Recenze televizoru LG OLED B1 (OLED55B1, OLED65B1 a OLED77B1)

Donedávna byl OLED od LG třídy B tím nejdostupnějším na trhu. To se letos změnilo s příchodem třídy A. Nejzajímavější co se nabízí je právě srovnání řady A a B, včetně srovnání s loňským modelem řadou BX. Sám jsem zvědavý, jak moc se letošní B1 a loňská BX od sebe liší.

Parametry

Rozlišení4K
Obnovovací frekvence100 Hz
Podsvíceníne
HDMI4
Průměrná doba odezvy3 ms
Local dimmingne
Zobrazovací technologieOLED
Typ paneluOLED
Podpora HDR10ano
Podpora HDR10+ne
Podpora Dolby Visionano
Podpora HLGano
Uvedení na trh2021
Barevná hloubka10 bitů
Pokrytí spektra DCI-P398 %
Pokrytí spektra Rec.202075 %
Výška70,6 cm
Šířka122,8 cm
Hloubka4,7 cm
Výška (včetně podstavce)74,4 cm
Šířka (včetně podstavce)122,8 cm
Hloubka (včetně podstavce)24,6 cm
Váha19,9 kg
Odhadovaná spotřeba za 1 000 hodin150 kWh
Duální tv tunerne
Wi-Fi2,4 i 5 Ghz
Síťový vstupano
USB (počet)3
Bluetoothano
Input lag v herním módu13 ms

Vzhled

Na první pohled se od svého předchůdce BX příliš neliší. Společným rysem je masivní stojan, který je umístěn ve střední části televizoru. Bohužel na rozdíl od předchozích let, už není stojan kovový, ale je z plastu. Bohužel nejspíš doby kdy i řada B měla kovový stojan jsou pryč. Proč mi to vadí? Při pohledu z nevhodného úhlu je plastovost stojanu vidět. Není to asi nic zásadního, ale za mě kovový design k dražším modelům prostě patří. Na druhou stranu „levnější“ materiály mohou vést k celkově nižší ceně OLEDu, to zda tomu tak skutečně bude uvidíme. Stejně jako u dražšího modelu, i zde je montáž stojanu extrémně snadná a stačí k ní použít čtyři přiložené šrouby. Ještě doplním, že je poměrně nízký a obrazovka televizoru začíná cca 4 cm nad ním. To prakticky znemožňuje umístění soundbaru přímo před televizor, bez toho aniž by zasahoval do obrazovky.

Kromě drobné výtky k materiálu podstavce nemám vůči zpracování u LG B1 žádné výtky. Je na dobré úrovni. Dálkový ovladač je typu magic remote, konkrétně se jedná o typ MR21GA. Kdo ještě neměl tu čest, tak ho lze přirovnat k laserovému ukazovátku, kdy po obrazovce sledujete kurzor (podobně jako u počítačové myši), který ovládáte pohybem ovladače v ruce. Možná to zní komplikovaně, ale je to skutečně rychlý a efektivní způsob jak ovládat televizor.

Dostáváme se ke konektorové výbavě. Jsou zde čtyři HDMI porty, z toho dva (3. a 4.) ve standardu HDMI 2.1. To je velký rozdíl právě oproti LG A1, která v rámci šetření nákladů HDMI 2.1 nemá. A také společně se s 100 Hz panelem o kterým si řekneme o pár odstavců dále asi největší důvod pro nákup B1 nebo C1. K tomu tři USB porty, síťový konektor, výstup pro sluchátka a optický audio výstup. Přístroj samozřejmě disponuje podporou Wi-Fi i Bluetooth. Část konektorů ústí do strany, zbylé (síťový, anténní, satelitní, sluchátkový a audio a k tomu dva HDMI porty, včetně toho s eARC) ústí dozadu.


Kvalita obrazu

Je pořád na excelentní úrovni a o trochu lepší než u zmiňované LG A1. Obraz je výtečný v SDR i HDR režimu. Pokrytí barevného spektra je na úrovni DCI-P3 je 98 % a 75 % u Rec.2020. Což jsou hodnoty plně srovnatelné s ostatními OLEDy (a platí i pro levnější LG A1), takže zde je vidět že základ (tj. panel) je u všech OLEDů stejný. Je zajímavé, že i když má B1 stejný obrazový procesor (Alpha 7 Gen. 4) jako nedávno hodnocená A1, tak některé scény zobrazují jinak – a bohužel ne vždy tak, že na B1 jsou lepší.

Typicky scéna z Harryho Pottera (Harry Potter a relikvie smrti), kdy smrtijedi útočí na Bradavice. Jedná se o velmi náročnou scénu, která se odehrává celá ve tmě a přitom je tam dost světelných efektů z kouzelnických hůlek. A právě v této scéně byly detaily u B1 kupodivu méně ostré a jasné než u A1. Není to extrémně znatelný rozdíl, ale při srovnání srovnatelný je. Na druhou stranu, v jiných scénách měla zase navrch B1. V tomto ohledu je to za mě mezi nejlevnějším OLEDem a jeho „lepší“ variantou vyrovnaná bitva.

Jak nejspíš víte, tak jedna z oblastí kde řada B zaostává za dražší konkurencí je maximální jas. U LG B1 se pohybuje okolo 550 nitů. To je o 10 % více než u A1 (500 nitů), ale méně než u C1 (ta má lehce před 600 nitů). Hierarchie v rámci značky je zda jasně patrná. Pochopitelně platí, že čím více, tím lépe. Na druhou stranu je pro hlavní využití OLED (večerní sledování) dostatečný i jas u LG A1. Samozřejmě u HDR nebo sledování za jasného dne je handicap nižšího jasu patrný více. Zejména u tmavých scén je patrná ztráta detailů. Pořád platí, že pokud je většina vašeho využití televizoru během dne a v jasné místnosti, zvažte pořízení LCD (ať už QLED od Samsungu nebo něco z produkce Sony), které mají výrazně vyšší jas a jsou za této situace vhodnější.

Kde B1 převyšuje schopnosti A1 znatelným způsobem je ztvárnění pohybu. Je to přirozené, protože B1 má na rozdíl od A1 100 Hz panel. Ačkoliv je pohyb u LG A1 překvapivě dobrý (na 50 Hz panel), tak na B1 nemá. U B1 najdete i BFI (Black Frame Insertion), která pomáhá zlepšit vnímání pohybu a menu ji najdete pod názvem “Oled Motion Pro”. Na druhou stranu je vedlejším efektem lehká ztráta jasu (což je přirozené, když do obrazu vkládáte černý snímek) a jak dobře víte, jsou situace kdy je B1 s jasem už sama o sobě na štíru. Proto pracujte s touto funkcí s rozmyslem.

Kromě sledování filmů je tato televize jako stvořená pro hráče. Bleskurychlá odezva, výtečné barvy, 100 Hz panel a podpora VRR a FreeSync (a G-Sync) jí dává poměrně unikátní postavení na trhu. Podobnou výbavou se mohou pyšnit tv z nabídky Samsungu, ale ty nemají OLED panel, ale „jen“ vylepšené LCD v podobě QLED panelu. V kontextu hráčů ještě doporučím vyhnout se dlouhodobému statickému obrazu, který pro OLED představuje teoretické riziko vypálení obrazu o kterém se ještě zmíním v závěru této sekce.

Pozorovací úhly jsou jako obvykle silnou zbraní OLED panelu a i při pohledu z ostřejšího úhlu je obraz pořád věrný a s minimálním zkreslením. Pokud při sledování tv nesedíte často přímo proti obrazovce, tak je OLED (nebo dražší LCD s vylepšenými pozorovacími úhly) ta správná volba.

Přijde mi spravedlivé upozornit na fakt, že u OLED televizorů teoreticky hrozí riziko vypálení obrazu. Schválně píši teoreticky, protože jsem se s žádným případem za poslední 3 roky nesetkal ani o něm neslyšel. A výrobci udělali pro minimalizaci tohoto rizika hodně. Na druhou stranu stále platí (i když s minimální pravděpodobností), že se to stát může. Pokud tedy plánujete kupovat televizor na hodně dlouhou dobu – za mě 10 let a více, tak bych při nákupu zvážil i tento aspekt.

Systém

Novinkou je také nová verze operačního systému webOS, tentokráte ve verzi 6.0. Samo LG ji označuje jako největší změnu od uvedení systému v roce 2014. Hlavní změna je ve vzhledu základní obrazovky. Za poslední rok mám pocit, že všechny operační systémy u televizorů konvergují ke stejnému vzhledu. Asi je to nevyhnutelné a výsledek uživatelského testování a vzájemné inspirace všech značek. Osobně se mi více líbí různorodost a možnost výběru. Další novinkou je “sponzorovaný obsah”. Z pohledu LG tento krok chápu, díky množství svých televizorů mu to poskytuje hodně zobrazení reklamy uživatelům a tedy i hodně peněz. Možná i to je důvod, proč je tento update dostupný i pro některé starší modely – což není až tak obvyklé. V rámci nové verze operačního systému došlo i ke změně (umístění) některých nastavení obrazu. Pokud jste měli předchozí verze webOS budete některé položky menu chvíli hledat.

Od uvedení systému webOS se jedná asi o největší změnu z pohledu uživatele. Dříve systém fungoval na principu spodního řádku, z kterého se rozbalovali jednotlivé možnosti programů a nastavení. Nyní je to přechod k využití celé obrazovky. Velmi se podobá AndroidTV, respektive jeho nové verzi nazvané GoogleTV. Co mě u LG dlouhodobě trochu mrzí, je že neposkytuje nové verze operačního systému pro starší modely. Ale abych LG nekřivdil, tak důležitá vylepšení, které se týkají obrazu či funkčnosti hardwaru dodává i pro starší modely.

WebOS jsem měl dlouho za špičku mezi operačními systémy u televizorů. Po letošním updatu o tom začínám pochybovat. Nový systém je pomalejší, uživatelsky méně přívětivý a celkově mi přijde jako krok (5 let) zpět do minulosti. Nechápejte mě špatně, rozhodně je pořád dobrý. Jen minulá verze byla ještě lepší. Pokud jde o rychlost systému, tak webOS nenačítá důležitá data aplikací při startu televizoru. Výhodou je rychlý start systému, nevýhodou že po prvním startu systému vnímáte že spuštění aplikací chvilku trvá. Není to žádná strašná doba, ale znát to je. Po druhém spuštění aplikace (bez vypnutí televizoru) je spuštění rychlé. V minulosti mělo webOS v rychlosti startu systému primát. S novou objemnější verzí menu už tak rychlé není.

Menu nově zabírá celou obrazovku a obsahuje opravdu spoustu informací. Po prvním spuštění jeden velký blok tvoří dlaždice s počasím, pak „reklama“ na interní nastavení televizoru (např. sport alert o kterém si ještě řekneme). V dalším řádku naleznete „trendy“ filmy a seriály z vámi využívaných služeb. Pod nimi seznam aplikací a ještě pod nimi (to už musíte scrollovat) je seznam vstupů. Dále následují seznamy oblíbených pořadů na jednotlivých zdrojích (Apple TV, tv stanice, Netflix, HBO Go….). Když dojdete do konce seznamu, je poslední položkou menu ikona po jejímž stisknutí se dostanete zpět na začátek. To je praktické. Nemůžete vpodstatě měnit pořadí jednotlivých bloků nebo množství informací na stránce, ale můžete měnit položky v „seznamu aplikací“. Stačí dlouze podržet tlačítko „ok“ na dálkovém ovladači a dostanete se do režimu, kde lze snadno změnit pořadí nebo třeba odinstalovat aplikaci.

Stejně jako loni je součástí systému funkce pro sledování sportovních výsledků (to je právě zmiňovaný sport alert). Jednoduše nastavíte který tým chcete sledovat a dostáváte o něm info. Trochu omezující je, že nabídka týmů, respektive lig je relativně omezená. Celkově jsem se stabilitou a rychlostí webOS 6 spokojený, a to i přesto, že v rychlosti je to trochu krok zpět (oproti předchozím verzím). Přehrávač video souborů přehraje všechny potřebné soubory, ale zaznamenal jsem jednu nepříjemnou drobnost. Při přehrávání filmu uloženého ve formátu mkv, který u sebe obsahuje i titulky. Přestože jsem se je snažil vypnout, pořád se zobrazovaly. Další nepříjemnou zprávou je fakt, že LG B1 nemá dvojitý tuner. To znamená, že můžete případně nahrávat jen ten pořad, který sledujete.

U dálkového ovladače došlo k drobné změně. Nově má o něco delší tělo, což je důsledkem nových tlačítek pro přímé spuštění hlavních streamovacích služeb typu Netflix nebo Disney+. Dálkové ovládání typu magic remote chce chvíli cviku, ale jak se s ním sžijete jde o nejrychlejší ovládání televizoru, které jsem zažil. Pro ty co ho znají se nic nemění, princip je pořád stejný. Pro ty kteří se s ním dosud nesetkali, vysvětlím v rychlosti princip. Na obrazovce televizoru vidíte kurz (podobně jako u počítačové myši), jen ho ovládáte pohybem ovladače v ruce (stejně jako třeba u laserového ukazovátka). Na závěr ještě doplním, že dálkové ovládání stejné jako u C1. Stejně tak systém a jeho rychlost je stejná jako u vyšší řady C1.

Pár tipů na závěr:

Opakování mačkáním “mute” (vypnutí zvuku, ikonka přeškrtnutého reproduktoru) se dostanete do “tajného menu”. V něm můžete například vypnout zobrazení LG loga při každém vypnutí televizoru nebo co máte vidět za obraz když tv nemá signál.

Ke klávese můžete nastavit zkratku pro rychlé spuštění aplikace – např. Youtube. Abyste to mohli udělat, spusťte požadovanou aplikaci, poté držte chvíli tlačítko “0”. Poté můžete nastavit rychlé spuštění pro klávesy 1-8 (minulé roky to šlo pro tlačítka v rozsahu 1-9). Vlastní spuštění namapované aplikace pak probíhá tak, že danou klávesu podržíte po dobu pár sekund.

LG má poměrně dobře vyřešenou nápovědu. Když jste například v menu pro nastavení zvuku, vidíte nad ním ikonu otazníku. Když ji stisknete, dostanete informace o jednotlivých položkách v menu. Dejte si však pozor na jednu věc (týká se zejména levnějších modelů). Tato nápověda je obecná, to znamená že platí pro všechny LG tv. A to znamená, že může uvádět i možnosti v menu, které vaše tv prostě nemá.

Zvuk

Ačkoliv byste možná cekali zvuk stejný jako u LG A1, tak v praxi stejný není. I reproduktory mířící z panelu dolů vypadají lehce odlišně. A zvuk u B1 je lepší. Je to 40 W 2.2, takže lehký nadprůměr. A jako vždy doporučuji přikoupit i levnější soundbar nebo reproduktory, které posunou audio zážitek na vyšší úroveň. Za zmínku stojí i fakt, že LG od loňského roku nepodporuje (stejně jako Samsung) zvuk ve formátu DTS. Pokud je to pro vás důležité, doporučuji podívat se v nabídce Sony nebo Panasonicu.

Alternativy

LG BX

Hned v úvodu musím konstatovat, že se jedná o defacto stejné televizory a pokud bude mít BX nižší cenu, kupoval bych ji. LG B1 má novější obrazový procesor, ale v praxi to není výrazný rozdíl, který vidíte na první pohled. Z pohledu audia je to stejné, novinky v operačním systému také nejsou vyloženým důvodem pro nákup letošní novinky. Zjednodušeně řečeno, dokud se bude BX prodávat a bude levnější než B1, tak nákup B1 nemohu doporučit. Pochopitelně časem cena B1 spadne a BX se přestane prodávat, což bude pro doporučení LG B1 zásadní změna.

LG A1

Letošní novinka a nový “nejlevnější OLEDů. Je mezi nimi jen několik rozdílů, ale za mě jsou poměrně zásadní. Tím první je obnovovací frekvence panelu. LG A1 má 50 Hz, LG B1 má 100 Hz. Tento rozdíl ocení většina diváků sportovních utkání, akčních filmů nebo hráčů her. Dalším rozdílem je vyšší jas u B1. Ten je asi o 10 % vyšší než u A1, ale u HDR obsahu je tento rozdíl znát (i když ani u B1 není jas nijak úžasný). A posledním důležitým rozdílem jsou HDMI 2.1 porty které LG A1 nemá a B1 ano. Tento rozdíl ocení zejména hráči her, ale s ohledem na budoucnost je vždy lepší HDMI 2.1 mít než nemít. Kromě toho má B1 o něco lepší zvuk, ale to zásadní není. Stejně si nejspíš koupíte soundbar nebo připojíte svoje domácí kino. V neposlední řadě bude svoji roli hrát i cena. Za mě nákup A1 dává smysl, kdy máte opravdu omezený rozpočet a současně je A1 o alespoň nějaké čtyři tisíce levnější než B1.

LG CX

Toto je asi největší konkurent LG B1. Proč? Rychlá odpověď je, že je levnější a lepší. Takže kupujte dokud to jde, LG CX časem z trhu zmizí a plně ji nahradí novější model, který bude (minimálně zpočátku) dražší. A co CX přináší navíc oproti B1? Zásadní rozdíly jsou dva. Za prvé má CX vyšší jas. A každá trocha maximálního jasu navíc je u OLED panelu znát, protože jas je jedna z jeho slabostí. Druhý rozdíl je lepší obrazový procesor (vyšší řada), která je vyhrazena právě řadě C. A když k tomu přidáte nižší cenu, kterou CX aktuálně má (cca 24 000 vs 26 000 Kč), tak je to naprosto jednoznačná volba.

LG C1

Bude to velmi podobné jako předchozí srovnání. I nová C1 má vyšší jas jako B1 (i když ne o tolik jako CX) a rovněž i ona má lepší obrazový procesor. Tak kde je háček? Tím je cena. Zatímco C1 se prodává, za zhruba 33 000 Kč, tak B1 můžete mít za 26 000 Kč. A to je moc vysoký rozdíl (a to vůbec nemluvím o tom, že za současné situace je ultimátní volbou LG CX za 24 000 Kč). Osobně mi přijde rozumný příplatek za C1 na úrovni 3 000 Kč oproti B1. Pochopitelně pokud máte dostatečný rozpočet, nebo peníze neřešíte, tak si kupte C1. Pokud chcete ideální poměr ceny a užitné hodnoty, tak berte (když si představím, že už se neprodává CX) B1.

Doporučené nastavení obrazu

Každý televizor (i ze stejné modelové řady) je jiný a proto to berte jako inspiraci při vlastním lazení (toto nastavení je určeno pro sledování filmů), nikoliv jako pevně danné hodnoty, které platí pro každou LG CX.

 • Obraz -> Select Mode -> Kino / FILMMAKER MODE (dle preferencí)
 • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Jas -> Jas OLED pixelů > 75  (zde nastavujeme fyzické světlo vydávané OLED panelem)
 • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Jas -> Jas obrazovky > 50  (zde nastavujeme digitální nastavení černé barvy)
 • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Jas -> Kontrast > 60
 • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Pokročilá nastavení -> Čistota -> Ostrost > 5
 • Obraz -> Nastavení režimu obrazu -> Pokročilá nastavení -> Barva >45
 • Obecné -> Služba AI -> Obraz AI > zapnuto
 • Podpora -> Úspora energie > vypnuto
 • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Jas -> Automatický dynamický kontrast > vypnuto
 • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Jas -> Mapování barevných tónů HDR > vypnuto (můžete zkusit i zapnout. Ve vypnutém stavu bude mít obraz bohatší detaily, v zapnutém budou světlé scény jasnější)
 • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Čistota -> Super rozlišení > vypnuto (uměle zostřuje video, za cenu ztráty detailů. Má cenu zapínat jen v případě nekvalitního zdroje videa)
 • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Jas -> Maximální jas > vypnuto
 • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Barva -> Hloubka barev – 50 (znamená jak moc chcete saturované barvy. Vyšší hodnoty více saturované, menší méně saturované)
 • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Čistota -> Redukce šumu > nízká (pokud občas sledujete video v nižší kvalitě) 
 • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Čistota -> Redukce šumu MPEG > nízká  (pokud občas sledujete video v nižší kvalitě) 

Podporované typy souborů

VideoAudio
.asf.mp3
.wmv.wav
.avi.ogg
.m4v.wma
.mp4.flac
.mov
.3gp
.3g2
.mkv
.ts
.trp
.tp
.mts
.mpg
.mpeg
.dat
.vob

Srovnání parametrů LG OLED 2021

A1B1C1G1Z1
Dostupné velikosti48, 55, 65, 7755, 65, 7748, 55, 65, 77, 8355, 65, 7777, 88
Rozlišení4K (3 840 x 2 160)4K (3 840 x 2 160)4K (3 840 x 2 160)4K (3 840 x 2 160)8K (7 680 × 4 320)
Barevná hloubka10 bitů10 bitů10 bitů10 bitů10 bitů
Typ paneluOLEDOLEDOLEDOLEDOLED
Typ podsvícení
Local DimmingNeNeNeNeNe
Obnovovací frekvence50 Hz100 Hz100 Hz100 Hz100 Hz
Obrazový procesorAlpha 7 Generation 4Alpha 7 Generation 4Alpha 9 Generation 4Alpha 9 Generation 4Alpha 9 Generation 4
HFR (High Frame Rate)NeAnoAnoAnoAno
VRR (Variable Refresh Rate)NeAnoAnoAnoAno
FreeSyncNeAnoAnoAnoAno
G-SyncNeAnoAnoAnoAno
ALLM (Auto Low Latency Mode)AnoAnoAnoAnoAno
Sluchátkový výstupAnoAnoAnoAnoAno
HDMI3 (2.0)4 (2x HDMI 2.1 a 2x  HDMI 2.0)4 (4x HDMI 2.1)4 (4x HDMI 2.1)4 (4x HDMI 2.1)
USB23333
Nahrávání TV vysíláníAnoAnoAnoAnoAno
BluetoothAno (5.0)Ano (5.0)Ano (5.0)Ano (5.0)Ano (5.0)
Apple AirPlay 2AnoAnoAnoAnoAno
Dolby AtmosAnoAnoAnoAnoAno
eARCAnoAnoAnoAnoAno
ARCAnoAnoAnoAnoAno
Podpora bezdrátových reproduktorů WiSANeNeAnoAnoAno
Výkon20 W40 W40 W60 W80 W
Systém reproduktorů2.02.22.2 4.24.2
HbbTVAnoAnoAnoAnoAno
TunerDVB-T2CS2DVB-T2CS2DVB-T2CS2DVB-T2CS2DVB-T2CS2
Zjistit cenu

Podívejte se na kompletní recenze QLED televizorů.

Časté dotazy

Jaké je hodnocení televize LG OLED B1? 87%

Kdo chce levný OLED, tak kromě LG mnoho možností nemá. A LG nám letos zkomplikovalo výběr zařazením levnější řady “A1” do nabídky. Takže vyplatí se kupovat LG B1? Za mě rozhodně ano (tedy pokud jeho cena nebude výrazně vyšší než u A1), protože kromě vyššího jasu a 100 Hz panelu, přináší navíc podporu HDMI 2.1 … Více zjistíte v recenzi.

Recenze: Plusy a Mínusy

 • PLUSY: 100 Hz panel, Skvělá černá, Podpora HDMI 2.1, Lepší zvuk než LG A1
 • MÍNUSY: Trochu nižší jas oproti “běžným” OLEDům, Větší použítí plastu oproti LG C1, Škoda že není k dispozici i 48 palcová varianta

Více zjistíte v recenzi.

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

8.7 Total Score
Zkušenosti s LG OLED B1

Kdo chce levný OLED, tak kromě LG mnoho možností nemá. A LG nám letos zkomplikovalo výběr zařazením levnější řady “A1” do nabídky. Takže vyplatí se kupovat LG B1? Za mě rozhodně ano (tedy pokud jeho cena nebude výrazně vyšší než u A1), protože kromě vyššího jasu a 100 Hz panelu, přináší navíc podporu HDMI 2.1 A to už je dostatečný počet důvodů, proč pár tisíc navíc zaplatit. Na rovinu oproti loňské verzi LG BX nepřináší nic zásadního, ale dobrá zpráva je, že se pořád jedná o skvělý televizor.

Kontrast
10
Pozorovací úhly
8
Barvy
9
Konstrukce
8.5
Dynamické scény
8
Funkce a výbava Smart tv
8
PLUSY
 • 100 Hz panel
 • Skvělá černá
 • Podpora HDMI 2.1
 • Lepší zvuk než LG A1
MÍNUSY
 • Trochu nižší jas oproti “běžným” OLEDům
 • Větší použítí plastu oproti LG C1
 • Škoda že není k dispozici i 48 palcová varianta
Přidejte váš dotaz nebo recenzi  |  Hodnocení lidí

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

41 Comments
Všechny Nejpřínosnější Nejlepší hodnocení Nejhorší hodnocení Přidejte váš dotaz nebo recenzi
 1. Dobrý den,
  Předem bych ocenil vaše skvělé recenze.Rád bych si pořídil tv,úhlopříčka 55 – 60. Požadavky od tv jsou min 100Hz,apka o2,v tv poběží hlavně sport,fotbal,hokej a ps4.
  Mezi mé tv favority jsou Lg B1, samsung 80B,85B,Sony 93J.
  Ještě mě zaujal Metz 8500,ale recenze o této tv moc nejsou.
  Prosím o doporučení.
  Děkuji
  S pozdravem
  Petr

  • Dobrý den,

   je to možná příliš přísné, ale k „méně známým“ značkám typu Metz jsem kritický. Pokud by se jednalo o extra malou levnou tv za 5 000 Kč, tak proč ne, ale vy se pohybujete v cenové hladině kde můžete mít výrazně lepší produkt. Pokud nevadí OLED tak B1 (či C1 pokud bude stát jen o trochu víc a vejde se do rozpočtu). Pokud OLED nechcete (strach z vypálení, kupujete tv na 10 let +, atd..) tak Samsung QN85B pokud preferujete jednoduchý a jasný operační systém. Celkově lepší obraz (zejména na filmy) má za mě X93J (ta má i lepší cenu), ale pro vaše využití to bude s kvalitou obrazu u této Sony a Samsungu +- stejné.

 2. Dobrý deň, možno trošku blbý dotaz, ale skúsim. Uvažujem o kúpe tohto televízora. Sledujem v podstate len streamovacie služby (netflix a HBO), občas film z disku. Avšak dosť často cez TV počúvam hudbu (spotify). Tam je dosť často statický obraz. Moja otázka znie: Dá sa na tejto TV napríklad vypnúť obraz a počúvať hudbu ďalej? Či ako sa to rieši aby nedochádzalo k nežiadanému vypaľovaniu pri takomto počúvaní hudby? Či moja obava je zbytočná, keďže statický obraz v takom prípade je pri cca do 45 minút (podľa konkrétneho albumu) a potom ide iný obraz (iný album)?

 3. Dobrý den,
  díky za rychlou odpověď,ještě na doplnění dotazu, jestli mohu, asi bych volila dokonalejší obraz, dívám se na Netflix na PC, protože na současném Tv to nejde, musela bych dokupovat přídavné zařízení a to už můžu mít novou Tv i vzhledem k nižší el. energii. Nyní se nabízí Samsung 55QN85 za cca 23000 kč, LG také trochu slevnily. Nevím, jestli mám ještě počkat na nějakou slevu nebo již žádné extra slevy nebudou. Jsem důchodkyně a nechci zbytečně utrácet, ale zase něco nekvalitního také ne. Moc děkuji za ochotu a příp. radu.

  • Dobrý den,

   ani s jednou nedostanete „nekvalitní“ televizi. U LG B1 dostanete lepší podání černé barvy, u QN85A zase vyšší jas. Z dlouhodobého hlediska myslím, že vám QN85A vydrží o něco déle. OLED bude po deseti letech přeci jen víc unavený než QLED. A to je hlavní důvod proč bych vám za sebe v tomto využití doporučil raději Samsung i když si myslím, že LG bude mít o malý kousek celkově lepší obraz.

 4. Dobrý den, prosila bych o radu, kterou TV si koupit. Mám starého Samsunga 55″, 3 m odstup, dívám se hlavně večer a potřebují ho již vyměnit. Dle Vašich rad a recenzí jsem si vybrala buď Samsung QE55QN85A nebo LG OLED 55B1 (B13,C12) v ceně do 20-30tis. a nebo také 65″.
  Děkuji za brzkou odpověď.

  • Dobrý den,

   obě jsou to výborné televize. Co sledujete nejčastěji? Tv vysílání? Streamovaný obsah na Netflixu nebo podobné službě? Je pro vás důležitější dokonalý obraz, nebo oceníte vyšší jistotu že tv vydrží 10 let? Podle toho bych volil konkrétní model.

 5. Dobrý den,prosím o radu jako vybrat Oled LG.Vase recenze sem četl ale trošku se ztrácím v označení modelů.Libi se mi LG OLED77B13 teď za super cenu 60 000kc.Jaky je rozdíl mezi tímto modelem a LG OLED77C12(11) které jsou dražší modelem LG OLED77B1 Popřípadě jaký by jste mi doporučili,strop mám 60-70tisic(úhlopříčka 75″ a větší ).Prechazim že Samsung Qe75Q70R,je mi jasné že mají oledy menší svítivost ale v ostatních ohledech budu jistě spokojený.Jeste dodám že musí mít HDMI 2.1 kupuji primárně na filmy a PS5.Predem díky moc,děláte skvělou práci ! :-))

 6. Dobrý den, měl bych dotaz ohledně ceny OLEDB1 úhlopříčka 55 momentálně se dá sehnat za 21000 myslíte že cena by mohla jít ještě dolů? Ještě bych chtěl poradit jestli nezvolil větší úhlopříčku 65 na vzdálenost 3m momentálně mám tv 108cm díky za odpověď

  • Dobrý den,

   letos (šílená inflace, navíc teď situace na Ukrajině) se to velmi těžko odhaduje. Osobně bych nečekal, že spadne výrazněji pod 20 000 Kč. A pokud ta tisícovka není kritická, bral bych ji asi rovnou. Na tři metry a když doteď bylo 42 palců, bude 55 dobrá. 65 by byla velikostně ještě vhodnější, ale to už jste s penězi někde jinde. A pak se nabízí otázka zda využijete raději kvalitnější 55ku, nebo horší 65ku. Zvažte sám co sledujete a jak je pro vás důležitý obraz a detaily.

 7. Dobrý den,
  prodavač mi nedoporučil koupi televize LG OLED65B1 z toho důvodu, že u OLED
  dochází k průběžnému vypalování obrazovky (i bez zastavení obrazu – stačí trvalé
  logo TV stanice) a následné ztrátě kvality obrazu – barevnosti, kontrastu atd.
  Vypalování obrazovky prý urychlí a životnost televize ještě více zkrátí hraní her na PS4. Tímto je dána životnost televize na 5-8 roků.
  Na základě tohoto mi doporučil QLED od Samsung. Ale i v tomto případě je uvedena životnost max. sedm roků..
  Při ceně přes 30000 Kč dávám přednost životnosti televize před ultra kvalitním obrazem.
  Sdělte mi prosím Vás zda vyjádření prodavače odpovídá skutečnosti a zda v mém případě
  pro sledování TV pořadů, přehrávání Full HD videa a hraní her na PS4 zvolit LCD, OLED, nebo QLED. Počítám se smartTV, 4K, HDR atd.

  Děkuji za Váš čas a odpověď. Hezký den P.Brejcha

  • Dobrý den,

   pokud Vám jde primárně o dlouho životnost televizoru, tak OLED opravdu není ideální kandidát. První verze (rok 2017-8) trpěly na vypálení výrazně více. U těch novějších jsou podobné případy spíše výjimkou. Přesto je velmi pravděpodobné, že lehká ztráta jasu bude po pěti – šesti letech provozu následovat. S vypalováním to není až tak jednoznačné, tv mají technologie kdy jas loga tlumí atd.. Přesto nikdo nemůže garantovat co bude za sedm nebo deset let. QLED či jiný derivát LCD je v tomto ohledu lepší. Neřekl bych že životnost QLED je sedm let, ale že někdy okolo 7-10 let můžete čekat lehkou degradaci obrazu. Ale rozhodně to není tak, že každý QLED je po deseti letech potřeba vyměnit. Nevím jaký máte rozpočet, ale osobně bych volil nějaký QLED od Samsungu nebo LED od Sony.

 8. Dobrý den, děkuji autorovi této recenze za jeho úsilí. TV LG OLED55B13LA jsem koupil před několika dny a v zásadě jsem s ním spokojený. Proti obrazu nelze namítat z mého pohledu nic, kvalita zvuku je dostačující.
  Překvapila mne jen věc podpory videa .avi, kdy je v článku uvedeno, že soubory přehrává. Mně se však nedaří, TV jen oznámí nepodporovaný formát. Poprosím o info, jestli by TV .avi soubory přehrávat měla, nebo někomu přehrává. Děkuji. Martin

  • Dobrý den,

   napadá mě zkusit stáhnout nějaké běžně dostupné videa v tomto formátu a zkusit. Avi je multimediální kontejner, to znamená že jsou v nem uloženy video a audio stopy v různých formátech. Možná má konkrétní video nějaký nestandardní kodek. LG tv však z pohledu podporovaných typů video formátů patří k tomu lepšímu a s valnou většinou avi souborů si dokáží poradit. Alternativním řešením je přehrát soubor třeba na notebooku a obraz sdílet na televizor.

 9. Dobrý den přemýšlím nad koupí tv lg 65nano92p nebo menší lg 55oled b1 pozorovací vzdálenost 3 metry,převážně přes den klasická tv v hd rozlišení přes internet.seriály atd.chtěly sme velkou televizi ale zaujala mě právě i oled tv.zkusite prosím poradit.děkuji

  • Dobrý den,

   musíte zvážit co je pro vás priorita. OLED má lepší černou a detaily, LCD zase vyšší jas. Ale raději než NANO92, bych raději při podobné ceně doporučil Samsung QE65Q80A. Má lepší obraz.

 10. Dobrý den,
  rozhoduji se mezi koupi LG Oled65 rady A nabo mensi Oled55 ale rady C. Sledujeme HD TV vysílání 60-70% zbytek filmy Netflix,HBO. Pozorovaci vzdalenost ca 2,5m.
  Jakou TV by jste preferoval?
  Raddi větší úhlopříčka zacenu horšího obrazu, nebo naopak?
  Dekuji
  Matin

  • Dobrý den,

   hlavní rozdíl je za mě 50 Hz panel u řady A. Nevím jakou tv jste měli dosud. Pokud 50 Hz a nevadilo, volil bych raději 65 palců. Pokud jste dosud byli zvyklí na 100 Hz, spíše bych to viděl na C. Pokud si nejste jisti jděte se na ně podívat do elektra. Jde primárně o ztvárnění pohybu, nemusíte řešit barvy v přesvětleném prostředí atd..

   • Dobrý den,
    velmi děkuji za odpověď. Nyní máme 50Hz LCD (10 let starý Panasonic 43 palců). Na Oledy jsem se byl podívat a v obraze jsem rozdíl mezi řadou A a C hned neviděl. Až po delším sledování byl rozdíl patrný. Hlavně mě jde ale o to, zdali 65″ obrazovka u A řady nebude již na satelitní či kabelový příjem (skylink) a na pozorovací vzdálenost 2,1-2,5m příliš velký. Jestli za podobné peníze radši nekoupit 55″ řady C a mít konečný výsledek lepší.
    Velmi děkuji
    Martin

    • Covybrat.cz 08/12/2021 at 18:38

     Dobrý den,

     2,5 m je za mě ještě rozumné. 2 m už jsou na hraně. Když o tom tak přemýšlím, a jesti často sledujete ze vzdálenosti bližší 2 metrům než 2,5 metru, tak bych bral 55C1. Oproti 43 palcové televizi je to i tak obří rozdíl. Získáte navíc 100 Hz panel a o něco lepší obraz. Myslím že litovat určitě nebudete.

 11. Dobrý deň, spustí sa mi funkce dolby vision ak prehrávam obsah z USB fash?

  Pri netflixe sa mi spustí automaticky ak je podporovaná obsahom.

  Ďakujem moc

  • Dobrý den,

   ano, funguje to stejně. Pokud video soubor podporuje Dolby Vision, tak se přehraje automaticky.

 12. Dobrý den, která TV podle vás při stejné ceně je lepší oled LG 55 BX , nebo LG 55 B1.Myslím,že na sledování ze Skylinku nebude patrný žádný rozdíl. Pokud myslíte ,že tohle tvrzení není reálné napište mi prosím jaké rozdílu to jsou. Děkuji

  • Dobrý den,

   de facto mezi nimi není rozdíl, kupoval bych tu s lepší cenou.

   • Dobrý den , pořídil jsem si Oled 55 B1 a zajímalo by mě, zda je u tohoto typu možné vypnout infobary, která se objeví při každém novém zapnuti TV. Existuje v nastavení možnost tyto infobary vypnout, aby když zapnu TV z pohotovostního stavu mi naskočila prázdná /čistá/ obrazovka rovnou ze zvoleným programem? U Panasoniku co jsem měl, bylo možné nastavit několik typů obrazovky po zapnutí z pohot.stavu. Mezi tím i zcela čistá obrazovka.

    Děkuji

    • Covybrat.cz 08/12/2021 at 18:40

     Dobrý den,

     to co píšete ohledně nastavení vám velice pravděpodobně o něco prodlouží životnost, na druhé straně trochu „umrtví“ obraz (a zrovna tedy dávat jas na vysokou hodnotu mi nepřijde správné). Pokud tv nesledujete 8 hodin v kuse a beze změny programy tak bych to osobně tolik neřešil. Pokud vám přijde že na obraze rozdíl nepoznáte a chcete mít klid v duši, tak klidně nastavení upravte.

    • Dobrý den,
     ještě bych měl jeden dotaz. Koupil jsem model OLED B1 a u něj bylo toto doporučení- Doporučení pro minimalizaci obrazového otisku
     Pokud televizor sledujete dlouhodobě, stiskněte na dálkovém ovladači tlačítko , přejděte do → [Obraz] → [Select Mode] a nastavte
     režim na [Eco], přejděte do nabídky [Pokročilá nastavení] → [Jas] a nastavte [Jas OLED pixelů] na nižší úroveň. Dále stiskněte na dálkovém
     ovladači tlačítko , přejděte do → [Podpora] → [Spořič obrazovky OLED] a nastavte hodnotu [Upravte jas loga] na [Vysoký].Je to skutečně tak? Děkuji.

     J.JANČÍK

    • Covybrat.cz 04/11/2021 at 20:47

     Dobrý den,

     rád slyším že se podařilo vyřešit a jste spokojený. Ať slouží.

    • Děkuji za vaše informace, hodně mi pomohly a s tím nastavením obrazu na celou plochu byla chyba u mě, měl jsem špatně nastavený setting obrazu. Už je O.K. Ještě jednou vám za vaší snahu a ochotu mi pomoci moc děkuji.

     J.Jančík

    • Covybrat.cz 03/11/2021 at 19:25

     Dobrý den,

     s tímto bohužel nemám žádnou zkušenost. Doporučuji kontaktovat přímo LG – 810 555 810 (pracovní dny: 8:00 – 18:00).

    • Dobrý den, dneska jsem si všiml, že když nastavím zkušební obrazec sat.recevieru , tak je obraz/16:9/ trochu roztáhlý na všechny strany asi tak o pět procent. Projevuje se to tím, že když se objeví menu jsou některé jeho části úplně u okraje, a některá písmenka nejsou vidět, což na předchozí TV nebylo. Oled má poměr stran nastavený v menu na 16:9.Zkoušel jsem různé HDMI vstupy , ale je to stejné. Ani odpojení a tovární nastavení nepomohlo. Nemohlo by to být špatně nastaveno z výroby?

     Děkuji

    • Covybrat.cz 02/11/2021 at 20:50

     Dobrý den,

     žádnou LG teď po ruce nemám, takže jsem dohledal návod jen v angličtině. Ale věřím, že to v českém menu najdete i tak:

     Settings > General > Additional Settings > Home Settings > Home Auto Launch.

 13. Dobrý den, prořídil jsem OLED65B1 a nemohu v nastavení najít funkci, aby TV sloužila jako zobrazovací zařízení. Mám Netflix a podobné aplikace, ale nemám klasickou TV (anténa, kabel a satelit). No a TV mi pořád píše, že není připojena ke kanálům. Vždy musím do menu a zde zvolit jednu z aplikací. Není nějaký trik, jak se zbavit tohoto problému? Díky

  • Dobrý den,

   nevím jestli jde nastavit vyloženě autostart Netflixu či jiné aplikace, ale řešil bych to tak, že bych si oblíbené aplikace přidal pod klávesovou zkratku. Pak stačí jen zmáčknout jedno tlačítko na ovladači a ne chodit do menu a volit danou aplikaci. V článku výše si zkuste zahledat „Ke klávese můžete nastavit zkratku pro rychlé spuštění aplikace“.

 14. Dobrý den,
  pořizujeme si první LG Oled televizi a ve skoro stejné cenové kategorii se nemůžeme rozhodnout mezi: LG OLED55CX, LG OLED55BX, nebo novou LG B1.
  Pro hlavně filmy/seriály, tv program, youtube, Netflix… v obchodě jsme se ptali, jestli je lepší CX vs B1. Prý B1, aniž by vysvětlili pořádný rozdíl. Ale myslíme si, že to bylo z důvodu, že CX neměli na prodejně.

  Děkujem předem za radu.

  • Dobrý den,

   B1 rozhodně nekupujte. Není špatná, ale je v zásadě stejná jako BX, která je levnější. CX je lepší než obě dvě uvedené. Vzhledem k tomu , že cenový rozdíl BX a CX jsou cca dva tisíce, proto doporučuji koupi CX. Oproti B řadě získáte lepší obrazový procesor a vyšší jas.

   • Dobrý den, nemohu se rozhodnout mezi LG OLED77B1 za 71.000 Kč a Sony 85XH9606 za 57.000 Kč. Láká mě velká úhlopříčka (sedím od TV lehce přes 3 metry), ale na druhou stranu zážitek z oled obrazu co jsem viděl v obchodě mi přijde nesrovnatelný. TV sleduji hlavně v noci, takže nižší jas by asi nebyl problém, na druhou stranu žena je zvyklá pouštět si přes den tv jako kulisu, tak není pro oled problém zatížení cca 10h denně? Hlavně váhám, zda upřednostnit velikost nebo kvalitu, cenový rozdíl je pro mě až druhořadý. Případně jak jsou na tom tyto dva televizory s upscalingem z FullHD? Moc děkuji za odpověď

    • Covybrat.cz 17/09/2021 at 15:40

     Dobrý den,

     popsal jste to hezky. OLED má lepší obraz, LCD bude větší a levnější. Za sebe bych to viděl následovně. Na tři metry je velmi slušná i velikost 77 palců, pokud vás netrápí že za OLED budete muset dát cca 15 000 Kč navíc a pokud manželka nebude 10 hodin denně sledovat jednu stanici bez přepínání (bez změny pozice loga), tak bych doporučil OLED. Už jen z toho důvodu, že jste viděl naživo rozdíl mezi OLED a LCD a tak vás zaujal. Pro některé diváky je rozdíl mezi OLED a LCD relativně malý, každý má za sebe ideální obraz nastavený jinak. Z pohledu upscallingu jsou na tom velmi podobně. Až letos Sony utekla o výraznější kousek se svou novou generací obrazového procesoru.

  Přidejte váš dotaz nebo recenzi

  Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

  Covybrat.cz
  Logo