Recenze LAMAX X7.1 Naos

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Lamax X7.1 Naos je cenově dostupná, a přesto velmi výkonná outdoorová kamera. Umožňuje natáčet videa až ve 4K a pořídíte s ní také velmi pěkné fotografie. V jejím bohatém příslušenství navíc najdete také praktický dálkový ovladač, který můžete nosit připnutý na zápěstí. Nabízí tato kamera přesně to, co od ní očekáváte? Zjistěte to v následujícím článku.

Parametry

Displejano
Typ displejeklasický LCD
Velikost displeje2 palce
Full HDano
4K Ultra HDne
Snímková frekvence Full HD60 FPS
Snímková frekvence 4K Ultra HD30 FPS
Maximální úhel záběru170 °
Digitální fotoaparátano
Rozlišení fotografií16 Mpix
Audiozáznamano
Vstup pro externí mikrofonne
Stabilizace obrazune
Zoomano
Wi-Fiano
GPSne
Ovládání hlasemne
Slot na paměťovou kartuano
Podporovaný typ karetMicro SD/SDHC/SDXC
Kapacita akumulátoru900 mAh
Dálkový ovladačano
Vodotěsné pouzdroano
USBano
HDMI výstupano
Výška41 mm
Šířka59,2 mm
Hloubka29,8 mm
Hmotnost58 g

Ovládání

Model X7.1 Naos nás potěšil svým velmi povedeným designem, kterému rozhodně neškodí elegantní ochranné pouzdro. Z hlediska hmotnosti a rozměrů patří mezi výrazně lehké a poměrně malé přístroje, nebude vám tedy při používání příliš překážet a na těle tuto kameru skoro ani neucítíte. K ovládání slouží čtyři základní tlačítka. Tlačítko na přední straně kamery vedle objektivu slouží k zapnutí či vypnutí kamery (při dlouhém stisku) a také k přepínání mezi jednotlivými režimy: videozáznam, fotoaparát, slow-motion, galerie a nastavení (krátký stisk). Horní tlačítko lze při krátkém stisku využít běžně jako spoušť, při delším stlačení však slouží také k potvrzení vybrané položky v menu. Zbývající dvě tlačítka se nacházejí na boční straně přístroje. Horní je určeno jak k posunu nahoru v nabídce menu, tak (při delším stisku) k vypnutí či zapnutí WiFi. Spodním tlačítkem lze v nabídce menu ovládat pouze posun dolů. Ovládání je jednoduché a lze si na něj po poměrně krátké době velmi dobře zvyknout. Navíc je kamera bez problémů ovladatelná také v rukavicích. Na zadní straně kamery X7.1 Naos se nachází klasický LCD displej s úhlopříčkou 2″. Tato velikost je naprosto dostačující k pohodlnému ovládání i následnému prohlížení pořízených videozáznamů a snímků. X7.1 Naos disponuje také bezdrátovým připojením pomocí WiFi. Můžete jej tedy ovládat i vaším mobilním telefonem nebo tabletem (podmínkou je pouze operační systém Android nebo iOS). Potřebnou aplikaci lze bezplatně stáhnout na Google Play či Appstore. Nepostradatelnou součástí je také velmi povedený dálkový ovladač, který najdete přímo v balení. Se spárováním s kamerou si nemusíte dělat starosti, jelikož oba přístroje jsou spolu automaticky spárovány. S dálkovým ovladačem můžete vypnout a zapnout displej kamery, zapnout a vypnout videozáznam a fotografovat. Velmi kladně hodnotíme fakt, že dálkový ovladač je připevněn na náramku, a lze jej tedy nosit na zápěstí podobně jako hodinky. Ovládání je díky němu velmi pohodlné a lze jej bez problémů využít přímo v akci. Navíc se za něj rozhodně nemusíte stydět, jelikož se jedná o designově velmi zdařilý kousek. Před vstupem do vody jej však vždy sundejte – není totiž vodotěsný. Samozřejmostí je velmi přehledné ovládání přístroje v českém jazyce a také srozumitelný a obsáhlý český návod.

Co umí

Při testování modelu X7.1 Naos jsme se zaměřili zejména na kvalitu videozáznamu a fotografií. Zajímalo nás však také, jak je na tom s nahrávání zvuku a jaké funkce nabízí.

Video

S X7.1 Naos sice lze pořídit také video ve 4K (Ultra HD) se snímkovou frekvencí 30 FPS, každopádně se nejedná o skutečné rozlišení, nýbrž o interpolaci (tj. rozlišení, při němž jsou chybějící body obrazu dopočítány uměle). Bohužel na kvalitě obrazu je to znát, s interpolovaným 4K obrazem jednoduše nikdy nedosáhnete kvality skutečného 4K rozlišení. Podotýkáme však, že reálné 4K rozlišení v této cenové relaci nenabízí žádný model. Lépe už je na tom kamera v rozlišení 2,7K se 30 FPS. Toto rozlišení již není dopočítané, díky čemuž disponuje vyšší ostrostí a umožňuje zachytit daleko více detailů. Kvalita obrazu je při tomto rozlišení na velmi dobré úrovni, hůře je na tom však s plynulostí obrazu. Pořízené video proto není zcela plynulé, což je velká škoda. Pro natáčení s touto kamerou doporučujeme běžnější rozlišení Full HD. Zde máte na výběr z 60 nebo 30 snímků za sekundu. 60 FPS již zaručuje dobrou plynulost a zároveň zachovává vynikající kvalitu obrazu. Nejnižší HD rozlišení pak disponuje dokonce až 120 nebo 60 snímky. Díky těmto hodnotám, lze z HD videa vytvořit zpomalené video (tzv. slow-motion), počítejte však s tím, že HD kvalita vašemu oku příliš lahodit nabude a je vhodná spíš pro běžnou dokumentaci. Přihlédneme-li k ceně přístroje, obraz velmi příjemně překvapil svojí kvalitou. Při rozlišení 2,7K jsme za předpokladu dobrých světelných podmínek získali velmi hezký a ostrý obraz plný detailů, jehož největším nedostatkem byla horší plynulost. Kamera však hůře zvládá vysoce kontrastní scény, zejména přechody mezi světlými a tmavými místy scény, kdy světlé oblasti jsou přesvětlené a tmavé jsou naopak příliš temné. Bohužel také za příliš jasného počasí dochází k blednutí barev, při dobrých světelných podmínkách však lze získat příjemně syté barvy. Co však kamera naprosto nezvládá je přímé slunce v objektivu. Z tohoto důvodu příliš nedoporučujeme používat X7.1 Naos místo černé skříňky v automobilu (přečtěte si článek Jakou vybrat autokameru). Pokud byste si ji přesto přáli takto využít, doporučujeme pořídit vhodné clonění nad objektiv. X7.1 Naos je obdařen širokým úhlem záběru (FOV) až 170°, díky čemuž je na snímcích poměrně výrazný tzv. efekt rybího oka. Jedná se o přirozenou součást všech širokoúhlých objektivů, každopádně pokud vám vadí, lze využít některý z editačních programů, které jej dovedou do jisté míry eliminovat. Tento model nemá stabilizaci obrazu, což považujeme za zásadní mínus. Musíte se proto smířit s tím, že přirozený třes, který při natáčení vzniká (například při chůzi v členitém terénu), jednoduše zůstane součástí obrazu.

Audiozáznam

Zvuk u modelu X7.1 Naos rozhodně nenadchne, což je však v této cenové relaci běžné. Zejména při natáčení v ochranném pouzdře získáte velmi nekvalitní zvukovou stopu, která je navíc rušena výrazným šumem. Možností připojení externího mikrofonu tato kamera nedisponuje, pokud proto chcete doprovodit své videozáběry také kvalitní zvukovou stopou, doporučujeme vytvořit ji až následně a k videu ji přidat v některém z editorů videa.

Fotografie

Nejvyšší rozlišení fotografií, kterým X7.1 Naos disponuje, je 16 Mpx. Ačkoli kvalita snímků je ve srovnání s ostatními modely této cenové kategorie spíše nadprůměrná, celkově nedopadla příliš dobře. Podobně jako u videa, také v případě fotografií se kamera potýká se špatným zvládáním přechodů mezi světlými a tmavými oblastmi fotografované scény. Při nedostatku světla vznikají tmavé a ponuré fotografie, které trpí poměrně silným šumem. Bohužel velmi chudé jsou také možnosti manuálního nastavení, které lze využít jak při fotografování, tak při natáčení videa. Kromě základní možnosti měnit rozlišení či snímkovou frekvenci, se setkáte pouze s možností nastavit expozici a vyvážení bílé.

Zajímavé funkce

Přestože se jedná o poměrně levný model, X7.1 Naos nabízí překvapivě mnoho doplňkových funkcí. Mezi ty nejzajímavější patří:
 • slow-motion
 • časosběrné video
 • cyklické natáčení
 • rychlé nahrávání
 • sériové foto
 • samospoušť

Slow-motion

Pokud aktivujete tuto funkci, kamera bude snímat obraz pomaleji, automaticky tedy vznikne zpomalené video. Ideální je za tímto účelem využít co nejvyšší snímkovou frekvenci (např. 120 FPS v HD rozlišení).

Časosběrné video

Časosběrné video je vlastně opakem slow-motion, jde totiž o zrychlené video. Kameru nastavíte tak, aby snímala v určitém intervalu danou scénu, a z následujících fotografií lze poté vytvořit simulaci zrychleného pohybu.

Cyklické natáčení

Ačkoli se jedná o běžnou funkci mnoha outdoorových kamer, neobejdete se bez ní, pokud X7.1 Naos budete používat místo autokamery. Po aktivaci této funkce začne kamera natáčet video ve zvolených časových úsecích. Po naplnění kapacity karty pak dojde k automatickému přemazávání nejstarších záznamů.

Rychlé nahrávání

Velmi praktická funkce, s níž vám nic neunikne. Díky ní totiž kamera začne automaticky pořizovat záznam ihned po zapnutí.

Sériové foto

Pokud zapnete funkci sériového fota, při stisknutí spouště pořídí přístroj zvolený počet fotografií v rychlém sledu za sebou. Neunikne vám tak žádný důležitý okamžik.

Samospoušť

Funkci samospouště není potřeba vysvětlovat – jednoduše prodlouží čas mezi stiskem spouště a pořízením fotografie.

Výdrž a paměťové karty

V základním balení najdete baterii s kapacitou 900 mAh, která při natáčení ve Full HD s vypnutým displejem a neaktivní WiFi vydrží přibližně 1,5 hodiny, což je velmi slušná doba. Nabíjení trvá přibližně 2 hodiny a je možné pouze, pokud je baterie v kameře, což je škoda, jelikož nemůžete současně používat kameru a nabíjet záložní baterii. Nabíjení je možné pomocí USB kabelu přímo z počítače nebo pomocí síťového adaptéru. Poměrně velké množství zejména levnějších kamer trpí nešvarem, který najdeme i u tohoto modelu. Po vybití nebo vyjmutí baterie kamery dojde ke ztrátě informací o aktuálním datu a času. Pokud proto preferujete funkci automatického zobrazení data a času přímo ve fotografii či videu, musíte je při každém vybytí či vyjmutí baterie vždy znovu nastavovat, což je velmi nepříjemné. Přestože základní balení obsahuje velké množství příslušenství, paměťovou kartu je potřeba dodatečně dokoupit. X7.1 Naos podporuje karty Micro SD, Micro SDHC, nebo dokonce až Micro SDXC. A můžete si troufnout až na velikost 64 GB.

Odolnost

Součástí balení je vodotěsné ochranné pouzdro, které vydrží ponor až do hloubky 30 metrů a zároveň přístroj chrání proti mechanickému poškození. Musíme potvrdit, že velmi dobře odolává lehčím pádům. Jednoznačně vám proto doporučujeme kamerou používat zásadně v pouzdře.

Příslušenství

Příslušenství kamery X7.1 Naos je skutečně velmi bohaté. Možná až zbytečně moc. Ne vždy totiž více znamená lépe. Zejména začínající uživatelé většinou nevyužijí všechny doplňky, za které však při koupi kamery již zaplatili. A často je také velké množství příslušenství pouze marketingovým tahem, jak nalákat zákazníka ke koupi. Výbava modelu X7.1 Naos se skládá z 23 kusů nejrůznějších doplňků, které kromě ochranného pouzdra a dálkového ovladače zahrnují také rám pro použití bez vodotěsného pouzdra, náhradní dvířka, držák na trubku, dva samolepící držáky, další speciální držáky, adaptér na stativ, stativovou redukci, pásky, USB kabel, baterii, ocelové lanko, náhradní 3M podložky a další. Samozřejmostí je také uživatelská příručka v českém jazyce.

Zkušenosti

 • Kamera vhodná pro natáčení v rozlišení 2,7K a Full HD (až 60 FPS).
 • U 4K rozlišení se jedná o interpolaci.
 • Kvalita fotografií je spíše nadprůměrná.
 • Velmi omezené manuální nastavení.
 • Široký výběr doplňkových funkcí.
 • Náramkový dálkový ovladač je součástí balení.
 • Při souvislém natáčení ve Full HD vydrží baterie s vypnutým displejem a neaktivní WiFi přibližně 1,5 hodiny.
 • Nabíjet je možné pouze baterii v kameře.
 • Přístroj nedisponuje stabilizací obrazu.
 • Po připojení přes WiFi lze kameru ovládat chytrým zařízením.
 • Podporuje paměťové karty až do 64 GB.
 • S vodotěsným pouzdrem vydrží ponor až do 30 metrů.
Zjistit cenu Přejít na test outdoorových kamer.
Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

6.9 Total Score
LAMAX X7.1 Naos

Pokud budeme hodnotit pouze kvalitu videozáznamu, což je to, co každého u akčních kamer zajímá především, bude model X7.1 Naos ve své cenové kategorii jednoznačně patřit k tomu lepšímu na trhu. A lze jej proto s lehkým srdcem doporučit všem, kteří nelpí na rozlišení 4K, ale spokojí se třeba s 2,7K nebo Full HD. Fotografie také nejsou vůbec špatné a na občasné fotografování bohatě postačí. Potěšilo nás také množství užitečných doplňkových funkcí a náramkový dálkový ovladač. Za velký nedostatek této kamery však považujeme chybějící stabilizátor obrazu. Zamrzely také velmi omezené možnosti manuálního nastavení, nabíjení baterie pouze v kameře a anulování data a času při vybytí nebo vyjmutí baterie. Špatný zvuk u takto levného modelu není ani tak nedostatkem, jako spíše nutností.

PLUSY
 • nízká pořizovací cena
 • design
 • rozměry a hmotnost
 • jednoduché ovládání
 • kvalitní videozáznam 2,7K a Full HD
 • množství doplňkových funkcí
 • podporuje paměťové karty až 64GB
 • náramkový dálkový ovladač
 • WiFi
 • vodotěsnost do 30 m
 • ovládání v českém jazyce
MÍNUSY
 • chybí stabilizace obrazu
 • nabíjení baterií pouze v kameře
 • špatná kvalita zvuku
 • anulování data a času
 • možnosti nastavení
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo