Recenze LG OLEDB3 (OLED55B3, OLED65B3 a OLED77B3)

Aktualizováno v listopadu 2023

Řada B je dlouhodobě ve stínu řady C, která dostává více mediálního prostoru a slávy. Ale je to škoda, protože i B3 je velmi zajímavá televize. Pojďme se podívat na to čím se liší od řady C a G a zda má smysl jí kupovat.

Parametry

Rozlišení4K
Obnovovací frekvence100 Hz
Podsvícení-
HDMI4
Průměrná doba odezvy3 ms
Local dimmingne
Zobrazovací technologieOLED
Typ paneluOLED
Podpora HDR10ano
Podpora HDR10+ne
Podpora Dolby Visionano
Podpora HLGano
Uvedení na trh2023
Barevná hloubka10 bitů
Pokrytí spektra DCI-P398 %
Pokrytí spektra Rec.202077 %
Výška70,8 cm
Šířka122,8 cm
Hloubka4,7 cm
Výška (včetně podstavce)74,4 cm
Šířka (včetně podstavce)122,8 cm
Hloubka (včetně podstavce)24,6 cm
Váha19,9 kg
Odhadovaná spotřeba za 1 000 hodin84 kWh
Duální tv tunerne
Wi-Fiano
Síťový vstupano
USB (počet)2
Bluetoothano
Input lag v herním módu11 ms

Vzhled

Když si srovnáte OLEDy od LG z posledních let, tak vlastně (v rámci stejné řady) vypadají pořád stejně. A to stejné jde prohlásit i o B3. Pořád platí, že obrazovka je extrémně tenká. To je díky tomu, že OLED nepotřebuje podsvícení. I v nejhlubším bodě, kde je veškerá elektronika je hloubka do 4,5 cm.

Stejně jako u C3 máme čtyři HDMI porty. Rozdíl je však v tom, že u B3 jsou jen dva z nich ve standardu 2.1. To může teoreticky limitovat majitele, kteří by chtěli k televizi připojit více zařízení co mohou nový standard využít současně. Typicky se jedná o herní konzole, počítač, soundbar nebo domácí kino. Oproti C3 je také méně USB portů, zde najdete jen dva. Nicméně to podle mého vadí méně, tři USB porty jsou spíše příjemný luxus než nezbytnost.

Televizor nemá dvojitý tv tuner. To znamená že není možné jeden pořad nahrávat a jiný sledovat. Nevím proč tomu tak je, ale v rámci Evropy má tv dvojitý tuner jen v Německu, Rakousku a Švýcarsku. Kromě toho je tu běžná výbava v podobě digitálního audio výstupu, síťového portu a slotu pro CI+ kartu pro příjem satelitního vysílání. 

Z bezdrátových možností připojení je tu Bluetooth, Wi-Fi. A pouze za pomocí prvního jmenování je možné snadno připojit sluchátka. Bohužel zde není klasický jack přes který by sluchátka mohly být připojeny. Existuje zde tip jak to obejít a to pomocí digitálního převodníku. Více o něm v sekci se zvukem.

Televizor má relativně nízký stojan. Díky tomu má (u 55 palců) jen 3,6 centimetru na výšku. Pokud bude soundbar vyšší a bude na stejném podkladu jako televizor, tak bude zasahovat do obrazovky. Většina soundbarů bude mít s touto výškou potíž.

           

Ještě doplním, že napájecí kabel je k televizoru zafixován a nemůžete ho odpojit. Také nemáte možnost otočného stojanu, jaký má u svých modelů třeba Philips. Stejně jako u C3 je celkové zpracování na solidní úrovni, ale i tady by se mi o něco víc líbil trochu prémiovější vzhled ovladače. 

Obraz

Fotografie obrazu z B3 níže v textu berte s rezervou, dochází v nich k dvojnásobnému zkreslení. To první je díky fotoaparátu kterým byly vyfoceny a druhé je díky displeji na kterém je zobrazujete. Oboje je dokáže více či méně pozměnit a pokud chcete vidět reálný obraz (to platí pro všechny druhy televizorů), tak se musíte podívat na vlastní oči v prodejně a nebo tv objednat a v rámci čtrnáctidenní lhůty vrátit.

Stejně jako předchůdce B2 má i B3 stále stejný typ panelu. Jedná se o klasický WOLED panel. Nedosahuje tedy zvýšeného jasu jako mají ex OLED nebo MLA panely. Stále však jde o 4K rozlišení, 100 Hz panel který má plných 10 bitů barevné hloubky.

LG i nadále zůstává tou nejlepší značkou OLEDů v poměru ceny a výbavy / kvality obrazu co za ni dostanete. A ono to dává i logický smysl. LG vyrábí OLED panely, které pak prodává ostatním výrobcům. A těm to pochopitelně prodá za víc než za náklady. A díky tomu může udržovat svoje ceny relativně nízko a stále dosahovat ziskovosti.

Barvy

Pokrytí barevného spektra je u OLEDů už několik let stejné. U DCI-P3 je obvykle mezi 98- 99 %, u formátu Rec.2020 je to většinou 74 – 77 %. A do těchto intervalů se vejde i B3. Stále platí, že důležitější je v tuto chvíli standard DCI-P3. Důvod je ten, že většina současné produkce využívá právě toto barevné spektrum. Pochopitelně se v průběhu času bude víc a víc tvorby v Rec.2020 ale než se bude jednat o naprosto standardní součást filmové produkce tak věřím že uteče mnoho led. Nicméně pokud chcete být na budoucnost lépe připraveni a plánujete ať vám tv vydrží co nejdéle, tak QD-OLED má pokrytí Rec.2020 citelně vyšší.

Kontrast

I když se na trhu objevují miniLED televizory s tisíci stmívacích zón lokálního tlumení, tak v kontrastu se OLEDům stále nedokáží rovnat. Jelikož dokáží pracovat s každým pixelem samostatně, tak se vyhnete jakýmkoliv nedostatkům s podsvícením, které se nazývají „halo effect„. To že B3 umí parádní černou je bez debat. Při srovnání s top modely od Panasonicu nebo Sony však tv někdy ignoruje malé detaily ve tmavých scénách. To znamená, že zatímco na B3 uvidíte v jedné části televizoru malou černou plochu, jiný televizor by tam zobrazil malý drobný detail, třeba paprsek prosvítajícího světla nebo něco podobného. Je to zase něco čeho si všimente třeba na prodejně, kde bude víc televizorů vedle sebe. Ale řekněme v 98 % procentech případů bude obraz skoro stejný. Naštěstí s tím můžete něco udělat a to pomocí nastavení černé (více níže v sekci s nastavením).

Jas

Maximální jas kterého může televize dosáhnout se liší podle toho jak velkou plochu na obrazovce musí tv vytvořit. Jinak řečeno, pokud na obrazovce zobrazíte bílý čtverec který zabírá 5 % její plochy, tak bude mít výrazně vyšší jas, než když tento čtverec bude zabírat 80 % plochy. U B3 do cca 10 % zobrazované plochy dosahuje jasu lehce nad 700 nitů. Což je zhruba o 10 % méně než u LG C3. Jen připomenu, že jas není lineární veličina. To znamená, že nárůst o 10 % nevnímá naše oko jako zlepšení o 10 % ale menší. Přesto při pohledu na ty dva televizory vedle sebe rozdíl vidíte. A stejně tak platí, že pro B3 je ideální prostředí temnější místnost nebo večerní sledování filmů. Není to tak, že by tv pro sledování ve dne nebyla vhodná. Ale velké množství denní světla (typicky okna na východ a jih) OLEDu příliš nesvědčí a vhodnějším volbou je některý z miniLED televizorů od Samsungu, Sony nebo TCL.

HDR

HDR standardy jsou u LG už několik let stejné. Podporovány jsou HDR10, HLG a hlavně Dolby Vision. K dokonalosti chybí jen podpora HDR10+. Ten je spolu s Dolby Vision tím nejpokročilejším HDR formátem -> tzn. může nabídnout nejlepší obraz. Naštěstí pro LG je Dolby Vision výrazně rozšířenějším formátem a proto je z této dvojice cennější Dolby Vision.

To co z hlavní části tvoří ten úžasný a dech beroucí obraz jsou jednotlivé barvy a dále kontrast. To je zjednodušeně řečeno rozdíl mezi nejtmavším a nejjasnějším bodem obrazu. Pokrytí barevného spektra je u OLED panelů (pokud nebereme v potaz QD-OLED) de facto stejné a stejné je rovněž schopnost pracovat s černou. Z podstaty OLEDu dokáží „vypnout“ každý jednotlivý pixel. Z toho plyne, že to co u HDR dělá mezi OLEDy rozdíl je schopnost maximálního jasu. A jak víte, tak B3 má základní WOLED panel, zatímco C3 má ex OLED panel s vyšším jasem a G3 má nejnovější generaci MLA OLED panelu s ještě vyšším jasem. Takže při srovnání s C3 a G3 uvidíte rozdíl. Nicméně pokud tyhle vyšší řady vedle B3 nevidíte, tak i ona dokáže poskytnout velmi líbivý obraz. Pro sledování HDR doporučuji obrazový režim HDR FilmMaker.

Pohybové scény

U B3 najdete bohaté možnosti nastavení pro plynulost obrazu. A k tomu navíc 100 Hz panel. Ne všechny z nich jsou podle mého užitečné. Například technika Black Frame Insertion (BFI), která se u LG nazývá „OLED Motion“ vede k podrobnějším detailům v pohybových scénách, ale má velkou cenu. Ztrátu jasu a dokonce i občasné „blikání“ obrazu. Interpolaci pak nastavíte pomocé nastavení „TruMotion„, v ní můžete pracovat s nastavením deJudder a deBlur. U každého z nich v deseti krocích. Více o nich bude v sekci s doporučeným nastavením. 100 Hz OLEDy od LG mi z pohledu pohybu přišli vždycky slušné. Pochopitelně platí, že čím více softwarových funkcí pro vylepšení obrazu zapnete, tím více obrazových artefaktů (zkreslení) se může objevit. 

Obrazový procesor

Na rozdíl od LG C3, zde najdeme horší verzi obrazového procesoru. Přesný název je α7 4K Gen6 AI. Jeden z rozdílů je, že B3 má slabší verzi dynamického mapování tónů (Dynamic Tone Mapping vs Dynamic Tone Mapping Pro u C3). Rozdíl je v tom, že B3 si dokáže rozdělit obrazovku na méně části pro aplikaci mapování tónů. Není to ale nijak zásadní rozdíl.

Upscaling (např. když sledujete televizní vysílání v nižší kvalitě na 4K obrazovce) je na solidní úrovni a LG je dle mého názoru v této oblasti velmi dobré. Nedosahuje sice kvalit top obrazových procesorů od Sony nebo Panasonicu, ale je na tom o něco lépe než třeba Samsung nebo TCL. LG neuvádí konkrétní rozdíly mezi α7 (B3) a α9 (C3). Ani bych neřekl že obraz vypadá na C3 vždy lépe. Když budete sledovat jen 4K nebo fullHD obsah, tak rozdíl není tak velký. Ale čím více videa v nižší kvalitě budete sledovat, tím víc bych uvažoval nad lepší verzí obrazového procesoru z C3.

Vhodná pro hráče?

V těsném závěsu za Samsungem je podle mého LG jedna z nejlepších značek televizorů pokud jej chcete využít pro časté hraní na herní konzoli nebo počítači. B3 přináší pár ústupků oproti vyšší verzi (C3) a jednou z nich je, že místo čtyř HDMI 2.1 portů má jen dva. Zbylé dva jsou ve standardu 2.0. To může vadit někomu kdo má k tv připojeno, nebo často připojuje například Playstation i Xbox, soundbar / domácí kino nebo stolní počítač. Pro každé z těchto zařízení ideálně chcete jeden HDMI 2.1 port. Ale pro většinu uživatelů jsou dva porty dostatečné.

Ještě doplním že je podporováno VRR včetně variant AMD Freesync a Nvidia G-Sync. Samozřejmě zde najdete i ALLM (Auto Low Latency Mode), které přepne tv do herního režimu po připojení herní konzole. Herní režim u všech televizorů funguje tak, že omezení některé procesy pro vylepšení obrazu a tím sníží dobu odezvy na minimum. Jednoduše řečeno, dostanete o něco horší obraz a rychlejší reakce.

B3 (stejně jako většina současné nabídky od LG, přesný seznam je zde) podporuje službu GeForce Now. Zjednodušeně řečeno můžete hrát hry bez toho aniž musíte fyzicky vlastnit herní konzoli, pochopitelně za poplatek. Více informací najdete přímo na stránkách GeForce Now.

Standardem se v posledních letech stalo i herní menu. V něm můžete snadno měnit nastavení obraz, která se týkají her. Například větší kontrast pro lepší spatření protivníka ve 3D střílečkách. Stejně jako u ostatních OLEDů je doba odezvy extrémně nízká – cca 3 ms. Input lag je lehce nad 10 ms při 60 Hz signálu a 5 ms u 120 Hz signálu. Což jsou pro OLED standardní hodnoty.

Pozorovací úhly jsou jednou ze silných stránek OLED panelů a ani u B3 to není jinak. De facto z každého úhlu má televizor věrné barvy a nedochází k jejich vyblednutí. Díky tomu je vhodná i do větších místností pro sledování z různých míst. Rovněž odrazy světla zvládá lehce nadprůměrně, ale obecně platí že OLED není ideální volbou do velmi slunných místností. A pro B3 to díky nižšímu jasu platí zvláště.

Operační systém

Operační systém u LG televizorů se nazývá webOS. Najdete jej pouze v televizorech této značky. Mezi jeho výhody patří rychlost a jednoduchost, na druhou stranu neposkytuje možnosti AndroidTV. Společně s Tizenem od Samsungu je to za mě v tomto ohledu nejlepší operační systém. AndroidTV však vždycky za jednoduchý a bezchybný označit nelze. Nicméně pokud chcete provozovat pokročilejší aplikace typu Kodi, bude je muset řešit například pomocí AndroidBoxu.

Loni LG sjednotilo označení číslovky operačního systému a kalendářního roku. Takže letos tu máme webOS 23. A už od roku 2021 používá LG uživatelské rozhraní, které vyplňuje celou obrazovku. Stalo se to standardem u naprosté většiny operačních systémů u televizorů. Takže i u LG najdete několik řad dlaždic, které doporučují konkrétní aplikace, filmy a seriály. 

Nabídka lokálních aplikací je poměrně bohatá, Lg je v ČR velmi prodávána značka a proto na ni myslím naprostá většina služeb. Například. sledovani.tv, nej.cz, o2 tv (i když jim to spoustu let trvalo, kukino.cz pro děti, Magenta tv od t-mobilu, atd…. Pro příznivce zařízení od Applu je tu plná podpora Apple AirPlay 2.

U video formátu si dokáže poradit snad se vším co mu předhodíte. A díky letošní (znovu zavedené) podpoře zvuku ve formátu DTS jsou na tom podobně i audio formáty. Vestavěný přehrávač souborů umí řadit podle abecedy nebo datumu přidání. Můžete si zobrazit jména souborů a nebo jejich náhledy. Jelikož je webOS uzavřený operační systém tak nejde jednoduše stáhnout jiný přehrávač médií typu VLC. Nicméně většinu funkcí má i tento základní vestavěný.

Už od loňska máte možnost využít uživatelských profilů při každém přihlášení k televizoru. K čemu to je? Můžete tím odlišit doporučené pořady pro sebe a jiné členy rodiny, případně omezit dobu strávenou před televizorem pro vaše děti. Navíc se můžete podívat i na dobu, po jakou děti tv sledovali. Vidíte jednoduchý graf, kde sloupce jsou dny v týdnu a u každého máte ve stylu hodiny:minuty zaznamenáno jak moc byla tv provozu. Dokonce se můžete podívat na časové využití jednotlivých aplikací. Všechny tyto nastavení jsou skryta za heslem, ale jedná se o čtyř písmený PIN. Tudíž aby byl efektivní, nesmíte ho dětem prozradit 🙂

Jedna z funkcí co (a myslím že i spousta dalších uživatelů) mám moc rád, je možnost vypnout obrazovku a přitom mít tv zapnutou. Třeba chcete jen poslouchat audio nebo oblíbený podcast. Stačí jít do nastavení a vybrat si „screen off“ (obrazovky vypnutá). Pokud tuto funkci používáte opravdu často, můžete si ji dát do oblíbených. I v tomto režimu pochopitelně můžete na dálkovém ovladači nastavovat hlasitost, ale po stisku jakékoliv jiné klávesy dojde k zapnutí obrazovky.

Dálkové ovládání

Je od roku 2021 stejné. Pokud budete někdy potřebovat náhradní, tak oficiální označení je LG MR23GN. Označuje se jako Magic Remote a pokud s ním nemáte zkušenost, tak bych ho přirovnal k počítačové myši ve vaší ruce. Pravým palcem ovládáte kolečko, kterým se pohybuje kurzor po obrazovce. Po chvilce cviku je to opravdu rychlé, přesné a návykové. Na ovladači kromě obvyklých ovládacích prvků nechybí samostatná tlačítka pro oblíbené aplikace Disney+ nebo Netflix. Mám k němu stále stejnou výtku a to že bych uvítal (a to platí pro všechny OLED od LG) trochu hezčí vzhled a také podsvícení. Třeba Panasonic nebo Philips to u svých televizorů umí. 

 

Always ready (Vždy připraven – český název)

Pokud tv nesledujete můžete využít této funkcionality. Je to vlastně to stejné jako Ambient Mode od Samsungu, s kterým přišel Samsung před mnoha lety. Zobrazíte si svoje oblíbené fotky, reprodukce uměleckých děl, předpověď počasí, hodiny atd.. Když tuto funkci zapnete tak po stisknutí tlačítka pro vypnutí na dálkovém ovládáním se tv přepne do Always ready režimu. Příjemné je, že ji můžete zpět „probudit“ i pomocí hlasu, stačí říct anglicky „hi LG“. Nevýhoda je pochopitelně vyšší spotřeba. Ale dobrou zprávou je, že je menší než loni. Bude záležet co v rámci Always ready necháte zobrazit, ale spotřeba by se měla vejít do 20 W za hodinu. Což na druhou stranu pořád není málo, zvlášť pokud vám tv bude běžet nonstop. Osobně bych si to nezapínal a raději šetřil televizor i energii.

Hlasové ovládání

Televizi je možné ovládat i hlasem (bohužel jen anglicky). Stačí říct „Hi LG“ a poté následuje pokyn „Youtube“/ „Netflix“ a televize sama spustí požadovanou aplikaci. Také můžete snadno provádět různé nastavení typu „set contrast to 50“ nebo „change output to HDMI 3“. Pokud na dálkovém ovladači stisknete tlačítko s mikrofonem, dostanete se na seznam doporučeného obsahu. Ale pod ním je nenápadné tlačítko „help“ (nápověda). Po kliknutí na něj se vám ukáží příklady dotazů či povelů s kterými dokáže televizor pomoct. Doporučuji vyzkoušet.

Energetický štítek

U energetického štítku vás může zarazit relativně vysoká hodnota G. Nebojte se. Před dvěma roky došlo ke změně škály u energetických štítků. A de facto všechny současné televizory mají třídu G nebo F. Reálná spotřeba hodně závisí od nastavení jasu a dalších možností obrazu. Osobně bych počítal s nějakými 110 kWh za 1 000 hodin. Pokud sledujete televizi v průměru cca 5 hodin denně, bude se jednat o roční spotřebu zhruba 220 kWh. Celková částka závisí na vaší ceně za elektřinu (a ta se nyní může hodně, lišit podle toho zda máte fixovanou cenu, nebo platíte aktuální vysoké ceny). Ale když budu brát v potaz cenu dejme tomu 6 Kč za kWh, tak za provoz televizoru dáte ročně zhruba 1 300 Kč.

Pár tipů na závěr:

Opakování mačkáním “mute” (vypnutí zvuku, ikonka přeškrtnutého reproduktoru) se dostanete do “tajného menu”. V něm můžete například vypnout zobrazení LG loga při každém vypnutí televizoru nebo co máte vidět za obraz když tv nemá signál.

Ke klávese můžete nastavit zkratku pro rychlé spuštění aplikace – např. Youtube. Abyste to mohli udělat, spusťte požadovanou aplikaci, poté držte chvíli tlačítko “0”. Poté můžete nastavit rychlé spuštění pro klávesy 1-8 (minulé roky to šlo pro tlačítka v rozsahu 1-9). Vlastní spuštění namapované aplikace pak probíhá tak, že danou klávesu podržíte po dobu pár sekund.

LG má poměrně dobře vyřešenou nápovědu. Když jste například v menu pro nastavení zvuku, vidíte nad ním ikonu otazníku. Když ji stisknete, dostanete informace o jednotlivých položkách v menu. Dejte si však pozor na jednu věc (týká se zejména levnějších modelů). Tato nápověda je obecná, to znamená že platí pro všechny LG tv. A to znamená, že může uvádět i možnosti v menu, které vaše tv prostě nemá.

Zvuk

Jako audio zde máte klasické stereo, tzn. dvoukanálový zvuk o výkonu 20 W. Na jednu stranu bych u tv v této kategorii čekal o trochu více, alespoň menší subwoofer. Na druhé straně mám stejně k tv rád pořádné repro se zesilovačem nebo soundbar. Nu, pokud chcete lehce nadstandardní zvuk, tak si musíte připlatit za LG C3 a pokud chcete skutečně výborný zvuk tak musíte přikoupit něco z výše uvedeného. Osobně si myslím, že mezi zvukovým projevem B2 a B3 není žádný rozdíl

Hlavní letošní novinkou je pak podpora formátu DTS. To znamená, že televizor ji dokáže skrze HDMI eARC port předat do externího audia zařízení které jej dokáže přehrát. Stejně to funguje i s Dolby Atmos (a Dolby Digital). 

LG TV a sluchátka

Nové LG televize už nemají klasický sluchátkový 3,5 mm jack. První možností je samozřejmě využít Bluetooth sluchátka. Někdo však může mít kvalitní a drahá klasická kabelová sluchátka a nová se mu nechtějí kupovat. I tato situace lze řešit. Můžete využit tzv. digitálně analogového převodníku (zkratka DAC).Ten připojíte skrze digitální optický audio výstup nebo HDMI se svojí televizí a do DAC pak zapojíte sluchátka. Určitě vás napadne, kolik taková věc stojí. Ty nejlevnější stojí doslova pár stovek a ty profi mnoho tisíc. Solidní kousek seženete okolo tisícovky, pokud nejste na zvuk nároční tak i méně. Najít je můžete třeba zde.

Poté je potřeba upravit nastavení televizoru. Nejde naštěstí o nic složitého. V nastavení zvuku nastavíte „formát výstupu digitálního audia“ a v něm vyberete hodnotu „PCM„. Drobnou nevýhodou je, že vám pomocí dálkového ovladače v takovém případě nepůjde upravovat hlasitost, ale to by u sluchátek nemělo moc vadit. Většinou mají regulátor hlasitosti přímo na sobě.

Alternativy

LG B2

Tady to velmi zkrátím, protože B2 se už de facto nedá koupit. Teoreticky může narazit na pár zapadlých kousků a pokud by tomu tak bylo tak se podívejte čistě na cenu. Rozdíl je v nové verzi operačního systému a obrazového procesoru. To první neznamená prakticky nic, to druhé velmi mírné zlepšení v upscalingu. Pokud by B2 byla o tisícovku nebo větší částku levnější, klidně bych si ji koupil.

LG C3

Srovnání s vyšší řadou se prolíná většinou textu, nicméně zde to uceleně shrnu. Zásadní rozdíl v obrazovém procesoru α7 4K Gen6 AI (u B3) a α9 4K Gen6 AI (u C3) – tento rozdíl se velmi těžko vyjadřuje exaktněji čísly, ale jsou to malé jednotky procent, které pocítíte zejména pokud hodně často sledujete video v nižší kvalitě. Dále nižší jas (B3 nemá ex OLED panel jako C3, ale má základní WOLED panel) – může vadit pokud hodně sledujete tv ve dne a máte okna na východ a jih. Dále ztrácíte dva HDMI 2.1 porty (2 u B3, 4 u C3) a jeden USB port. B3 má také jen základní audio – 2.0 20 W. Hlavním důvodem menší úspěchu B3 a většího úspěchu C3 je fakt, že C3 je jen nepatrně drašží. V tuto chvíli se C3 prodává za 30 000 Kč a B3 se prodává za 27 000 Kč. Pokud pár tisíc nahoru nehraje roli, tak bych doporučil C3. Ale pokud peníze stačí maximálně na B3, tak až o tolik nepřijdete. Zvlášť pokud tv sledujete primárně večer.

Philips OLED718

Velmi podobný televizor jako LG B3, obdobná výbava a stejný typ panelu i obnovovací frekvence. Rozdíly o kterých při případném nákupu přemýšlejte jsou odlišný operační systém (Philips má Android), Ambilight a trochu lepší obrazový procesor u LG. Aktuální cena je 27 000 Kč u B3 a 28 000 Kč u OLED718. Jak vidíte tak i cena je skoro stejná. Kdybych měl tyto rozdíly srovnat podle priority tak bych na první místo dal podsvícení Ambilight. Jsou lidé co ho milují a proto chtějí Philips za každou cenu. Ten ho má licencovaný a u jiné značky ho takhle vestavěný neseženete. Jiným na podsvícení vůbec nezáleží. Další v řadě je operační systém. GoogleTV (Android) dovoluje více přizpůsobení, máte možnost různých pokročilých aplikací typu Kodi. Má to však svoji cenu v rychlosti a stabilitě systému. Ta není špatná, ale uzavřené operační systémy typu webOS (LG) nebo Tizenu (Samsung) jsou v tomto ohledu lepší. Pokud pro vás ani jeden z těchto faktorů nehraje roli, tak bych preferoval LG. Má přeci jen o fous lepší obraz. A to stejné platí i naopak. Pokud je pro vás GoogleTV nebo Ambilight vážně důležitý, tak se nemusíte bát že budete mít citelně horší televizi.

Panasonic MZ800

Parametrově nejbližší tv z nabídky Panasonicu. Příjemné je, že na rozdíl od ostatních Panasonic OLEDů má jako operační systém GoogleTV. Ale zbytek srovnání už tak pozitivní nebude. Má horší verzi obrazového procesoru – což se projeví zejména u tv vysílání a obecně obsahu v nižším rozlišení. Také vůbec nemá HDMI 2.1 porty, ale pouze starší standard 2.0. A ani obvyklá konkurenční výhoda Panasonicu, dva CI+ sloty zde nenajdete. Když si srovnáte cenu, tak momentálně je to celých 5 000 ve prospěch LG. Osobně si moc nedovedu představit situaci ve které bych volil MZ800.

Samsung QN85C

Nejedná se o OLED jako u ostatních zmiňovaných televizorů, ale i tak si myslím že mezi touto dvojicí může část čtenářů váhat. QN85C bych doporučil v těch případech kdy tv sledujete zejména ve dne a v místnosti je dost světla. QN85C má vyšší jas, B3 má lepší kontrast. B3 také podporuje Dolby Vision, který Samsungy nemají. Samsung má zase citelně lepší zvuk. Čím více bych tv měl jako doplněk pro herní konzoli, tím víc bych se přikláněl k Samsungu. Naopak pro sledování filmů a seriálů bych preferoval LG. Ta má také za mě lepší obraz. Ale v tuto chvíli je také o 5 000 Kč dražší. Uvidíme jak se pohnou ceny u obou modelů, ale pokud bude někdo hledat tv těsně okolo 20 000 Kč skončí nejspíš u Samsungu. B3 bude mít cenovku nejspíš pořád o něco víc.

Doporučené nastavení obrazu

Každému z nás se líbí něco trochu jiného, takže doporučuji si chvíli s nastavením tv chvíli hrát, ať si najdete nastavení, které vám nejvíce vyhovuje. Zejména to platí pro nastavení pohybových scén, obrazového režimu a v poslední době módních „AI“ vylepšení obrazu. Také někdo může sledovat tv večer, jiný jen ve dne. Rovněž i mezi jednotlivými panely od stejného modelu mohou být rozdíly. Všechny tyto faktory ovlivňují nastavení obrazu a proto neexistuje žádné dokonalé nastavení, které jen zkopírujete a budete mít dokonalý obraz. Přesto to jako inspirace může posloužit.

  • Obraz -> Vybrat režim -> Kino / FILMMAKER MODE (pro Dolby Vision doporučuji režim kino)
  • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Jas -> Jas OLED pixelů > 75  (zde nastavujeme fyzické světlo vydávané OLED panelem)
  • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Jas -> Jas panelu > 53  (zde nastavujeme digitální nastavení černé barvy)
  • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Jas -> Kontrast > 55
  • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Pokročilá nastavení -> Čistota -> Ostrost > 0
  • Obraz -> Nastavení režimu obrazu -> Pokročilá nastavení -> Barva > 47
  • Obecné -> Úspora energie > Kroky úspory energie > vypnuto
  • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Jas -> Automatický dynamický kontrast > vypnuto
  • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Jas -> Mapování barevných tónů HDR > vypnuto (můžete zkusit i zapnout. Ve vypnutém stavu bude mít obraz bohatší detaily, v zapnutém budou světlé scény jasnější)
  • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Čistota -> Super rozlišení > vypnuto (uměle zostřuje video, za cenu ztráty detailů. Má cenu zapínat jen v případě nekvalitního zdroje videa)
  • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Barva -> Hloubka barev – 50 (znamená jak moc chcete saturované barvy. Vyšší hodnoty více saturované, menší méně saturované)
  • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Čistota -> Redukce šumu > nízká (pokud občas sledujete video v nižší kvalitě) 
  • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Čistota -> Redukce šumu MPEG > nízká  (pokud občas sledujete video v nižší kvalitě) 
  • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Čistota -> TruMotion > dle vašich preferencí (Filmový pohyb – nejvíc zásahů algoritmu, ale nejméně soap opera effectu. Hladký pohyb – pravý opak. Osobně doporučuji vybrat volbu „Výběr u)
    • De-judder – zlepšuje dojem z pohybu vkládáním uměle generovaných snímků u videí do 30 snímků za sekundu (10 kroků nastavení), doporučuji hodnotu 0
    • De-Blur – dělá to stejné u videí s vyšším počtem snímků za sekundu (10 kroků nastavení), doporučuji hodnotu 10
    • OLED Motion Pro – jde o LG označení pro BFI (black frame insertion) vkládání černým snímků do obrazu za účelem zlepšení dojmu z pohybu. Nicméně dojde k výrazné ztrátě jasu a také lehkému blikání. Nedoporučuji zapínat.

Další možností nastavení obrazu je využít nového průvodce (stejného jako u LG C3, jelikož se jedná o novou součást ve WebOS pro rok 23), kterého najdete v menu Obraz -> Průvodce přizpůsobením obrazu. Funguje to tak, že vám televize nabídne sadu obrázků a vy máte vybrat dva, které se vám nejvíc libí. Takových kroků je více a na konci vám tv sama nabídne nastavení obrazu o kterém si myslí, že je ideální. Určitě můžete vyzkoušet, ale mě výsledek neoslovil.

Jako alternativní postup můžete zkusit následující video, ve kterém jsou testovací vzorce obraz a pokyny která část má být jak viditelná. 

Podporované typy souborů

VideoAudio
.asf.mp3
.wmv.wav
.avi.ogg
.m4v.wma
.mp4.flac
.mov
.3gp
.3g2
.mkv
.ts
.trp
.tp
.mts
.mpg
.mpeg
.dat
.vob

Srovnání LG OLED televizí 2023

Z3 přidávám do srovnání jen pro úplnost, pokud je mi známo tak se v ČR oficiálně neprodává.

B3

C3

G3

Z3

Dostupné velikosti

55,65,77

42,48,55,65,77,83

55,65,77,83

77,88

Rozlišení

4K

4K

4K

8K

Barevná hloubka

10 bitů

10 bitů

10 bitů

10 bitů

Typ panelu

OLEDOLEDOLED (MLA kromě 83 palců)OLED (MLA)

Typ podsvícení

Local Dimming

Obnovovací frekvence

100 Hz100 Hz100 Hz100 Hz

Obrazový procesor

α7 4K Gen6 AIα9 4K Gen6 AIα9 4K Gen6 AIα9 8K Gen6 AI

Dolby Vision

anoanoanoano

Dynamické mapování tónů

anoano (Pro verze)ano (Pro verze)ano (Pro verze)

Rozšířený rozsah barev

anoanoanoano

HFR (High Frame Rate)

anoanoanoano

VRR (Variable Refresh Rate)

anoanoanoano

FreeSync

anoanoanoano

G-Sync

anoanoanoano

ALLM (Auto Low Latency Mode)

anoanoanoano

Sluchátkový výstup

nenenene

HDMI

4x (2x 2.1)4x 2.14x 2.14x 2.1

USB

2333

Nahrávání TV vysílání

anoanoanoano

Bluetooth

anoanoanoano

Apple AirPlay 2

anoanoanoano

Dolby Atmos

anoanoanoano

eARC

anoanoanoano

ARC

anoanoanoano

Podpora bezdrátových reproduktorů WiSA

anoanoanoano

Audio výkon

20 W40 W60 W60 W

Systém reproduktorů

2.02.24.24.2

HbbTV

anoanoanoano

Tuner

DVB-T2/C/S2DVB-T2/C/S2DVB-T2/C/S2DVB-T2/C/S2
Zjistit cenu

Přečtete si rádce jak vybrat nejlepší OLED televizi.

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

  1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
  2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
  3. Rady k nakupování
  4. Nové recenze produktů
  5. Nové srovnávací testy
  6. Tyto e-maily jsou zdarma
  7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

8.4 Total Score
Hodnocení LG OLED B3

LG B3 je velmi dobrá televize, ale aby mohla být prodejně ještě úspěšnější musíjejí cena výrazněji klesnout pod cenu LG C3. Ta je totiž ve více ohledech lepší a přitom stojí jen o pár tisíc více. Přesto, pokud vám rozpočet na C3 (či jiný ex/evo OLED) nevychází i B3 je velice dobrá volba.

Kontrast
9
Pozorovací úhly
9.5
Barvy
7.5
Konstrukce
8.5
Dynamické scény
8.5
Funkce a výbava smart tv
8.5
PLUSY
  • stále výborný obraz
  • solidní dílenské zpracování
  • excelentní pro sledování večer nebo tmavší místnosti
  • meziročně vylepšený upscaling
  • podpora DTS je zpět
MÍNUSY
  • lehce nižší jas
  • oproti loňsku se navýšila cena
  • dálkový ovladač působí lacině
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

      Přidejte váš dotaz nebo recenzi

      Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

      Covybrat.cz
      Logo