Recenze LG 55SK8100P

Aktualizováno v prosinci 2018

Televizory od LG pro mě spadají do dvou skupin. Tou první jsou špičkové OLEDy, které patří k tomu nejlepšímu, co můžete mít. Přidejte k tomu parádní dálkový ovladač, kvalitní zpracování, odladěný a pravidelně vylepšovaný systém. V segmentu levnějších a středně drahých televizorů je za mě velká škoda, že LG vsadilo vše na IPS panely, které dává do všech modelových řad. IPS panely mají na trhu své místo a najdete je v nabídce všech výrobců. Mají svoje silné i slabé stránky, které je předurčují pro jistý typ diváků, či specifické sledovací prostředí. Pokud v takové prostředí, či divácké návyky nemáte, tak se musíte poohlédnout u konkurence. A to je za mě velká škoda a příležitost pro LG s tím do budoucna něco udělat. Přestanu chodit kolem horké kaše a jdeme na to.

Parametry

Rozlišení4K
Obnovovací frekvence100 Hz
PodsvíceníEdge
HDMI4
Průměrná odezva14 ms
Local dimmingAno
Zobrazovací technologieLCD
Typ paneluIPS
Podpora HDR10Ano
Podpora Dolby VisionAno
Podpora HLGAno
Uvedení na trh2019
Barevná hloubka10 bitů
Pokrytí spektra DCI-P387 %
Pokrytí spektra Rec.202065 %
Výška72,1 cm
Šířka123,7 cm
Hloubka6,3 cm
Výška (včetně podstavce)79,4 cm
Šířka (včetně podstavce)123,7 cm
Hloubka (včetně podstavce)24,5 cm
Váha16,1
Odhadovaná spotřeba za rok122 kWh
Wi-Fi5 Ghz
Síťový vstupAno
USB (počet)3
BluetoothAno
zpět nahoru ↑

Design

Čeká nás klasický, neprohnutý IPS panel. Vzhledově odpovídá své cenové hladině. Tenký rámeček, který má šířku těsně nad jeden centimetr je z kovu a působí skutečně prémiovým dojmem. Obrazovka je celkově docela tenká, ale ve spodní části se přece jen trochu „vyboulí“ a maximální tloušťka je skoro 7 cm. Nejde o nejtenčí televizor na trhu, ale jeho tloušťka rozhodně není nikterak nepřiměřená. Uchycený na zdi bude vypadat dobře, jen některé konektory jsou hůře přístupné, protože jsou vyvedeny přímo dozadu a proto docela blízko u zdi. Pro připevnění ke zdi se používá držák typu Vesa 300×300.

Zadní část přístroje vypadá jednoduše a účelně. Šedě kovová barva s téměř neznatelnou texturou. Část konektorů ústí přímo dozadu, druhá část je jakoby „do boku“ a jsou výrazně lépe přístupné, když máte přístroj připevněn ke zdi. Je zde i lehký náznak cable managementu. Za nožičkou stojanu je připraveno „ouško“, přes které můžete cca 3-5 kabelů vést a nebudou díky tomu působit rušivě. Samozřejmě zde záleží na jejich tloušťce, proto udávám raději rozpětí. Stojan je zahnutý, kovový a poskytuje velmi dobrou podporu pro obrazovku. I když do ní jemně šťouchněte, tak se neviklá. S umístěním soundbaru před televizor by neměl být problém, jen v případě, že máte málo hlubokou desku stolu či skříňky, na které je televizor položen, tak doporučuji přeměřit a vzít v potaz rozměry soundbaru i televizoru.

Celkově je kvalita zpracování slušná, ale nijak výjimečná. Najdeme zde hodně kovových prvků, všechno pevně lícuje, ale kov není nijak tvrdý a promáčknout ho by nedalo mnoho práce. Za mě tedy takový nepatrně lepší standard pro tuto cenovou úroveň. Rozhodně vypadá hezky a doma vám ostudu neudělá.

zpět nahoru ↑

Operační systém

Jako každý rok, tak i letos dostal operační systém webOS drobná vylepšení. Připravena a předinstalována je většina běžných aplikací, která vám umožní například prohlížet fotky nebo pouštět hudbu. K dispozici je hromada dalších aplikací, které si lze do televizoru stáhnout. Nabídka mi přijde dostatečná. Pro spojení s okolním světem máte k dispozici konektor pro síťový kabel a nebo Wi-Fi. Ta podporuje jak 2,4, tak i 5 Ghz sítě. Z další konektivity zmíním 3x USB 2.0, 4x HDMI, 3.5 mm Jack nebo optický audio výstup.

Systém mi přijde intuitivní a snadný na ovládání. S jeho plynulostí je to občas nahnuté. Je nutné si uvědomit, že stejný systém LG používá v celé šíři své modelové řady. A jak asi tušíte, tak do střední třídy nedává stejný hardware jako do vlajkové lodi. Kdybych tvrdil, že se uživatelské prostředí pravidelně seká, tak bych jí křivdil. Ale s občasnými záseky musíte počítat. Přeci jen čtyř jádrový procesor 1,2 Ghz a 2 GB RAM není žádná obrovská výpočetní síla.

Ovladač je typu magic remote. Pro představu přikládám link na video přímo od LG, je sice starší, ale pro principiální seznámí s ovladačem je dostatečné. Podporováno je i hlasové ovládání, ale čeština mezi podporovanými jazyky není. Budete se muset spokojit s angličtinou. Ovládací aplikaci jde stáhnout i do vašeho telefonu. O funkčně ani komfortně plnohodnotnou náhradu se však nejedná. Pro případ absolutní nouze najdete pod rámečkem obrazovky fyzické tlačítko, které dokáže přístroj vypnout či zapnout a přepínat programy.

zpět nahoru ↑

Kvalita obrazu

Jak bylo zmíněno v předchozí kapitole, tak LG i tento rok zůstává u panelů typu IPS. Ten přináší nevýraznou černou barvu, která za večerního sledování v ztmavené místnosti přechází až do šeda. Při denním nebo umělém večerním světle to není tolik výrazné, nenáročný divák si ani nemusí všimnout. Přístroj je vybavený i funkcí Local Dimming – místní stmívání. Jednotlivých stmívacích zón je bohužel jen pár. Díky tomu je výsledný dopad této funkcionality nevýrazný a nevede k zásadnímu zlepšení kvality obrazu. Když má obrazovka zobrazit po celé své ploše jednotnou černou barvu, tak zřetelně vidíte místa, která jsou světlejší a přechází do šedé. Často se to týká hlavně rohů obrazovky, ale v případě SK8100 se tyto neduhy zobrazí poměrně rovnoměrně po celé ploše. Milovníci temných filmů, kteří si potrpí na dokonalou kvalitu obrazu budou zklamaní.

Pozorovací úhly jsou naopak silnou stránkou IPS panelů. Je tomu tak i v tomto případě a při sledování pod úhlem dochází k barevné deformaci výrazně pozdějí než je tomu u VA panelů. Na druhou stranu, v porovnání s ostatními IPS panely je někde v průměru. Každopádně do velkých místností, kdy sledujete tv z různých pozic nabídne ve většině případů vydařený obraz. Zlom nastává okolo 30-35°. Díky solidní hodnotě maximálního jasu a své povrchové úpravě dobře zvládá sluneční paprsky. Parametrové očekávání jsou potvrzené, tahle telka je výrazně vhodnější pro denní sledování a do světlejších prostor.

Výborné jsou dynamické scény. Samozřejmostí je obnovovací frekvence 100 Hz, k tomu přidejte famózní dobu odezvy okolo 14 ms. Ať už sledujete jakékoliv sportovní utkání, nebo hrajete akční hry na připojené konzoli, SK8000 vás na holičkách nenechá a obraz přenáší blesku rychle. Dovolím si zopakovat poznámku z úvodní sekce, velikost 49 palců má obnovovací frekvenci 50 Hz a pohybové scény proto zvládá o něco hůře. Od 55 palců nahoru, máme k dispozici 100 Hz.

Přístroj nepodporuje rozšířené barevné spektrum. Pokrytí DCI P3 spektra je okolo 87%, Rec 2020 je pak 65%. Pro běžné televizní vysílání a filmy je to dostatečná hodnota, ale jestli máte plány a očekávání na HDR obsah, tak vás musím zklamat. Nedokáže zobrazit tak široké rozpětí barev jako jiné modely a přínos HDR je proto minimální. Při delším zobrazení (desítky minut) statického obrazu (plocha počítače, zapauzované menu hry) může dojít k dočasnému „vypálení“ původního obrazu, které ale do pár minut zase zmizí. LCD je z principu jiná technologie než OLED a žádného dlouhodobého poškození se bát nemusíte. Tv tedy lze využívat i jako občasný pc monitor.

zpět nahoru ↑

Zvuk

Jako vždy fanouškům kvalitního zvuku doporučím investici do externích reproduktorů či soundbaru. I levné volby za pár tisíc přinesou lepší zvuk než dnešní televizory. Integrované reproduktory mají standardní výkon 2x 10 W. Žádný úžasný projev od nich nečekejte a to ani čistě z pohledu integrovaných reproduktorů. Mluvené slovo reprodukují čistě a jasně, ale nedosahují vysoké hlasitosti a chybí jim mohutnější basy.

zpět nahoru ↑

Podporované formáty

VideoObrázkyHudbaTitulky
*.asf*.jpg*.mp3*.smi
*.wmv*.jpe*.wav*.srt
*.avi*.jpeg*.ogg*.sub
*.mp4*.png*.wma*.ass
*.m4v*.bmp*.flac*.ssa
*.mov*.txt
*.3GP*.psb
*.3g2*.dsc
*.mkv
*.ts
*.trp
*.tp
*.mts
*.mpg
*.mpeg
*.dat
zpět nahoru ↑

Doporučená nastavení

 • Obraz -> Nastavení režimu obrazu -> Podsvícení -> 85 (světlejší místnost s velkými okny,  pokud máte tmavší, tak jděte s hodnotou dolů, tak 40-50 by mohla být správná hodnota)
 • Obraz -> Nastavení režimu obrazu -> Ostrost -> 0
 • Obraz -> Nastavení režimu obrazu -> Barva -> 48
 • Obraz -> Nastavení režimu obrazu -> Odstín -> 0
 • Obraz -> Nastavení režimu obrazu -> Pokročilé ovládací prvky – > Dynamický kontrast -> vypnuto (když máte kvalitní zdroj signálu, naopak při horším je lepší nechat zaplé)
 • Obraz -> Nastavení režimu obrazu -> Pokročilé ovládací prvky – > Super rozlišení -> vypnuto (když máte kvalitní zdroj signálu, naopak při horším je lepší nechat zaplé)
 • Obraz -> Nastavení režimu obrazu -> Možnosti obrazu -> Redukce šumu -> vypnuto  (když máte kvalitní zdroj signálu, naopak při horším je lepší nechat zaplé)
 • Obraz -> Nastavení režimu obrazu -> Možnosti obrazu -> Redukce šumu MPEG -> vypnuto  (když máte kvalitní zdroj signálu, naopak při horším je lepší nechat zaplé)
 • Obraz -> Nastavení režimu obrazu -> Možnosti obrazu -> Reálné kino -> zapnuté
 • Obraz -> Nastavení režimu obrazu -> Možnosti obrazu -> LED lokální tlumení -> střední
Zjistit cenu

Máme hodnocení i dalších televizí lg 55 palců.

6.5 Celkové Hodnocení
LG 55SK8100P

Žádné překvapení oproti loňsku se nekoná. Solidní IPS panel, doplněný kvalitním zpracováním a propracovaným (i když občas trochu pomalejším) operačním systémem. Na to, že bude, trhat rekordy v prodeji bych si nevsadil. Pro masový trh je trochu dražší a při připlacení pár tisíc už můžete mít Sony Bravia KD-55XF9005, která je kvalitou obrazu přeci jen o kus dál. Svoji cílovou skupinu si ale jistě najde, při zvažování její koupě bude jistě velkou roli hrát i cena. Jestli v průběhu roku spadne na 23 – 24 000 Kč, tak bude výrazně zajímavější.

Kontrast
3
Pozorovací úhly
6
Barvy
7
Konstrukce
8
Dynamické scény
8
Funkce a výbava Smart tv
8
Přidejte svou zkušenost s produktem
Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Napište svou recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět, jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Vaše celkové hodnocení