Recenze LG OLED 55G1

Donedávna nebyl mezi řadou C a G u LG rozdíl v kontextu kvality obrazu. To co řada G přinášela navíc, byl exkluzivnější vzhled. To však letos končí, respektive LG G1 přináší další výhodu. A to nový typ OLED panelu, který má přinést lepší obraz. A já rovnou mohu prozradit, že lepší obraz skutečně má. Nicméně i tak si myslím, že klasická LG C1 bude prodávanější. Zajímá vás proč?

Parametry

Rozlišení4K
Obnovovací frekvence100 Hz
Podsvíceníne
HDMI4
Průměrná doba odezvy2 ms
Local dimmingne
Zobrazovací technologieOLED
Typ paneluOLED
Podpora HDR10ano
Podpora HDR10+ne
Podpora Dolby Visionano
Podpora HLGano
Uvedení na trh2021
Barevná hloubka10 bitů
Pokrytí spektra DCI-P398 %
Pokrytí spektra Rec.202080 %
Výška70,6 cm
Šířka122,8 cm
Hloubka4,7 cm
Výška (včetně podstavce)73,8 cm
Šířka (včetně podstavce)122,8 cm
Hloubka (včetně podstavce)25,1 cm
Váha23 kg
Odhadovaná spotřeba za rok130 kWh
Duální tv tunerne
Wi-Fiano
Síťový vstupano
USB (počet)3
Bluetoothano
Input lag v herním módu11 ms

Design

Mimochodem, věděli jste že písmeno názvu řady „G“ má evokovat galerii? A to je i důvod proč přístroj vypadá tak jak vypadá, má připomínat obraz. Rámeček okolo displeje je tan tenký, že dokonce nenechává ani prostor pro branding, tedy zobrazení loga LG. A dle očekávání ji lze (stejně jako Samsungy) využít k zobrazování úžasných fotografií či děl známých mistrů a ve vaší domácnosti tak skutečně vykouzlit iluzi galerie.

Design by mohla být jedna z věcí pro které si můžete koupit LG G1 místo LG C1. Tloušťka G1 je neskutečná. Lehce nad dva centimetry. A tady přichází jedna (s ohledem na už tak vysokou cenu) šokující informace. Stojan není součástí balení a musíte ho koupit samostatně. Jasně je z nerezu a vypadá skvěle, ale stojí více než 3 000 Kč. Najdete ho pod názvem LG AP-G1DV55 (případně LG AP-G1DV65, LG AP-G1DV77). Opravdu nevím zda LG počítá že většina majitelů bude mít tv umístěnu na zdi, nebo je to pro utržení více peněz.

Co se týče portů a výbavy tak je to stejné jako u LG C1. Všechny čtyři HDMI porty jsou typu HDMI 2.1. eARC/ARC je součástí portu číslo 2. Mimochodem USB nejsou ve verzi 3.0, ale pomalejší 2.0. U Sony 3.0 porty najdete. Chápu že nejsou u LG C1, kde je o nízkou cenu, ale u G1 kdy už o nízké ceně nemůže být řeč mě to trochu mrzí. Celkově si zpracování zaslouží jen slova chvály a LG dlouhodobě odvádí dobrou práci.

Prodává se v následujících velikostech:

 • LG OLED 55G1 (v ČR prodávaná varianta má přesný název LG OLED 55G13LA)
 • LG OLED 65G1 (v ČR prodávaná varianta má přesný název LG OLED 65G13LA)
 • LG OLED 77G1 (v ČR prodávaná varianta má přesný název LG OLED 77G13LA)

Kvalita obrazu

U OLEDu pořád platí, že kontrastní poměr je vlastně nekonečný, protože každý jednotlivý pixel může přestat vyřazovat světlo a tím pádem zobrazit dokonalou černou barvu. V tomto směru nemůže z principu žádné LCD konkurovat ani kdyby mělo tisíce stmívacích zón (local dimming). OLED jich má totiž zhruba osm a půl milionu. Každý jednotlivý pixel je vlastné zóna lokálního tlumení.

Jednou ze silných zbraní OLEDů je pokrytí barevného spektra. U DCI-P3 je to 99 % a Rec.2020 je to 79 %. Panel má 10 bitů. To jsou na dnešní podmínky impozantní hodnoty. Barevná jednotnost je na dobré úrovni. Žádné tmavší nebo světlejší části obrazovky. Obraz je opravdu výborný. Tělová barva přirozená, scény mají díky jemným detailům patřičnou hloubku. To platí jak pro SDR, tak i pro HDR (zejména Dolby Vision). Oproti předchozí generaci je zlepšení patrné při práci s detaily v tmavých scénách. Pro náročnější filmové diváky je to výtečná volba. Oproti LG CX nebo LG C1 je obraz ještě o kousek dál.

Už roky platí, že OLED panely dodává (nejen pro LG) jedna z divizí LG. Několik let mezi nimi nebyla žádná změna, až letos se objevila nová generace “evo” panelu. Ten je však výsadou dražšího modelu G1. Nižší řady C1, B1 a A1 mají stále klasický LCD panel. Maximální jas je 850 nitů. Což je více než u LG C1 nebo CX, ale na druhou stranu byla očekávání možná ještě vyšší. V prvních zprávách se mluvilo o hodnotách blížících se 1 000 nitům. Snad se to ještě změní v budoucnu. Přeci jen jde o první generaci evo panelů a věřím, že se ještě pokroku dočkáme. Pořád platí, že pro sledování tv ve dne za velmi jasného světla je ideální volbou Samsung a jeho QLEDy mají klidně i 1 500 nitů.

Jak zvládá upscalling?

Upscalling (převod z nižšího rozlišení na vyšší – děje se vlastně vždy když nesledujete 4K zdroj obrazu) funguje velice pěkně, nevidíte žádné umělé artefakty či jiné nedostatky obrazu. Zde je nutno uznat, že v tomto ohledu jsou všichni větší výrobci na de facto stejné úrovni. Snad s vyjímkou televizí Sony, které se tento rok neskutečným způsobem povedl nový obrazový procesor a drobně ostatním výrobcům odskočila. I tyto úžasné technologie a algoritmy mají svoje limity a když budete sledovat “neHD” televizní kanál ze vzdálenosti dvou metrů, tak prostě nedostatky uvidíte.

Zajímavé je, že G1 i C1 používají stejný obrazový procesor. V tomto případě je to Alpha 9 Gen. 4. Loni to byla generace 3. Zlepšení není nijak zásadní. Ale to platí pro meziroční rozdíly snad u všech obrazových procesorů jednotlivých značek. Kde je obraz oproti loňsku lepší jsou tmavé scény při Dolby Vision. Loni při Dolby Vision GX občas ztrácela detaily. Letos přidává pár dalších „AI“ nastavení obrazu. Je na preferencích každého z nás, zda je necháme zapnuté nebo vypnuté. Mě osobně moc nevyhovují a nepřijdou mi přirozené. Obecné doporučení (které však nemusí vyhovovat každému) je u 4K nebo fullHD filmů tyto vylepšení vypnout, naopak u filmů v horší kvalitě je nechat zapnuty.

HDR na výbornou

LG podporuje všechny zásadní HDR formáty. Tedy nepodporuje HDR10+, ale jeho pokrytí je minimální. Mnohem důležitější je že podporuje Dolby Vision (kromě ní HLG a HDR10). V tom je zásadní rozdíl oproti Samsung televizorům, které naopak mají podporu HDR10+ a nemají podporu Dolby Vision. Kromě klasického Dolby Vision LG využívá i „Dolby Vision IQ“. Jediný rozdíl je v tom, že tv při druhém jmenovaném využívá světelný senzor a obraz (zejména jas) upravuje dle aktuální situace v místnosti. Můžete si to představit jako u svého mobilního telefonu. Ten také použije jiné množství jasu během poledne na ulici a nebo když se večer chcete podívat na sms zprávy. To stejné dělá i Dolby Vision IQ.

Jako všechny moderní televizory i LG G1 nabízí hromadu režimů obrazu. Tohle je citlivé téma a nechci říkat, který je ten správný. Doporučuji vyzkoušet a zjistit vaše preference. Obecně platí, že většině diváků vyhovuje režim kino (cinema), případně jeho striktnější alternativy jako FilmMaker Mode, nebo ISF režimy. Pro fanoušky „přepálených“ barev jsou tu zase vivid /režimy. Prostě každý si dokáže najít to svoje.

Už z loňska známe FMM – Film Maker Mode. Jeho smyslem je zobrazovat filmy co nejvíce tak, jak je jejich autoři zamýšleli a bez dalších úprav obrazu. A to je právě největší rozdíl oproti módu obrazu Kino (či Cinema), který má většina televizorů (i G1). Zatímco barvy jsou v obou případech nastaveny stejně, tak FMM nepoužívá žádné další úpravy obrazu, zatímco režim Kino může. FMM využívá většina velkých výrobců televizorů, nejedná se o žádnou specialitu v podání LG. Nelze jednoznačně říct, zda je lepší používat režim Kino nebo FFM. Je to o individuálních preferencích. Rozhodně však doporučuji zkusit a uvidíte, jestli je pro vás vhodný.

Ve zvládání odrazů slunečních paprsků odvádí OLED panel dobrou práci. Ale ve srovnání se špičkovými modely od Samsungu v tomto ohledu pořád zaostává a do extrémně světlé místnosti může mít QLED vhodnější volbou. Pozorovací úhly jsou další ze silných zbraní OLEDu. Jsou skutečně výborné a i při sledování ze strany jsou barvy věrné. I když musím přiznat, že nový evo panel přináší nepatrné zhoršení proti klasickému OLED panelu. Pořád však patří k tomu nejlepšímu co v této oblasti máme.

Pohybové scény

Panel je samozřejmě 100 Hz. Pro zlepšení dojmu ze ztvárnění pohybu umí BFI (Black Frame Insertion). Zjednodušeně řečeno to znamená, že mezi jednotlivé snímky zdrojového videa vkládá vlastní „černé“ snímky, aby byl výsledný obraz plynulejší. V menu můžete u této funkce najít čtyři možnosti nastavení – nízké, středné, vysoké a auto. V zásadě se jedná o to, jak často jsou tyto snímky do obrazu vkládány. Stejně jako loni má BFI i při 100 Hz. Díky tomu je ostrost pohybu o kousek přirozenější než tomu bývalo v předchozích letech. Vnímání pohybu je dost subjektivní disciplína, ale obecně platí že většině lidí vyhovuje nízká, maximálně střední hodnota – případně mít tuto funkci vypnutou. Jak můžete z názvu vytušit, tím že do obrazu vkládáte černé snímky dochází ke ztrátě jasu. Proto, pokud vám (zejména při HDR) nepřijde tv dost jasná, zkuste BFI vypnout. Pro ty, kteří by v menu nemohli BFI nalézt, tak LG ho nazývá Oled motion pro.

Skvělá volba pro hráče

Z pohledu možností pro hráče je LG jedinou značkou, která má letos podporu G-SYNC od Nvidie a FreeSync od AMD. Ostatní výrobci mají jen FreeSync. A u toho seznam herního vybavení nekončí. HDMI 2.1 (na všech čtyřech portech), s podporou VRR (Variable Refresh Rate – variabilní snímková frekvence), ALLM (Auto Low Latency mode – automaticky přepne do herního režimu po zapnutí herní konzole), HFR (High Frame Rate – možnost hrát ve 4K při 120 FPS) nebo HGiG (HDR Gaming Interest Group – standard pro zobrazení HDR ve hrách). K tomu nová ovládací nabídka s důležitými nastaveními a informacemi pro hry – něco podobného letos představil i Samsung. navíc input lag má velice slušných 11 ms. Doba odezvy je u OLEDu nesktuečná – 2 ms. S tímto je tv přímo jako dělaná jako skvělý doplněk k vašemu novému Playstationu nebo Xboxu.

VRR je skvělý krok kupředu pro všechny hráče. Nejsme limitováni na fixní FPS (60 nebo 120) a důsledkem je plynulejší obraz. Ocení to hlavně hráči na PC (hry na konzoli se valnou část času drží kolem stabilních FPS). Většina her při náročnějších scénách občas spadne pod tyto FPS limity a bylo zřetelné trhání obrazu. Oproti předchozímu roku by mělo být drobné zlepšení, kdy VRR není v limitu 40 – 120 fps jako loni, ale 20 – 120 fps. Nutno přiznat, že při zapnutém VRR u tv klesne kvalita detailů, zejména v tmavých scénách. Kdy některé pixely mají trochu jiný odstín černé než by měli být. Má to co do činění právě s VRR, protože jinak se s tímto jevem nesetkáte. Při ponoření do hry to asi většině lidí vadit nebude.

Systém

Novinkou je také nová verze operačního systému webOS, tentokráte ve verzi 6.0. Samo LG ji označuje jako největší změnu od uvedení systému v roce 2014. Hlavní změna je ve vzhledu základní obrazovky. Za poslední rok mám pocit, že všechny operační systémy u televizorů konvergují ke stejnému vzhledu. Asi je to nevyhnutelné a výsledek uživatelského testování a vzájemné inspirace všech značek. Osobně se mi více líbí různorodost a možnost výběru. Další novinkou je “sponzorovaný obsah”. Z pohledu LG tento krok chápu, díky množství svých televizorů mu to poskytuje hodně zobrazení reklamy uživatelům a tedy i hodně peněz. Možná i to je důvod, proč je tento update dostupný i pro některé starší modely – což není až tak obvyklé. V rámci nové verze operačního systému došlo i ke změně (umístění) některých nastavení obrazu. Pokud jste měli předchozí verze webOS budete některé položky menu chvíli hledat.

Od uvedení systému webOS se jedná asi o největší změnu z pohledu uživatele. Dříve systém fungoval na principu spodního řádku, z kterého se rozbalovali jednotlivé možnosti programů a nastavení. Nyní je to přechod k využití celé obrazovky. Velmi se podobá AndroidTV, respektive jeho nové verzi nazvané GoogleTV. Co mě u LG dlouhodobě trochu mrzí, je že neposkytuje nové verze operačního systému pro starší modely. Ale abych LG nekřivdil, tak důležitá vylepšení, které se týkají obrazu či funkčnosti hardwaru dodává i pro starší modely.

Všechny změny nejsou jen k lepšímu …

WebOS jsem měl dlouho za špičku mezi operačními systémy u televizorů. Po letošním updatu o tom začínám pochybovat. Nový systém je pomalejší, uživatelsky méně přívětivý a celkově mi přijde jako krok (5 let) zpět do minulosti. Nechápejte mě špatně, rozhodně je pořád dobrý. Jen minulá verze byla ještě lepší. Pokud jde o rychlost systému, tak webOS nenačítá důležitá data aplikací při startu televizoru. Výhodou je rychlý start systému, nevýhodou že po prvním startu systému vnímáte že spuštění aplikací chvilku trvá. Není to žádná strašná doba, ale znát to je. Po druhém spuštění aplikace (bez vypnutí televizoru) je spuštění rychlé. V minulosti mělo webOS v rychlosti startu systému primát. S novou objemnější verzí menu už tak rychlé není.

Menu nově zabírá celou obrazovku a obsahuje opravdu spoustu informací. Po prvním spuštění jeden velký blok tvoří dlaždice s počasím, pak „reklama“ na interní nastavení televizoru (např. sport alert o kterém si ještě řekneme). V dalším řádku naleznete „trendy“ filmy a seriály z vámi využívaných služeb. Pod nimi seznam aplikací a ještě pod nimi (to už musíte scrollovat) je seznam vstupů. Dále následují seznamy oblíbených pořadů na jednotlivých zdrojích (Apple TV, tv stanice, Netflix, HBO Go….). Když dojdete do konce seznamu, je poslední položkou menu ikona po jejímž stisknutí se dostanete zpět na začátek. To je praktické. Nemůžete v podstatě měnit pořadí jednotlivých bloků nebo množství informací na stránce, ale můžete měnit položky v „seznamu aplikací“. Stačí dlouze podržet tlačítko „ok“ na dálkovém ovladači a dostanete se do režimu, kde lze snadno změnit pořadí nebo třeba odinstalovat aplikaci.

Stejně jako loni je součástí systému funkce pro sledování sportovních výsledků (to je právě zmiňovaný sport alert). Jednoduše nastavíte který tým chcete sledovat a dostáváte o něm info. Trochu omezující je, že nabídka týmů, respektive lig je relativně omezená. Celkově jsem se stabilitou a rychlostí webOS 6 spokojený, a to i přesto, že v rychlosti je to trochu krok zpět (oproti předchozím verzím). Přehrávač video souborů přehraje všechny potřebné soubory, ale zaznamenal jsem jednu nepříjemnou drobnost. Při přehrávání filmu uloženého ve formátu mkv, který u sebe obsahuje i titulky. Přestože jsem se je snažil vypnout, pořád se zobrazovaly. Další nepříjemnou zprávou je fakt, že LG G1 nemá dvojitý tuner. To znamená, že můžete případně nahrávat jen ten pořad, který sledujete.

U dálkového ovladače došlo k drobné změně. Nově má o něco delší tělo, což je důsledkem nových tlačítek pro přímé spuštění hlavních streamovacích služeb typu Netflix nebo Disney+. Dálkové ovládání typu magic remote chce chvíli cviku, ale jak se s ním sžijete jde o nejrychlejší ovládání televizoru, které jsem zažil. Pro ty co ho znají se nic nemění, princip je pořád stejný. Pro ty kteří se s ním dosud nesetkali, vysvětlím v rychlosti princip. Na obrazovce televizoru vidíte kurz (podobně jako u počítačové myši), jen ho ovládáte pohybem ovladače v ruce (stejně jako třeba u laserového ukazovátka).

Pár tipů na závěr:

Opakování mačkáním “mute” (vypnutí zvuku, ikonka přeškrtnutého reproduktoru) se dostanete do “tajného menu”. V něm můžete například vypnout zobrazení LG loga při každém vypnutí televizoru nebo co máte vidět za obraz když tv nemá signál.

Ke klávese můžete nastavit zkratku pro rychlé spuštění aplikace – např. Youtube. Abyste to mohli udělat, spusťte požadovanou aplikaci, poté držte chvíli tlačítko “0”. Poté můžete nastavit rychlé spuštění pro klávesy 1-8 (minulé roky to šlo pro tlačítka v rozsahu 1-9). Vlastní spuštění namapované aplikace pak probíhá tak, že danou klávesu podržíte po dobu pár sekund.

LG má poměrně dobře vyřešenou nápovědu. Když jste například v menu pro nastavení zvuku, vidíte nad ním ikonu otazníku. Když ji stisknete, dostanete informace o jednotlivých položkách v menu. Dejte si však pozor na jednu věc (týká se zejména levnějších modelů). Tato nápověda je obecná, to znamená že platí pro všechny LG tv. A to znamená, že může uvádět i možnosti v menu, které vaše tv prostě nemá.

Energetický štítek

U energetického štítku vás může zarazit vysoká hodnota G. Neděste se. V letošním roce došlo ke změně škály u energetických štítků. A de facto všechny současné televizory mají třídu G nebo F. Reálná spotřeba hodně závisí od nastavení jasu a dalších možností obrazu. Osobně bych počítal s nějakými 150 kWh za 1 000 hodin. Pokud sledujete televizi v průměru cca 5 hodin denně, bude se jednat o roční spotřebu zhruba 300 kWh. Celková částka závisí na vaší ceně za elektřinu, ale když budu brát v potaz cenu 5 Kč za kWh, tak za provoz televizoru dáte ročně zhruba 1 500 Kč.

Zvuk

LG využívá svého systému nazvaného jako „AI Sound Pro“, který dokáže vytvořit iluzi virtuálního 5.1.2 zvuku. Navíc se má přizpůsobit podle přehrávaného obsahu. Mě to nijak skvěle nezní, mnohem radši využiju dva klasické reproduktory se zesilovačem. A “AI Sound Pro” nechám vypnuté. Zájemcům o opravdový prostorový zvuk doporučím pokročilejší soundbar, nebo vyloženě sestavu pro domácí kino. Kdybych to měl říct prostě, tak hraje lépe než základní 2x 10W audio u levných televizí a o trochu lépe než 40 W 2.2 systém u LG C1. Dialogy jsou zřetelné, ale typický nedostatek tenkých televizorů – slabé basy, zůstává. Pro doplnění, zvukový výkon interních reproduktorů je 60 W a fyzicky se jedná o 4.2 rozložení.

Televize podporuje Dolby Atmos. To neznamená, že dokáže přehrát tento luxusní zvukový standard ze svých reproduktorů, ale že ho dokáže (při připojení skrze eARC HDMI port) poslat do externího audio zařízení, které dokáže využít možnosti, které tento zvukový standard přináší. Bohužel nepodporuje alternativu v podání DTS. Proč nepodporuje DTS? Myslím si, že LG chce prostě ušetřit za licenční prostředky a udržet cenu televizoru nízko. Stejně je na tom i Samsung. Pokud chcete tv s podporou DTS musíte se podívat na Sony.

Alternativy

Tentokrát konkurence není příliš velká, ale o to více se budu snažit rozebrat rozdíly mezi jednotlivými možnostmi.

Sony A90J

Nejlepší letošní model od Sony je přímým konkurentem LG G1. Rozdíly mezi hodnotami jasu oběma televizory jsou na úrovni statistické chyby. To stejné platí i pro pokrytí barevného spektra. Obě mají novou generaci „EVO“ OLED panelu, který slibuje o 20 % vyšší jas oproti klasickým OLED panelům. V praxi je o cca 50 nitů úspěšnější Sony. Větší rozdíl je na úrovni obrazového procesoru a ztvárnění obrazu. Sony má nový Cognitive Processor XR, LG má obrazový procesor Alpha 9 Gen 4. Na poli HDR se opět jedná o vyrovnaný souboj. Zásadní je, že oba televizory podporují nejrozšířenější standard Dolby Vision.

Rozdíly jsou pochopitelně i ve vzhledu. Tady je to značně subjektivní. Obě tv vypadají naprosto úžasně a mají skvělé zpracování. Pro Sony může být výhodou, že je k dispozici ve velikosti 83 palců, zatímco LG má “jen” 77 palců. V prvním případě však počítejte s cenou skoro 200 000 Kč, v druhém “jen” 150 000 Kč. Za špičku si prostě musíte špičkově zaplatit.

Jeden ze zásadních rozdílů je použitý operační systém. Ten u Sony podrobněji rozebírám třeba u recenze Sony A80J, o tom od LG si můžete více přečíst výše. Kdybych to měl shrnout, webOS (LG) je lepší volbou pro uživatele co nemají nadstandardní požadavky, ale ocení rychlost a stabilitu. Naopak GoogleTV (Sony) přináší obrovské možnosti, ale za cenu lehce horší rychlosti a stability. Nelze říct, že jeden je automaticky lepší než druhý. Záleží na preferencích konkrétního uživatele.

Na první pohled je velký rozdíl na poli audia. LG G1 má 4.2 60 W systém, Sony je vybaveno stejným výkonem a k tomu využívá pro vylepšení zvuku zadní stranu televizoru. Tento systém Sony nazývá Acoustic Surface Audio+. Sony v tomto ohledu o kousek vede, ale při ceně obou televizorů si moc nedovedu představit že je majitel bude používat bez kvalitního domácího kina nebo soundbaru.

Kde se může lámat chleba je využití televizoru pro hráče. Tam hrají trumfy do karet LG. Důvody jsou dva. Tím prvním je podpora VRR, AMD FreeSync a Nvidia G-SYNC. Sony v tuto chvíli podporu VRR nemá, nicméně je slíbená v budoucích softwarových updatech – nicméně spoléhat na to nelze. Další výhodou LG je, že dokáže Dolby Vision při herním módu (i když to není úplně bez chyb). Se Sony můžete mít buď herní mód nebo Dolby Vision. Drobným rozdílem je ještě fakt, že LG má všechny 4 HDMI porty ve standardu 2.1 (pro znalce doplním že 40 Gbit/s). Sony má naproti tomu jen 2 porty ve standardu 2.1 a zbylé dva 2.0. Nicméně podporují vyšší datový tok 48 Gbit/s.

Jeden z rozhodujících faktorů bude dozajista cena. LG OLED55G1 lze v říjnu 2021 mít za 50 000 Kč, Sony XR-55A90J za 65 000 Kč. V poměru ceny a získané hodnoty proto jasně vede LG. Nicméně tyto tv se budou pravděpodobně více kupovat ve větších velikostech a pro jejich majitele nepůjde o cenu na prvním místě.

LG C1

Druhý nejčastější kandidát bude bezesporu LG C1. Osvědčená klasika, která sice nepřinese o 20 % vyšší jas, ale zato bude mít mnohem rozumnější cenu. A to je něco, na co může slyšet většina potenciálních kupců. Pojďme se podívat na výhody které G1 oproti C1 přináší. V první řadě je to vyšší jas, ale ne zase o tolik – 10 – 15 %. Dále lehce vyšší pokrytí barevného spektra, ale už C1 ho má tak vysoké že v praxi skoro nepoznáte rozdíl. Pokud jde o vzhled, tak G1 bude pro většinu kupců asi atraktivnější, ale to si samo o sobě vyšší cenovku neobhájí. Navíc u G1 není součástí dodávky stojan a musíte ho případně dokoupit samostatně. Doopravdy nevím jestli je v tom snaha o exkluzivitu nebo tendence pár stovek ušetřit.

Další oblastí ve které má G1 navrch je zvuk. 2.2 40 W u C1 vs 4.2 60 W u G1. Rozdíl je patrný zejména u basů – i když v obou případech budete stejně chtít soundbar. Ani jedna z nich nepodporuje DTS, Dolby Atmos naopak obě. Tato výhoda je za mě sporná, protože většina kupujících bude mít k této televizi i externí audio. Velkou spoustu věcí mají společnou – stejné HDR formáty, operační systém nebo herní výbavu (VRR,4x HDMI 2.1).

Důležité je ale zda má G1 opravdu o tolik lepší obraz. Má? O vyšším jasu už jsem mluvil v úvodu, stejně jako o lehce vyšším pokrytí barevného spektra. Na druhou stranu má G1 (právě nejspíš díky jinému typu panelu) lehce horší pozorovací úhly – cca na úrovni LCD s vrstvou pro lepší pozorovací úhly. Co z toho plyne? LG G1 dozajista nabízí ještě o kousek lepší obraz než C1. Poznáte to však jen u filmů ve velmi vysoké kvalitě a celkový rozdíl není velký – čistě subjektivně cca 5 – 10 %. A to teď porovnejte s rozdílem ceny. Kdy C1 lze koupit za cca 28 000 Kč a G1 za 50 000 Kč. Za mě proto ani v nejmenším nedává smysl kupovat G1. Cenový rozdíl je obrovský. Kdyby G1 stála o takových 5 000 kč víc, nic bych neřešil a kupoval ji.

LG GX

Pochopitelně se nabízí i srovnání s loňským modelem LG GX. To bude nečekaně krátké a hned vám vysvětlím proč. Loni totiž nebyl žádný “evo” panel a tudíž LG GX a CX měli naprosto stejný obraz. To co se platilo navíc za GX bylo za design a exkluzivní vzhled. Z pohledu obrazu platí pro GX skoro to stejné co pro výše zmiňovanou C1. Nejsou mezi nimi velké rozdíly. A pokud si potrpíte na exkluzivní vzhled, je GX z pohledu ceny (cca 34 000 Kč) lepší koupí než letošní G1 za 50 000 Kč.

Doporučené nastavení obrazu

Každý televizor (i ze stejné modelové řady) je jiný a proto to berte jako inspiraci při vlastním lazení (toto nastavení je určeno pro sledování filmů), nikoliv jako pevně danné hodnoty, které platí pro každou LG CX.

 • Obraz -> Select Mode -> Kino / FILMMAKER MODE (dle preferencí)
 • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Jas -> Jas OLED pixelů > 65  (zde nastavujeme fyzické světlo vydávané OLED panelem)
 • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Jas -> Jas obrazovky > 50  (zde nastavujeme digitální nastavení černé barvy)
 • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Jas -> Kontrast > 55
 • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Pokročilá nastavení -> Čistota -> Ostrost > 0
 • Obraz -> Nastavení režimu obrazu -> Pokročilá nastavení -> Barva >45
 • Obecné -> Služba AI -> Obraz AI > zapnuto
 • Podpora -> Úspora energie > vypnuto
 • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Jas -> Automatický dynamický kontrast > vypnuto
 • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Jas -> Mapování barevných tónů HDR > vypnuto (můžete zkusit i zapnout. Ve vypnutém stavu bude mít obraz bohatší detaily, v zapnutém budou světlé scény jasnější)
 • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Čistota -> Super rozlišení > vypnuto (uměle zostřuje video, za cenu ztráty detailů. Má cenu zapínat jen v případě nekvalitního zdroje videa)
 • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Jas -> Maximální jas > vypnuto
 • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Barva -> Hloubka barev – 50 (znamená jak moc chcete saturované barvy. Vyšší hodnoty více saturované, menší méně saturované)
 • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Čistota -> Redukce šumu > nízká (pokud občas sledujete video v nižší kvalitě) 
 • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Čistota -> Redukce šumu MPEG > nízká  (pokud občas sledujete video v nižší kvalitě) 
 • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Čistota -> TruMotion > vypnuto (Filmový pohyb – nejvíc zásahů algoritmu, ale nejméně soap opera effectu. Hladký pohyb – pravý opak.)
  • De-judder – zlepšuje dojem z pohybu vkládáním uměle generovaných snímků u videí do 30 snímků za sekundu
  • De-Blur – dělá to stejné u videí s vyšším počtem snímků za sekundu
  • OLED Motion Pro – jde o LG označení pro BFI (black frame insertion) vkládání černým snímků do obrazu za účelem zlepšení dojmu z pohybu

Podporované typy souborů

VideoAudio
.asf.mp3
.wmv.wav
.avi.ogg
.m4v.wma
.mp4.flac
.mov
.3gp
.3g2
.mkv
.ts
.trp
.tp
.mts
.mpg
.mpeg
.dat
.vob

Srovnání parametrů LG OLED 2021

A1B1C1G1Z1
Dostupné velikosti48, 55, 65, 7755, 65, 7748, 55, 65, 77, 8355, 65, 7777, 88
Rozlišení4K (3 840 x 2 160)4K (3 840 x 2 160)4K (3 840 x 2 160)4K (3 840 x 2 160)8K (7 680 × 4 320)
Barevná hloubka10 bitů10 bitů10 bitů10 bitů10 bitů
Typ paneluOLEDOLEDOLEDOLEDOLED
Typ podsvícení
Local DimmingNeNeNeNeNe
Obnovovací frekvence50 Hz100 Hz100 Hz100 Hz100 Hz
Obrazový procesorAlpha 7 Generation 4Alpha 7 Generation 4Alpha 9 Generation 4Alpha 9 Generation 4Alpha 9 Generation 4
HFR (High Frame Rate)NeAnoAnoAnoAno
VRR (Variable Refresh Rate)NeAnoAnoAnoAno
FreeSyncNeAnoAnoAnoAno
G-SyncNeAnoAnoAnoAno
ALLM (Auto Low Latency Mode)AnoAnoAnoAnoAno
Sluchátkový výstupAnoAnoAnoAnoAno
HDMI3 (2.0)4 (2x HDMI 2.1 a 2x  HDMI 2.0)4 (4x HDMI 2.1)4 (4x HDMI 2.1)4 (4x HDMI 2.1)
USB23333
Nahrávání TV vysíláníAnoAnoAnoAnoAno
BluetoothAno (5.0)Ano (5.0)Ano (5.0)Ano (5.0)Ano (5.0)
Apple AirPlay 2AnoAnoAnoAnoAno
Dolby AtmosAnoAnoAnoAnoAno
eARCAnoAnoAnoAnoAno
ARCAnoAnoAnoAnoAno
Podpora bezdrátových reproduktorů WiSANeNeAnoAnoAno
Výkon20 W40 W40 W60 W80 W
Systém reproduktorů2.02.22.2 4.24.2
HbbTVAnoAnoAnoAnoAno
TunerDVB-T2CS2DVB-T2CS2DVB-T2CS2DVB-T2CS2DVB-T2CS2
Zjistit cenu

Podívejte se na kompletní recenze QLED televizorů.

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

9 Total Score
Zkušenosti s LG G1 - exkluzivní obraz i vzhled, ale za příliš vysokou cenu

Letošní LG řady G je dost odlišná od té loňské. Krom exkluzivního vzhledu přináší i lepší obraz. V tomto ohledu je na tom lépe než LG C1. S ní sdílí všechny výhody a přidává pár navíc. Bohužel však přináší i jednu velkou nevýhodou a to je o velký kus vyšší cena (v tuto chvíli skoro dvojnásobná). A za tyto peníze ji bohužel nemohu doporučit a radím podívat se právě na LG C1.

Kontrast
10
Pozorovací úhly
8.5
Barvy
9.5
Konstrukce
9
Dynamické scény
9
Funkce a výbava Smart tv
8
PLUSY
 • Skvělý obraz,
 • Dobré HDR,
 • Výtečná pro hráče
 • Kvalitní zpracování
 • Top OLED od LG
MÍNUSY
 • Nemá podporu DTS
 • Rozdíly oproti C1 mohly být větší
 • Extrémní cena
 • Nutnost koupit stojan samostatně
Přidejte váš dotaz nebo recenzi  |  Hodnocení lidí

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

9 Comments
Všechny Nejpřínosnější Nejlepší hodnocení Nejhorší hodnocení Přidejte váš dotaz nebo recenzi
 1. Dobrý den, zjistil jsem v nabídce řady LG OLED 65 C následující typy:LG OLED65C11, LG OLED65C12, LG OLED65C11LB a LG OLED65C9PLA. Prosím o info zda jsou zásadní rozdíly v uvedených typech a případně, který by jste doporučoval. Rovněž bych měl stejnou otázku na uvedenou řadu prodávanou u sousedů v Německu pod označením: LG OLED65C17LB, LG OLED65C16LA a LG OLED65CX9LA v obchodě Media Markt, ve kterém jsou cenově výhodnější než u nás v Česku. Zejména mě zajímá jestli televize prodávané v Německu mají stejné parametry pro příjem TV a SAT jako u nás. Velmi děkuji a s pozdravem Jiří Janov.

  • Dobrý den,

   odpověď na první část otázky je snadná, jedná se jen o jednoduché designové rozdíly. Jinak mezi nimi není zásadní rozdíl.

   Bohužel s tv z Německa zkušenost nemám. Osobně bych nečekal, že bude rozdíl mezi standardy pro příjem tv vysílání v Německu a u nás. Ale jak říkám, osobní zkušenost nemám.

 2. Díky za recenzi. Obrovská škoda, že SONY A90J nemá 77″. Víc se mi na stěnu bohužel nevejde, takže to osobně vidím na LG.

  • Dobrý den,

   obě jsou to skvělé televize. Myslím, že budete z obrazu nadšen. A zvláště v takovém obřím rozměru.

 3. Dobré ráno, nemohli by jste u každé recenze dát na začátek datum vytvoření? Takhle by bylo přehlednější, jak je každý článek starý a tím pádem i aktuální.

  • Dobrý den,

   díky za zpětnou vazbu, už se s ní ozvalo několik čtenářů. Plánujeme přidat plošně pro všechny články.

 4. Sony XR-A90J narozdíl od LG podporuje DTS a má snad všechno co jde. Jenom ta cena je ještě vyšší bohužel. Zvuk má taky lepší podle zahraničních recenzí ale na hraní je zase o trochu lepší LG G1. Každopádně obě televize jsou parádní.

 5. Budete recenzovat i Sony Bravia XR-A90J, vlajku od Sony?

  • Dobrý den,

   rád bych se k ní dostal, uvidíme zda se povede. Osobně to vidím de facto na to stejné jako C1 a G1 (tedy A80J vs A90J). A90J bude bezesporu lepší, ale ta cena je pro většinu lidí šílená.

  Přidejte váš dotaz nebo recenzi

  Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

  Covybrat.cz
  Logo