Recenze pračky LG F48V3TN3W

Dnes se podíváme na další automatickou pračku. Tentokrát LG F48V3TN3W, pračku standardní velikosti (nikoliv slim provedení) s předním plněním a cenovkou už okolo 10 000 Kč. Jedná se o technologiemi průměrně vybavenou pračku, u které nepočítejte s připojením na Wi-Fi nebo parním praním. Má však množství pracích programů, AquaStop, je vybavená systémem Fuzzy logic, uspoříte s ní za energie a patří mezi tišší pračky. Co dalšího umí, nebo neumí, se dozvíte v naší recenzi.

Parametry

Energetická třídaC
Způsob plněnípřední
Kapacita8 kg
Otáčky1400
Hlučnost ždímání73 dB
Spotřeba energie za 100 cyklů63 kWh
Spotřeba vody za 100 cyklů4800 l
Účinnost praníA
Účinnost odstřeďováníB
Aquastopano
Výška85 cm
Šířka60 cm
Hloubka57 cm
Počet programů14
Délka základního programu214 minuty

Představení

Pokud nejste ve své domácnosti omezeni prostorem, můžete v klidu sáhnout po standardní velikosti pračky. Mezi takové patří i dnešní recenzovaný model LG F48V3TN3W. Se svými rozměry 85 x 60 x 57 cm patří mezi klasické modely. Nabízí kapacitu 8 kg prádla, což bude stačit i pro větší rodinu. Ovšem u praček této velikosti se jedná o průměrnou hodnotu. Pokud byste toužili po větší kapacitě, můžete vzít za vděk např. modelem LG F4AIDDWT4Z9, který pojme 9 kg.

Stejně jako většina jiných i tato pračka disponuje nastavitelnými nožičkami, které vám pomohou dosáhnout dokonalého ukotvení, čímž zamezíte zbytečnému hluku při odstřeďování. Součástí balení je i klíč pro nastavení nožiček. Prádlo do pračky dostanete předním plněním, takže její horní plochu můžete využít jako odkládací plochu nebo pro umístění sušičky. Ta je určitě vhodná i z hlediska třídy odstřeďování. LG F48V3TN3W se řadí do skupiny odstřeďování B, což patří mezi lepší hodnoty. Sušení v sušičce tak nebude trvat dlouho.

U pračky je možné sundat horní kryt, což znamená, že je možné ji podstavit například pod kuchyňskou linku. Směr otevírání dvířek bohužel nelze změnit, což by řada uživatelů jistě přivítala, nicméně tato možnost nebývá dostupná také u konkurenčních modelů – už z principu konstrukce a umístění součástek v pračce. Podrobný postup instalace spotřebiče najdete v návodu.

Pračka je vybavená ochranným systémem AquaStop, který brání vytopení vaší domácnosti. Díky tomu se nemusíte obávat potopy v době vaší nepřítomnosti, a klidně můžete prát, zatímco budete v práci. AquaStop je důležitou součástí domácích spotřebičů, ale ne všechny ho mají.

Co se týká samotného praní, vaše oděvy můžete vyprat v jednom ze 14 různých pracích programů. Nabídka je dost široká a její součástí jsou i méně obvyklé programy jako Přikrývky nebo Dětské prádlo. Pračka bohužel nenabízí oblíbené parní praní nebo možnost osvěžit prádlo. Pokud byste tyto programy vyžadovali, můžete si pořídit například model LG F4WN508S0, který seženete prakticky za stejnou cenu. Pračka disponuje systémem Fuzzy logic, který zváží množství prádla a automaticky upraví spotřebu vody a energie.

O provoz pračky se stará tichý invertorový motor, na který výrobce nabízí prodlouženou záruku 10 let. Cenově se pračka pohybuje okolo 11 tisíc korun.

Programy

Jaké programy vám pračka nabídne?

Název programuKapacita v kgTeplotní rozsah (°C)Maximální počet otáček ot/min
Bavlna80-951 400
ECO 40-60840-601 400
Smíšené prádlo440-601 000
Syntetika440-601 400
Tiché praní540-60800
Hygiena4601 400
Dětská péče4601 000
Jemné prádlo320-40800
Ruční praní/Vlna230-40800
Sportovní oblečení340800
Rychlý 14220-40400
Pokrývky2,50-401 000
Čištění bubnu
Máchání + odstředění8

Pračka nabízí širokou nabídku pracích programů – celkem jich máte k dispozici 14. Můžete v ní vyprat opravdu cokoliv, a budete vědět, že je o vaše prádlo dobře postaráno. Vypíchnout můžeme například program Hygiena, který díky vyšší teplotě zbaví prádlo bakterií, program Dětské prádlo zase pere jemnějšími pohyby, ale dostatečně silně pro likvidaci nejrůznějších skvrn. Pokud byste rádi v pračce prali péřové oblečení, je možné využít program Přikrývky – jen je třeba počítat s menší kapacitou 1,5 kg. Pro samotnou údržbu a delší životnost pračky pak nezapomínejte jednou do měsíce spustit Čištění bubnu. Bohužel tento model nedisponuje chytrými funkcemi.

Počet programů u tohoto modelu je spíš průměrný. Na trhu seženete i pračky s více jak 20 programy, jako třeba Samsung WW80T534DAW. Je ale vhodné zamyslet se, jestli tolik možností skutečně využijete.

Ovládání pračky je velmi jednoduché. Využijete otočného voliče, pomocí kterého si vyberete daný program. Všechny jsou vypsané česky přímo na ovládacím panelu, takže nebude problém se v nich zorientovat. Údaje o programu pak uvidíte na malém displeji – tedy odhadovaný čas konce praní, zvolené funkce a další. Pod displejem se nachází tlačítka, pomocí kterých přidáte zvolené funkce jako je Předpírka, Intenzivní praní, Odložený start a další.

Doplňkové funkce

Mimo základní programy se můžete u pračky těšit z těchto funkcí:

 • AI DD – technologie, která vybere nejvhodnější typ pohybů bubnu při praní, aby bylo prádlo prané šetrně a s dobrými výsledky.
 • Odložený start – nabízí možnost odložit start v rozmezí 3-19 hodin.
 • Máchání+ – doporučuje se pro lidi s alergií na prací prostředky. Přidá navíc jeden cyklus máchání.
 • Přidat prádlo – skvělá funkce, která umožňuje do pračky přidat zapomenuté kousky prádla. Nemusíte se bát, že by se voda vylila, dnes existují modely s bočním plněním, které tuto možnost nabízí.
 • Intenzivní – funkce vhodná pro velmi špinavé prádlo a těžko pratelné skvrny.
 • Odstředění – po opakovaném mačkání tlačítka můžete navolit požadovanou rychlost odstřeďování.
 • Teplota – tlačítko umožňující nastavení teploty dle přání.
 • Dětská pojistka – vypne ovládací prvky, takže děti mačkáním nezmění nastavení programů.

Jak pere

Teď přejděme k tomu nejdůležitějšímu, a sice výsledkům praní. Pračka si vede dobře, její účinnost praní je A – stejně jako všechny dnešní pračky. Účinnost odstřeďování je pak B, což patří k lepším průměrům a umožňuje využívat s pračkou i sušičku. Pokud byste rádi lepší model, odstřeďování s hodnotou A nabízí například LG F4WV909P2E. Připravte se však na to, že pračky s těmito hodnotami se pohybují cenově okolo 16 000 Kč.

Model LG F48V3TN3W pracuje s maximálními otáčkami 1 400 ot/min, což se řadí mezi ty lepší hodnoty. Běžně v dané cenové kategorii narazíte na otáčky okolo 1 200 ot/min. Pračka umožňuje počet otáček volit dle vašich preferencí. Potěší také relativně tichým chodem. Třída emise hluku je B – konkrétně pak při odstřeďování dosahuje 73 dB. Pračka tedy patří k těm tišším na trhu a nebude vadit její umístění v kuchyni. Běžně se hodnoty pohybují okolo 75 dB a výše. Hlučnost u praní je 55 dB. To už je trochu slabší, ale pořád hodnota okolo průměru. Pokud byste chtěli tišší model, můžete najít i pračky s hlučností 71 dB (např. BOSCH WAU28PH0BY). Ačkoliv se to na první pohled nemusí zdát, rozdíl 2 – 2 dB je docela znatelný.

Pro praní si můžete zvolit mezi 14 programy, přičemž dva z nich se týkají čištění bubnu a extra máchání. Reálně máte tedy na výběr 12 programů. To není mnoho, ale určitě vás potěší možností prát péřové oblečení, speciálním programem pro dětské prádlo nebo rychlý program 14, který zvládne vyprat za necelou čtvrthodinku. Bohužel tu nenajdete parní praní ani osvěžení prádla. Nabídka programů je spíše menší, ale vybrat se z ní rozhodně dá. Kapacita 8 kg pak bude stačit i pro větší domácnost. Díky technologii AI DD (Fuzzy logic) umí detekovat hmotnost prádla, a na základě naměřených hodnot upraví i množství vody a energie. To je dnes standard u všech značek, jen se liší název jak tuto technologii výrobce označuje.

Praní probíhá díky Direct DriveTM invertorovému motoru, na který LG poskytuje desetiletou záruku. Delší záruka na motor je opět relativně běžné u dražších modelů. Málokdy vás potká problém s motorem, riziko je spíše u elektroniky (nejen u LG, ale u praček obecně). Umí se pohybovat až v šesti různých typech pohybu, takže se výborně přizpůsobí typu prádla. Buben pračky má nerezové lopatky, které mají díky hygienickému povrchu eliminovat bakterie až o 99 %.

Musíme pochválit i relativně úsporné praní. Pračka se dle nových energetických štítků řadí k energetické třídě C, což jeden z těch lepších výsledků. Na 100 pracích cyklů tak spotřebuje 63 kWh, což je dobrá hodnota. Lze sehnat i o něco úspornější modely ale to už musíte sáhnout hlouběji do kapsy. A musíte zvážit sami, zda se vím taková investice vyplatí. V nabídce je i velká spousta méně úsporných modelů, které běžně na 100 pracích cyklů spotřebují přes 70 kWh, jako třeba LG F4AIDDWT4Z9 s hodnotou 77 kWh.

Porovnání s jinými modely

Jak jsme již zmínili, na trhu můžete sehnat pračku podobných parametrů a ceny. Jedná se o LG F5WN508S0.

LG F48V3TN3WLG F4WN508S0
Energetická třídaCD
Kapacita v kg88
Otáčky /min1 4001 400
Hlučnost odstřeďování7374
Spotřeba energie na 100 cyklů v kWh6373
Spotřeba vody na 100 cyklů v l4 8004 800
Aquastopanoano
Rozměry V x Š x H v cm85 x 60 x 5785 x 60 x 56,5
Počet programů1414
Parní praníneano
Připojení na Wi-Fineano
Délka základního programu214215
Cena v Kč11 50010 500

Jak lze z tabulky vyčíst, modely se od sebe liší především energetickou třídou, což se projeví na spotřebě elektrické energie a také programovou výbavou. Zhruba o 1 000 Kč levnější model LGF4WN508S0 vám dokáže navíc nabídnout parní program a připojení na Wi-Fi. Parní praní je dnes považováno za nejmodernější způsob péče o oblečení. Pára si totiž dokáže poradit s bakteriemi a alergeny.

Dále potřeba zmínit možnost připojení k Wi-Fi a ovládání pomocí aplikace přes chytrý telefon. V aplikaci je možné stahovat speciální programy praní, ale také praní spustit dálkově nebo kontrolovat průběh. Od věci není ani zmínit o něco modernější design, který pračce propůjčuje atraktivnější vzhled. Nevýhodou je ovšem nižší energetická třída, kvůli které je model náročnější na spotřebu energie. Ta se promítne ve vaší peněžence. Proto stojí za zvážení, zda dáte přednost parnímu praní a připojení k Wi-Fi, nebo upřednostníte nižší spotřebu.

Na kolik vyjde provoz

Cena za jedno vyprání při plné kapacitě (8 kg) při programu bavlna. Údaje o spotřebě bereme přímo od výrobce. Bere se cena za energie, to znamená za vodu a elektrickou energii. Cena pracích prostředků není zahrnuta. Jako cenu vody počítáme 90 Kč za 1 metr krychlový (1 000 litrů) a 4 Kč za 1 kWh.

 • Spotřeba elektřiny: 0,69 kWh.
 • Spotřeba vody: 48 l.

Cena za jedno vyprání je tedy cca (0,63 * 4) + (0,048 * 90) = 2,52 + 4,32 = 6,84 Kč. Tento údaj berte jako orientační, závisí mimo jiné na množství prádla a zvoleném programu.

Zjistit cenu

Chcete pračku s parním praním?

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

7.8 Total Score
LG F48V3TN3W

Volně stojící pračka standardní hloubky LG F48V3TN3W není vůbec špatnou volbou, ačkoliv se jedná o model roku 2020. Mezi její plusy můžeme zařadit množství programů, poměrně úsporné praní, technologii AI DD (Fuzzy logic) i dobrou kapacitu. To vše za cenu okolo 11 000 Kč. Pračka má kvalitní motor, na který výrobce poskytuje prodlouženou záruku, takže se nemusíte bát, že byste o ni brzo přišli. Je také poměrně tichá a její ždímání vás nebude moc rušit. Mezi mínusy můžeme zařadit absenci parního praní.

Praní
9
Ždímání
8
Programy
7
Hlučnost
7
Výbava
7
Spotřeba
8
PLUSY
 • Fuzzy logic a AI DD technologie pro zvážení prádla
 • dětská pojistka
 • množství programů
 • tichá
 • relativně úsporný model
 • prodloužená záruka na motor
 • AquaStop
 • velká kapacita bubnu
 • dobrá cena
MÍNUSY
 • nemá parní praní
 • nelze připojit na Wi-Fi
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo