Recenze LG OLEDC2 (OLED42C2, OLED48C2, OLED55C2, OLED65C2, OLED77C2 a OLED83C2)

Aktualizováno v červenci 2023

Po asi pěti letech zkušeností s LG OLEDy a zejména řadou „C“ si dovolím tvrdit, že toto není recenze o tom, zda bude LG C2 dobrý televizor. O tom ani v nejmenším nepochybuji. O co tu jde, jak příznivě či nepříznivě bude mít nastavenu úvodní cenu a co přináší navíc ve srovnání se svým předchůdcem. Možná jen trochu doplnění pro čtenáře, kteří se v nabídce televizorů příliš neorientují. Řada C je v nabídce LG takovou vyšší střední třídou. Není to ten nejluxusnější model s puncem totální exkluzivity, ale z pohledu kvality obrazu patří na špičku. A cena je (jakkoliv chápu, že její vnímání je pro každého z nás subjektivní) dle mého názoru adekvátní.

Parametry

Rozlišení4K
Obnovovací frekvence100 Hz
Podsvícení-
HDMI4
Průměrná doba odezvy3 ms
Local dimmingne
Zobrazovací technologieOLED
Typ paneluOLED
Podpora HDR10Ano
Podpora HDR10+ne
Podpora Dolby VisionAno
Podpora HLGAno
Uvedení na trh2022
Barevná hloubka10 bitů
Pokrytí spektra DCI-P398 %
Pokrytí spektra Rec.202078 %
Výška70,3 cm
Šířka122,2 cm
Hloubka4,5 cm
Výška (včetně podstavce)75,6 cm
Šířka (včetně podstavce)122,2 cm
Hloubka (včetně podstavce)21,5 cm
Váha14,4 kg
Odhadovaná spotřeba za 1 000 hodin200 kWh
Duální tv tunerne
Wi-Fiano
Síťový vstupano
USB (počet)3
Bluetoothano
Input lag v herním módu13 ms

LG C2 je pokračovatelem řady C (předchůdci LG C1, CX, C9, C8 ….) a nabízí se ve velikostech od 42 do 83 palců (42, 48, 55, 65, 77, 83). Zejména uvedení modelu s úhlopříčkou 42 palců hodnotím kladně.

Varianty

Aby to nebylo moc jednoduché, tak se můžete setkat s různými variantami tohoto televizoru. Typicky LG C21, C22, C24, C25 nebo C26. Některé z nich ani nejsou určeny pro náš trh, ale někteří prodejci je přesto prodávají.

Variant však může být ještě více. Jaké jsou mezi nimi rozdíly? Z toho co se mi podařilo dohledat se jedná o sluchátkový výstup (např. C26 ho podporuje, na rozdíl od ostatních variant), dále podpora standardu reproduktorů WiSA (opět podporováno C26) a dále pak barvou stojanu/rámečku (C24 stříbrná, C25 béžová atd..) nebo počtem tunerů (zde je dobré vědět, že všechny tv určené pro cz trh mají mít jen jeden tuner, tedy neumožňují jeden pořad sledovat a jiný nahrávat). Pokud je mi známo, tak s dvojitým tunerem jsem modely určené pro německý trh C27,C28,C29,

Co je tu důležité, že tyto „varianty“ se neliší z pohledu „kvality“ či ztvárnění obrazu. V tomto ohledu jsou naprosto stejné. Na konci označení modelu můžete najít ještě dvě písmena. Např LG C22LA, C22LB nebo C21LD. Ty označují právě barvu LA – tmavá, LB světlejší atd..

Vyloženě pro český trh jsou určeny modely LG C21 a C22. Ostatním bych se raději vyhnul.

Vzhled

Oproti loňskému modelu došlo k poměrně znatelnému redesignu a rovněž byly (za účelem) redukce hmotnosti (neplatí pro 42 a 48 palcové modely) použity nové materiály. I stojan u C2 vypadá výrazně jinak než u C1. Přístroj je však pořád poměrně stabilní – i když předchozí generace mi na tom v tomto ohledu přišla lépe. Aby taky ne, ta redukce hmotnosti znamená skoro 50 % dolů. To je skutečně masivní rozdíl. Zejména pokud chcete tv umístit na zeď. Držák je pod výrazně menším tlakem. Nicméně kromě opravdu malých úhlopříček pro manipulaci pořád doporučuji dva lidi. Tv je sice lehká, ale rozměrná. A poškodit ji nechcete. Díky odlišní konstrukci stojanu (je „vyšší“) je nyní o trochu snazší umístit před obrazovku soundbar. K dispozici máte cca 6 cm na výšku, což pořád není mnoho a většina větších soundbarů vám bude zasahovat do spodní části obrazovky.

Co se nezměnilo je velmi tenký rámeček okolo displeje. Ten má 1 mm a televizor díky tomu působí opravdu obří. Televizor oproti předcházejícímu modelu působů jako víc prémiový/dražší. Pro punc ještě většího luxusu je tu pak G2. Ta je však citelně dražší. Nicméně celkové zpracování je u C2 na velmi dobré úrovni.

Další změnou kterou velmi kvituji jsou změny na zadní straně televizoru. Konečně všechny porty ústí do strany, jsou tak snáze přístupné a nedochází k zbytečnému ohýbání kabelu. Konektivitu zajišťují 3x USB port, 4x HDMI port (všechny ve specifikace HDMI 2.1), optický audio výstup, síťový konektor a konektor pro připojení anténního kabelu.

Síťový konektor je stále jen 100 Mbitový. Takže pokud chcete víc, je tu finta s dokoupením redukce LAN na USB, tam dosáhnete obvykle mezi 200 – 300 Mbity.

Obraz

Jako každý rok i letos tu máme novou generaci obrazového procesoru. Zde se jedná o α9 Gen 5 AI (také se můžete setkat s označením – Alpha 9 5. generace). Ten přináší vylepšený Dynamic Tone Mapping – zjednodušeně řečeno si obraz rozseká na spoustu malých kousků a podle toho jaké barvy „obsahují“ lehce upraví výsledný obraz. To je relativně běžná technika a uměla ji i loňská C1. Změna je v tom, že těch rozsekaných kousků je nyní víc a zlepšení obrazu je díky tomu o kousek citelnější. Jak z popisu tušíte jde o techniku úpravy obrazu – pokud chcete vidět film přesně tak jak to zamýšleli jeho tvůrci, tak ji vypněte. Pokud to pro vás důležité není, tak ji zkuste a nechte se okouzlit tím jak se LG povedla realizace. Mimochodem, tuto funkci nelze mít zapnout při aktivovaném Dolby Vision.

Důležité info!! 42 a 48 palcové modely nemají (minimálně okolo června 2022) EVO panely a tudíž jejich jas by měl být až o 20 % nižší (pozor na to, že změna jasu není lineární a proto 20 % není tak výrazný rozdíl jak by se mohlo zdát. Nicméně znatelný je.). EVO panel je totiž hlavní novinkou pro letošní rok. Loni byl vyhrazen pro vyšší řadu G1. Ta letos u G2 dostane (alespoň dle tvrzení LG) ještě větší boost jasu a mezi C2 a G2 tedy bude pořád rozdíl v obrazu (i když ne zásadní) a nebude se jednat o pouze rozdíly v designu (jak tomu bylo v letech před C1/G1).

Když už jsme u toho jasu, tak letošní hodnoty se ve špičce pohybují okolo 760 nitů. To je slušný nárůst oproti loňským 670 nitům, při některých typech scén cítíte rozdíl, ale je to spíše drobné vylepšení. Jas však může u jednotlivých kusů televizorů kolísat. Rozdíl do pěti procent (ať už nahoru nebo dolů) může lehce nastat.

Kontrast je jak nejspíše víte tou hlavní zbraní OLED televizorů. Díky své schopnosti „vypínat“ každý jednotlivý pixel (na rozdíl od LED, které tak činí v zónách) dokáží zobrazit naprosto skvěle světlé objekty na tmavém pozadí. Zejména večer (či v zatemněné místnosti) je něco takového dech beroucí. Mimochodem, u OLED nenajdete nic jako lokální tlumení nebo speciální podsvícení. Nic takového nepotřebují.

Co dále je (bylo a nejspíš i bude) hlavní zbraní OLEDů, je výtečné podání černé barvy. Když k tomu přidáme přirozené (či velmi bohaté, pokud si upravíte nastavení a jste jejich příznivcem) barvy a výsledný obraz má krásně filmový nádech. Myslím, že svůj podíl na tom má nová verze obrazového procesoru. Pozorovací úhly jsou rovněž (dlouhodobě) u OLED výborné a jsou vhodné i do větších místností. Zvládání slunečních paprsků je (jako u ostaních OLEDů) na výtečné úrovni. Jediný kdo je v tomto ohledu ještě lepší, jsou top modely od Samsungu.

Ono se to hodně těžko popisuje, protože z čísel to až tolik vidět není, ale výsledný obraz je prostě o něco reálnější či lepší než loni. Dost je to patrné u detailů v černých scénách, což je další z oblastí kde dlouhodobě vládnou Sony s Panasonicem. Nechci říkat, že se jim LG vyrovnalo či překonalo, ale rozhodně náskok citelně stáhlo. Jsem zvědavý co představí ve své letošní nabídce tito výrobci.

Pokrytí barevného spektra je u Rec.2020 78 % a u DCI-P3 99 %. Relativně standardní hodnoty pro OLED, bez další inovace (typu QD-OLED) všechny modely oscilují kolem těchto hodnot. Ale to nic nemění na tom, že jsou to velmi působivá čísla.

Co říct k samotnému obrazu. Můžete se na youtube podívat na spoustu videí, ale realitu vám nepředají. Byly nahrány na kameru/foťák/telefon a jsou zobrazovány na vaší obrazovce. A to jsou už dva skoky od původního obrazu na C2. Pokud ho chcete vidět na vlastní oči, je to lepší volba. Ale ideální je když si do prodejny přinesete vlastní flash disk (chápu, že ne všude to dovolí) nebo aspoň pustíte 4K HDR video na youtube. Pak uvidíte schopnosti televizoru na vlastní oči.

Pokud nic z toho neuděláte, tak mi věřte že je prostě super. Upscalling, tedy převod z nižšího rozlišení do vyššího je u hlavních hráčů (LG, Samsung, Panasonic, Sony atd..) na velmi podobné úrovni. Je vidět že tyto firmy mají za sebou roky vývoje a kdo v této oblasti ztrácí jsou spíše menší hráči. Meziročně vidím u LG pokrok zejména v ještě nižším množství šumu u tmavých scén v nízkém rozlišení.

Kde už se nůžky trochu rozevírají je ztvárnění pohybu. Dlouho jsem za etalon na tomto poli považoval Sony, ale v posledních letech mělo pár drobnějších zakolísání. A LG velmi dotahuje. Pochopitelně podporuje techniku BFI (Black Frame Insertion), kterou LG nazývá v nastavení Oled Motion. Ta vede k ještě plynulejšímu ztvárnění pohybu, ale daní za to je občasná deformace některých detailů/tvorba artefaktů. Osobně doporučuju mít ho zapnutý na nejmenší stupeň – tam je riziko artefaktů docela malé. Na rozdíl od loňského modelu už ji nedokáže použít při 100/120 Hz. Také je u ní méně podrobné nastavení – jen vypnuto/zapnuto. Loni bylo možné nastavit ji v několika krocích. BFI pochopitelně zvyšuje latency (cca o 10 ms). Menu, ve kterém se řeší nastavení pohybových aspektů obraz se nazývá TruMotion. Tak LG nazývá svoji technologii pro vyhlazování pohybu.

Svatý grál pro hráče?

Z pohledu hráče si myslím, že není nic co by vám u LG C2 mohlo chybět. HDMI 2.1, takže 4K rozlišení při 120 fps – pokud to váš počítač utáhne či v některých méně graficky náročných konzolových hrách. K tomu podpora klasického VRR, ale i alternativních technologií jako jsou Nvidia G-Sync nebo AMD FreeSync. K tomu přidejte klasicku v podobě ALLM (Automatic Low Latency Mode), kdy se televize automaticky přepne do herního módu při detekci zdroje obrazu z PC či herní konzole. Přepnutí do herního módu znamená, že omezí procesy zpracovávající obraz za cenu co nejmenší doby odezvy.

LG má (podobně jako třeba Samsung) k dispozici herní menu, kde můžete snadno změnit nastavení obrazu typická pro hry. Například žánr hry – větši kontrast pro 3D střílečky, pro snažší spatření protivníka. Či odlišné nastavení pro strategické hry.

Input lag se pohybuje okolo 11 ms, pokud máte jako zdroj obraz 120 Hz signál ta jste na polovičním čísle. Doba odezvy je u OLEDů v řádu jednotek milisekund – typicky 2 – 3 ms. Stále tedy platí že OLED je excelentní volbou pro hráče a zvláště ty z produkce LG.

Podporované HDR technologie

Jedná se o současnou klasiku. Tedy HDR10, HLG a hlavně Dolby Vision (v současné době nejúspěšnější formát) či jeho variantu Dolby Vision IQ – tak přizpůsobuje obraz (primárně jas) na základě množství světla v místnosti. Podobně jako váš mobilní telefon.

HDR10+ není podporováno. To (minimálně v blízké budoucnosti) příliš nevadí, protože tato technologie není mezi filmy či seriály skoro vůbec zastoupena. Prim hraje Dolby Vision a základní HDR v podobě HDR10

Za mě pořád platí, že HDR je na OLEDech neskutečné. Říkáte si jak je to možné, když špičkové LCD nabízení i několikanásobně vyšší jas? Vysvětlení je prosté. To jak vnímáte dynamický rozsah barev (HDR) záleží na rozdíl mezi nejtmavším bodem na obrazovce a nejsvětlejším. A i když OLED neumí být tak jasný jako LCD, dokáže mít výrazně (nemá podsvícení) lepší černou. To je důvod dech beroucího HDR.

Systém

Operační systém televizoru je webOS. To je vlastní systém LG, který najdete pouze v televizorech této značky. Mám ho rád pro jeho rychlost a jednoduchost, na druhou stranu neposkytuje možnosti AndroidTV. Ten na druhou stranu vždycky za jednoduchý a bezchybný označit nelze. Nicméně pokud jsou pro vás pokročilejší aplikace typu Kodi, bude je muset řešit například pomocí AndroidBoxu.

Můžete se setkat s dvěma označení verzí webOS 22 či webOS 7. Obě označují letošní verzi. Jak je to možné? LG se rozhodlo sjednotit název webOS s aktuálním rokem. Což je chvályhodný krok. Nicméně v interním menu (informace o televizoru) udává název podle původního názvosloví, tedy webOS 7.

Po stisknutí Home (domů) tlačítka na dálkovém ovladači se dostane do menu přes celou obrazovku, kde vidíte např. informace o počasí, přihlášeném uživateli, tv vám doporučuje nový obsah ke shlédnutí a vidíte seznam aplikací – což je mimochodem jediná oblast na této obrazovce co si můžete jako uživatel přizpůsobit. Změnit jejich pořadí, přidat další, smazat atd.. Probíhá to jednoduše, prostě si pomocí dálkového ovladače (více o něm za chvíli) označíte konkrétní aplikace a pohybem podobným počítačové myši ji přesunete na požadované pořadí.

Domácí či úvodní obrazovka je stejná jako minulý rok, kdy LG představovala tuto poměrně velkou změnu oproti předchozím verzím webOS. Osobně jsem měl předchozí verze (kde nebyly prvky na obrazovce tak velké) raději, ale je to subjektivní. Můžete to mít naopak.

Na dálkovém ovladači je i přímé tlačítko pro „Nastavení“ (Settings). Po jeho stisknutí se dostanete na modrou obrazovku, kdy na levé straně máte jednotlivé „rychlé“ nastavení. Opět můžete měnit jejich pořadí, přidat nové či smazat ty co nepoužíváte. Jedna z možností (kterou odstranit nelze), jsou i „Všechna nastavení“. V nich lze nastavit jednotlivé možnosti obrazu, zvuk, najdete tam i uživatelský manuál v elektronické podobě či možnost updatovat firmware.

Jednou z novinek letošního roku jsou uživatelské profily. Každý z nich může mít jiné nastavení obrazu či jiný doporučený obsah na základě toho co sledujete. Drobnost, ale někoho potěší.

Televizi je možné ovládat i hlasem (bohužel je anglicky). Podobně jako v moderních autech stačí říct „Hi LG“ a poté následuje pokyn „Youtube“/ „Netflix“ a televize sama spustí požadovanou aplikaci. Pokud na dálkovém ovladači stisknete tlačítko s mikrofonem, dostanete se na seznam doporučeného obsahu. Ale pod ním je nenápadné tlačítko „help“ (nápověda). Po kliknutí na něj se vám ukáží příklady dotazů či povelů s kterými dokáže televizor pomoct. Doporučuji vyzkoušet.

Dálkové ovládání je typu, který je u LG už pár standardem. Nazývá se Magic Remote a pokud s ním nemáte zkušenost, tak bych ho přirovnal k počítačové myši ve vaší ruce. Pravým palcem ovládáte kolečko, kterým se pohybuje kurzor po obrazovce. Po chvilce cviku je to opravdu rychlé, přesné a návykové. Na ovladači kromě obvyklých ovládacích prvků nechybí samostatná tlačítka pro Disney+ nebo Netflix. Jedinou věc co bych mu vytknul je „laciné“ plastové zpracování a chybějící podsvícení. C2 by si tyto drobnosti zasloužila a celkový dojem z televizoru by byl ještě lepší.

Pochvalu si za mě zaslouží rychlost reakce systému. Ta je nyní výrazně svižnější, je to poznat i u relativně jednoduchý úkonů jako je změna hlasitosti. Rodiče menších dětí možná potěší, že mohou omezit dobu po kterou se děti mohou dívat na televizor, omezit maximální hlasitost nebo se podívat na „dobu využívání“, tedy jak často na tv někdo koukal. Vidíte jednoduchý graf, kde sloupce jsou dny v týdnu a u každého máte ve stylu hodiny:minuty zaznamenáno jak moc byla tv provozu. Pochopitelně nechybí ani celkový čas za týden. Dokonce se můžete podívat na časové využití jednotlivých aplikací. Všechny tyto nastavení jsou skryta za heslem, ale jedná se o čtyř písmený PIN. Tudíž aby byl efektivní, nesmíte ho dětem prozradit 🙂

Jedna z funkcí co (a myslím že i spousta dalších uživatelů) mám moc rád, je možnost vypnout obrazovku a přitom mít tv zapnutou. Třeba chcete jen poslouchat audio nebo oblíbený podcast. Stačí jít do nastavení a vybrat si „screen off“ (obrazovky vypnutá). Pokud tuto funkci používáte opravdu často, můžete si ji dát do oblíbených. I v tomto režimu pochopitelně můžete na dálkovém ovladači nastavovat hlasitost, ale po stisku jakékoliv jiné klávesy dojde k zapnutí obrazovky.

Poslední novinkou je „Always Ready„. O co se jedná? Když to řeknu zostra, tak LG prostě „okopírovalo“ Ambient mode od Samsungu. Můžete si zobrazit pěkné obrázky, hodiny, předpověď počasí atd.. Tím, že tuto funkci zapnete tak pokud na dálkovém ovladači zmáčknete tlačítko pro vypnutí, tak se televize reálně nevypne, ale zapne se Always Ready mode. Když ještě jednou zmáčknete tlačítko pro vypnutí tak se tv přepne do pohotovostního režimu. Z něj ji můžete stylově probudit frází „Hi LG“ a dále pokračovat ve hlasovém ovládání. Na co si však dejte pozor, že v tomto režimu odebírá skoro 30 W. Při dnešních cenách energie to v dlouhodobém pohledu neznamená úplně malou částku. Doufám, že to v rámci některého z dalších updatů alespoň částečně redukují.

Pokud jde o podporu video formátu, tak si dokáže poradit s naprostou většinou toho s čím se můžete potkat. Jen připomínám, že neumí zvuk ve formátu DTS.

Pár tipů na závěr:

Opakování mačkáním “mute” (vypnutí zvuku, ikonka přeškrtnutého reproduktoru) se dostanete do “tajného menu”. V něm můžete například vypnout zobrazení LG loga při každém vypnutí televizoru nebo co máte vidět za obraz když tv nemá signál.

Ke klávese můžete nastavit zkratku pro rychlé spuštění aplikace – např. Youtube. Abyste to mohli udělat, spusťte požadovanou aplikaci, poté držte chvíli tlačítko “0”. Poté můžete nastavit rychlé spuštění pro klávesy 1-8 (minulé roky to šlo pro tlačítka v rozsahu 1-9). Vlastní spuštění namapované aplikace pak probíhá tak, že danou klávesu podržíte po dobu pár sekund.

LG má poměrně dobře vyřešenou nápovědu. Když jste například v menu pro nastavení zvuku, vidíte nad ním ikonu otazníku. Když ji stisknete, dostanete informace o jednotlivých položkách v menu. Dejte si však pozor na jednu věc (týká se zejména levnějších modelů). Tato nápověda je obecná, to znamená že platí pro všechny LG tv. A to znamená, že může uvádět i možnosti v menu, které vaše tv prostě nemá.

Zvuk

Zatímco u obrazu pěji skoro samou chválu, je vidět že na zvuku se trochu šetřilo. C2 má zabudované reproduktory ve formátu 2.2 a s výkonem 40 W. Což stačí pro běžné sledování tv vysílání, nebo opravdu nenáročného diváka. Zejména basy jsou slabší. Nutno uznat, že v tomto ohledu je na tom konkurence u modelů s podobnou cenovkou lépe. Na druhou stranu to není nic co by nevyřešilo domácí audio nebo i soundbar. Už okolo 6-7 000 Kč se dostanete ke kouskům, co posunou audio možnosti přístroje zásadním směrem kupředu.

V propagačních materiál od LG se můžete dočíst, že tv disponuje skvělou featurou AI Sound Pro. Která dokáže virtualizovat („převést“) zvuk do formátu 7.1.2. V praxi však dochází k citelnému zkreslení zvuku a osobně spíše doporučuji tuto funkci vypnout.

LG C2 podporuje zvuk ve formátu Dolby Atmos – to znamená, že ho dokáže „poslat“ do zařízení, které ho může přehrát. Typicky dražší soundbar nebo domácí audio. Sama nemá schopnosti k využití tohoto pokročilého zvukového formátu. Dále LG už několik let nepodporuje zvuk ve formátu DTS. Pokud je to pro vás důležité, doporučuji obrátit pozornost třeba na Sony.

Jen pro doplnění, C2 má výrazně lepší zvuk než levné přístroje s cenovkou okolo 10-15 000 Kč. Nicméně u tv této třídy bych čekal ještě o kousek víc.

Konkurence

LG C1

Když pominu lehce vyšší hodnoty jasu, tak výsledný obraz je subjektivně o kousek lepší. Na tom se shoduje většina lidí co novou C2 viděla. Na druhou stranu je nutné brát v potaz i ceny obou televizorů. Pořád platí, že když máte doma některý z předchozích modelů C8, C9, CX atd.. tak rozhodně nevidím důvod k upgradu. Nové modely jsou o trošku lepší, ale není to nic zásadního. Změny u kvality obrazu nejsou nijak zásadní a nové featury typu „always ready“ nebo možnost uživatelských profilů nejsou nejspíš to co vás přesvědčí zaplatit o spoustu tisíc více.

Proto i při koupi nového televizoru bych porovnával cenu C1 a C2. Dokud se bude C1 prodávat a bude alespoň o 3-4 000 levnější než její nástupce tak bych neváhal a bral ji. Pokud si říkáte, že pět či deset tisíc nehraje roli, tak doporučím zvážit televizory ještě o třídu výše. Např. letošní novinku v podobě QD-OLED.

Na závěr možná jen doplním hlavní benefity jednotlivých generací „C“ řady. C9 – přinesla eARC. CX – HDMI 2.1, další změny (včetně C1) jsou spíše kosmetické zlepšení obrazu.

Sony A80K

Jako každý rok, i tento je srovnání OLEDu od LG a Sony stejné. C2 je výrazně (a nejspíš vždy bude) levnější než A80K. LG je rozhodně vhodnější pro hráče – nemá potíže s VRR a 120 Hz Dolby Vision při hraní. Oboje Sony trápí (či trápilo). Na druhou stranu Sony má (subjektivně) věrnější ztvárnění obraz a (objektivně) otevřenější operační systém, který dovolí náročnějším uživatelům více možností. Ten od LG je zase rychlejší a (o nepatrný kousek stálej ještě) stabilnější. Dále má Sony podporu zvuku ve formátu DTS, který LG před pár lety z důvodu úspory nákladů opustilo. Pro modusového zájemce bude LG zajímavější (výhodnější) a proto i celkově prodávanější. Přesto i Sony bude mít svoji klientelu – jen si tuto značku bude muset více zaplatit.

Samsung QN90B

Trochu nefér srovnání (OLED vs QLED), ale nic bližšího v nabídce Samsungu není. Respektive Samsung S95B je za mě soupeřem pro LG G2 a ne C2. QLED nabídne živější barvy a vyšší maximální jas. Naopak C2 poskytne dokonalou černou a podporu Dolby Vision, kterou Samsung dlouhodobě sabotuje. Oba televizory mají velmi dobrý operační systém (každá své vlastní výroby) a obě patří mezi špičku v ohledu toho co si můžete pořídit z pohledu hráče. Pro náročné filmové diváky je za mě trochu lepší volbou LG.

LG B2

Možná se to zdá překvapivé, ale i o jeden stupeň nižší model z nabídky je zajímavou konkurencí. Potažmo B1 (která je v tuto chvíli cenově výhodnější). Důležité je, že mají obě 100 Hz. B2 má vždy o něco nižší jas. Pokud se díváte hlavně večer, tak to není skoro patrné. B2 má rovněž slabší verzi obrazového procesoru, což má jistý (ne zcela výrazný) vliv na kvalitu obrazu. Co je však důležité, že B2 bude dlouhodobě vždy o 2 – 3 000 Kč levnější než C2. A pokud máte napjatý rozpočet kde hraje každá tisícovka roli, může koupě B2 dávat smysl. „Horší“ je o nějaké menší jednotky procent, nic zásadního.

Philips 65OLED807 nebo Panasonic LZ1000

Uvádím spíše pro úplnost, ani jedna se zatím u nás neprodává. Nicméně výsledný obraz bude relativně podobný (i když nebudou mít nejspíše EVO panel jako C2) a za mě je to o osobní preferenci ke značce a aktuální ceně. OLEDy u jednotlivých značek k sobě mají výrazně blíže než klasické LED televizory.

Doporučené nastavení obrazu

Každý televizor (i ze stejné modelové řady) je jiný a proto to berte jako inspiraci při vlastním lazení (toto nastavení je určeno pro sledování filmů), nikoliv jako pevně danné hodnoty, které platí pro každou LG CX.

 • Obraz -> Select Mode -> Kino / FILMMAKER MODE (pro Dolby Vision doporučuji režim kino)
 • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Jas -> Jas OLED pixelů > 75  (zde nastavujeme fyzické světlo vydávané OLED panelem)
 • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Jas -> Jas panelu> 50  (zde nastavujeme digitální nastavení černé barvy)
 • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Jas -> Kontrast > 55
 • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Pokročilá nastavení -> Čistota -> Ostrost > 0
 • Obraz -> Nastavení režimu obrazu -> Pokročilá nastavení -> Barva >45
 • Obecné -> Péče o OLED > Úspora energie > vypnuto
 • Obecné -> Péče o OLED > Minimální jas > zde můžete zapnout minimální jas, pod který obrazovka nejde i při automatické regulaci jasu (předchozí nastavení pak musí být nastaveno na „auto“)
 • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Jas -> Automatický dynamický kontrast > vypnuto
 • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Jas -> Mapování barevných tónů HDR > vypnuto (můžete zkusit i zapnout. Ve vypnutém stavu bude mít obraz bohatší detaily, v zapnutém budou světlé scény jasnější)
 • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Čistota -> Super rozlišení > vypnuto (uměle zostřuje video, za cenu ztráty detailů. Má cenu zapínat jen v případě nekvalitního zdroje videa)
 • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Barva -> Hloubka barev – 50 (znamená jak moc chcete saturované barvy. Vyšší hodnoty více saturované, menší méně saturované)
 • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Čistota -> Redukce šumu > nízká (pokud občas sledujete video v nižší kvalitě) 
 • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Čistota -> Redukce šumu MPEG > nízká  (pokud občas sledujete video v nižší kvalitě) 
 • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Čistota -> TruMotion > dle vašich preferencí (Filmový pohyb – nejvíc zásahů algoritmu, ale nejméně soap opera effectu. Hladký pohyb – pravý opak.)
  • De-judder – zlepšuje dojem z pohybu vkládáním uměle generovaných snímků u videí do 30 snímků za sekundu (10 kroků nastavení)
  • De-Blur – dělá to stejné u videí s vyšším počtem snímků za sekundu (10 kroků nastavení)
  • OLED Motion Pro – jde o LG označení pro BFI (black frame insertion) vkládání černým snímků do obrazu za účelem zlepšení dojmu z pohybu

Podporované typy souborů

VideoAudio
.asf.mp3
.wmv.wav
.avi.ogg
.m4v.wma
.mp4.flac
.mov
.3gp
.3g2
.mkv
.ts
.trp
.tp
.mts
.mpg
.mpeg
.dat
.vob

Srovnání parametrů LG OLED 2022

A2B2C2G2Z2
Dostupné velikosti48,55,6555,65,7742,48,55,65,77,8355,65,77,8377,88
Rozlišení4K4K4K4K8K
Barevná hloubka10 bitů10 bitů10 bitů10 bitů10 bitů
Typ paneluOLEDOLEDOLEDOLEDOLED
Typ podsvícení
Local Dimming
Obnovovací frekvence50 Hz100 Hz100 Hz100 Hz100 Hz
Obrazový procesorα7 4K Gen5 AIα7 4K Gen5 AIα9 4K Gen5 AIα9 4K Gen5 AIα9 8K Gen5 AI
HFR (High Frame Rate)AnoAnoAnoAnoAno
VRR (Variable Refresh Rate)NeAnoAnoAnoAno
FreeSyncNeAnoAnoAnoAno
G-SyncNeAnoAnoAnoAno
ALLM (Auto Low Latency Mode)AnoAnoAnoAnoAno
Sluchátkový výstupNeNeNeNeNe
HDMI3 (0x HDMI 2.1)4 (2x HDMI 2.1)4 (4x HDMI 2.1)4 (4x HDMI 2.1)4 (4x HDMI 2.1)
USB23333
Nahrávání TV vysíláníAnoAnoAnoAnoAno
BluetoothAnoAnoAnoAnoAno
Apple AirPlay 2AnoAnoAnoAnoAno
Dolby AtmosAnoAnoAnoAnoAno
eARCAnoAnoAnoAnoAno
ARCAnoAnoAnoAnoAno
Podpora bezdrátových reproduktorů WiSANeNeNeAnoAno
Audio výkon20 W20 W40 W60 W60 W
Systém reproduktorů2.02.02.24.24.2
HbbTVAnoAnoAnoAnoAno
TunerDVB-T2/C/S2DVB-T2/C/S2DVB-T2/C/S2DVB-T2/C/S2DVB-T2/C/S2
Zjistit cenu

Přečtete si rádce jak vybrat nejlepší televizi.

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

8.6 Total Score
Zkušenosti LG C2

Vím, že superlativy nešetřím, ale dlouhodobě se považuji spíše za fanouška značka Sony. A přesto už několik let tvrdím, že pro průměrného náročnějšího diváka který hledí na to za své peníze dostane je LG ideální volbou. A pro hráče to platí ještě více. Jistě Sony (či třeba Panasonic) dokáží nabídnout ještě o trochu více - DTS, 2x CI slot či defaultně preciznější barvy. Ale také si za to nechají více zaplatit a ne pro každého jsou tyto bonusy zásadní. Důležité je mít na paměti, že neexistuje univerzální "nejlepší televize" a vždy je dobré mít na paměti co od tv očekáváte a jaké vlastnosti jsou pro vás klíčové.

Kontrast
9.5
Pozorovací úhly
9.5
Barvy
7.5
Konstrukce
8.5
Dynamické scény
9
Funkce a výbava Smart tv
8
PLUSY
 • Fantastický obraz
 • Dokonalé černá
 • Super ztvárnění pohybu
 • Zpracování
 • Vydařené HDR
MÍNUSY
 • Nemá podporu DTS
 • Lacině působící dálkový ovladač
 • Při aktuální ceně pořád dává větší smysl koupit C1
Přidejte váš dotaz nebo recenzi  |  Hodnocení lidí

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

50 Comments
Všechny Nejpřínosnější Nejlepší hodnocení Nejhorší hodnocení Přidejte váš dotaz nebo recenzi
 1. Odpovědět
  Radomír Teichmann 04/04/2023 at 09:05

  Dobrý den, super recenze! Prosím o radu, lze nějakým způsobem spustit Vodafon TV na LG C2 bez použití set top boxu od Vodafonu? Pokud ano prosím o nějaký stručný návod jak na to.
  Díky za odpověď.

  • Dobrý den,

   jde o to, že nemají aplikaci pro webOS, že? Zdá se, že je aplikace (s VodafoneTV nemám zkušenost) pro tv s Androidem, tak by řešení mohlo být koupě AndroidBoxu a používat aplikaci z něj. Ale je to další přístroj, to už můžete mít rovnou stb od Vodafonu. Jaký je vlastně důvod proč se stb bráníte?

   • Odpovědět
    Radomír Teichmann 11/04/2023 at 09:46

    Dobrý den a děkuji za odpověď.
    Ano, Vodafon zatím aplikaci pro webOS nenabízí, stb mám, ale baví mě ovladač LG a chtěl jsem užívat pouze tento. Nepodařilo se mi nastavit ovládání pro obě zařízení na jeden ovladač, nevím jestli to vůbec jde nebo dělám něco špatně. Do doby než bude aplikace pro webOS, bude i stb….
    Díky RT

 2. Dobrý den,
  předem bych rád poděkoval za kvalitní recenzi.
  Plánujeme koupi nové televize pro sledování filmů Netflix, HBO, Disney, či jiných Blue-Ray. Také občas nějaký ten sport a pozemní TV vysílaní. (K TV bych do budoucna rád přikoupil Soundbar Sonos Beam 2). Na základě přečtených recenzí váhám mezi LG C2 (C1 již není téměř k sehnaní) a Sony A83J. Obě TV mají totožnou cenu cca 26 990 Kč, Sony je nyní v akci.
  Hádám, že TV jsou dost podobné, avšak jaké by bylo vaše doporučení při zvážení všech +/-? Případně rád zvážím jakoukoliv jinou navrhovanou variatu, která by dávala větší smysl, na značce nelpím.

  Předem děkuji
  Hezký den Marek

  • Dobrý den,

   já osobně mám většinu filmů ve 4K kvalitě na síťovém disku, ke správě používám Kodi. Proto bych preferoval Sony s Androidem. Navíc na tv (konzoli) nehraji hry, kde je LG lepší. Z pohledu obrazu je to vážně dost vyrovnané. Pokud od tv nemáte žádné speciální nároky (programy, možnost customizace/automatizace), tak je LG s webOS jistější volbou. Naopak Android vám toho umožní více, ale cenou za to je pomalejší systém. Ani jednou však chybu neuděláte, jsou to výborné televize.

 3. Dobrý den, po dlouhých úvahách jsem byl už téměř rozhodnutý pořídit LG C2 (65″ se dá aktuálně pořídit za cca 39 000,-Kč), naskytla se však příležitost koupit SAMSUNG S95B v akci za jen o trochu vyšší cenu (65″ za cca 40 500,-Kč). Po přečtení mnoha článků tady i na zahraničních webech se mi Samsung S95B jeví jako o třídu lepší TV (zhruba na úrovni LG G2), je tomu skutečně tak? A doporučil byste Samsung S95B (65″) za uvedenou cenu koupit? Mockrát děkuji za radu.

  • Dobrý den,

   pokud byste se mě zeptal před půl rokem neváhal při takových cenách ani chvíli, a doporučil S95B. Ale zkuste si schválně zahledat pár diskuzí typu „S95B Samsung firmware nerf“. Samsung totiž opakovaně v několika updatech reálně zhoršil schopnosti televizoru. Nikdy vám to oficiálně nepotvrdí, ale panuje relativní shoda, že si tak připravuje prostor pro prodej nového TOP modelu. Meziroční rozdíly mezi TV jsou minimální a díky tomu bude nový model výrazně lepší/prodávanější. Opravdu ošklivá taktika. Nic to nemění na faktu, že S95B je výborný televizor a i po několika „nerfech“ je pořád o něco lepší než C2. Ale nikdo neví, zda to Samsung ještě jednou nebo dvakrát nezopakuje. Zvažte sám, zda preferujete „větší jistotu“, nebo zda si dokážete dát pozor ať máte pořád tv na firmwaru verze 1211 nebo 1304, které jsou asi nejlepší.

 4. Dobrý den,
  prosím o radu ve výběru TV kterou budu sledovat z 90% procent film a sport.Rozhoduji se
  Sony XR55A83JAEP 4K Ultra HD SMART OLED TV cena 26 000.LG OLED55C12LA cena 23 000.LG OLED55C21 cena 26 500.Děkuji za Váš názor.

  • Dobrý den,

   prvně zvažte za hraje roli operační systém – webOS u LG vs Android u Sony. Například snažší práce s KODI může být důvodem pro Android. Pokud nevíte o čem mluvím, tak operační systém tolik důležitý nebude. Čistě z pohledu ceny je pořád nejrozumnější C1. Cca o 10% nižší cena a zbylé dvě tv jsou jen nepatrně lepší. C2 vs A83J při de facto totožné ceně je vážně otázka preferencí. Někde (některý typ scén) má o trochu lepší obraz C2, jinde A83J.

 5. Dobrý den, zvažuji výměnu své staré TV (LG 60UH8507 z r. 2016), sledujeme TV 50/50 (den / noc), běžné pořady v TV, sport, Netflix, HBO, občas XBox, místnost polosvětlá (při jasných dnech v pozdním odpoledni trochu víc prosluňená, řešíme žaluziemi). Z původně jasné volby pořízení LG OLED65C2 za cca 38,3 tis. jsem začal víc a víc číst a zvažovat další modely… I když trochu obtížně, stále se dá sehnat LG OLED65C1 „jen“ za 30 tis. (na počátku r. 2023 je to skoro dva roky starý model, ale zásadním argumentem je zde, při podobné výbavě a parametrech, cena), v kategorii mini LED QLED mi sem vstupuje SAMSUNG QE65QN90B (dá se sehnat za 32,5 tis.), a trochu smysl mi i dává, s ohledem na výbavu a paramtry TCL 65C935 (za cca 33,3 tis.). Takže se přiznám, že jsem trochu v koncích a prosím o radu, co z uvedeného vybrat / nevybrat, případně co v této cenové kategorii jiného a proč. Mockrát děkuji.

  • Dobrý den,

   pokud stále dokážete sehnat za třicet tisíc C1, tak ji berte. Z těch co máte uvedeno je to nejkomplexnější tv a za nejlepší cenu.

 6. Dobrý den,
  na začátek pochvala za recenze, opravdu moc díky. A teď bych poprosil o radu. Nyní mám tv SONY 65AF9 a jsem spokojen, jen přemýšlím o úhlopříčce 77. Ve výběru mám hlavně SONY (jsem Soňák) XR-77A83K, 77700 kč, pak LG OLED77C2 za 72000 nebo jakou jinou by jste doporučil. Žádné hry nehraji, je to vyloženě na tv (hlavně sport), Netflix, filmy, co se týče zvuku, mám repro z DALI Rubicon a reciver Yamahu, takže zvuk ani tak neřeším. Sledování tv je cca 4m.
  Děkuji za odpověď a hezký den
  M Poledno

  • Dobrý den,

   obě dvě tv jsou skvělé, navíc v maximální velikosti. Píšete, že máte rád Sony, ale stejně bych vám doporučil zajet se na ně podívat naživo. Přeci jen je to spousta peněz a do jisté míry je to i subjektivní volba. Já osobně bych z této dvojice bral Sony, ale to nemusí platit pro každého.

 7. Na 65″ C2 mi nefunguje Dolby Vision. Vše se přehrává jen v HDR. Zkoušel jsem YT, zkoušel jsem filmy v DV přes usb přímo do tv, abych vyřadil kabely/přehrávač, ale nic nefunguje. Všechno běží jen a pouze v HDR. Nechápu…

  • Díky, je to LG, bylo to těžké rozhodování. Bohužel s kolegou máme i špatné zkušenosti. Kupovali jsme současně dvě SONY LCD 65 X90 (cena cca 150 litrů) a obě po čtyřech letech v jednom roce odešli, vždy panel. Potom jsem kupoval do ložnice malou ( 18 000) a ta také odešla a opět panel. Takže z tohoto důvodu LG. Díky za radu, hezký večer.

   • Dobrý den,

    nechci na Sony rozhodně koukat nijak nekriticky, ale to co se vám stalo je opravdu smůla. Ja již před pár lety nechal rodičům výbornou X93E a co ji mám párkrát do roka možnost vidět, tak i po letech funguje skvěle. A podobně pár dalších Sony v mém okolí. ALe plně chápu, že když zažijete tři mrtvé panely ve svém okolí chcete zkusit jinou značku. Držím palce ať vydrží déle a jste s obrazem spokojený.

  • Dobrý den,

   přímou zkušenost nemám, ale slyšel jsem o případech kdy takto zlobil Netflix a pomohlo vypnout v nastavení účtu „Test participation“. Já sám obdobný problém zažil u Sony a tam pomohl restart tv (vypnout ze zásuvky, po pár minutách zase zapojit – ale to byl Android, nicméně za zkoušku nic nedáte). U filmů tuším, že LG Dolby Vision neumí z mkv kontejneru, ale jen mp4 – zkuste. U youtube aplikací pořád není Dolby Vision podporováno – vím, že je to „vtipné“, když na youtube máte hromady videí typu „Dolby Vision test“. Doporučuji zkusit ten restart, případně pustit z disku něco ve formátu mp4 s DV.

   • Dobrý den, řeším rozdíl mezi
    LG OLED55C22 a
    LG OLED55C21. Nikde jsem nenašel rozdíl. Mohl by jste mi poradit? Cenový rozdíl 1000Kč (C22 dražší).

    Děkuji mnohokrát!!!

    • Dobrý den,
     rozdíl mezi C21 a C22 je v barvě zadního panelu. Dle vyjádření obchodníka, které jsem dostal, tak model C21 by měl mít tmavý zadní panel a model C22 by měl mít světlý zadní panel. Žádný jiný rozdíl zde není.

    • Covybrat.cz 23/02/2023 at 06:52

     Dobrý den,

     jen kosmetika (tuším, že barva stojanu), z pohledu obrazu atd.. jsou to totožné tv.

 8. Dobrý den, můžu dotaz spíš k LG obecně? Umí jejich přehrávač při pauze posouvat obraz po jednom snímku a mizí při pauze On Screen menu? Starý Samsung to kdysi uměl a dnes už je problém takovou TV najít. A ještě dotaz, nemůžu nikde najít, jestli přehrává wmv soubory.

  • Dobrý den,

   s wmv si poradí (jen wmva tuším nezvládá), pokud jde posun o jeden snímek tak to bohužel z hlavy nevím a nemám teď LG po ruce. Zkuste přímo podporu LG. Pracovní dny: 8:00 – 18:00, telefon 228 887 050.

 9. Dobrý den,
  mnohokrát děkuji za Vaše skvělé recenze, moc mi pomohly při výběru, palec hore.
  Poslední u čeho váhám je výběr mezi LG 55OLEDC1 a LG 55OLEDC2.
  Která z těchto dvou je lepší pro připojení herní konzole a herního PC?
  Trošku se bojím absence HGiG a dalších drobností u C2.
  Mnohokrát děkuji za radu.

  • Dobrý den,

   C2 má o fous lepší obraz, ale je dražší. Osobně bych pořád bral C1 a k tomu dokoupil audio v ceně rozdílu oproti C2 a výsledné kombo je za mě lepší. Když C1 nebude, nebo se cena víc přiblíží tak bych bral C2. I na ty hry to bude velmi porovnatelné.

 10. Stále vybírám a nyní se objevil na trhu SONY XR-48A90K OLED. Hlavně velikostně ,ale i cenově by byl OK , ale v recenzích jsem dočetl o složitějším nastavování a slabším obraze při sledování televizních programů.
  Doporučil jste mě původně LG 48OLED C1,kvůli nižší ceně než LG 48 C2 (to už asi neplatí).Tady je můj problém -šírka podstavce atd. Kvůli tomu i další dotaz , televizní držák s minimální vzdáleností od zdi 500 mm (nějaká zkušenost, doporučení-musel by být neustále od zdi ).

  • Dobrý den,

   neřekl bych že A90K má horší obraz, než LG C1/2. Spíš naopak. Ale ten rozdíl není nijak dramatický. S držáky bohužel zkušenost nemám, snad pomůže někdo ze čtenářů.

 11. Dobry den,

  dakujeme za kvalitnu recenziu. Prosim, neviete poradit s jednou vecou. Uvazujem nad kupou LG OLED77C2. Mam aj playstation 5, ktory uz nema opticky kabel. Myslite, ze ked sa playstation 5 pripoji k LG cez HDMI kabel a LG sa potom prepoji optickym kablom do domaceho kina, nezanikne 5.1 kanalovy zvuk? Teraz mam starsi LED Samsung, kde takymto prepojenim zanikne 5.1 zvuk.

  Pripadne neviete odporucit nejaky vhodny HDMI to Optical Adapter. Myslim, ze este neexistuje taky, ktory by zvladol 4K/120hz.

  Dakujem.

  S pozdravom
  Pavol

  • Dobrý den,

   uvedený postup má fungovat.Obecně má HDMI kabel vyšší přenosovou kapacitu než optický kabel, k žádné ztrátě by dojít nemělo. Těžko říct kde je problém při vašem současném setupu.

 12. Dobrý deň, zase raz nové a super recenzie od Vás, ďakujem za ne. Mám na Vás zase jednu otázku, tentokrát ohľadne:
  OLED65C2 vs. QE65S95B. Viem klady aj zápory LG vs. Samsung, načítal som si ich už u Vás. Cena jednoznačne v prospech LG, idú majstrovstvá vo futbale za mesiac,
  ceny by sa mali ešte pohnúť, prípadne počkať na jar? Oplatí sa počkať, resp. investovať do Samsungu, nie je to odskúšaná technológia, sú tam riziká, ako aj možné inovácie do budúcna v chybách, ktoré sa ešte môžu a zrejme aj ukážu. Písali ste, že to bude inovácia a prekvapenie, že by sa to malo oplatiť, ale až na toľko, že je ťahákom oproti LG C2? TV bude v detskej izbe, na Playstation 5 a streamovacie služby (Disney, Netflix, HBO…) čiže aj filmy a seriály, za denného aj nočného svetla. ale… mám doteraz 3 tv samsung, všetky na základe Vašeho odporúčania a recenzií, len to LG ma stále ťahá kvôli tým filmom a OLED. Skúste mi rozmotať moju predstavu a presvedčiť ma, či to bude správna volba a či dať šancu C2 alebo skĺznuť zase k novému Samsungu. Ďakujem za radu a skvelé články.

  A ak môžem, chcem sa informovať, ešte jedna vec, LG TV ste uvádzali, že neprehráva DTS, mám ale soundbar Samsung HW-B530 ktorý podporuje Dolby Audio a DTS virtual: X, to znamená, že mi ho nedokáže preniesť z ničoho a nevyužijem ho plnohodnotne pri C2? Tak mám tomu rozumieť? Ešte raz vďaka a vela úspechov…

  • Dobrý den,

   během jara budou ceny rozhodně nižší, myslím že v obou případech se bavíme minimálně o 5 000, ale dost možná až 10 000 Kč níže. Obě tv jsou pro Vaše účely použitelné. Osobně bych doporučil spíše LG C2 a to z důvodu, že píšete že Samsungy už máte zkušenosti (a jste spokojený), ale přesně rozumím tomu že si chcete zkusit OLED. Neříkám, že je ve všem lepší, ale u filmů vážně uvidíte rozdíl. Jediné na co bych si dal pozor je statický obraz u Playstationu. Ale jestli si děti dokáží dát pozor, tak není co řešit.

   K DTS zvuku. Zkusím to popsat jednoduše. Máte stažený film, který má audio ve formátu DTS. Když ho pustíte na flash disku co bude zapojen do televizoru, DTS zvuk nebude přehraný a transformuje se do Dolby Digital. Protože tv prostě tenhle kodek nemá. Nicméně pokud budete např. Blu-ray přehrávat v přehrávači co DTS podporuje, audio „pošlete“ do soundbaru a obraz do televizoru, tak DTS přehrát dokážete. Reálně to není za mě není žádný „deal breaker“, ale spíše takové menší mínus.

 13. Odpovědět
  Ing. Antonín Novák 06/11/2022 at 18:16

  Dobrý den pane inženýre,
  mám 14 let starou plasmu Pioneer 50″ , stále bez jediné závady. Původní cena byla, dnes z říše snů , zaplatil jsem 136.000.-Kč. Chci jí nyní vyměnit , zejména kvůli spotřebě el. energie ( příkon 350 W ). Nyní jsem opakovaně intenzivně studoval vaše excelentní recenze, ale jsem stále na vážkách , zda koupit Samsung QE65QN90B neb LG OLED65C21 ? Jsem normální divák TV , nikdy nebudu hrát žádné hry…Samsung by byl s moji VIP kartou u Datartu za 36.559.-Kč a LG je nyní u LG Store za 41.715.-Kč. Z recenzí je pro mě jako laika m.j. zřejmé, že LG má nižší hudební výkon (40 W)a tudíž nějaký Soundbar bude nezbytností. Ostatní z Vašich recenzí bohužel neumím posoudit. Dovoluji si Vás požádat pouze o krátké sdělení, k jaké variantě by jste se přiklonil.
  Děkuji Vám za krátké info.
  S pozdravem
  Ing. Antonín Novák

  • Dobrý den,

   s ohledem na fakt, že jste měl (máte) špičkovou plasmu, tak Vám rozhodně doporučuji OLED. LG C2 je velmi dobrá volba, soundbar lze dokoupit případně později. Rovněž si dovolím zmínit i loňský model (C1), který je citelně levnější a přitom obraz není o mnoho horší. Alternativou je i měsíc nebo dva počkat, cena u C2 věřím že o pár tisíc padne. Ať už se rozhodnete jakkoliv, rozhodně Vám doporučuji OLED.

 14. Na vaši radu čekám a je Pravda, že ceny docela klesly. Tak poslední dotazy.
  U OLED Panasoniců , co by jste si vybral vy : PANASONIC 48 JZ1000 v Česku nebo PANASONIC 48 JZ1500 z venku (cena i s dopravou přibližně stejná asi 29 000Kč).Nebo je ještě PANASONIC 48 LZ980 (letošní model-asi i levnější).Někde jsem četl ,že JZ1000 a LZ 980 jsou kvalitativně podobné.
  Nebo zůstat u LG 48 C1 za 22 000,- či LG 48 C2 zhruba 26 000,- (cena není na 1 místě -preferuji kvalitu obrazu a ovladatelnost).
  A VÁŠ názor na Samsung QE55S95 .
  Děkuji .Vašulka

  • Dobrý den,

   PANASONIC 48 JZ1500 je znatelně lepší než JZ1000 (s nákupem „zvenku“ nemám zkušenost, nemohu tedy odradit ani doporučit)

   LZ980 a JZ1000 kvalitativně podobné, souhlas vidím to stejně

   LG C1/C2 vs Panasonic – čistě z pohledu ceny vs výkonu vychází nejlíp C1, kdybych na to koukal jen přes obraz (na filmy) tak JZ1500. Zajímá mě co myslíte tou ovladatelností – operační systém? Tam za mě zase vede LG. Na co tv kupujete – jen filmy (kloním se k Panasonicu) nebo i občasné využití pro hry (LG). Jak vidíte, není to jednoznačné. Obě volby mají svoje a na druhou stranu ani jedna rozhodně není špatná.

   Samsung QE55S95B – strašně se těším, až ho budu moct na chvíli prozkoumat, mělo by to vyjít do vánoc. Co jsem měl letmo vidět, tak vypadá opravdu skvěle

 15. Dobrý den. Plánuji koupi nového televizoru a zaujal mě TCL 65C835. Máme velký prosvětlený obývací pokoj pozorovací vzdálenost cca 4m. Signál satelitní plus Netflix, Disney a HBO.Muzete mi ho doporučit nebo mám vzít něco jiného. Cena max. 30tis. Děkuji Kropáček

  • Dobrý den, 

   v dané ceně je to velmi zajímavá nabídka co těžko hledá konkurenci. Např. Samsung QE65QN90B je za mě přeci je o fous lepší, ale také stojí o 10 000 Kč (což je skoro 1/3) víc. Při tomto rozdílu je C835 pochopitelně zajímavější.

   • Děkuji za odpověď. A co si myslíte o LG 65QNED82Q. byla by to dobrá volba?

    • Covybrat.cz 02/12/2022 at 18:44

     Dobrý den,

     zatímco na OLED od LG nedám dopustit (skvělý poměr ceny a hodnoty), tak jejich LED řadu rád nemám. Naprostá většina má IPS panely a i tato miniLED má prostě při tmavých scénách citelný nádech šedé.

 16. Jak k televizi připojím reproduktory které mám nyní k TV připojené pomocí 3,5mm konektoru? reproduktory mají ještě cinche.

 17. Už jednou jsem dostal dobrou radu.Rád bych znal váš názor na oledy zn.PHILIPS 48″-936 a 806.Případně letošní -48″oled 707.

  Je do velmi světlého pokoje vhodný SAMSUNG QE43QN91B ?Nebo poradíte nějaký kvalitní TV do šířky 110cm.(to odpovídá zhruba 48-49″)

  • Dobrý den,

   letošní verzi bych vynechal, zásadní přínos tam nebude a zatím příliš vysoká cena. Obecně mezi OLEDy nejsou tak zásadní rozdíly jako mezi televizory na LED technologii. Proto se Philips principiálně nebojím doporučit. Zvláště pokud se vám líbí podsvícení Ambilight či exkluzivní design vyšších řad. Pokud vám ani na jednom nesejde, tak LG nabídne většinou lehce lepší obraz za velmi podobnou cenu. Ale kdybych se měl pokusit kvantifikovat něco tak subjektivního jako je dojem z obrazu, tak se bavíme o rozdílu v řádu jednotek procent.

   SAMSUNG QE43QN91B je do takovýchto podmínek vhodný televizor, ale jeho cena je aktuálně šílená. Je to kombinace dvou faktorů. V této velikosti je u „lepších“ televizorů velmi malá konkurence. A jde o letošní model, kdy ceny ještě nespadly. Nevím jestli je to pro vás zajímavé, ale počkat pár měsíců může znamenat i pět tisíc kč dolů v ceně.

   Osobně bych vzal za menší peníze OLED a zatáhnul závěsy/žaluzie (nevím zda je u vás možné).

 18. Pečlivě sleduji vaše recenze a třeba poradíte.Náhradu za plazmu Panasonic.
  Bohužel jak prostorově ,tak i vzdálenost sledování ,my vychází TV do uhlopříčky 48″.Čím víc ,tím hůř.Částku do asi 35 000Kč.
  Nejraději bych počkal na Panasonic 48LZ1500 nebo Sony 48A90K,ale tady jdu už 10 000,- nad rozpočet.
  Do výběru jsem z dostupných TV zařadil:
  LG OLED48C21LA (favorit)
  LG OLED48C11LB (asi – 5000Kč)
  Panasonic TX-48JZ1000E
  Samsung QE43QN91B (QLED)
  Je strašákem u starších modelů vypalování pixelů?
  Nutno podotknout,že TV je sledována i ve dne- více světla ,ne však extrém.
  Měl jsem i Sony KE-48A9,ale to je model 2020 .Děkuji za radu.

  • Vážený pane Pokorný,

   v recenzi zmiňujete, že pro český trh jsou určeny verze LG C21 a C22. U vyšších čísel se jedná o zmiňované rozdíly ve výstupu sluchátek, počtu tunerů atp., jaký je však rozdíl mezi označeními pro „české“ modely?

   Uvažuji o přechodu ze stávajícího monitoru na 42″ verzi C2 (48″ C1 už na stůl určitě nenacpu). Samozřejmě zvažuji zda vyčkat pár měsíců kvůli snížení ceny využití WBE panelu místo starého WBC panelu, nebo televizi koupit rovnou kvůli výhodné nabídce u CZC – k televizi je „zdarma“ elektrická koloběžka, o kterou má zájem synovec, tudíž dvě mouchy jednou ranou, jak se říká.

   Předem děkuji za odpověď a s pozdravem

   Martin Štefek

   • Dobrý den,

    dle mého je rozdíl jen lehce odlišná barva stojanu. Jinak (i podle oficiální specifikace LG) jsou parametry naprosto shodné.

    • Covybrat.cz 16/10/2022 at 05:51

     Dobrý den,

     nevím zda se díváte na stejně velké modely, ale když jsem to teď kontroloval na stránkách výrobce, tak spotřeba je u obou stejná (ověřeno u 55 palcové varianty).

    • Já si zkusila dát na Datart porovnání mezi C21 a C22… A C22 mi ukazala menší spotřebu energie… Tak nevím, zda může být rozdil v tom? Přeci jen C22 je o dost cenově vyšší, musí tam mít asi i nějaký jiný rozdil než jen barvu?

  • Dobrý den,

   přechod z plazmy na OLED je ideální, majitelé plazem jsou u klasické LED hodně citliví na blooming. Vypalování pixelů se objevovalo hlavně u OLED z roku 2016/2017, od té doby spíše doznívá ta pověst z minulosti. Osobně si myslím, že v tomto ohledu nebude mezi tv z roku 2021 a 2022 skoro žádný rozdíl. Z tohoto výběru a rozpočtu bych rozhodně zvážil:

   LG OLED48C11LB – top poměr ceny a hodnoty, C2 toho mnoho nepřináší (v této velikosti ani nemá EVO panel), jen jsou prostě letošní modely dražší
   Panasonic TX-48JZ100E – opět loňská verze, ale vaše předchozí značka a příznivá cena (ono u OLED platí, že zásadnější rozdíly mezi jednotlivými roky nejsou, spíše se to nasčítá za 3-4 roky vývoje)
   Sony KE-48A9 – opět výborná volba i když je to model 2020, jak správně popisujete

   Ať už vyberete kteroukoliv z nich, věřím že zklamán rozhodně nebudete. Mimochodem u televizí je nejhorší čas pro nákup letošní řady jaro až podzim. V tu dobu jsou ceny extra vysoké, začínají padat až během podzimu.

 19. Super, konečně zase nějaká recenze televize! Doufám, že budete mít konkurenci od Sony. Mám asi 2 měsíce LG C1, a ten velký příplatek za C2 se mi aktuálně určitě nevyplatí.

  Přidejte váš dotaz nebo recenzi

  Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

  Covybrat.cz
  Logo