lidí

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

3 Comments
Všechny Nejpřínosnější Nejlepší hodnocení Nejhorší hodnocení Přidejte váš dotaz nebo recenzi
 1. Před pár dny jsem na Smarty koupil v „akci“ tuto kameru.
  Videa sice točí za ty peníze solidní ALE…

  1- při nahrávání se zahřívá na víc než 50°C, což vede následnému vypnutí kamery.

  2- nelze ji za boha spárovat s Lamax aplikací (budiž) s tím se dá žít.

  3- poměrně často zamrzá.

  4- jeden z dalkových ovladačů (Lamax) je mrtvý, druhý univerzální bluetooth ovladač funguje (třeba s mobilem ho spáruji) ale s kamerou nejde spárovat.

  5- dvířka krytu baterie mají mít „zámeček“ proti nechtěnému otevření ale nemají, i když v různých recenzích recenzenti tvrdí že tam je a je to ve videích i vidět.

  6- dodané Mega příslušenství není moc kvalitní, křehké plasty hlavně u klipsen, dodané držáky třeba na helmu jsou všechny rovné, ani jeden zaoblený takže na přilbě moc nedrží.

  7- baterie nevydrží ani půl hodiny.

  Suma sumárum, Smarty asi ví proč se tohoto chce v „akci“ zbavit ale já koupi rozhodně NEDOPORUČUJI ‼️

  • Dobrý den,

   mrzí mě negativní zkušenost, ale jsem rád, že jste se podělil i pro ostatní čtenáře.

 2. Nulová podpora od výrobce. 🙁

  Přidejte váš dotaz nebo recenzi

  Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

  Covybrat.cz
  Logo