Recenze televizoru LG OLED A1 (OLED48A1, OLED55A1, OLED65A1 a OLED77A1)

LG OLED A1 je dostupná od velikosti 48 palců po obřích 77. Osobně bych oželel největší variantu (lidé s takovým rozpočtem na tv stejně nejspíš půjdou do dražšího modelu) a naopak uvítal menší, 42 palcovou úhlopříčku cílenou vyloženě na hráče. Mělo by se jednat o vstupenku do světa OLEDu a nejlevnější model. Mělo zde píši úmyslně. V tuto chvíli (pár měsíců po uvedení na trh) je A1, dražší než loňská CX, která je výrazně lepší. Ale cena A1 půjde dolů a CX se doprodá. Potom se skutečně bude jednat o nejlevnější OLED na trhu.

Parametry

Rozlišení4K
Obnovovací frekvence50 Hz
Podsvíceníne
HDMI3
Průměrná doba odezvy3 ms
Local dimmingne
Zobrazovací technologieOLED
Typ paneluOLED
Podpora HDR10ano
Podpora HDR10+ne
Podpora Dolby Visionano
Podpora HLGano
Uvedení na trh2021
Barevná hloubka10 bitů
Pokrytí spektra DCI-P397 %
Pokrytí spektra Rec.202073 %
Výška70,6 cm
Šířka122,8 cm
Hloubka4,7 cm
Výška (včetně podstavce)76,7 cm
Šířka (včetně podstavce)122,8 cm
Hloubka (včetně podstavce)27,1 cm
Váha18,7 kg
Odhadovaná spotřeba za 1 000 hodin145 kWh
Duální tv tunerne
Wi-Fiano
Síťový vstupano
USB (počet)2
Bluetoothano
Input lag v herním módu10 ms

Vzhled

Na první pohled je A1 „tenčí“ než B1 i C1. Je to z důvodu malých nožek po stranách obrazovky, které jsou prostorově výrazně skromnější než mohutný stojan u vyšších řad. Vzhledově (až na hloubku panelu, kterou má OLED opravdu malou) docela připomíná letošní LG NANO75. Jinak vypadá obrazovka vlastně úplně stejně. Co taky jiného očekávat od OLED panelu, že. Vlastní nožky televizoru jsou poměrně nízké, proto pozor pokud chcete (nebo plánujete) mít soundbar před/pod televizorem. Zejména vyšší modely mohou svou výškou zasahovat až do obrazovky. Na druhou stranu máte mezi nimi prostor o délce 111 cm (55 palcová varianta). To je pro většinou soundbarů (z pohledu délky) dostatečné množství.

Ze zadní strany je vidět, že se jedná o základní televizor a marně budete hledat náznaky cable managementu. Kabely nejdou schovat ani za malé nožky držící obrazovku. Většina těla je ze zadní strany kovová, jen spodní část ve které je umístěna elektronika je z plastu. Rámeček okolo displeje je tenký, má cca 1 cm což je obligátní hodnota posledních let. Celková tloušťka obrazovky v nejširším bodě je zhruba 5 cm.

Navzdory poměrně nízké ceně potěší dobrá kvalita zpracování a použité materiály. Když pominu plastové nohy, tak je za mě defacto shodná s dražší LG C1.

Z pohledu konektivity máme 3 HDMI 2.0 porty. EARC je podporováno, konkrétně na portu 3. Dále zde máme 2 USB porty (2.0 verze), digitální audio výstup a port pro sluchátka. Z konektivity pak Wi-Fi, síťový kabel a Bluetooth 5.0. Dobrá zpráva je, že oba dva USB porty ústní do strany a je k nim snadný přístup. To stejné platí i pro 2 HDMI porty. Bohužel ten třetí (s eARC) ústí směrem ke zdi. Pokud častěji měníte audio výstup, může to být komplikace. Kromě něj ústí dozadu i další audio výstupy, síťový a anténní konektor.

Kvalita obrazu

Začnu hned u toho nejdůležitějšího. A to je co ztratíte z pohledu obrazu, oproti B1 nebo C1. Tou nejbolestivější ztrátou je jen 50 Hz panel. Což je také poprvé po osmi letech s technologií OLED, kdy se setkáváme s jiným než 100 Hz panelem. “Horší” obrazový procesor u A1 je stejný jako u B1 a v praxi (zvlášť když nemáte možnost srovnání) to není až takový rozdíl. Kromě toho je rozdíl v softwarové (úpravy obrazu) výbavě, ale žádný zásadní důvod proč A1 nekupovat v tomto ohledu není.

Pozitivní zprávou je, že panel je plně 10 bitový a můžu rovnou prozradit že kvalita obrazu je výborná. Ke kontrastu není co dodat, je to OLED. A proto dokáže „vypnout“ každý jednotlivý pixel a zobrazit naprosto dokonalé (zejména tmavé) scény. Pozorovací úhly stále patří k tomu nejlepšímu co lze na trhu mít. V tomto je OLED stále napřed i proti pokročilým LCD a jejich vrstvám pro lepší pozorovací úhly. Rovněž pokrytí barevného spektra je i zde v souladu toho na co jsme u OLEDu zvyklí. Krásných 97 % u DCI-P3 a 73 % u Rec.2020. To je jeden z nejlepších výsledků mezi televizory, které lze momentálně koupit.

Trochu se to dalo čekat (podle zkušeností s řadu B od LG), ale LG A1 zaostává zejména z pohledu maximálního jasu. Bavíme se zde o necelých 500 nitech, což je výrazně méně než mají standardní OLED panely (zhruba 700 – 750). Zásadní otázka, která asi každému vytane na mysli je, zda to něčemu vadí. Při HDR obsahu ano. Respektive pokud vedle sebe při takové scéně uvidíte A1 a „plnotučný“ OLED typu C1, tak je rozdíl patrný. Na druhou stranu je při svém typickém využití (večerní sledování) a standardním obsahu jas dostatečný. Jen si nákup rozmyslete, pokud vás čeká hodně sledování během dne a v místnosti kde je značné množství světla. Tam už by byl tento handicap znát. Částečně ho lze kompenzovat zapnutí „vivid“ (živé barvy) režimu obrazu. V takovém případě je jas o nějakých 20 % vyšší, ale bohužel to má za cenu jistou ztrátu věrnosti obrazu. Osobně bych zůstal u klasického režimu „kino“ či podobného, který nabízí věrný obraz. Ještě doplním že tv velmi dobře zvládá odlesky slunečních paprsků. Nicméně pořád platí, že do jasné místnosti by to chtělo vyšší jas.

Z HDR standardů podporuje to stejné co vyšší modely. To znamená Dolby Vision (včetně Dolby Vision IQ, což je de facto zapojení senzoru okolního světla, který lépe reguluje obraz dle okolního prostředí), HDR10 a HLG. Chybí HDR10+, který propaguje zejména Samsung. Zásadní nedostatek to není, naprostá většina filmů je v základním HDR10 nebo právě Dolby Vision. Jedním z mnoha nabízených režimů obrazu je i Filmmaker Mode, který vám zobrazí film v čisté podobě, bez softwarových kouzel a úprav procesoru.

Už víte, že tato tv nemá 100 Hz panel, ale má jen 50 Hz. Navzdory tomuto faktu pohyb docela ostrý a dobrý – chápejte jako “je to lepší než bych u 50 Hz čekal, ale pořád preferuji 100 Hz panel”. Pokud pro vás drobné nuance v tomto duchu nejsou důležité, nejspíš by vám 50 Hz panel ani vadit nemusel.

Z pohledu hráče je OLED zajímavou volbou. Nízký input lag (10 ms) a bleskurychlá doba odezvy (3 ms). V případě LG A1 je tu však několik „ale“. Tím první je nepřítomnost standardu HDMI 2.1. Porty jsou pouze ve starší verzi HDMI 2.0. To znamená, že nemůžete využívat HFR (4K rozlišení až při 120 fps) nebo VRR (variabilní obnovovací frekvence), případně jejích derivátů jako G-Sync nebo FreeSync. Ty zajišťují plynulejší dojem z hraní her, zvláště když výsledné FPS kolísá – to platí zejména (ale ne výlučně) pro PC hry. Z „herních funkcí“ HDMI podporuje jen ALLM, což je automatické přepnutí do herního módu, když televizor registruje zapnutou konzoli nebo jiné herní zařízení. Má vám to vadit? Záleží. Náročnější hráči by se měli podívat pod 100 Hz panelu s podporou variabilní obnovovací frekvence. Ale pro méně náročného diváka a příležitostného hráče vyhovovat může.

S OLEDy je stále spjato riziko vypálení z obrazu. Z mých zkušeností to byla záležitost modelů z první generace a už cca 4 roky jsem o žádném případu vypálení neslyšel. Tím nechci říct, že nemůže nastat. Jen je šance minimální. V tomto kontextu potěší fakt, že A1 má úplně stejné ochrany a možnosti nastavení jako dražší OLEDy. Je super, že v této oblasti LG nešetřil.

Systém

Novinkou je také nová verze operačního systému webOS, tentokráte ve verzi 6.0. Samo LG ji označuje jako největší změnu od uvedení systému v roce 2014. Hlavní změna je ve vzhledu základní obrazovky. Za poslední rok mám pocit, že všechny operační systémy u televizorů konvergují ke stejnému vzhledu. Asi je to nevyhnutelné a výsledek uživatelského testování a vzájemné inspirace všech značek. Osobně se mi více líbí různorodost a možnost výběru. Další novinkou je “sponzorovaný obsah”. Z pohledu LG tento krok chápu, díky množství svých televizorů mu to poskytuje hodně zobrazení reklamy uživatelům a tedy i hodně peněz. Možná i to je důvod, proč je tento update dostupný i pro některé starší modely – což není až tak obvyklé. V rámci nové verze operačního systému došlo i ke změně (umístění) některých nastavení obrazu. Pokud jste měli předchozí verze webOS budete některé položky menu chvíli hledat.

Od uvedení systému webOS se jedná asi o největší změnu z pohledu uživatele. Dříve systém fungoval na principu spodního řádku, z kterého se rozbalovali jednotlivé možnosti programů a nastavení. Nyní je to přechod k využití celé obrazovky. Velmi se podobá AndroidTV, respektive jeho nové verzi nazvané GoogleTV. Co mě u LG dlouhodobě trochu mrzí, je že neposkytuje nové verze operačního systému pro starší modely. Ale abych LG nekřivdil, tak důležitá vylepšení, které se týkají obrazu či funkčnosti hardwaru dodává i pro starší modely.

WebOS jsem měl dlouho za špičku mezi operačními systémy u televizorů. Po letošním updatu o tom začínám pochybovat. Nový systém je pomalejší, uživatelsky méně přívětivý a celkově mi přijde jako krok (5 let) zpět do minulosti. Nechápejte mě špatně, rozhodně je pořád dobrý. Jen minulá verze byla ještě lepší. Pokud jde o rychlost systému, tak webOS nenačítá důležitá data aplikací při startu televizoru. Výhodou je rychlý start systému, nevýhodou že po prvním startu systému vnímáte že spuštění aplikací chvilku trvá. Není to žádná strašná doba, ale znát to je. Po druhém spuštění aplikace (bez vypnutí televizoru) je spuštění rychlé. V minulosti mělo webOS v rychlosti startu systému primát. S novou objemnější verzí menu už tak rychlé není.

Menu nově zabírá celou obrazovku a obsahuje opravdu spoustu informací. Po prvním spuštění jeden velký blok tvoří dlaždice s počasím, pak „reklama“ na interní nastavení televizoru (např. sport alert o kterém si ještě řekneme). V dalším řádku naleznete „trendy“ filmy a seriály z vámi využívaných služeb. Pod nimi seznam aplikací a ještě pod nimi (to už musíte scrollovat) je seznam vstupů. Dále následují seznamy oblíbených pořadů na jednotlivých zdrojích (Apple TV, tv stanice, Netflix, HBO Go….). Když dojdete do konce seznamu, je poslední položkou menu ikona po jejímž stisknutí se dostanete zpět na začátek. To je praktické. Nemůžete vpodstatě měnit pořadí jednotlivých bloků nebo množství informací na stránce, ale můžete měnit položky v „seznamu aplikací“. Stačí dlouze podržet tlačítko „ok“ na dálkovém ovladači a dostanete se do režimu, kde lze snadno změnit pořadí nebo třeba odinstalovat aplikaci.

Stejně jako loni je součástí systému funkce pro sledování sportovních výsledků (to je právě zmiňovaný sport alert). Jednoduše nastavíte který tým chcete sledovat a dostáváte o něm info. Trochu omezující je, že nabídka týmů, respektive lig je relativně omezená. Celkově jsem se stabilitou a rychlostí webOS 6 spokojený, a to i přesto, že v rychlosti je to trochu krok zpět (oproti předchozím verzím). Přehrávač video souborů přehraje všechny potřebné soubory, ale zaznamenal jsem jednu nepříjemnou drobnost. Při přehrávání filmu uloženého ve formátu mkv, který u sebe obsahuje i titulky. Přestože jsem se je snažil vypnout, pořád se zobrazovaly. Další nepříjemnou zprávou je fakt, že LG A1 nemá dvojitý tuner. To znamená, že můžete případně nahrávat jen ten pořad, který sledujete.

U dálkového ovladače došlo k drobné změně. Nově má o něco delší tělo, což je důsledkem nových tlačítek pro přímé spuštění hlavních streamovacích služeb typu Netflix nebo Disney+. Dálkové ovládání typu magic remote chce chvíli cviku, ale jak se s ním sžijete jde o nejrychlejší ovládání televizoru, které jsem zažil. Pro ty co ho znají se nic nemění, princip je pořád stejný. Pro ty kteří se s ním dosud nesetkali, vysvětlím v rychlosti princip. Na obrazovce televizoru vidíte kurz (podobně jako u počítačové myši), jen ho ovládáte pohybem ovladače v ruce (stejně jako třeba u laserového ukazovátka). Na závěr ještě doplním, že dálkové ovládání stejné jako u C1. Stejně tak systém a jeho rychlost je stejná jako u vyšší řady C1.

Pár tipů na závěr:

Opakování mačkáním “mute” (vypnutí zvuku, ikonka přeškrtnutého reproduktoru) se dostanete do “tajného menu”. V něm můžete například vypnout zobrazení LG loga při každém vypnutí televizoru nebo co máte vidět za obraz když tv nemá signál.

Ke klávese můžete nastavit zkratku pro rychlé spuštění aplikace – např. Youtube. Abyste to mohli udělat, spusťte požadovanou aplikaci, poté držte chvíli tlačítko “0”. Poté můžete nastavit rychlé spuštění pro klávesy 1-8 (minulé roky to šlo pro tlačítka v rozsahu 1-9). Vlastní spuštění namapované aplikace pak probíhá tak, že danou klávesu podržíte po dobu pár sekund.

LG má poměrně dobře vyřešenou nápovědu. Když jste například v menu pro nastavení zvuku, vidíte nad ním ikonu otazníku. Když ji stisknete, dostanete informace o jednotlivých položkách v menu. Dejte si však pozor na jednu věc (týká se zejména levnějších modelů). Tato nápověda je obecná, to znamená že platí pro všechny LG tv. A to znamená, že může uvádět i možnosti v menu, které vaše tv prostě nemá.

Zvuk

Audio je klasika co známe u všech „levných“ televizí. To znamená 20 W výkonu, 2.0 repro a tenké tělo televizoru, které žádný hutný zvuk nedovolí. Pro dialogy dostatečné, jsou čisté a zřetelné. Kdo od audia očekává víc, musí to řešit pomocí externího repra nebo soundbaru. Z pohledu zvuku je rozdíl mezi LG A1 a polovinu stojícím Samsungem AU7172 zanedbatelný. Za připomenutí stojí i fakt, že LG od loňského roku nepodporuje (stejně jako Samsung) zvuk ve formátu DTS. Pokud je to pro vás důležité, doporučuji podívat se v nabídce Sony nebo Panasonicu.

Alternativy

Hlavní konkurence je jako obvykle nabídka vlastní značky. Nikdo z ostatních výrobců takto levný a výbavou osekaný OLED nemá. Alternativa je teoreticky i nějaká střední LCD třída typu Samsung Q70A nebo Sony X90J, ale v praxi si nemyslím že se mezi nimi bude rozhodovat větší množství kupců. LCD a OLED mají z principu odlišné výhody, a zatímco A1 nabídne skvělou černou a pozorovací úhly, tak jí LCD konkurence roznese v maximálním jasu. Opět tedy hodně záleží na tom co a kdy chcete sledovat. Nelze jednoznačně říct, že jedna tv je nejlepší pro veškeré využití.

LG B1

Lepší pohyb díky 100 Hz a možnosti BFI, k tomu HDMI 2.1 a lepší zvuk. To jsou hlavní důvody proč si připlatit za B1. Obrazový procesor i většina výbavy je stejná. Takže opět jde primárně o cenu. Za situace kdy bude 3 – 4 tisíce dražší než A1, tak nákup A1 nedává smysl. Pokud se LG povede s cenou A1 dobře pracovat, může si svoje kupce najít.

LG C1

V čem je rozdíl? Je to podobné jako u předchozí B1. Tj. lepší obrazový procesor, 100 Hz panel, Black Frame Insertion (BFI) a výrazně horší audio u A1. Většina ostatní výbavy zůstává stejná. Ono je to vlastně zmíněno už několikrát. Aby A1 měla šanci na úspěch (zejména v rámci konkurence z vlastních řad), tak musí být výrazně levnější než B1 nebo C1. A slovem výrazně myslím alespoň o šest tisíc korun. Jinak mi bude vždy dávat smysl si trochu připlatit a získat full 100 Hz panel, vyšší jas a o trochu lepší zpracování obrazu (lepší procesor). A v neposlední řadě i lepší použitelnost u HDR. Jas má C1 skoro o polovinu vyšší. Z pohledu hráče pak může být hřebíčkem do rakve chybějící VRR (potažmo FreeSync a G-Sync) – respektive chybějící podpora HDMI 2.1. Přesto je pořád A1 velmi povedený televizor. Pokrytí barevného spektra je na stejné úrovni jako u C1. De facto stejné info platí i pro loňský CX, který se v tuto chvíli prodává levněji než LG A1.

Doporučené nastavení obrazu

Každý televizor (i ze stejné modelové řady) je jiný a proto to berte jako inspiraci při vlastním lazení (toto nastavení je určeno pro sledování filmů), nikoliv jako pevně danné hodnoty, které platí pro každou LG CX.

 • Obraz -> Select Mode -> Kino / FILMMAKER MODE (dle preferencí)
 • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Jas -> Jas OLED pixelů > 75  (zde nastavujeme fyzické světlo vydávané OLED panelem)
 • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Jas -> Jas obrazovky > 50  (zde nastavujeme digitální nastavení černé barvy)
 • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Jas -> Kontrast > 55
 • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Pokročilá nastavení -> Čistota -> Ostrost > 0
 • Obraz -> Nastavení režimu obrazu -> Pokročilá nastavení -> Barva >45
 • Obecné -> Služba AI -> Obraz AI > zapnuto
 • Podpora -> Úspora energie > vypnuto
 • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Jas -> Automatický dynamický kontrast > vypnuto
 • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Jas -> Mapování barevných tónů HDR > vypnuto (můžete zkusit i zapnout. Ve vypnutém stavu bude mít obraz bohatší detaily, v zapnutém budou světlé scény jasnější)
 • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Čistota -> Super rozlišení > vypnuto (uměle zostřuje video, za cenu ztráty detailů. Má cenu zapínat jen v případě nekvalitního zdroje videa)
 • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Jas -> Maximální jas > vypnuto
 • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Barva -> Hloubka barev – 50 (znamená jak moc chcete saturované barvy. Vyšší hodnoty více saturované, menší méně saturované)
 • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Čistota -> Redukce šumu > nízká (pokud občas sledujete video v nižší kvalitě) 
 • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Čistota -> Redukce šumu MPEG > nízká  (pokud občas sledujete video v nižší kvalitě) 

Podporované typy souborů

VideoAudio
.asf.mp3
.wmv.wav
.avi.ogg
.m4v.wma
.mp4.flac
.mov
.3gp
.3g2
.mkv
.ts
.trp
.tp
.mts
.mpg
.mpeg
.dat
.vob

Srovnání parametrů LG OLED 2021

A1B1C1G1Z1
Dostupné velikosti48, 55, 65, 7755, 65, 7748, 55, 65, 77, 8355, 65, 7777, 88
Rozlišení4K (3 840 x 2 160)4K (3 840 x 2 160)4K (3 840 x 2 160)4K (3 840 x 2 160)8K (7 680 × 4 320)
Barevná hloubka10 bitů10 bitů10 bitů10 bitů10 bitů
Typ paneluOLEDOLEDOLEDOLEDOLED
Typ podsvícení
Local DimmingNeNeNeNeNe
Obnovovací frekvence50 Hz100 Hz100 Hz100 Hz100 Hz
Obrazový procesorAlpha 7 Generation 4Alpha 7 Generation 4Alpha 9 Generation 4Alpha 9 Generation 4Alpha 9 Generation 4
HFR (High Frame Rate)NeAnoAnoAnoAno
VRR (Variable Refresh Rate)NeAnoAnoAnoAno
FreeSyncNeAnoAnoAnoAno
G-SyncNeAnoAnoAnoAno
ALLM (Auto Low Latency Mode)AnoAnoAnoAnoAno
Sluchátkový výstupAnoAnoAnoAnoAno
HDMI3 (2.0)4 (2x HDMI 2.1 a 2x  HDMI 2.0)4 (4x HDMI 2.1)4 (4x HDMI 2.1)4 (4x HDMI 2.1)
USB23333
Nahrávání TV vysíláníAnoAnoAnoAnoAno
BluetoothAno (5.0)Ano (5.0)Ano (5.0)Ano (5.0)Ano (5.0)
Apple AirPlay 2AnoAnoAnoAnoAno
Dolby AtmosAnoAnoAnoAnoAno
eARCAnoAnoAnoAnoAno
ARCAnoAnoAnoAnoAno
Podpora bezdrátových reproduktorů WiSANeNeAnoAnoAno
Výkon20 W40 W40 W60 W80 W
Systém reproduktorů2.02.22.2 4.24.2
HbbTVAnoAnoAnoAnoAno
TunerDVB-T2CS2DVB-T2CS2DVB-T2CS2DVB-T2CS2DVB-T2CS2
Zjistit cenu

Podívejte se na kompletní recenze OLED televizorů.

Časté dotazy

Jakě je hodnocení televize LG OLED A1? 86%

Moje hodnocení je trochu rozpolcené. Na jednu stranu se jedná o velmi povedenou televizi, ale na druhou stranu existují její lepší verze (B1 a C1), které jsou jen o málo dražší a přitom lepší. A to neberu v potaz dosud se prodávající loňských modelů BX a CX, které nabízejí ještě lepší poměr ceny a získané hodnoty. Nicméně je tu ještě pohled, ve kterém si troufnu odhadovat situaci za půl roku… Více zjistíte v recenzi.

Recenze: Plusy a Mínusy

 • PLUSY: skvělá černá, kvalitní zpracování, výtečné barvy, při správné ceně může být dostupná i pro zákazníky, pro které byl OLED dosud moc drahý
 • MÍNUSY: 50 Hz panel, nižší jas, nemá HDMI 2.1, čekal bych větší cenový rozdíl vůči B1 / C1, ale to se může časem napravit

Více zjistíte v recenzi.

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

8.6 Total Score
Zkušenosti s LG OLED A1

Moje hodnocení je trochu rozpolcené. Na jednu stranu se jedná o velmi povedenou televizi, ale na druhou stranu existují její lepší verze (B1 a C1), které jsou jen o málo dražší a přitom lepší. A to neberu v potaz dosud se prodávající loňských modelů BX a CX, které nabízejí ještě lepší poměr ceny a získané hodnoty. Nicméně je tu ještě pohled, ve kterém si troufnu odhadovat situaci za půl roku. BX ani CX už koupit nejspíš nepůjdou a zároveň cena A1 spadne na zajímavou hranici, ideálně pod 20 000 Kč. Pak si dovedu představit, že může jít o velmi lákavou možnost pro diváky vybírající tv v rozmezí mezi 15 - 20 000 Kč. Pro ty, kteří mají štědřejší rozpočet bude C1 (B1) vždy lepší volbou. Ale za rozumnou cenu si A1 své kupce najde a pomůže dalšímu rozšíření OLED technologie. A to je moc dobře, protože obraz má skutečně výborný.

Kontrast
10
Pozorovací úhly
8
Barvy
9
Konstrukce
8.5
Dynamické scény
7.5
Funkce a výbava Smart tv
8
PLUSY
 • skvělá černá
 • kvalitní zpracování
 • výtečné barvy
 • při správné ceně může být dostupná i pro zákazníky, pro které byl OLED dosud moc drahý
MÍNUSY
 • 50 Hz panel
 • nižší jas
 • nemá HDMI 2.1
 • čekal bych větší cenový rozdíl vůči B1 / C1, ale to se může časem napravit
Přidejte váš dotaz nebo recenzi  |  Hodnocení lidí

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

21 Comments
Všechny Nejpřínosnější Nejlepší hodnocení Nejhorší hodnocení Přidejte váš dotaz nebo recenzi
 1. Dobrý den,
  Chtěl bych se zeptat, zda je možno nějakým způsobem (servisní menu; speciálním „servisním“ dálkovým ovládačem) nastavit podkladovou barvu menu/barvu písma, nebo zvětšení písma (menu/OSD) ?? Oproti předchozí verze webOS je totiž nově menu na šedém podkladu s černým písmem (což pro osoby s horším zrakem je celkek problém)

  • Dobrý den,

   není to přesně co hledáte, ale jediná možnost co mě napadá je:

   podívat se v Nastavení do záložky Dostupnost a zkusit aktivovat položku „Stupně šedé“ popřípadě „Invertovat barvy“. Najdete to v Nastavení – Všechna nastavení – záložka Obecné – Dostupnost. Snad to aspoň trochu pomůže.

 2. Dobry den, je nejake omezeni na velikost USB uloziste, bude si LG OLED65A1 rozumet s 1T pameti, nebo tam je nejake omezeni?
  -Vladimir

  • Dobrý den,

   ač by si tv teoreticky měly poradit až s 16 TB, tak většina výrobců (včetně LG) doporučuje max 2 TB. Mám praktickou zkušenost s několika disky této velikosti a vše byly načteny bez komplikací. U vyšších kapacit je teoretické riziko problému, ale s 1 TB komplikace nečekám.

 3. Dobrý den,

  mal by som dotaz neviem sa rozhodnut co vybrat. Rozhodujem sa medzi tymto Lg oled 65A1 a Samsung QE65Q80A. Co by podla vas bola lepsia volba na bezne pouzivanie TV 40%,netflix 30%,Hry 30%. Lg v cene okolo 1000€ a samsung 900€?

  • Dobrý den,

   z této dvojice bych (navzdory 50 Hz panelu) doporučil LG A1. Kvalitou obrazu je výrazně lepší než Samsung Q80A.

 4. Dobrý den,
  dva dni (od 11.11.2021) mám nový LG OLED48A13. Pri nastavovaní Obrazu sa ide ďalej na Vyberte Režim, a potom Starostlivosť OLED, kde je možnosť vybrať Režim Eco alebo Režim Comfort. Ja som vybral Režim Comfort. Keďže sa mi zdali farby obrazu dosť sýte, chcel som si zmeniť Režim na Eco.
  A tu došlo k nemožnosti nastavenia mojej voľby. Systém mi oznámil, že: Ak je v ponuke vybratý špecifický režim, táto funkcia už nebude k dispozícii. A ďalšie oznámenie, že: Vybratá položka je momentálne deaktivovaná a nedá sa už k nej pristupovať.
  Moja otázka znie, ako sa to dá zmeniť ? Je tu nejaká možnosť ? Alebo TV mám vrátiť ?

  • Dobrý den,

   konkrétně si to menu už nevybavuji, ale minimálně můžete tv resetovat do továrního nastavení. Určitě by nemělo být nutné tv vracet. Mělo by to být něco ve stylu: Menu- Nastavení- Tovární nastavení.

   • Dnes sa mi to podarilo. Nemusel som ani resetovať TV – možno aj celkové vypnutie TV včera večer stačilo na to, aby mi dnes umožnilo dostať sa na momentálny stav (Comfort) a tam navoliť požadovaný stav Eco. Stroj (TV LG OLED48A13) je dosť múdry na to, aby bolo možné vykonať túto zmenu. Ďakujem za Vašu pomoc.

   • Ďakujem za radu. Vyskúšam.

 5. Myslím spíš DVD nebo Bluray nebo něco v mkv, mp4, v nižších rozlišeních, 480, 720 apod. TV vysílání už mě absolutně nezajímá. Konkrétně – mám Sony XG9005, kde je X1 Extreme. Z hlediska upscalingu tedy jakákoliv jiná TV, třeba právě LG s Alpha 9/7 nebude postřehnutelný rozdíl, nebo spíše nepatrně k horšímu?

  • Dobrý den,

   máte jeden z nejlepších současných obrazových procesorů. Z pohledu upscallingu si pořízením LG s Alpha 9 nijak nepomůžete. Letošní edice nových procesorů od Sony je ještě lepší, ale opět jde spíše o drobné zlepšení. Výraznější rozdíl je když srovnáte obrazové procesory co jsou od sebe alespoň 4 roky. V této oblasti není meziroční pokrok nijak dramatický.

   • OK, díky moc. Tak ještě počkám a někdy v budoucnu OLED s X1 Ultimate. I když se musím přiznat, že ten Android mi občas neskutečně pije krev, hlavně když je TV prostě černá a nereaguje vůbec na nic.

    • Covybrat.cz 06/08/2021 at 17:35

     Aha, to je o něco častěji než bych čekal, ale jde s tím žít. Máte pravdu, že LG nebo Samsung jsou z pohledu stability dále, zaseknutí je tam vyloženě náhodné. Na druhou stranu nemají tak bohaté možnosti jako AndroidTV. Každý z těch systémů má svoje výhody.

    • Jak říkám, není to denní chleba, jednou za 2,3 měsíce, takže to neřeším. Ale prostě Samsung nebo LG (měl jsem spoustu, něco pořád mám a třeba teď píšu na PC, kde mám stoletý Samsung UE32EH5300 jako monitor – denně v provozu) – nepamatuju problém podobného druhu.

    • Covybrat.cz 06/08/2021 at 16:27

     To je opravdu nestandardní chování. Máte updatováno na poslední verzi Androidu? Ještě mě napadá případně vrátit tv do továrního nastavení a zkusit ji chvíli v něm. Reklamace je za takové situace nepříjemná a šance na úspěch malá.

    • Z nějakého důvodu není u vašeho posledního příspěvku „odpovědět“, tak to snad najdete. Proč a kdy ta TV blbne právě nevím, zdá se, že to je čistě nahodile a hlavně pak jako co s tím, vytáhnout ze zásuvky a ještě mačkat tlačítko??? co to sakra je? TV je kompletně tuhá a nereaguje prostě na nic. Na obrazovce prostě dokonalý temno. Není to úplně často, ale když si člověk konečně sedne ve 22 hodin k TV, že si pustí dobrou noc Červenýho Trpaslíka nebo tak něco a ten šmejd si vzpomene, že bude stávkovat, tak mám chuť to vyhodit z okna a koupit za 10 litrů nějakej Samsung (měl jsem jich už několik) nebo LG a nazdar.

    • Covybrat.cz 06/08/2021 at 14:57

     Dobrý den,

     můžu se zeptat za jakých okolností se vám AndroidTV seká? Sám jednu používám už pár let a musím říct, že proti situaci cca 4-5 let dozadu se zaseknutí dočkám, tak jednou dvakrát do roka. A jen, ať to chápete správně – jak jsem psal tak v upscallingu není mezi značkami zásadní rozdíl. Osobně mi přijde při rozhodování důležitější právě operační systém, nebo cena.

 6. Já bych měl obecný dotaz na téma upscaling. Pozoroval jste v tomto ohledu u lepších TV nějaké rozdíly, které by se daly vůbec zaznamenat? Jako jestli má TV Sony X1 Extreme nebo Ultimate, LG Alpha9 gen3 nebo Alpha7 gen4 atd.? Dá se poznat nějaký rozdíl, pokud ano, která TV má nejlepší upscaling vůbec?

  • Dobrý den,

   máte na mysli upscalling u běžného tv vysílání? Tam si dovolím tvrdit, že rozdíl je skoro zanedbatelný. Ne že by nebyl poznat, když máte tv vedle sebe, ale není to rozhodně tak, že by vyšší řada procesoru byla o 20 % lepší. Osobně mi přijde že z pohledu upscallingu jsou si velké značky hodně blízko, ale kdybych měl určit těsného vítěze, tak za mě Sony.

  Přidejte váš dotaz nebo recenzi

  Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

  Covybrat.cz
  Logo