Recenze na pračku LG F72J5HY3WE

Pračka LG F72J5HY3WE se řadí mezi automatické pračky, které nalezneme v nižší cenové hladině. Znamená to, že je méně kvalitní než dražší konkurenční modely? V naší recenzi se podíváme, jaké funkce a programy nabízí a co jí třeba vzhledem k nižší ceně chybí. Zjistíme, které parametry se povedly a které by naopak mohly být řešeny lépe.

Parametry

Energetická třídaD
Způsob plněnípřední
Kapacita7 kg
Otáčky1200 ot./min.
Hlučnost ždímání71 dB
Spotřeba energie za 100 cyklů69 kWh
Spotřeba vody za 100 cyklů4500 l
Účinnost praníA
Účinnost odstřeďováníB
Aquastopne
Výška85 cm
Šířka60 cm
Hloubka47,5 cm
Počet programů14
Délka základního programu208 minuty

Představení

Pračka LG F72J5HY3WE patří mezi levnější modely, které přesto nabízejí poměrně širokou škálu programů a funkcí. Rozměrově se vejde i do menších prostor. Se svojí hloubkou 47,5 cm se ještě může označovat termínem „slim“ (sem patří pračky s hloubkou do 50 cm). Pravdou je, že spousta slim modelů je ještě užších, nicméně i 47,5 cm ušetří nějaký ten kus místa, pokud jej nemáte nazbyt. Někteří zákazníci si právě menší rozměry tohoto modelu pochvalovali. Přesto má spotřebič poměrně velká dvířka a tady by šlo dle zkušeností uživatelů ještě nějaký ten centimetr na hloubku ubrat. Pračka je volně stojící s předním plněním. Má bílou barvu a standardní design, který ničím nevybočuje z průměru.

 

LG F72J5HY3WE disponuje bubnem o objemu 58 l. Najednou v něm můžete vyprat až 7 kg prádla, což je vcelku dostačující i pro větší domácnost. Na trhu samozřejmě najdete i pračky zvládající více, obvykle jsou však také rozměrově větší.

Pračka je vybavena motorem Inverter Direct Drive, na nějž výrobce nabízí nadstandardní 10 letou záruku. Výhodou tohoto motoru je mimo jiné jeho tichý chod. Hlučnost při praní totiž dosahuje 56 dB, což můžeme přirovnat k hovoru několika lidí. Při ždímání je potom hlučnost 71 dB, tedy zhruba stejná úroveň jako potlesk v divadle. Hlučnost praní je v tomto případě spíše průměrná a srovnatelná s konkurencí (nejtišší modely v tomto případě dosahují hluku lehce pod 50 dB). Co se týče ždímání, je pračka skutečně spíše na spodní hranici. Konkurenční modely často ždímají na úrovni zvuku kolem 75 až 80 dB. Tichý chod je také jednou z předností, které si u tohoto modelu zákazníci pochvalují nejvíce.

Programy

Název programuKapacita v kgTeplotní rozsah (°C)Maximální počet otáček za minutu
Eco 40–60740 °C až 60 °C1200
Syntetika4Studená až 60 °C1200
Rychlý 30220 °C až 40 °C400
Ruční praní/Vlna2Studená až 40 °C800
Sportovní oblečení2Studená až 40 °C800
Pokrývky2,5Studená až 40 °C1000
Bavlna7Studená až 95 °C1200
Smíšené prádlo4Studená až 60 °C1000
Parní dětská péče460 °C1000
Pro alergiky460 °C1200
Jemné prádlo1,5Studená až 40 °C800
Tiché praní4Studená až 60 °C800
Máchání + odstředění7
Čištění bubnu

Pračka LG F72J5HY3WE nabízí 14 programů, což je vcelku dostačující, ačkoli některé jiné modely se mohou pyšnit až 20 a více programy. Na druhou stranu jsou to pak většinou jen různé kombinace programů a dalšího nastavení, takže v praxi to často žádná výhoda není.

Volit můžete programy podle typu prádla (bavlna, syntetika, smíšené, jemné), ale také třeba speciální program pro alergiky, který za pomoci parního praní snižuje množství alergenů. Páru využívá také program „dětská parní péče“. Ten je vhodný pro šetrné odstraňování skvrn od jídla na dětském prádle. Sportovci jistě ocení program určený pro sportovní oblečení, který zvládne outdoorové nebo funkční kousky, aniž by došlo k jejich poškození. Nechybí ani ekologický program nebo tichý chod, který využívá menších otáček a můžete jej bez obav pouštět i v noci.

Počítejte s tím, že volba programu ovlivňuje i kapacitu prádla, které můžete do bubnu dát. Třeba u jemného prádla je to pouhých 1,5 kg, u speciálního programu pro pokrývky pak 2,5 kg. Programy jsou samozřejmě také různě dlouhé – nejdelší eco program vypere za 3:43 h. Nejkratší je potom program „Rychlý 30“, který, jak už název napovídá, zvládne vyprat za půl hodiny. To je praktické, pokud nemáte nijak moc špinavé prádlo a stačí vám jej lehce „přemáchnout“.

Zákazníci vesměs hodnotili počet a různorodost programů velmi pozitivně. Někteří zmiňovali také výhodnou možnost volit si i teplotu praní – nutno říct, že je to běžná funkce u většiny praček. U LG F72J5HY3WE ovšem chybí nastavení na 50 °C, což některým uživatelům vadilo. Je to však jen otázka zvyku. Naopak si často chválili rychlost i kvalitu praní.

Někomu může připadat, že by programů mohlo být víc – v tomto případě je ovšem potřeba volit modely ve vyšší cenové kategorii.

Obsluha

Co se týče obsluhy, tu si uživatelé vesměs pochvalují. Oceňují, že je jednoduchá a intuitivní, navíc v češtině. Dotykový LED displej je dle zkušeností kvalitní. Přesto se objevila i stížnost, a to na kolečko, jímž se volí daný program. Někomu připadalo nešikovně řešené – nebylo z něj zcela jasné, jaký program je zvolen. Za jistou nevýhodu lze považovat také zásobník na prací prostředek – nemá totiž záklopku a prášek nebo aviváž tak tečou přímo do bubnu – musíte si tedy předem odměřit správné množství, protože ho během dávkování nevidíte.

Doplňkové funkce

Pračka LG F72J5HY3WE nabízí navíc některé další funkce:

 • Technologie AI DD
 • Funkce dodatečného přidání prádla
 • Technologie Smart Diagnosis
 • Předpírka
 • Máchání+ – vhodné pro osoby s alergií na prací prostředky
 • Intenzivní praní – pro silně znečištěné oděvy
 • Odložený start

Technologie AI DD dokáže rozpoznat nejen váhu prádla, ale i jemnost látek. Podle těchto údajů pak volí způsob praní, aby byl efektivní a zároveň šetrný. Nutno poznamenat, že se jedná o běžnou technologii, kterou obvykle disponují pračky všech větších značek. Některým uživatelům u této funkce vadí, že při zapínání neznáte přesnou délku praní. Zvolíte totiž program a pračka až po zapnutí zváží prádlo a vyhodnotí dobu, která se může od standardní doby programu lehce odlišovat.

Další užitečnou funkcí je také možnost přidat do pračky i během praní zapomenutý kousek prádla. Jednoduše zmáčknete tlačítko Start/Pauza. Dvířka se do tří vteřin otevřou a vy můžete do bubnu cokoli přidat. Je však potřeba říci, že to takto nemůžete udělat kdykoli. Z bezpečnostních důvodů se dvířka pračky neotevřou, pokud už je uvnitř příliš mnoho vody nebo pokud je její teplota vysoká.

V současné době je velmi populární možnost spárovat spotřebiče pomocí wifi s mobilním telefonem a ovládat je tak na dálku. S touto funkcí je to ovšem trochu složitější. Model LG F72J5HY3WE je sice vybaven technologií Smart Diagnosis a možností stahovat skrze mobil nové programy, háček je v tom, že uživatel musí vlastnit telefon s funkcí NFC. Uživatelé si stěžovali, že na tuto podmínku jsou upozorněni až v návodu – tedy po zakoupení spotřebiče a ne předem. Nutno poznamenat, že telefon s NFC vyžaduje pro stahování nových programů většina chytrých praček. Pokud tímto telefonem disponujete, můžete každopádně rozšířit prací programy o nové cykly (např. péče o barvy, nové oblečení, denim, skvrny od jídla, skvrny od potu a další), monitorovat spotřebu energie nebo čistění bubnu.

Spotřeba

LG F72J5HY3WE spotřebuje na 100 pracích cyklů 4500 l vody a 69 kWh elektrické energie. Spadá do energetické třídy D, což je na škále A-G v tuto chvíli průměr. U praček nacházejících se ve třídě A přitom uspoříte především na elektřině, což se v době rostoucích cen velmi hodí. Takové pračky totiž spotřebují zhruba kolem 45 kWh na 100 cyklů. Průměrná cena kilowatthodiny se přitom pohybuje kolem 6 Kč. Provoz pračky v A třídě tedy stojí zhruba 270 Kč na 100 cyklů. U LG F72J5HY3WE to bude asi 414 Kč. Počet cyklů se samozřejmě odvíjí od potřeb domácnosti – jednomu člověku může za rok stačit právě zhruba 100 cyklů, větší rodiny využijí i několik set. Nutno poznamenat, že pračky nižší energetické třídy najdete i v relativně nízké cenové hladině. Zvažte jak často budete pračku využívat či jak drahou máte energii. Podle toho vám vyjde jak moc je pro vás zajímavá. Z tohoto pohledu se LG F72J5HY3WE může jevit jako méně výhodná.

Zjistit cenu

Jak vybrat pračku se dozvíte zde.

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

7.3 Total Score
LG F72J5HY3WE - hodnocení

Pračka LG F72J5HY3WE nabízí velmi dobrý poměr ceny a výkonu, což je asi její hlavní výhoda. Počet programů není nadprůměrný, nicméně dostačující. Její hlavní předností je tichý chod i rychlé praní. Ocenění si zaslouží také užší hloubka, která bude vyhovovat i menším místnostem, a nadstandardní záruka na motor v délce 10 let. Někomu bude možná připadat nepřehledné kolečko pro výběr programů, což můžeme označit za jistou nevýhodu. V neposlední řadě je potřeba zmínit, že smart funkce lze použít jen s mobilem vybaveným NFC, což nemá zdaleka každý

Praní
9
Ždímání
7
Programy
6.5
Hlučnost
8
Výbava
6
Spotřeba
7
PLUSY
 • cena
 • tichý chod
 • záruka 10 let
MÍNUSY
 • není nejúspornější
 • výbava není dokonalá
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo