Recenze televizoru LG B2 (LG OLED55B2, LG OLED65B2, LG OLED77B2)

Aktualizováno v červenci 2023

Oblíbená řada B patří mezi OLED televizory od LG, které nabízí kvalitní obraz a docela rozumnou cenu. Nicméně některé kompromisy na výbavě jsou přeci jen patrné. Bude to stačit aby B2 vystoupila ze stínu většího bratříčka LG C2?

Parametry

Rozlišení4K
Obnovovací frekvence100 Hz
Podsvícení-
HDMI4
Průměrná doba odezvy3 ms
Local dimmingne
Zobrazovací technologieOLED
Typ paneluOLED
Podpora HDR10ano
Podpora HDR10+ne
Podpora Dolby Visionano
Podpora HLGano
Uvedení na trh2022
Barevná hloubka10 bitů
Pokrytí spektra DCI-P398 %
Pokrytí spektra Rec.202078 %
Výška70,8 cm
Šířka122,8 cm
Hloubka4,7 cm
Výška (včetně podstavce)74,4 cm
Šířka (včetně podstavce)122,8 cm
Hloubka (včetně podstavce)24,6 cm
Váha19,9 kg
Odhadovaná spotřeba za 1 000 hodin280 kWh
Duální tv tunerne
Wi-Fi2,4 i 5 Ghz
Síťový vstupano
USB (počet)2
Bluetoothano
Input lag v herním módu11 ms

Vzhled

Vypadá skoro stejně jako loňský model. Co si budeme povídat ono tak od doby kdy se de facto přestaly vyrábět prohnuté televizory, tak skoro všechny vypadají stejně. Liší se jen barvou rámečku či tvarem stojanu.

A propo, když jsme u stojanu tak ten u B2 vypadá sice velice elegantně (a zajišťuje i dostatečnou a masivní podporu pro obrazovku), nicméně je nízký. U 55 palců má necelé čtyři centimetry. Což znamená, že když chcete před tv umístit soundbar tak cca jeho polovina (u větších soundbarů ještě víc) bude zasahovat do obrazovky. Samozřejmě pokud tv umístíte na zeď, nemáte soundbar nebo ho umístíte jinam tak vás to nemusí trápit.

Černý rámeček okolo displeje s tloušťkou 1 cm je taková klasika. Jelikož se jedná o OLED, tak panel má hloubku cca 5 cm. Na zadní straně televizoru část portů ústí „dozadu“ a část „dostrany“. Mezi ty první patří dva HDMI porty (jedná se o ty typu HDMI 2.1), konektor pro připojení antény, digitální audio výstup a síťový konektor. Zboku je pak přístup k zbývajícím dvěma HDMI (2.0), dvěma USB portům a CI slotu.

Síťový konektor je stále jen 100 Mbitový. Takže pokud chcete víc, je tu finta s dokoupením redukce LAN na USB, tam dosáhnete obvykle mezi 200 – 300 Mbity.

     

Obraz

Tím hlavním důvodem proč jsou OLED televizory tak úspěšné, je jejich práce s černou barvou na úrovni každého jednotlivého pixelu. Schválně se podívejte na nějaké “demo” na prodejně kde bude miniLED, obzvlášť od LG. Dokud budou na obrazovce záběry pláže, pralesa nebo úžasného podmořského života tak to vypadá skvěle. Ale pak přijde černé pozadí a něm svítící objekt a vy můžete na jeho pozadí jasně pozorovat šedé podsvícení, které má k černé daleko. Nic takového se vám s OLEDem nestane. Jeho kontrast je pro lidské oko vlastně “nekonečný” a žádná jiná technologie v současné době nenabídne lepší podání černé barvy.

Pochopitelně každá mince má dvě strany a ani zde to není jinak. OLED nemá zdaleka tak velký jas jako špičkové LCD/LED tv a do jasně osvícené místnosti bude nejspíš vždy horší volbou. Maximální jas se u B2 pohybuje lehce přes 600 nitů, což je o trochu více než u loňské verze a výrazně méně než u C2 (cca 750 nitů). Tady je důležité připomenout, že vnímání jasu není lineární ale logaritmické proto není 600 vs 750 o tolik jasnější při reálném použití jak by mohla čísla naznačovat. Ale jak říká klasik, každá trocha navíc se počítá.

Pozorovací úhly jsou rovněž (dlouhodobě) u OLED výborné a jsou vhodné i do větších místností. Zvládání slunečních paprsků je (jako u ostatních OLEDů) na výtečné úrovni. Jediný kdo je v tomto ohledu ještě lepší, jsou top modely od Samsungu. Každopádně B2 patří v obou těchto ohledech mezi špičku na trhu.

Obrazový procesor LG nazývá jako α7 Gen5, někdy se také můžete setkat s označením alpha 7 5. generace. Což je horší procesor, než jaký má k dispozici C2. Ono to z řeči čísel není tak patrné (trochu míň jasu, odlišná verze panelu, slabší obrazový procesor), ale když máte možnost vidět B2 a C2 vedle sebe, tak (pochopitelně při kvalitním zdroji, ideálně 4K HDR) tam rozdíl vidíte. Zejména u barevných přechodů. B2 je sama o sobě velmi slušný televizor o tom není pochyb, ale C2 ji skoro ve všem o malý kousek překonává.

Pokrytí barevného spektra je výtečné, 98 % u DCI-P3 a 78 % u Rec.2020. Na OLED jsou to “běžná” čísla, ale stejně je to vysoko nad tržním průměrem. Upscalling je na velice slušné úrovni, tady jsou si velké značky velmi blízko. Nelze říct, že by nějaká dominovala nebo naopak, že by nějaká byla vyloženě špatná.

Ztvárnění pohybu je zrádnou disciplínou. Někdo nedá na jednu značku dopustit a pro druhého je mizerná. Za mě LG udělalo za posledních pár let velký pokrok. Samozřejmě podporuje techniku BFI (Black Frame Insertion), kterou LG nazývá v nastavení Oled Motion. Ta vede k ještě plynulejšímu ztvárnění pohybu, ale daní za to je občasná deformace některých detailů/tvorba artefaktů. Osobně doporučuju mít ho zapnutý na nejmenší stupeň – tam je riziko artefaktů docela malé. Nedokáže ji však použít při 100/120 Hz. Také je u ní méně podrobné nastavení – jen vypnuto/zapnuto. Loni bylo možné nastavit ji v několika krocích. BFI pochopitelně zvyšuje latency (cca o 10 ms). Menu, ve kterém se řeší nastavení pohybových aspektů obraz se nazývá TruMotion. Tak LG nazývá svoji technologii pro vyhlazování pohybu.

Co říct k samotnému obrazu. Můžete se na youtube podívat na spoustu videí, ale realitu vám nepředají. Byly nahrány na kameru/foťák/telefon a jsou zobrazovány na vaší obrazovce. A to jsou už dva skoky od původního obrazu na B2. Pokud ho chcete vidět na vlastní oči, je to lepší volba. Ale ideální je když si do prodejny přinesete vlastní flash disk (chápu, že ne všude to dovolí) nebo aspoň pustíte 4K HDR video na youtube. Pak uvidíte schopnosti televizoru na vlastní oči. Za mě je výsledný obraz vysoko nad průměrem.

Zajímavá televize pro hráče?

Je to tak, HDMI 2.1 (sice jen na dvou portech, ale většině to bude stačit), takže 4K rozlišení při 120 fps – pokud to váš počítač utáhne či v některých méně graficky náročných konzolových hrách. K tomu podpora klasického VRR, ale i alternativních technologií jako jsou Nvidia G-Sync nebo AMD FreeSync. K tomu přidejte klasicku v podobě ALLM (Automatic Low Latency Mode), kdy se televize automaticky přepne do herního módu při detekci zdroje obrazu z PC či herní konzole. Přepnutí do herního módu znamená, že omezí procesy zpracovávající obraz za cenu co nejmenší doby odezvy.

LG má (podobně jako třeba Samsung) k dispozici herní menu, kde můžete snadno změnit nastavení obrazu typická pro hry. Například žánr hry – větši kontrast pro 3D střílečky, pro snažší spatření protivníka. Či odlišné nastavení pro strategické hry.

Input lag se pohybuje okolo 11 ms, pokud máte jako zdroj obraz 120 Hz signál ta jste na polovičním čísle. Doba odezvy je u OLEDů v řádu jednotek milisekund – typicky 2 – 3 ms. Mimochodem, to jsou stejná čísla jako u C2. Celkově jde o dobrou tv na hry, ačkoliv zde asi bude hrát zase prim C2 – je dostupná i ve variantách 42 a 48 palců.

V závěru jen doplním, ať si dáte pozor na vypálení obrazu. Moderní OLEDy jsou proti tomu velmi odolné, ale stovky hodin se zafixovanými ovládacími prvky pro něj nic příjemného nebudou.

Podporované HDR technologie

Nic nečekané, hlavně tedy v negativním slova smyslu. Stále máme Dolby Vision a k tomu HDR10, HLG a “speciální” Dolby Vision IQ – tak přizpůsobuje obraz (primárně jas) na základě množství světla v místnosti. Podobně jako váš mobilní telefon.

HDR10+ není podporováno. To (minimálně v blízké budoucnosti) příliš nevadí, protože tato technologie není mezi filmy či seriály skoro vůbec zastoupena. Prim hraje Dolby Vision a základní HDR v podobě HDR10

Za mě pořád platí, že HDR je na OLEDech neskutečné. Říkáte si jak je to možné, když špičkové LCD nabízení i několikanásobně vyšší jas? Vysvětlení je prosté. To jak vnímáte dynamický rozsah barev (HDR) záleží na rozdíl mezi nejtmavším bodem na obrazovce a nejsvětlejším. A i když OLED neumí být tak jasný jako LCD, dokáže mít výrazně (nemá podsvícení) lepší černou. To je důvod dech beroucího HDR.

Systém

Operační systém televizoru je webOS. To je vlastní systém LG, který najdete pouze v televizorech této značky. Mám ho rád pro jeho rychlost a jednoduchost, na druhou stranu neposkytuje možnosti AndroidTV. Ten na druhou stranu vždycky za jednoduchý a bezchybný označit nelze. Nicméně pokud jsou pro vás pokročilejší aplikace typu Kodi, bude je muset řešit například pomocí AndroidBoxu.

Můžete se setkat s dvěma označení verzí webOS 22 či webOS 7. Obě označují letošní verzi. Jak je to možné? LG se rozhodlo sjednotit název webOS s aktuálním rokem. Což je chvályhodný krok. Nicméně v interním menu (informace o televizoru) udává název podle původního názvosloví, tedy webOS 7.

Po stisknutí Home (domů) tlačítka na dálkovém ovladači se dostane do menu přes celou obrazovku, kde vidíte např. informace o počasí, přihlášeném uživateli, tv vám doporučuje nový obsah ke shlédnutí a vidíte seznam aplikací – což je mimochodem jediná oblast na této obrazovce co si můžete jako uživatel přizpůsobit. Změnit jejich pořadí, přidat další, smazat atd.. Probíhá to jednoduše, prostě si pomocí dálkového ovladače (více o něm za chvíli) označíte konkrétní aplikace a pohybem podobným počítačové myši ji přesunete na požadované pořadí.

Domácí či úvodní obrazovka je stejná jako minulý rok, kdy LG představovala tuto poměrně velkou změnu oproti předchozím verzím webOS. Osobně jsem měl předchozí verze (kde nebyly prvky na obrazovce tak velké) raději, ale je to subjektivní. Můžete to mít naopak.

Na dálkovém ovladači je i přímé tlačítko pro „Nastavení“ (Settings). Po jeho stisknutí se dostanete na modrou obrazovku, kdy na levé straně máte jednotlivé „rychlé“ nastavení. Opět můžete měnit jejich pořadí, přidat nové či smazat ty co nepoužíváte. Jedna z možností (kterou odstranit nelze), jsou i „Všechna nastavení“. V nich lze nastavit jednotlivé možnosti obrazu, zvuk, najdete tam i uživatelský manuál v elektronické podobě či možnost updatovat firmware.

Jednou z novinek letošního roku jsou uživatelské profily. Každý z nich může mít jiné nastavení obrazu či jiný doporučený obsah na základě toho co sledujete. Drobnost, ale někoho potěší.

Televizi je možné ovládat i hlasem (bohužel je anglicky). Podobně jako v moderních autech stačí říct „Hi LG“ a poté následuje pokyn „Youtube“/ „Netflix“ a televize sama spustí požadovanou aplikaci. Pokud na dálkovém ovladači stisknete tlačítko s mikrofonem, dostanete se na seznam doporučeného obsahu. Ale pod ním je nenápadné tlačítko „help“ (nápověda). Po kliknutí na něj se vám ukáží příklady dotazů či povelů s kterými dokáže televizor pomoct. Doporučuji vyzkoušet.

Dálkové ovládání je typu, který je u LG už pár standardem. Nazývá se Magic Remote a pokud s ním nemáte zkušenost, tak bych ho přirovnal k počítačové myši ve vaší ruce. Pravým palcem ovládáte kolečko, kterým se pohybuje kurzor po obrazovce. Po chvilce cviku je to opravdu rychlé, přesné a návykové. Na ovladači kromě obvyklých ovládacích prvků nechybí samostatná tlačítka pro Disney+ nebo Netflix. Jedinou věc co bych mu vytknul je „lacině působící“ plastové zpracování a chybějící podsvícení. B2 by si tyto drobnosti zasloužila a celkový dojem z televizoru by byl ještě lepší.

Pochvalu si za mě zaslouží rychlost reakce systému. Ta je nyní výrazně svižnější, je to poznat i u relativně jednoduchý úkonů jako je změna hlasitosti. Rodiče menších dětí možná potěší, že mohou omezit dobu po kterou se děti mohou dívat na televizor, omezit maximální hlasitost nebo se podívat na „dobu využívání“, tedy jak často na tv někdo koukal. Vidíte jednoduchý graf, kde sloupce jsou dny v týdnu a u každého máte ve stylu hodiny:minuty zaznamenáno jak moc byla tv provozu. Pochopitelně nechybí ani celkový čas za týden. Dokonce se můžete podívat na časové využití jednotlivých aplikací. Všechny tyto nastavení jsou skryta za heslem, ale jedná se o čtyř písmený PIN. Tudíž aby byl efektivní, nesmíte ho dětem prozradit 🙂

Jedna z funkcí co (a myslím že i spousta dalších uživatelů) mám moc rád, je možnost vypnout obrazovku a přitom mít tv zapnutou. Třeba chcete jen poslouchat audio nebo oblíbený podcast. Stačí jít do nastavení a vybrat si „screen off“ (obrazovky vypnutá). Pokud tuto funkci používáte opravdu často, můžete si ji dát do oblíbených. I v tomto režimu pochopitelně můžete na dálkovém ovladači nastavovat hlasitost, ale po stisku jakékoliv jiné klávesy dojde k zapnutí obrazovky.

Pokud jde o podporu video formátu, tak si dokáže poradit s naprostou většinou toho s čím se můžete potkat. Jen připomínám, že neumí zvuk ve formátu DTS.

Pár tipů na závěr:

Opakování mačkáním “mute” (vypnutí zvuku, ikonka přeškrtnutého reproduktoru) se dostanete do “tajného menu”. V něm můžete například vypnout zobrazení LG loga při každém vypnutí televizoru nebo co máte vidět za obraz když tv nemá signál.

Ke klávese můžete nastavit zkratku pro rychlé spuštění aplikace – např. Youtube. Abyste to mohli udělat, spusťte požadovanou aplikaci, poté držte chvíli tlačítko “0”. Poté můžete nastavit rychlé spuštění pro klávesy 1-8 (minulé roky to šlo pro tlačítka v rozsahu 1-9). Vlastní spuštění namapované aplikace pak probíhá tak, že danou klávesu podržíte po dobu pár sekund.

LG má poměrně dobře vyřešenou nápovědu. Když jste například v menu pro nastavení zvuku, vidíte nad ním ikonu otazníku. Když ji stisknete, dostanete informace o jednotlivých položkách v menu. Dejte si však pozor na jednu věc (týká se zejména levnějších modelů). Tato nápověda je obecná, to znamená že platí pro všechny LG tv. A to znamená, že může uvádět i možnosti v menu, které vaše tv prostě nemá.

Energetický štítek

U energetického štítku vás může zarazit vysoká hodnota G. Neděste se. V loňském roce došlo ke změně škály u energetických štítků. A de facto všechny současné televizory mají třídu G nebo F. Reálná spotřeba hodně závisí od nastavení jasu a dalších možností obrazu. Osobně bych počítal s nějakými 140 kWh za 1 000 hodin. Pokud sledujete televizi v průměru cca 5 hodin denně, bude se jednat o roční spotřebu zhruba 280 kWh. Celková částka závisí na vaší ceně za elektřinu (a ta se nyní může hodně, lišit podle toho zda máte fixovanou cenu, nebo platíte aktuální vysoké ceny). Ale když budu brát v potaz cenu dejme tomu 5 Kč za kWh, tak za provoz televizoru dáte ročně zhruba 1 400 Kč.

Zvuk

Oproti loňsku se na zvuku docela šetřilo. Což znamená klasické dvou kanálové stereo o 20 W. Jak moc to vadí? Záleží na tom jestli už máte (nebo plánujete koupit) externí audio řešení (soundbar nebo domácí kino). Pokud ano, může vám být jedno jak televizor hraje. Vlastně cokoliv koupíte v ceně alespoň čtyř tisíc a výše bude hrát lépe. O dražších záležitostech ani nemluvě. Ale pokud nic takového nemáte či koupit neplánujete, tak rozdíl mezi 2.2 40 W a 2.0 20 W prostě znát je.

LG B2 podporuje zvuk ve formátu Dolby Atmos – to znamená, že ho dokáže „poslat“ do zařízení, které ho může přehrát. Typicky dražší soundbar nebo domácí audio. Sama nemá schopnosti k využití tohoto pokročilého zvukového formátu. Dále LG už několik let nepodporuje zvuk ve formátu DTS. Pokud je to pro vás důležité, doporučuji obrátit pozornost třeba na Sony či Panasonic.

Alternativy

LG B1

Čekal někdo něco jiného? Loňský model je jako obvykle tím největším nepřítelem pro prodeje toho letošního. Pojďme se společně podívat jaké jsou mezi nimi rozdíly.

Novější verze obrazového procesoru a operačního systému jsou to co si navíc přináší B2. Zásadnější výhodou u nového modelu je o cca 20 % vyšší jas. Ale aby to nebylo tak jednoznačné, tak i B1 má svoje výhody. Konkrétně lepší zvuk (40 W 2.2 vs 20 W a 2.0 u B2) a také možnost BFI (Black Frame Insertion) při 100/120 Hz, B2 to umí max. u 50/60 Hz. Zbytek je stejný, to znamená 100 Hz OLED panel s nativními 10 bity a 4K rozlišení. Stejně jako loni jsou dva HDMI porty typu 2.1 a dva typu 2.0.

No a co z toho plyne? Když nebudu koukat na cenu, tak do světlého prostředí (slunce, sledování ve dne) je B2 lepší volbou. Při večerním sledování se rozdíl skoro stírá. Nový obrazový procesor možná bude v některých typech scén lepší, ale poznáte to jen pokud obě tv uvidíte vedle sebe. Jinak rozdíl není znatelný. Pro B1 mluví lepší audio (pokud nemáte externí audio řešení, tak to může hrát roli) a BFI při vyšší frekvenci (to je výhoda na úrovni nového obrazového procesoru u B2 – někdy ji poznáte, ale zásadní to není).

Když do rozhodování necháte promluvit i cenu, tak B1 jde koupit za nějakých 22 – 23 000 Kč (bavíme se o 55 palcích), zatímco B2 je pořád ještě za 30 000 Kč. Kterou bych si koupil? Popravdě za současných podmínek ani jednu a důvodem je to, že C1 stojí jen asi 24 000 Kč. A je lepší než obě dvě. Ale když tenhle fakt pominu, tak bych za B2 dal tak dva tisíce navíc, maximálně čtyři pokud sledujete tv hodně ve dne.

LG C2

Jak jsem psal výše, aktuálně je díky ceně mnohem zajímavější C1. Ale ta se časem doprodá a zásoby zmizí ze skladů a mnoho zájemců o “levnější” OLED bude nejspíš přemýšlet jestli dává smysl připlatit si za vyšší model.

Prvním rozdílem jsou dostupné velikosti. Zatímco B2 je v klasických 55 a 65 palcích (+ velmi drahých 77 palcích), tak C2 nabízí to stejné a dokáže jít ještě výše (83 palců) a také níže (42 a 48 palců). Druhý rozdíl je u těchto řad každý rok stejný. B má obrazový procesor alpha 7, zatímco C má alpha 9. Jak už to většinou bývá ten s vyšším číslem je lepší, nicméně na druhou stranu ten rozdíl není nijak závratný. C2 má letos i díky novějšímu typu panelu (který 2 nemá) i citelně vyšší jas. Zejména při sledování ve dne tento fakt oceníte.

Svoji roli může hrát i výbava. U B2 najdete dva hdmi porty typu 2.1 a dva typu 2.0. Zatímco C2 má všechny čtyři typu 2.1. A také má (C2) lepší audio 2.2 40 W vs 2.0 20 W. Pokud nechcete dokupovat (nebo nemáte) soundbar či domácí kino, tak je to citelný rozdíl.

Když se podíváte na aktuální cenu (postupem času půjde níže) tak u C2 je to 35 000 Kč a u B2 30 000 Kč. Pomiňme fakt, že existují loňské modely za mnohem lepší ceny a srovnejme čistě tyhle dvě. Určitě bych vzal v potaz zda máte či nemáte k tv nějaké vlastní audio zařízení a zda máte v pokoji s tv hodně slunečního světla. Pokud na první otázku odpovíte ne a na druhou ano, tak C2 je za mě rozhodně lepší volbou. V případě, že je to přesně naopak, tak bych při rozdílu pěti tisíc a více přemýšlel spíše nad B2. Samozřejmě čím menší tento rozdíl bude, tím menší smysl bude koupě B2 dávat.

LG A2

Při zvažování B2 se nemusíte dívat jen směrem výše, ale pokud je rozpočet napjatý tak možná přemýšlíte o nejlevnějším OLEDu v letošní nabídce. A tím je právě A2. Začínáme zase velikostmi – A2 (48,55 a 65 palců) a B2 (55, 65 a 77 palců). V obou případech se jedná o plně desetibitový OLED panel, nicméně u A2 má jen 50 Hz. Jak moc to vadí? Nelze jednoznačně říct, je to dost subjektivní. Ze zkušenosti vždycky říkám, že pokud jste už měli 100 Hz panel, tak se na 50 Hz zvyká těžko. Pokud jste dosud měli 50 Hz a nijak vás pojetí pohybových scén nepohoršovalo, tak s 50 Hz dozajista dokáže žít i dál. Nicméně pokud to peníze dovolují, doporučuji jít do 100 Hz panelu.

Obrazový procesor je stejný jako u B2, tam žádný rozdíl není. Pokud chcete televizi využívat jako zobrazovadlo pro herní konzoli nebo počítač, tak si dejte pozor. Nepodporuje žádnou technologii proměnlivé obnovovací frekvence – VRR, FreeSync ani G-Sync. Znamená to, že při hraní her nemusí být obraz vždy plynulý. A díky 50(/60) Hz panelu je pochopitelně snímková frekvence při 4K rozlišení omezena na 60 fps. Jak asi tušíte, znamená to i že tv má HDMI porty ve verzi 2.0. Navíc jsou jen tři oproti čtyřem u vyšších verzích.

Takže kupovat nebo nekupovat? Opět nechme stranou starší B1, C1 atd. které jsou levnější a přitom lepší. Současná cena A2 je naprosto nesmyslná protože stojí skoro úplně stejně (rozdíl stokorun) jako B2. A přitom je v mnoha ohledech horší. Reálně si její koupi dovedu představit když bude stát pod dvacet tisíc korun a vy budete silně omezeni rozpočtem. Jinak mi vždy dává smysl dva či tři tisíce za B2 připlatit.

Philips 55OLED707

Philips má tu (ne)výhodu, že svoje modely pro nový rok uvádí až v jeho druhé části. Proto je zatím cena výrazně vyšší než u B2 a spíše se nabízí OLED706 (loňský model). Mimochodem 706 startovala za 42 000 Kč a nyní stojí polovinu. Věřte mi, že ani cena u 707ky nevydrží dlouho na úrovni okolo 40 000 Kč.

Mě však jde primárně o srovnání základního modelu od Philipsu a LG, protože časem spadnou na podobnou cenovou hladinu. Spousta věcí je společných – 100 Hz panel, 10 bitů a podpora Dolby Vision.

Pochopitelně však najdeme i odlišnosti – operační systém (Philips má Android), Ambilight (speciální podsvícení u Philipsu) nebo podporu zvuku ve formátu DTS (LG neumí). Rovněž poměrně slušné audio 2.1 a 70 W. Čtyři HDMI (z toho dva 2.1) a tři USB porty.

Co z toho plyne? Pro nenáročného uživatele je (díky jistějšímu operačnímu systému) je LG o něco lepší volbou. Srovnání obrazu je si poměrně blízké, mě o fous více vyhovuje LG. Ale je to vážně malý rozdíl. Naopak pokud někdo chce využívat bohaté možnosti Androidu (za což je daní právě horší stabilita/rychlost) nebo chce Ambilight, tak bude preferovat spíše Philips. Rozhodně je to televizor na jehož cenu je fajn se před koupí B2 podívat.

Panasonic TX-55LZ980E

S cenou je to velmi podobný příběh jako Philipsu. Podzimní model, proto je dražší než ty co vyšly během jara a už stačily o pár desítek procent spadnou. Opět se nabízí srovnání spíše se starším Panasonic TX-55JZ980E. Mimochodem Panasonic (podobně jako Sony) nebude nikdy tou nejlevnější volbou. Na druhou stranu ve správný čas nemusí být zásadně dražší – viz aktuální cena JZ980E – cca 27 000 Kč.

Pokud jde o obraz, tak základ je podobný – 100 Hz panel, 10 bitů a podpora Dolby Vision. Osobně mám výchozí nastavení obrazu u Panasonicu a Sony za to nejlepší co je. Jasně, není to že by byly světelné roky před ostatními značkami. Ale můžete vidět rozdíl.

Audio je typu 2.0 a 30 W. Tedy o fous lepší než u B2, ale žádná špička. Operační systém je My Home Screen ve verzi 7.0. Ačkoliv má některé věci řešeny naprosto skvěle, tak celkově je na chvostu. Za mě je to pochopitelné Panasonic má prodeje v řádu jednotek procent (globálně) a i to je důvod proč nemůže konkurovat obrům typu LG (webOS), Samsungu (Tizen) nebo dominantního Googlu a jeho AndroidTV. Vůbec bych se nedivil, kdybych u kompletní nabídky Panasonicu za pár let viděli Android Tv.

Nabídka konektivity je poměrně bohatá. Tři USB porty, z toho jeden dokonce ve verzi 3.0. 2x CI slot, to kromě Panasonicu nikdo jiný nenabízí. Či v dnešní době už nepříliš častý výstup na sluchátka.

Panasonic asi nikdy nebude volbou pro masy. Na druhou stranu nabízí specifickou kombinaci vlastností, která může být pro někoho velmi lákavá. Připravte se však na to, že za ni budete muset (oproti “mainstreamu” v podobné kvalitě) zaplatit pár tisíc korun navíc.

Doporučené nastavení obrazu

Každý televizor (i ze stejné modelové řady) je jiný a proto to berte jako inspiraci při vlastním lazení (toto nastavení je určeno pro sledování filmů), nikoliv jako pevně danné hodnoty, které platí pro každou LG CX.

  • Obraz -> Select Mode -> Kino / FILMMAKER MODE (pro Dolby Vision doporučuji režim kino)
  • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Jas -> Jas OLED pixelů > 75  (zde nastavujeme fyzické světlo vydávané OLED panelem)
  • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Jas -> Jas panelu> 50  (zde nastavujeme digitální nastavení černé barvy)
  • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Jas -> Kontrast > 55
  • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Pokročilá nastavení -> Čistota -> Ostrost > 0
  • Obraz -> Nastavení režimu obrazu -> Pokročilá nastavení -> Barva >45
  • Obecné -> Péče o OLED > Úspora energie > vypnuto
  • Obecné -> Péče o OLED > Minimální jas > zde můžete zapnout minimální jas, pod který obrazovka nejde i při automatické regulaci jasu (předchozí nastavení pak musí být nastaveno na „auto“)
  • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Jas -> Automatický dynamický kontrast > vypnuto
  • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Jas -> Mapování barevných tónů HDR > vypnuto (můžete zkusit i zapnout. Ve vypnutém stavu bude mít obraz bohatší detaily, v zapnutém budou světlé scény jasnější)
  • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Čistota -> Super rozlišení > vypnuto (uměle zostřuje video, za cenu ztráty detailů. Má cenu zapínat jen v případě nekvalitního zdroje videa)
  • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Barva -> Hloubka barev – 50 (znamená jak moc chcete saturované barvy. Vyšší hodnoty více saturované, menší méně saturované)
  • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Čistota -> Redukce šumu > nízká (pokud občas sledujete video v nižší kvalitě) 
  • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Čistota -> Redukce šumu MPEG > nízká  (pokud občas sledujete video v nižší kvalitě) 
  • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Čistota -> TruMotion > dle vašich preferencí (Filmový pohyb – nejvíc zásahů algoritmu, ale nejméně soap opera effectu. Hladký pohyb – pravý opak.)
    • De-judder – zlepšuje dojem z pohybu vkládáním uměle generovaných snímků u videí do 30 snímků za sekundu (10 kroků nastavení)
    • De-Blur – dělá to stejné u videí s vyšším počtem snímků za sekundu (10 kroků nastavení)
    • OLED Motion Pro – jde o LG označení pro BFI (black frame insertion) vkládání černým snímků do obrazu za účelem zlepšení dojmu z pohybu

Podporované typy souborů

VideoAudio
.asf.mp3
.wmv.wav
.avi.ogg
.m4v.wma
.mp4.flac
.mov
.3gp
.3g2
.mkv
.ts
.trp
.tp
.mts
.mpg
.mpeg
.dat
.vob

Srovnání parametrů LG OLED 2022

A2B2C2G2Z2
Dostupné velikosti48,55,6555,65,7742,48,55,65,77,8355,65,77,8377,88
Rozlišení4K4K4K4K8K
Barevná hloubka10 bitů10 bitů10 bitů10 bitů10 bitů
Typ paneluOLEDOLEDOLEDOLEDOLED
Typ podsvícení
Local Dimming
Obnovovací frekvence50 Hz100 Hz100 Hz100 Hz100 Hz
Obrazový procesorα7 4K Gen5 AIα7 4K Gen5 AIα9 4K Gen5 AIα9 4K Gen5 AIα9 8K Gen5 AI
HFR (High Frame Rate)AnoAnoAnoAnoAno
VRR (Variable Refresh Rate)NeAnoAnoAnoAno
FreeSyncNeAnoAnoAnoAno
G-SyncNeAnoAnoAnoAno
ALLM (Auto Low Latency Mode)AnoAnoAnoAnoAno
Sluchátkový výstupNeNeNeNeNe
HDMI3 (0x HDMI 2.1)4 (2x HDMI 2.1)4 (4x HDMI 2.1)4 (4x HDMI 2.1)4 (4x HDMI 2.1)
USB23333
Nahrávání TV vysíláníAnoAnoAnoAnoAno
BluetoothAnoAnoAnoAnoAno
Apple AirPlay 2AnoAnoAnoAnoAno
Dolby AtmosAnoAnoAnoAnoAno
eARCAnoAnoAnoAnoAno
ARCAnoAnoAnoAnoAno
Podpora bezdrátových reproduktorů WiSANeNeNeAnoAno
Audio výkon20 W20 W40 W60 W60 W
Systém reproduktorů2.02.02.24.24.2
HbbTVAnoAnoAnoAnoAno
TunerDVB-T2/C/S2DVB-T2/C/S2DVB-T2/C/S2DVB-T2/C/S2DVB-T2/C/S2
Zjistit cenu

Podívejte se na náš test televizorů.

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

  1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
  2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
  3. Rady k nakupování
  4. Nové recenze produktů
  5. Nové srovnávací testy
  6. Tyto e-maily jsou zdarma
  7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

8.4 Total Score
LG OLED B2 - hodnocení

Pár drobných zlepšení oproti loňské verzi, ale také pár zhoršení. Celkově se jedná o +- to stejné co představovala LG B1. A to není žádná ostuda. Všestranný televizor, který dokáže uspokojit náročnější filmové diváky i hráče a přitom nemá žádnou zásadnější chybu. Potíží je jen cenová politika LG (alespoň u nás), kdy ve všem lehce lepší LG C2 stojí jen nepatrně více.

Kontrast
9
Pozorovací úhly
9.5
Barvy
7
Konstrukce
8.5
Dynamické scény
8.5
Funkce a výbava Smart tv
8
PLUSY
  • perfektní černá
  • podpora Dolby Vision
  • 10 bitový panel
MÍNUSY
  • slabší zvuk
  • lepší C2 je jen nepatrně dražší
Přidejte váš dotaz nebo recenzi  |  Hodnocení lidí

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

4 Comments
Všechny Nejpřínosnější Nejlepší hodnocení Nejhorší hodnocení Přidejte váš dotaz nebo recenzi
  1. Dobrý den, teď se už LG B2 v 77palcich dá sehnat za něco málo přes 50 tisíc, což je vcelku hezká cena.Jenom mě v některých recenzích zarazilo, že skoro každý zmiňuje jiný počet nitu, někdo 700 jiny 600 i níž. Ale na hry a sledování filmů,by ta B2 v 77 palcích,mohla bejt moc dobrá. Zvlášť když si vezmu, že za tu cenu se prodávají třeba Led tv. Děkuji za hezkou recenzi.

    • Dobrý den,

      ono záleží kdo použije jakou testovací scénu, jaký měřící přístroj a jsou také rozdíly mezi jednotlivými panely. A teoreticky mohou mít i těch 100 nitů rozptyl. Každopádně za cenu lehce přes 50 000 Kč je to skvělá koupě. Obří velikost, kvalitní obraz. Zvlášť pokud se nemalá část sledování bude dít večer, tak bych v této cenové hladině neváhal.

  2. Dobry den,
    Poohlizim se po 65” televizi, zaujal mne model LG OLED65B2 ktery jak jsem se u vas docetl ma vyssi jas nez B1.
    Co by mne ale zajimolo porovnani modelu LG OLED65B2 vs LG OLED65C12 (ktery doprodava Datart za zajimavou cenu 30tis
    Pri porovnani muzeme vyradit vykon W zvuku, mam pripojeny externi tzn receiver a stereo.
    Dekujiza pomoc

    • Dobrý den,

      C1 za mě pořád lepší. Nad B2 bych přemýšlel, pokud by byla cena u B2 o (minimálně) 2-3 000 Kč nižší.

    Přidejte váš dotaz nebo recenzi

    Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

    Covybrat.cz
    Logo