Recenze Leader FOX SWAN 2017

Pro všechny rekreační milovníky horských terénů vyrobil český výrobce Leader Fox MTB s názvem Swan 2017. Píšeme rekreační milovníky, protože profesionálové by od kola jistě očekávali delší reálný dojezd, který u tohoto modelu činí jen 70 km. Jinak však splňuje všechny náležitosti. Je lehké se standardní výbavou, a navíc nabízí 3×9 převodů. Přečtěte si, jak obstál v naší recenzi!

Parametry

Typ kolahorské
Materiál rámuhliník
Typ brzdhydraulické
Kapacita baterie14 Ah
Umístění baterierámové
Nominální výkon motoru250 W
Maximální výkon motoru350 W
Průměrný dojezd70 km
Maximální dojezd110 km
Umístění motoruzadní kolo
Hmotnost21,6 kg
Nosnost120 kg
Světlo v základní výbavěne
Blatníky v základní výbavěne
Počet stupňů asistence5
Funkce Walkano
Typ ovládacího paneluLCD displej
Počet převodů3x9

Charakteristika

Baterie a péče o ni

Baterie je rámová, umístěná v části, kam se obvykle montuje držák na lahev. Najdete na ní zámek, indikátor nabití a vstup pro připojení nabíječky. Je zcela běžné, že se baterie během provozu zahřívá, nejedná se tedy o žádnou výrobní vadu. Navíc je baterie chráněná čidlem proti přehřátí, a pokud by snad došlo k hraniční teplotě, baterie se automaticky vypne. Jakmile vychladne na provozní teplotu, můžete bez problémů pokračovat v jízdě. Pokud byste měli pocit, že se vám kapacita baterie snížila, doporučujeme baterii zcela vybít jízdou a následně do plna nabít. Tento proces zopakujte 3x. Pokud se na indikátoru objeví informace o tom, že je baterie vybitá, zůstává v ní ještě minimální napětí, které ji chrání před poškozením, ale bohužel nestačí na pohon kola. V takovémto případě baterii ihned dobijte, abyste předešli jejímu poškození. Pokud budete elektrokolo převážet autem, baterii z něj vždy vyjměte. Po ukončení vašeho výletu můžete baterii z kola vyjmout a vzít si ji s sebou domů. Pokud ji necháte na kole, nezapomeňte ji vypnout. Baterii nenechávejte na místech, kde by na ni mohlo pršet, sněžit nebo intenzivně svítit slunce. Ideálně ji skladujte na suchém a větraném místě mimo sluneční záření a další zdroje tepla. Pokud budete baterii skladovat někde, kde je chladněji (ovšem teplota by neměla klesnout pod bod mrazu), tak ji před použitím nejdřív nechte zahřát na pokojovou teplotu (zhruba 20 °C) a poté můžete opět vrazit objevovat krásy přírody. Abyste prodloužili baterii životnost, nikdy ji nenechávejte stále připojenou k nabíječce nebo umístěnou v elektrokole. Baterii nabíjejte i v případě, že kolo nepoužíváte. Stačí ji nabít 1x za 3 měsíce na kapacitu alespoň 60 %. Nabíječka nabíjení automaticky přeruší, jakmile je baterie nabitá. Indikátor na nabíječce svítí při nabíjení červeně a po nabíjení zeleně. Záruka na baterii se poskytuje v délce 12 měsíců. Nárok na reklamaci baterie vzniká tehdy, pokud jmenovitá kapacita do 12 měsíců klesne pod 70 %.

LCD displej

Jedná se o barevný TFT displej, který má vysoký kontrast. Chrání ho pouzdro vyrobené z ABS materiálu a obrazovka je zabezpečena pevným akrylátem, které má tuhost tvrzeného skla. Z displeje vyčtete tyto informace:
 • stav baterie,
 • informace o rychlosti (možnost zvolit si zobrazení průměrné, maximální a okamžité rychlosti),
 • úrovně pedálového asistenta,
 • POW indikátor napájení,
 • indikátor ujetých kilometrů (nastavení umožňuje zobrazení celkového počtu ujetých kilometrů, ujeté kilometry za den nebo dobu jízdy),
 • zobrazení času je označeno zkratkou CLK (clock).

Ovládání

K ovládání je zapotřebí ovladač, který má tři tlačítka: Power, + (nahoru), (dolů). K nastavování všech parametrů slouží jen tato tlačítka.
 • Power – slouží pro zapnutí a vypnutí, ale také zároveň jako potvrzující tlačítko OK, tyto funkce se mění na základě počtu a rychlostí zmáčknutí,
 • Tlačítky + a se pohybujete nahoru a dolů nebo slouží pro přičítání či odčítání hodnot.
Zapnutí se provádí tlačítkem Power, které stisknete a krátce přidržíte, zhruba 1,5 s. Displej se vypíná automaticky, pokud elektrokolo stojí. Čas prodlevy do vypnutí je možné nastavit v rozmezí od 0 minut do 7 minut. Samozřejmě můžete kolo vypnout i tlačítkem Power.

Režim asistence

Tlačítky nahoru a dolů měníte intenzitu asistence (úroveň PAS). Hodnota 0 znamená, že asistence není žádná, hodnota 5 odkazuje na nejvyšší úroveň asistence. Pokud chcete nastavit funkci Walk, tedy asistenta chůze (pokud jdete vedle kola), stiskněte na 2 vteřiny tlačítko dolů. Tím dojde k aktivování funkce (6 km/h), pokud tlačítko pustíte, režim se zruší.

Indikátor baterie

Díky němu zjistíte, jaké je orientační zbývající kapacita baterie. Pokud všechny LED kontrolky svítí, je kapacita na maximální úrovni. Pokud chcete přesné údaje o zbývající kapacitě, podívejte se přímo na baterii, která též obsahuje indikátor stavu baterie.

Rychlost a ujetá vzdálenost

Pokud chcete, aby se vám na displeji zobrazovaly informace buď o rychlosti, nebo ujeté vzdálenosti, stiskněte rychle tlačítko Power a vyberete si nastavení konkrétní informace.

Světlo

Zapnutí nebo vypnutí světla nebo podsvícení displeje se provádí tak, že na 1 vteřinu stisknete tlačítko + (UP).

Mazání údajů

Pokud chcete některé údaje vymazat, stiskněte současně tlačítka + a – a držte je zhruba 1 vteřinu. Tím vymažete údaje o průměrné rychlosti, maximální rychlosti, čas a výlet.

Menu

V MENU elektroniky je možné si nastavit další parametry jako úroveň jasu displeje, doba vypnutí elektrokola, hodiny a další. Pokud se do MENU chcete dostat, je zapotřebí, abyste rychle po sobě (2 rychlá stisknutí) stiskli tlačítko Power. Vybraný parametr, který budete nastavovat, bliká. Pro nastavení použijte tlačítka s označením + a – a potvrďte krátkým stisknutím tlačítka Power. Pokud vstoupíte do MENU a během 10 vteřin neuděláte žádnou změnu, programování se automaticky ukončí. Nastavovat můžete:
 • systém – zvolit si můžete buď metrický, nebo britský,
 • úroveň jasu – podsvícení displeje může být buď tmavší (označení I) nebo světlejší (označení IIIII),
 • auto off – jedná se o nastavení automatického vypnutí, které se udává v minutách,
 • scény – možnost nastavení analogové nebo digitální scény, ovšem v současné době displej umožňuje pouze digitální nastavení,
 • indikátor baterie – může zobrazovat buď hodnoty napětí, kapacitu baterie v procentech nebo můžete zvolit možnost vypnuto,
 • indikátor napájení – zvolit si můžete, zda chcete na displeji vidět hodnoty napájení analogové nebo digitální, jedná se o údaje, které souvisejí s výkonem baterie a ne motoru,
 • hodiny – umožní vám nastavení přesného času i data, nastavit tedy můžete: hodiny, minuty, sekundy, rok, měsíc a den.

Údržba

O okolo se starejte stejně jako o kolo klasické. Všechny části udržujte čisté a používejte pouze ozkoušené nebo doporučené čisticí prostředky. Rozhodně se vyhněte chemickým rozpouštědlům. Pravidelně mažte řetěz a starejte se o stav brzd. V zimě věnuje zvýšenou péči zejména kontaktům baterie a dalším konektorům, které přijdou do styku se solí. Pravidelně kontrolujte, zda se na rámu, vidlici, řidítkách nebo představci neobjevily praskliny. Zkontrolujte také, zda nejsou poškozené kabely nebo obal baterie.

Jak si zajezdíte

Leader Fox Swan 2017 se řadí do kategorie horských kol, které také odpovídá jeho výbava. Má kvalitní hydraulické brzdy vepředu i vzadu, které jsou právě pro horská kola velmi důležitá. Musí totiž dobře reagovat na nečekané a rychlé situace, které mohou nastat (prudké brzdění, trhaná přibrzďování). Díky odpruženým vidlicím zvládnete komfortně jet i v náročnějším terénu. V základní výbavě nejsou blatníky ani světla, která byste upotřebili zejména ve městě nebo na cyklostezkách, takže je opravdu lepší si s tímto kolem zajet spíše do terénu. Kolo velmi dobře obstálo v terénu Šumavy okolí Kvildy. Ostatně k jízdě v terénu je kolo i přizpůsobeno. Má sportovnější posed i pláště odpovídající náročnějšímu terénu. Motor má maximální výkon 350 W, který je však uměle snižován na standardizovaných (a legálních) 250 W. Zvýšení výkonu možné je, nezapomeňte však na vyhlášku, která uvádí, že se silnějším výkonem je možné jezdit pouze v terénu a nesmíte být účastníky provozu po silnicích ani cyklostezkách. Motor je umístěn v zadním kole, což je v současné době nejběžnější a nejoblíbenější umístění z hlediska ceny a výkonu. Baterii najdete na rámu kola. Toto umístění je pro horská kola typické, nenarušuje design a váha je rovnoměrně rozložena. Dejte si však pozor, aby vám nepřekážela při jízdě a před koupením se na Leader Fox Swan 2017 raději projeďte. Výkon baterie je 14 Ah s příslibem dojezdu přes 100 km. V reálu je to však méně, a to kolem 70 km. Samozřejmě záleží na okolnostech, jako je terén, povětrnostní podmínky, ale také vaše hmotnost. U MTB je toto spíše nižší hodnota, ale u elektrokol obecně je tato hodnota poměrně slušná. Ovládání i přehled o parametrech je velmi jednoduché a praktické. Ovládací LCD panel je dostatečně velký, takže máte okamžitý a jasný přehled o vašem výkonu, kapacitě baterie a dalších parametrech. Určitě vás potěší, že panel je osazen USB vstupem, takže z něj můžete nabíjet i svůj mobilní telefon. Stupňů asistence najdete u Leader Fox Swan 2017 průměrných pět a zvolit můžete i funkci Walk během toho, co kolo povedete nebo jej budete tlačit do kopce. Trochu nepraktické nám přijde to, že pokud chcete funkci Walk využít, musíte během celé doby držet prst na tlačítku, k deaktivování dojde v momentě, kdy prst z tlačítka sundáte. Přehazovačka nabízí 3×9 převodů, což je poměrně dost slušné. Díky skromnějšímu vybavená váží kolo pouze 21,6 kg, takže by se vám s ním v terénu mělo jezdit slušně.

Zkušenosti

 • Při přeřazování přerušte šlapání, řazení tak usnadníte a sníží se opotřebení pohonného ústrojí.
 • Při výměně kola s motorem budete pro povolení matice potřebovat klíč číslo 18.
 • Záruka na komponenty kola je 24 měsíců.
 • Pokud venkovní teploty klesnou pod bod mrazu, používání elektrokola se nedoporučuje.
Zjistit cenu V nákupním průvodci například zjistíte, jaké je ideální umístění baterie pro elektrokola.
Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

7.5 Total Score
Leader FOX SWAN 2017

Elektrokolo je lehce nadprůměrným výrobkem, který nabízí 3x9 převodů, průměrných 5 stupňů asistence, funkci Walk a možnost zvýšení výkonu motoru až na 350 W. Reálný dojezd je o něco nižší, než bychom u horského elektrokola očekávali. LCD ovladač nabízí USB port pro dobíjení telefonu.

PLUSY
 • nízká váha
 • velký počet převodů
 • možnost zvýšení výkonu motoru
 • USB port
MÍNUSY
 • menší reálný dojezd
Přidejte váš dotaz nebo recenzi  |  Hodnocení lidí

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo